Підсумковий урок-подорож "Іменник"

Про матеріал
Повторення й узагальнення знань учнів з теми «Іменник»; закріплення вивчених орфограм, удосконалення орфографічної грамотності, вміння працювати самостійно з текстом, чітко ви- словлювати власні думки; розвиток усного й писемного мовлення; виховання культури мовлення.
Перегляд файлу

Тема уроку.Узагальнюючий урок з теми «Іменник»

Мета уроку: систематизувати та узагальнити знання учнів з теми «Іменник»;

закріпити вивчені орфограми, удосконалювати орфографічну     грамотність, вміння працювати самостійно з текстом, чітко ви-

словлювати власні думки; розвивати усне й писемне мовлення;

виховувати культуру мовлення.

Тип уроку: урок-подорож

Обладнання: підручник, карта-схема подорожі, текст «Прощавай, хатино» (за Ф.К.Роговим), портрет Ф.К.Рогового.

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

Позитивна установка на роботу.

Учитель. Людина ніколи не повинна зупинятися ні в своєму навчанні, ні у творчості, ні в оволодіванні новими методами і прийомами. Тому

 невпинний пошук—це потреба душі, ти працюєш над собою, бо робота стає невідємною частиною твого єства.

 Простягніть долоню. Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість,тврчість. Простягніть іншу долоню. На неї я дарую вам свою любов, терпіння, повагу.А тепер обміняємось дарунками (доторкніться долонькою до долоньки).

ІІ.Мотиваційний момент.

 Для того, щоб ми могли розпочати роботу, нам слід відшукати карту-схему. А для цього знайдемо код-ключ.

Завдання: записати слово з початкових літер—прочитати слово-ключ.

 

Кокос, олія, робот, абажур,  батон,етажерка , лелека, ь.

Ключ. Корабель.

Учитель. Так, саме корабель потрібний нам, щоб ми могли вирушити в подорож. Знайомтесь: карта-схема

 

                                                                                                                             

                                                                                                                              Лексичний

                                                                                                                              барєр                   

                                                                                                                                                                                 Усне малювання

                                                                              Визбирувач                                                                            

 

                                            Відмінковий

                                          барєр                                                                                                                                                     Диктант-символ

 

                                                                                                                                    Урок-подорож                                                                        

                                Синонімічна

                                  дуель                                                                                              

                                                                                                                                                                                                        морфологічний барєр

                                Пастка

 

                                                                   Орфографічний

                                                                         барєр                                                                                                          Дослідження

 Проекти

Здійснимо нашу подорож, працюючи з текстом.

(Учитель роздає тексти і потім виразно його читає.

Прощавай, хатино! Цілую твої пороги. Скучатиму за тобою, за рідною, до

жалю до  слізного—обіцяю урочисто.

 Зійшов на прямий шлях,лунко шльопаючи по залитих водою коліях, іде до нової садиби. Відколи йде, всю дорогу йому вчувається, немовбито за ним слідом тихо-тихенко, як покрадьки, ступає стара його покинута хата... Вертайся, прошу тебе, вертайся...Ми вже ж попрощалися... Я дотримаю обіцянки, урочисто обіцяю памятати твій дух...твої звуки...

  Ходьби зосталось до нової оселі—цигарку викурити. Осьо-о вже й вона. З інтересу оглянувся, чи не йде за ним...зобиджена стара хата. Побачив тло чистого неба, в яке впиралася стернею ледь похила нива. Подумав про неї, як про живу істоту. Нива лежала мовчазна і трохи сумовита, як та матінка, від якої розходяться  нею вигляджені діти.

          (За Ф.Роговим)

 

ІІІ.Робота з текстом

1.Бесіда учителя про текст та автора тексту:

 Що ви знаєте про нашого земляка Ф.К.Рогового?

 Яке значення в житті кожної людини має рідна хата?

 Які події в житті автора розкриває цей текст?

Розгляд ілюстрації в підручнику «Хата» ст.59

А тепер, на мою думку, ви готові до подорожі? Підняти орфографічні вітрила!

Мандруємо, долаючи «Лексичний барєр»ясувати значення слова «садиба»).

Наступна зупинка—«Дослідження» (Визначити тип і стиль мовлення. Для цього

знайти у тексті характерні мовні ознаки.)

Наближаємось до острова «Визбирувач» (Виписати іменники, визначити, до яких

відмін вони належать).

Тепер потрібно подолати «Відмінковий барєр»( У якому відмінку вжиті іменники: хатино, до жалю, дух, неба, істоту).

Підпливаємо до небезпечного острова «Синонімічна дуель»(До слів: шлях, нива, хата, дух дібрати синоніми).

Настав час подолати «Орфографічний барєр»( Пояснити орфограму в слові ходьба).

Наближаємось до подолання іще одного барєру—«Морфологічного» (Розібрати як частину мови іменник ХАТА).

Я думаю цікаво буде причалити до пристані «Диктант-символ»                   (Почуті іменники з вірша замалювати певним знаком).

 Бабуся-Ягуся

Сьогодні ця паличка буде чарівна.

Це жаба не проста, це жаба-царівна.

Он котик-воркотик, он Баба-Яга

Між добрих людей на мітлі сновига.

Одне ж бо дівчатко, як біле гуся,

Сказало їй раптом:- Бабуся-Ягуся,

А баба як тупне на нього ногою!..

Ото щоб Ягу називали Ягою.

  Ліна Костенко

Анумо, скоріш до острова «Усне малювання» (Опишіть, якими ви уявляєте «дівчатко, як біле гуся» і Бабу Ягу).

Не дуже б цього хотілося, але ми , діти, попали у «Пастку»! Щоб вибратися звідси потрібно знайти серед поданих слів зайве, бо воно в Р.в. однини має закінчення –а, всі інші- у. Слова: завод,  мармур, ансамбль, характер, грюкіт, квадрат, дощ, караван.

Дуже добре, що ми вибралися із «Пастки»! І тепер вперед до останньої гавані «Проєкти»! Це презентація домашнього завдання «Яке твоє імя». Кожен називає своє імя, не задумуючись, чому він так зветься, звідки прийшла ця назва і що вона означає. Варто замислитися. Отож сьогодні ми з вами почуємо цікаве про ваші імена. Прошу до слова...

ІV. Підведення підсумків уроку.

Закінчилась наша подорож до країни «Іменник». За активну участь і добрі знання  сьогодні одержують нагороди оцінками...

На завершення уроку гра «Мікрофон»:

 На уроці я навчився...

На уроці я зрозумів...

Звучить пісня Наталії Май «Хата моя, рідна хата моя».

V.Домашнє завдання:

 Написати твір-розповідь  «Моя рідна хата».

 Дослідити походження і значення свого прізвища.

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
8 травня 2020
Переглядів
519
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку