Тема: Підсумковий урок з теми «Африка»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з даної теми; розвивати логічне
мислення, формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки,
сприяти творчому розвитку особистості.
Тип уроку: узагальнення і систематизація набутих знань, умінь та навичок.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Узагальнення знань.
ВАРІАНТ 1
1. Більша частина Африки розташована:
А) в Західній півкулі; Б) в Східній півкулі;
В) в Північній півкулі; Г) в Південній півкулі.
2. Крайня північна точка Африки:
А) мис Рас-Енгела; Б) мис Голковий;
В) мис Альмаді; Г) мис Агульяс.
3. В африканських саванах переважають грунти:
А) коричневі; Б) червоні;
В) червоно-бурі; Г) пустельні.
4. До зони альпійської складчастості належать гори:
А) Капські; Б) Драконові; В) Атлаські.
5. Серед озер Африки найбільше за площею є озеро:
А) Танганьїка; Б) Чад;
В) Вікторія; Г) Ньяса.
6. Поставити у відповідність територію материка та народи, що її заселяють:
1) північ материка А) тутсі
2) Східна Африка Б) малагасійці
3) південь Африки В) бербери
4) Мадагаскар Г) готтентоти.
7. Встановити відповідність між національними парками Африки та їх
особливостями:
1) Нгоронго А) чорні носороги
2) Амбоселі Б) міграція копитних
3) Саренгеті В) розташований в кратері згаслого вулкану
4) Вікторія Г) відомий водоспад.
8. Записати назви географічних об’єктів з півночі на південь:
А) Конго; Б) Замбезі; В) Ніл; Г) Оранжева.
9. Записати через дефіс назви столиць вказаних країн:
Алжир -
Чад -
Танзанія -
Ефіопія –
10. Схарактеризувати основні типи клімату Африки.
ВАРІАНТ 2
1. Найглибше озеро Африки:
А) Танганьїка; Б) Чад;
В) Вікторія; Г) Ньяса.
2. Найжаркіша пустеля Африки:
А) Лівійська; Б) Калахарі; В) Наміб.
3. Крайня східна точка Африки;
А) мис Рас-Енгела; Б) мис Голковий;
В) мис Альмаді; Г) мис Рас-Гафун.
4. Найвищі народи Африки;
А) тутсі; Б) пігмеї;
В) нілоти; Г) бушмени.
5. Які ґрунти характерні для вологих екваторіальних лісів?
А) червоно-жовті; Б) червоні;
В) коричневі; Г) пустельні.
6. Поставити у відповідність територію материка та типи клімату:
1) узбережжя Середземного моря А) екваторіальний
2) Сахара Б) середземноморський
3) Ефіопське нагір’я В) тропічні пустелі
4) узбережжя Гвінейської затоки Г) субекваторіальний
7. Встановити відповідність між природними зонами материка та його мешканцями:
1) гілеї А) носороги
2) савани Б) лисиця-фенек
3) пустелі і напівпустелі В) буйволи
4) перемінно-вологі ліси Г) муха цеце.
8. Записати річки Африки в порядку збільшення їх довжини:
А) Конго; Б) Нігер; В) Ніл; Г) Оранжева.
9. Записати через дефіс узбережжя, біля яких протікають течії:
Бенгельска –
Мозамбіцька –
Сомалійська –
Гвінейська –
Канарська –
10. Охарактеризувати причини виникнення у Східній Африці багатьох діючих вулканів.
ВАРІАНТ 3
1. Найбільша річка Африки:
А) Конго; Б) Замбезі; В) Ніл; Г) Оранжева.
2. Найвища точка Африки:
А) г. Кенія; Б) г. Камерун;
В) вулк. Кіліманджаро Г) г. Тубкаль.
3. Крайня західна точка Африки;
А) мис Рас-Енгела; Б) мис Голковий;
В) мис Альмаді; Г) мис Рас-Гафун.
4. Найнижчі народи Африки:
А) тутсі; Б) пігмеї;
В) нілоти; Г) бушмени.
5. Місце, де в Африці випадає найменша кількість опадів, знаходиться:
А) поблизу Гвінейської затоки; Б) на південному сході;
В) на узбережжі Атлаських гір.
6. Встановити відповідність між природними зонами та ґрунтами, що їм відповідають:
1) перемінно-вологі ліси; А) коричневі;
2) вічнозелені твердо листі ліси; Б) червоно-жовті;
3) савани і рідколісся; В) червоні латеринтні ґрунти;
4) гілеї; Г) червоно-бурі грунти.
7. Поставити у відповідність територію материка та рослини, що їй відповідають:
1) пустеля Наміб; А) фінікова пальма;
2) пустеля Сахара; Б) ебенове дерево;
3) басейн річки Конго; В) вельвічія;
4) пустеля Калахарі; Г) баобаб.
8. Записати розташування озер Африки з півночі на південь:
А) Ньяса; Б) Чад; В) Танганьїка; Г) Вікторія.
9. Записати через дефіс гори Африки, які відповідають даній частині материка:
північ материка –
південь материка –
південний схід материка –
схід материка –
10 Охарактеризувати найбільші розвинені країни Африки.
IV. Перевірка практичних робіт по всій темі «Африка».
V. Домашнє завдання.
Написання твору-есе на теми: «Древня річка Ніл», «Великий Африканський розлом», «Африка – батьківщина людства».