Підсумковий урок-гра «Що? Де? Коли?» Тема: Мова-дивний скарб.

Про матеріал
Цей урок створений для того щоб привчати дітей уважно та вдумливо читати твори. А також щоб привчати до товариських відносин між дітьми.
Перегляд файлу

Підсумковий урок-гра «Що? Де? Коли?»

з української мови у 3 класі

 

Тема: Мова-дивний скарб.

 

Мета:

  •      пригадати, розширити, узагальнити знання дітей з даної теми;
  •      привчати уважно, вдумливо читати твори;
  •      розвивати смислову і образну пам'ять, увагу, мислення;
  • збагачувати словниковий запас слів, ознайомити з виставкою книг про рідну мову, прививати цікавість до літератури;
  •      привчати до товариських відносин між дітьми.

Обладнання: ігровий стіл з дзигою, табло з результатами команд, плакати з прислів'ями про мову, словники різного типу, виставка книг на дану тематику.

 

Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,

І народу без мови нема.

                                                                                                    В.Забаштанський

 

Організаційна частина

 

Діти командами займають місця за ігровими столами.

Вступна розповідь вчителя

- У довкіллі нас оточує дуже багато різних звуків. Ми можемо почути дзюрчання весняного струмочку, шелест осіннього листопаду, скрип слідів у тріскучий мороз, щебетання пташок, а можемо почути тривожний звук сирени швидкої допомоги, злий гавкіт собаки чи болісний людський стогін. Ці звуки бувають приємні для людини і не зовсім приємні, і все це - немовні звуки. А людська мова складається з мовних звуків, які ми можемо промовляти і записувати буквами. Звуки складаються в слова, а слова в речення, і ми чуємо людську мову та розуміємо її. За допомогою мови люди спілкуються між собою, передають інформацію, розуміють один одного, творять поезію, складають казки.

Звуків дуже є багато,

У природі все звучить.

Свище вітер, грім завзято

В темнім небі гуркотить.

Навесні співає пташка,

І струмочок дзюркотить.

Джміль гуде, дзвенить комашка,

Все по-своєму звучить!

                               Звуки всі впізнати можна,

                               Хоч багато в світі їх.

Розбере дитина кожна,

Де тривога, сум чи сміх.

Але звуки ці - немовні:

Стукіт, грюкіт, шелест, свист.

Хоч приблизно та умовно Ними скаже щось артист.

Знайте всі, мої шановні,

Не забудьтеся, бува.

У людей є звуки мовні,

Що складаються в слова.

Звуки зібрані у слово 

Ще в далеку давнину

Утворили рідну мову

Українську чарівну.

 

Мова - це велике досягнення людства. Вона у кожного народу своя і відрізняється від іншої, тому ми, не знаючи чужої мови, можемо і не зрозуміти, про що говорить людина. І дуже важливо для людського спілкування добре знати мови інших народів, але найперше потрібно знати досконало свою рідну мову. А наша українська мова є державною мовою нашої країни, бо ми - українці , живемо в Україні, в мальовничому куточку Європи. І свою рідну мову ми всі повинні добре знати, правильно і чисто нею розмовляти, тому що кожна людина, яка себе поважає, вважає себе українцем, повинна добре вміти розмовляти рідною мовою. А ми - українці, народ древній і працелюбний, співучий і відважний, добрий і щедрий. І мова у нас дуже гарна, співуча, мелодійна, багата, як земля, веселкова і чарівна. За милозвучністю вона стоїть поряд з італійською та перською. А для нас вона найкраща в світі, бо рідна нам, своя від діда-прадіда, від самої колисочки. І здається, що вона увібрала в себе все: сонце і зорі, красу вишневого цвіту і ранкової роси, шепіт трави і дзвінкий спів струмочка, вечірні тумани і тепло літнього дня, увесь Всесвіт. І нема кращої мови для українців, ніж його рідна материнська мова. А на вас покладається велике завдання - вивчати її, не забувати її де б ви не знаходились, де б не закинула вас доля, шануйте її.

Плекайте, діти,

рідну свою мову,

вчіться складноговорити своїм рідним словом.

              Сидір Воробкевич

 

Перевірка домашнього завдання

 

(Кожна команда мала завдання підготувати прислів'я, приказки про мову)

 

Діти зачитують з плакату записані прислів'я, визначають найбільш вдало виконане домашнє завдання. Вчитель робить підсумок про виконану роботу.

 

Оголошення теми і мети уроку

- Ми закінчили вивчати розділ підручника «Мова - дивний скарб». Ви чудово справились з домашнім завданням. А на сьогоднішньому уроці ми пригадаємо твори, які вивчали, провівши гру «Що? Де? Коли?». А хто саме уважно і вдумливо читав твори цього розділу, пам'ятає їх зміст, тему, героїв ми дізнаємось в кінці уроку, підвівши підсумок гри. Отже, розкручуємо дзигу і перше питання...

