Мета: Навчальна: розширити знання студентів про виникнення та розвиток писемності, красу і багатство української мови; поговорити про засновників, шанувальників, дослідників та популяризаторів рідної мови. формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Розвивальна: розвивати навички логічного мислення, аналізу почутого, вміння виразно читати вірші. Виховна: пробудити почуття національної гідності.
6 листопада 1997 року було підписано Указ Президента України, у якому говориться: "На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю: "Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця".
З 2023 року у зв'язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар день вшанування пам'яті преподобного Нестора-літописця відзначають 27 жовтня. Тому президент Володимир Зеленський підписав указ №455/2023 про перенесення дати святкування Дня української писемності та мови також на 27 жовтня.
Найбільше синонімів (понад 45!) має слово «бити» – парити, шпарити, періщити, сікти, хльостати, батожити, бичувати, шмагати, шкварити, товкти, гатити, гамселити, голомшити, дубасити, духопелити, жарити, пригощати, колошпалити, лупити, лупцювати, мотлошити, бухати, лущити, кулачити, гилити, стусувати, гателити, стьобати, човпти, чухрати, молотити, бухкотіти, пірчити, маніжити, чустрити, гніздити, окладати, кресати, товкмачити, хворостити, локшити, хвиськати, колошматити.
Українська мова Мово моя українська — Батьківська, материнська, Я тебе знаю не вивчену — Просту, домашню, звичну, Не з-за морів прикликану, Не з словників насмикану. Ти у мене із кореня — Полем мені наговорена, Дзвоном коси прокована, В чистій воді смакована. Болем очей продивлена, Смутком багать продимлена, З хлібом у душу всмоктана, В поті людськім намокнута, З кров'ю моєю змішана. І аж до скону залишена В серці моїм. Валентин Бичко
Володимир Сосюра О місячне сяйво і спів солов’я О місячне сяйво і спів солов'я, Півонії, мальви, жоржини! Моря бриліантів, це – мова моя, Це – мова моєї Вкраїни. Яка у ній сила – і кличе, й сія, Яка в ній мелодія лине В натхнення хвилини! О мово моя! Душа голосна України! Ти – сурми на сонці, ти – стягів гаї, Ти – вибухів огненних повна. Це – матері мова. Я звуки твої Люблю, наче очі дитини… О мово вкраїнська! Хто любить її, Той любить мою Україну.
Дмитро Білоус Якщо з українською мовою… Якщо з українською мовою В тебе, друже, не все гаразд, Не вважай її примусовою, Полюби, як весною ряст. Примусова тим, хто цурається, А хто любить, той легко вчить: Все, як пишеться, в ній вимовляється, – Все, як пісня, у ній звучить. І журлива вона, й піднесена, тільки фальш для неї чужа. В ній душа Шевченкова й Лесина, І Франкова у ній душа. Дорожи українською мовою, Рідна мова – основа життя. Хіба мати бува примусовою? Непутящим бува дитя!
Перелік використаних джерел: 1. Огієнко І. (Митрополит Іларіон). Історія української літературної мови. – Київ, 1995. – С. 238. 2. Надія Базильська. Квест «Споконвіку було Слово» (до до Дня української писемності та мови). [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/folders/1BsQv83MBr_vB9rBnvHO3g4yaB28dloFa, вільний. 3. Валерій Чудновський. 10 питань про українську мову. Тест від 20minut.ua до Дня писемності та мови. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://vn.20minut.ua/Podii/test-vid-20minutua-10-pitan-pro-ukrayinsku-movu-10965169.html, вільний. 4. Ольга Шевчук-Клюжева. Тест «12 питань про нашу мову та її історію». [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://zn.ua/ukr/tests/12-pytan-pro-nashu-movu-ta-ii-istoriu, вільний. 5. Катерина Гранатова. День української письменності та мови 2023: нова дата і історія свята. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://chas.news/news/den-ukrainskoi-pismennosti-ta-movi-2023-nova-data-i-istoriya-svyata, вільний. 6. «ТУТКА». 10 фактів про українську мову. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://fb.watch/vbPiReLLS5/, вільний.