Підсумковий урок по темі " Всесвіт"

Про матеріал
Урок систематизації та узагальнення знань, вмінь та навичок. Форма проведення: підсумковий урок із застосуванням різних завдань, урок - подорож
Перегляд файлу

       ТЕМА :              ПІДСУМКОВИЙ УРОК

                      «ВСЕСВІТ. БУДОВА  СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ.»

МЕТА УРОКУ: перевірити знання учнів з теми, розвиток пізнавальної

активності, вмінь порівняльного аналізу, формування вмінь

працювати у групах, формувати первинні навички  дослідницької роботи розвивати загальну ерудованість, усне мовлення учнів, логіку; виховувати зацікавленість до науки, повагу один до одного, почуття прекрасного.

ОБЛАДНАННЯ: дидактичний матеріал, картки з кольорами світлофора.

ТИП УРОКУ: систематизація та узагальнення знань, вмінь, навичок

Форма проведення: підсумковий урок із застосуванням різних завдань, урок - подорож

                                  ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Клас не ділиться на групи, кожен учень виконує завдання самостійно.

Учитель. Діти, сьогодні урок проведемо у вигляді уроку із застосуванням різноманітних завдань у формі космічної подорожі. На всі питання ви будете давати самостійну відповідь занотовуючи її у зошит. По завершенні уроку робимо взаємоперевірку знань, перевіряємо правильність завдань і виставляємо оцінки.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

    Учитель:  Якщо ви допитливі і вас приваблює зоряне небо,

якщо ви мрійники та фантазери, то рушаймо в космічну подорож.

  До сьогоднішнього подорожі ви готувались.  Ознайомились з просторами за межами нашої планети – Земля, познайомилися з нашою Галактикою, дізналися про її будову, ознайомилися з планетами Сонячної системи та іншими космічними тілами, які входять до складу Сонячної системи, розглянули положення Землі у Всесвіті.  Але, щоб  здійснити цю подорож вам необхідно буде пройти багато перешкод, адже Всесвіт великий, таємничий і  на  шляху можуть підстерігати нас різні несподіванки. Тому сподіваюсь на ваші правильні відповіді, кмітливість, дотепність які допоможуть вам здолати будь – які перепони на шляху подорожі.

ІІІ.СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ,НАВИЧОК

Отож, запрошую усіх на борт нашого космічного корабля. Але для здійснення подорожі нам необхідно спорядити наш космічний корабель.      Отже першим завданням буде:

І завдання «ОБЕРИ СПОРЯДЖЕННЯ»

Учитель: Із переліку понять необхідно вибрати ті, що стосуються дослідженню Всесвіту:

Мікроскоп, лупа, телескоп, лінійка, колба, супутник, електронний мікроскоп, радіотелескоп, штатив, пробірки, космічний телескоп, ваги, термометр, космонавт, рулетка, важіль, орбітальна станція, предметні скельця, мірний стакан, карта зоряного неба.

Отже спорядилися і летимо далі! Які ж небесні тіла ми можемо зустріти на своєму шляху?! Тому наступне завдання:

ІІ завдання «ВГАДАЙ   МЕНЕ» (відгадати загадки і записати їх назви )

1. Має тіло і яскравий хвіст,

          До польоту швидкого є у неї хист,

          Тому й летить між зір, немов ракета,

           Ну, звичайно, це ….   (Комета)

 

 

2. По небу темному доріжка біла пролилася,

          Дорогу чумакам показувати узялася,

          Галактика  це наша, знаємо ми точно,

          І носить назву вона шлях … (Молочний)

 

3. Розжарена зоря світить кожному в віконце,

          А назва її всім відома - ….(Сонце)

 

4. Диво – птиця , хвіст горить,

          До небес вона летить          (Ракета)

 

5. Буває скибочкою і паляницею,

          То невидимкою ховається,

        Землі супутником називається!   (Місяць)

 

6. То ківшом, то возом уявляється,

          А назва із клишоногим звіром родичається. 

                                                      (Велика Ведмедиця)

 

7. На ківш і віз маленькі також схожа я,

          Та в хвості моїм горить Полярна Зоря

                                                        (Мала  Ведмедиця)

 

8. Сім братів і дві сестриці, рухаємось по орбіті,

          Сонечко нас зігріває, і до себе притягає!

                                                       (Планети)

 

9. Хмари міжзоряних газів і пилу нас складають,

           Світні і темні ми буваєм

                                                        ( Туманності)

 

10.  Ми розжарені, кулеподібні і світні,

            Буваємо білі, червоні, жовті й блакитні!

                                                           (Зорі)

 

11.  Ми – група зір, що фігури різні склали,

            А люди нас по різному назвали!

                                                               (Сузір’я)

Учитель: Ось ми і на орбітальній станції. Але щоб туди зайти та продовжувати розглядати Всесвіт ми повинні відгадати секретний галактичний код.

ІІІ завдання « ГАЛАКТИЧНИЙ  КОД»

Учитель роздає дітям картки із перекрученими словами, вони відгадують і записують відповіді. Після закінчення учитель оголошує правильні слова, діти відмічають кількість правильних відповідей.

1. СОМОКС            КОСМОС

2. РЕНЕВА               ВЕНЕРА

3. СІТЕВСВ             ВСЕСВІТ

4. КАЛТИГААК      ГАЛАКТИКА

5. РЕПОКНИК         КОПЕРНИК

6. СЕЛЕКТОП            ТЕЛЕСКОП

7. ПЮРЕТІ               ЮПІТЕР

8. ЦЕНОС                 СОНЦЕ

9. РІОЗ                      ЗОРІ

10. ОМКЕАТ              КОМЕТА

11.  ОНРАСМОТ        АСТРОНОМ

Учитель : А зараз наповним космос нашою енергією і завзяттям! Для цього проведемо фізкультхвилинку!

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

У ракету дружно сіли (почергові кроки ногами)

І скафандри всі наділи (рухи руками знизу – вгору)

Від землі ми відірвались ( стрибок вгору)

Швидко в космос ми помчались ( кругові рухи піднятими руками)

Марно там ми не гуляли, на кометі політали (вправо – вліво руками)

Грунт на Марсі потоптали  ( тупіт  ногами)

Пробіглися Сатурновим кільцем ( біг на місці)

Гуляли ще під Місячним дощем (плавні рухи руками)

Подивилися Уран з одного боку ( рух вправо)

І Меркурій теж нівроку ( рух вліво).

Із Венерою ми попрощались ( рухи долонями)

 До ракети добирались ( плавні рухи руками)

 І на землю повертались !  ( присідання)

Учитель:  По дорозі на Землю нам зустрівся космічний світлофор, який видав нам  ряд запитань, на які ми повинні дати відповідь і лиш тоді нам буде дозволено повернутися на землю. Отже:

IV завдання « СВІТЛОФОР»

У кожного здобувача знань є картки трьох кольорів світлофора. Учитель просить учнів  піднімати картки відповідного кольору на дане запитання, а саме :

Зорі – червоний колір

Планети – жовтий колір

Галактики -  зелений колір

Правильність відповідей оголошується одразу

1. Самосвітні, розжарені кулі (зорі)

2. Великі кулеподібні тіла, що рухаються навколо Сонця (планети)

3. Вони можуть бути гігантами, надгігантами, карликами та нейтронними (зорі)

4. Вони мають свої орбіти, по яких рухаються (планети)

5. Ця система має назву Молочний, або Чумацький шлях (галактика)

6. Вони бувають червоні, білі, блакитні і жовті (зорі)

7. Ці зоряні системи можуть бути спіральні, еліптичні та неправильні (галактики)

8. У цих небесних тіл є супутники (планети)

9. Великі зоряні системи часто зустрічаються парами або групами (галактики)

10. Ці небесні тіла часто збираються у сузір’я (зорі)

11. Вони обертаються не тільки навколо Сонця а й навколо своєї  осі ( планети)

Методом спостерігання за вашими відповідями космічний світлофор пропускає нас на Землю.

Ось і закінчилася наша уявна подорож. Підсумуємо  ваші результати.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Виставлення оцінок

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-фантазію « Космічна мандрівка  на планету…».

docx
Додано
6 березня 2023
Переглядів
480
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку