Писемність і мова: історія та сучасність

Про матеріал
Мета: Навчальна: розширити знання студентів про виникнення та розвиток писемності, красу і багатство української мови; поговорити про засновників, шанувальників, дослідників та популяризаторів рідної мови. формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Розвивальна: розвивати навички логічного мислення, аналізу почутого, вміння виразно читати вірші. Виховна: пробудити почуття національної гідності.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Підготувала: Степанова Т.О.

Номер слайду 2

Мета: Навчальна: розширити знання студентів про виникнення та розвиток писемності, красу і багатство української мови; поговорити про засновників, шанувальників, дослідників та популяризаторів рідної мови. формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Розвивальна: розвивати навички логічного мислення, аналізу почутого, вміння виразно читати вірші. Виховна: пробудити почуття національної гідності.

Номер слайду 3

6 листопада 1997 року було підписано Указ Президента України, у якому говориться: "На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю: "Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця".

Номер слайду 4

З 2023 року у зв'язку з переходом  Православної церкви України на новоюліанський календар день вшанування пам'яті  преподобного Нестора-літописця відзначають 27 жовтня. Тому президент Володимир Зеленський підписав указ №455/2023 про перенесення дати святкування Дня української писемності та мови також на 27 жовтня.

Номер слайду 5

Головним подвигом життя преподобного Нестора було складання до 1112–1113 років «Повісті минулих літ». Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.

Номер слайду 6

Дослідники вважають, що саме з Нестора Літописця і починається писемна українська мова. Це не тільки церковне, а й державне  свято –  День української писемності та мови.

Номер слайду 7

Тест «Як добре ви знаєте українську мову та її історію?»

Номер слайду 8

1. Кого вважають зачинателем нової української мови?

Номер слайду 9

Івана Котляревського вважають зачинателем нової української мови після виходу «Енеїди».

Номер слайду 10

Іван Котляревський Так Котляревський у щасливий час Вкраїнським словом розпочав співати, І спів той виглядав на жарт не раз, Та був у нім завдаток сил багатий. І огник, ним засвічений, не згас, А розгорівсь, щоб всіх нас огрівати. І. Франко

Номер слайду 11

2. Хто був основоположником, творцем сучасної української літературної мови?

Номер слайду 12

Основоположником, творцем сучасної української літературної мови був Тарас Шевченко.

Номер слайду 13

Тарас Шевченко Ну що б, здавалося, слова... Слова та голос - Більш нічого. А серце б'ється – ожива, Як їх почує!...

Номер слайду 14

3. Скільки слів в українській мові?

Номер слайду 15

Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів.

Номер слайду 16

4. Із якою мовою за своїм лексичним складом українська споріднена найбільше?

Номер слайду 17

За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська (84%).

Номер слайду 18

5. Скільки літер має українська абетка?

Номер слайду 19

Теперішня українська абетка має 33 літери.

Номер слайду 20

6. Якій літері української абетки в місті Рівному встановили пам’ятний знак заввишки понад три метри?

Номер слайду 21

В місті Рівному встановили пам’ятний знак заввишки понад три метри літері «Ї».

Номер слайду 22

7. На яку букву в українській мові починається найбільше слів?

Номер слайду 23

В українській мові починається найбільше слів на букву «п».

Номер слайду 24

8. Яка буква найменш уживана?

Номер слайду 25

Найменш уживана буква «ф», її вживають переважно в запозичених словах.

Номер слайду 26

9. Скільки літер містить найдовше слово в українській мові?

Номер слайду 27

Найдовше слово в нашій мові містить 30 літер – «дихлордифенілтрихлорме-тилметан» (це хімікат для боротьби зі шкідниками). Ця назва згадувалась в одному з випусків журналу «Хімічна промисловість України». 

Номер слайду 28

10. У «Короткому словнику синонімів української мови», де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів (понад 45!) має слово…

Номер слайду 29

Найбільше синонімів (понад 45!) має слово «бити» – парити, шпарити, періщити, сікти, хльостати, батожити, бичувати, шмагати, шкварити, товкти, гатити, гамселити, голомшити, дубасити, духопелити, жарити, пригощати, колошпалити, лупити, лупцювати, мотлошити, бухати, лущити, кулачити, гилити, стусувати, гателити, стьобати, човпти, чухрати, молотити, бухкотіти, пірчити, маніжити, чустрити, гніздити, окладати, кресати, товкмачити, хворостити, локшити, хвиськати, колошматити.

Номер слайду 30

11. У якому році у Львові першодрукар Іван Федоров видав перший український «Буквар»?

Номер слайду 31

Перший український «Буквар» видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров.

Номер слайду 32

12. Коли був затверджений перший офіційний правопис української мови?

Номер слайду 33

Перший офіційний правопис української мови було затверджено 1919 року.

Номер слайду 34

Українська мова Мово моя українська — Батьківська, материнська, Я тебе знаю не вивчену — Просту, домашню, звичну, Не з-за морів прикликану, Не з словників насмикану. Ти у мене із кореня — Полем мені наговорена, Дзвоном коси прокована, В чистій воді смакована. Болем очей продивлена, Смутком багать продимлена, З хлібом у душу всмоктана, В поті людськім намокнута, З кров'ю моєю змішана. І аж до скону залишена В серці моїм. Валентин Бичко

Номер слайду 35

Історія української мови у фактах

Номер слайду 36

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Номер слайду 40

Номер слайду 41

Номер слайду 42

Номер слайду 43

Володимир Сосюра О місячне сяйво і спів солов’я О місячне сяйво і спів солов'я, Півонії, мальви, жоржини! Моря бриліантів, це – мова моя, Це – мова моєї Вкраїни. Яка у ній сила – і кличе, й сія, Яка в ній мелодія лине В натхнення хвилини! О мово моя! Душа голосна України! Ти – сурми на сонці, ти – стягів гаї, Ти – вибухів огненних повна. Це – матері мова. Я звуки твої Люблю, наче очі дитини… О мово вкраїнська! Хто любить її, Той любить мою Україну.

Номер слайду 44

Рефлексія Складаємо сенкан на тему «Мова» Технологія «Сенкан» (вірш, що складається з п'яти рядків): 1. Іменник. 2. Прикметник (2 слова). 3. Дієслово (3 слова). 4. Фраза з 4-х слів, що визначає відношення до теми 5. 1 слово синонім.

Номер слайду 45

Сенкан «Література» Наприклад: 1. Література 2. Цікава, весела. 3. Навчає, ділиться, живе. 4. Допомагає в скрутні хвилини. 5. Наука.

Номер слайду 46

Дмитро Білоус Якщо з українською мовою… Якщо з українською мовою В тебе, друже, не все гаразд, Не вважай її примусовою, Полюби, як весною ряст. Примусова тим, хто цурається, А хто любить, той легко вчить: Все, як пишеться, в ній вимовляється, – Все, як пісня, у ній звучить. І журлива вона, й піднесена, тільки фальш для неї чужа. В ній душа Шевченкова й Лесина, І Франкова у ній душа. Дорожи українською мовою, Рідна мова – основа життя. Хіба мати бува примусовою? Непутящим бува дитя!

Номер слайду 47

Перелік використаних джерел: 1. Огієнко І. (Митрополит Іларіон). Історія української літературної мови. – Київ, 1995. – С. 238. 2. Надія Базильська. Квест «Споконвіку було Слово» (до до Дня української писемності та мови). [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/folders/1BsQv83MBr_vB9rBnvHO3g4yaB28dloFa, вільний. 3. Валерій Чудновський. 10 питань про українську мову. Тест від 20minut.ua до Дня писемності та мови. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://vn.20minut.ua/Podii/test-vid-20minutua-10-pitan-pro-ukrayinsku-movu-10965169.html, вільний. 4. Ольга Шевчук-Клюжева. Тест «12 питань про нашу мову та її історію». [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://zn.ua/ukr/tests/12-pytan-pro-nashu-movu-ta-ii-istoriu, вільний. 5. Катерина Гранатова. День української письменності та мови 2023: нова дата і історія свята. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://chas.news/news/den-ukrainskoi-pismennosti-ta-movi-2023-nova-data-i-istoriya-svyata, вільний. 6. «ТУТКА». 10 фактів про українську мову. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://fb.watch/vbPiReLLS5/, вільний.

Номер слайду 48

Щиро дякую за увагу!

ppt
Додано
27 жовтня 2024
Переглядів
518
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку