Тема: Підсумковий урок з теми «Світ невидимий»
(Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Шияна Р.Б.)
Мета: узагальнити й систематизувати знання дітей з теми; допомогти відчути й усвідомити свої успіхи, мотивувати до подальшої плідної праці; збагачувати активний словник відповідно до тематики місяця; розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, критичне мислення, навички вільного спілкування; виховувати потребу пізнавати живу природу, піклуватися про здоров’я.
Очікувані результати: діти пригадують вивчене продовж місяця, систематизують та узагальнюють інформацію; знають деякі види мікроорганізмів; розповідають про їх роль у живій та неживій природі; зіставляють почуте з власним досвідом, висувають власні гіпотези; підтримують діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями; об’єднуються у групи, пари для спільної діяльності; висловлюють та аргументують власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.
Обладнання: підручник О.Волощенко, О.Козак, Г.Остапенко «Я досліджую світ», роздруківки для колективної роботи та роботи в парах: «Сенкан», «Бактерії», цеглинки Lego, мікрофони, фото Катерини Бабкіної, «тарілка здорового харчування», картки слів, картки для самостійного читання, захисні маски.
Перебіг уроку
І. Емоційне налаштування.
- Хто уважний – рукою махніть.
- Хто мене чує – головою кивніть.
- Хто мене бачить – оком моргніть.
- Хто ввічливий – сусідам злегка вклоніться.
- Хто має гарний настрій – усім усміхніться.
- Один одному та нашим гостям, взнак того, що ви раді всіх бачити.
- Адже людина з гарним настроєм краще почувається, навчається та працює. Мені дуже хочеться, щоб у нас всіх був завжди гарний настрій.
ІІ. Щоденні новини.
(Відповіді дітей)
28 січня 1992 року Верховна Рада України офіційно затвердила синьо-жовтий стяг Державним прапором України;
День відкриття Антарктиди;
Міжнародний день захисту персональних даних;
Міжнародний день конструктора Lego.
Тож дістаньте ваші цеглинки. (Діти помітили, що цеглинок на місці немає)
(Асистент вчителя повідомляє, що цеглинки у неї, через те, що діти ставились до них не належним чином і поверне вона їх в тому разі, якщо діти покажуть гарні знання з вивченої теми)
(Бесіда про те, що треба не забувати складати речі на свої місця).
А якого кольору вони, скажіть це англійською.
(Відповіді дітей: демонструю колір, а діти називають - червоний, жовтий, синій, блакитний, зелений помаранчевий )
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Відтворення та узагальнення понять.
Але на вході нам треба пройти температурний скринінг, а що це таке? (Відповіді дітей)
А які ще бувають термометри? (Ртутні)
Які переваги ртутних? (Точність, простота)
А який недолік? (Ртуть – небезпечний метал для людини)
- Які переваги електронного? (Виготовлений з пластику, звуковий сигнал після вимірювання та підсвічування екрана)
2. Практична робота
- Що треба ще зробити, коли ми зайдемо до приміщення заводу?
(Одягнути захисну маску)
- А зараз перевіримо чи знаєте ви, як правильно одягати маску.
(Діти демонструють)
(Перегляд)
- Зараз пограємо в гру «Третій зайвий». Вам треба прочитати слово, відкинувши кожну третю літеру цих слів та розказати, що ви знаєте про це. (Дають відповіді)
БАРКТСЕРОІЇЖ ( Бактерії – це найменші організми, які
є на планеті Земля)
ВАПКЦРИНОА (Вакцина – лікарський засіб, що надає людині
імунітет від певної інфекційної хвороби)
ВІМРУКСИЕ (Віруси - це інфекційні агенти, крихітні
частинки, які можуть відтворюватися лише в
живих організмах)
5. Вправа «Поради «Як захиститися від вірусів»
- Уявіть себе лікарями, які б поради ви дали, щоб захиститися від вірусів? (Відповіді дітей)
- Частіше мийте руки з милом.
- Робіть вологе прибирання.
- Провітрюйте приміщення.
- Тримайтеся на відстані не менше 1 м від тих, хто чхає або кашляє.
- Вживайте різні вітаміни.
- Гуляйте на свіжому повітрі.
- Вчасно лягайте спати.
- Носіть захисну маску.
- Пропоную вам та всім присутнім таку пам’ятку з цими порадами, щоб не лише ви їх дотримувались, а і ваші рідні та близькі .
(Асистент вчителя роздає всім присутнім)
- Ми плідно попрацювали, пропоную виконати руханку, щоб зміцнити свій організм.
7. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення та систематизація основних теоретичних положень і відповідних ідей науки.
(Роздаю опорні слова, які треба вписати. Нагадую алгоритм)
А що ви дізналися про автора?
(Відповіді дітей)
- Якими за формою бувають бактерії? (Точки, коми, палички, кульки, спіралі, ниточки)
- Чим живляться бактерії? (Залишками рослин і тварин)
- Чому бактерії називаються мікроорганізми? («Мікро» з грецької мови означає малий. Вони настільки малі, що їх можна побачити тільки під мікроскопом)
- Доведіть, що бактерії живі організми. (Вони дихають, живляться, розмножуються, ростуть, відмирають)
- Чим корисні бактерії? (Очищають довкілля від забруднення, збагачують ґрунт поживними речовинами, забезпечують його родючість, використовують для виготовлення кефіру, йогурту, ряжанки, оцту)
- А чому хвороботворні бактерії небезпечні? (Оселяючись в організмі людини, вони викликають різноманітні захворювання)
(Показую звичайну тарілку)
(Відповіді дітей)
(Командири груп зачитують)
- Ці тарілочки я передам учням 3 класу, щоб вони теж знали, що таке «Тарілка здорового харчування». (Нагадую, про «Банку корисних порад», яку отримали третьокласники з попередньої вивченої теми.)
5. Розгляд життєвих ситуацій та їх обговорення.
- Наше життя складається з різних ситуацій, пропоную розглянути та вирішити такі:
1) Один із членів сім’ї захворів грипом. Що повинен робити хворий? А що інші члени родини?
2) Мама попросила купити йогурт. На що треба звернути увагу при купівлі?
3) Восени у вас назбиралось багато листя з дерев, сухої трави та квітів. Що ви будете з ним робити?
4) Діти прийшли до їдальні, всі миють руки, а Андрій не миє, каже, що він нічого брудного не брав до рук. Як ви оцінюєте рішення хлопчика?
6. Вправа «Хвилини читання»
- Продовжуємо удосконалювати навички читання.
- У вас на партах аркуші з текстом, зараз ви 2 хв читаєте текст «Лимончик і Мікроб», а потім дасте відповіді на запитання. (Після закінчення ставлю запитання)
(Поки діти читають асистент вчителя роздає цеглинки)
- Хто такий був Лимончик? ( Лимончик – це Бегемотик)
- Що він не любив робити? (Він не любив мити руки)
- А що було далі з нашим героєм, ви дізнаєтесь, прочитавши цей текст дома.
V. Підсумок уроку
Асистент вчителя повідомляє:
1.Вправа «Продовж речення» (з мікрофоном)
- Я вважаю, що ви готові дати відповідь на питання що ви робите, щоб бути здоровими.?
Рефлексія
VІ. Домашнє завдання.
8. Творча робота «Бактерії говорять»
- Напишіть, про що можуть говорити бактерії, а потім ми створимо колаж «Про що говорять бактерії»
Дочитати казку, вміти переказувати.
Практична робота за бажанням – ст. 25 підр. № 6.