КЕЙС – УРОК
«Підсумковий урок з теми «МЕХАНІЧНИЙ РУХ»
Тема: Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок з теми «Механічний рух».
Мета:
повторити та узагальнити знання учнів з даної теми, розвивати в учнів уміння виділяти головне, логічно висловлювати думки; вміння працювати в команді, застосовувати знання, набуті на уроках інформатики для демонстрації матеріалу і розв’язання задач на уроках фізики; виховувати інтерес до вивчення фізики.
Обладнання:підручник, смартфони, інтерактивна дошка.
Ключові терміни: Механічний рух, рівномірний рух, нерівномірний рух, прямолінійний рух, криволінійний рух, рівномірний рух по колу – обертальний рух, коливальний рух, переміщення, траєкторія, шлях, швидкість, час, середня швидкість, лінійна швидкість, період, частота, амплітуда.
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Кейс І: Що ми знаємо про рухи? Давайте розглянемо модель руху кількох видів транспорту (демонструється проєкт “Рух автомобілів на двох смугах руху”
https://scratch.mit.edu/projects/771548573
Відповідаємо на питання, підготовлені у І кейсі:
1.Наведіть приклади механічного руху.
2. Що таке тіло відліку. Що є тілом відліку у проєкті, який ми розглядаємо?
3. Що буде відбуватись, якщо змінити тіло відліку або вибрати інші координатні осі? Пропоную внести зміну у прораму.
4. Чи можна котика і качку вважати матеріальною точкою? Відносно чого?
Кейс ІІ: Що ми знаємо про характер руху?
Знайомимось з проєктами “Гойдалка” і “Рух по колу”
https://scratch.mit.edu/projects/771536700
https://scratch.mit.edu/projects/771490229
Запропонувати учням змінити проєкти таким чином, щоб можна було порівняти траєкторії рухів.
Криволінійний і прямолінійний рухи досліджуємо за проєктами “Види рухів”. Визначаємо шлях і переміщення в разі прямолінійного і криволінійного руху у проєктах “Скретч”.
https://scratch.mit.edu/projects/760150717
https://scratch.mit.edu/projects/771118104
Відповідаємо на питання :
1. Чим відрізняються шлях і переміщення?
2. Чи може шлях дорівнювати 0? А переміщення?
Кейс ІІІ: Розв’язуємо задачі.
Перед початком повторюємо одиниці вимірювання фізичних величин і формули, які їх пов’язують. Заздалегідь можна створити гру, наприклад Kahoot (онлайн сервіс для створення інтерактивних завдань) https://kahoot.it/challenge/09925405?challenge-id=d29fcca3-8a03-4dd8-b1aa-91c9bd284304_1670163137201
https://scratch.mit.edu/projects/771459047
В проєкті “Автомобіль на дорозі” задано змінну величину — швидкість. Розв’язуємо задачі на знаходження відстані за заданою швидкістю, визначивши її у проєкті. В цьому проєкті розглядаємо прямолінійний рух автомобіля і окремо рух точок дисків колеса. Будуємо графік залежності швидкості від часу, знаходимо шлях, який проїхав автомобіль. Розглянувши швидкості на окремих ділянках, знаходимо середню швидкість руху автомобіля. Якщо задати розміри дисків колес, можна знайти обертову частоту їх руху. Пропонуємо дітям самостійно скласти задачі на дану тему.
Пропонуємо учням написати програму мовою програмування Pathon для обчислення швидкості руху.
Підведення підсумків уроку. Обговорення кожного виступу. Оголошення та коментування оцінок.
Домашнє завдання у форматі домашнього експерименту. Дослідити види механічного руху і визначити його характеристики при :
- русі до школи різними траєкторіями;
- занятті на велотренажері;
- катанні на гойдалці.