Актуалізація знань

Питання до гри по розділу «Мова - дивний скарб»

  1.   Що виникло швидше: мова чи письмо? Доведіть свою думку.
  2.    Чому мова змінила життя людей?
  3.    За зразком якої азбуки була зроблена створена слов'янська азбука?

(грецької)

  1.    Скільки літер додали наші предки до грецьких літер, створюючи свою

абетку? (19)

  1.    Скільки приблизно мов на світі? (приблизно 5тисяч)
  2.    Хто працює над вдосконаленням і збагаченням української мови?

(письменники, вчені, видавці...)

  1.    Продовж прислів'я: Птицю пізнають по пір'ю, а....

(людину — по мові)

  1.   Хто є автором вірша « Найрідніші слова»? (В.Лучук)
  2.   З якого вірша рядки .. .Мова барвиста,

мова багата,

рідна і тепла,

як батьківська хата.

(«Мова» Варвара Гринько)

Фізкультхвилинка

Музична пауза (Звучить пісня «Вчимо рідну мову» слова і музика Н.Красоткіної)

  1.   Назвіть п'ять слів-родичів до слова мова.

(мовчати, розмовляти, примовляти, мовлення, мовити...)

  1.          Яку назву має вірш Дмитру Білоуса про важливість кожної букви у слові?

                                                                       («Кожну літеру ціни»)

  1.          Вислів «Зарубай на носі» означає…                 (запам’ятати)
  2.          Поясніть значення слова словник.                  (довідкова книга)
  3.          Перелічіть які словники ви знаєте? (тлумачний, словниковий...)
  4.          Про що розповідається у творі Алли Коваль « У школі все таке знайоме»?
  5.          Розкажіть про походження слів парта.
  6.          Розкажіть про походження слів клас.
  7.          Яким словником треба скористуватись, щоб дізнатись правопис слова директор? Знайдіть це слово у словнику.
  8.          Яке призначення тлумачного словника?
  9.          Як розміщені слова у словнику?

 

За кожну правильну відповідь на питання команда отримує бал. В кінці гри підсумовують результати, визначають переможців.

Вчитель знайомить дітей із виставкою збірок поезій про мову, декілька віршів зачитує.

…Не цурайтесь, люди, мови, Не цурайтесь роду.

Як зачахне рідне слово - Не буде народу.

Підсумок уроку

  •    Що цікавого ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
  •    Яке питання вам найбільше сподобалось?
  •    Яке питання для вас було найлегше?
  •    Яке питання для вас було найважче?

 

Народні прислів’я та приказки про мову та слово

 

  •      В джерелах слова - в душі криниця, а рідна мова - як чарівниця.
  •      Людина без книги, як криниця без води.
  •      Книга вчить, як на світі жить.
  •      Книжка маленьке віконце, а через нього увесь світ видно.
  •      Не всяк, хто читає, в читанні силу знає.
  •      Хто більше читає, той більше знає.
  •      Око бачить далеко, а розум ще далі.
  •      Де розумом не дійду, то в книжці знайду.
  •      Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
  •      Пташка красна своїм пір‘ям, а людина знанням.
  •      Ніколи не кажи: “Не вмію”, а кажи “Навчуся”.
  •      Не бійся, коли не знаєш: страшно, коли знати не хочеться.
  •      Не на користь книжку читать, коли вершки лише хапать.
  •      Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш.
  •      Мова — не полова.
  •      Пізнати з мови, якої хто голови.
  •      Від теплого слова і лід розмерзається.
  •      Пуста мова не варта доброго слова.
  •      Хто своєї мови цурається, хай сам себе стидається.
  •      Гостре словечко коле сердечко.
  •      Добрим словом мур проб'єш, а лихим і в двері не ввійдеш.
  •   Красная мова находить добрії слова.
  •      Кого слова не беруть, з того шкуру деруть
  •      Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.
  •      Шабля ранить тіло, а слово —душу.
  •      Краще недоговорити, ніж переговорити.
  •      Слово до слова — зложиться мова.
  •      Слово може врятувати людину, слово може і вбити.
  •      Умій вчасно сказати і вчасно замовкнути.
  •      Пусті слова, правди в них нема.
  •      Умієш говорити — умій слухати.
  •      Не завжди говори, що знаєш, але завжди знай, що говориш.
  •      Коли сам добре не знаєш, то не говори.
  •      Треба знати, що де казати.
  •      Краще мовчати, ніж брехати.
  •      Що думаєш сказати, спершу обміркуй.
  •      Слово — не стріла, а глибше ранить.
  •      Не хочеш почути поганих і дурних слів, не кажи їх сам.
  •      І від солодких слів буває гірко.
  •      Слово - не полова, язик - не помело
  • Скажеш — не вернеш, напишеш — не зітреш, відрубаєш — не приставиш.
  •      Їж борщ з грибами І держи язик за зубами.
  •      Більше слухай, а менше говори.

 

docx
Додано
10 березня 2023
Переглядів
267
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку