Розробка уроку:
«Що таке середовище життя. Чинники неживої природи. Водне середовище і пристосування до його умов рослин і тварин»
Пізнаємо природу
6 клас
Вчитель: Копитко Світлана Сергіївна 2024р.
Тема: Що таке середовище існування. Чинники неживої природи. Водне середовище і пристосування до його умов рослин і тварин
Мета: розширити знання про адаптації живих організмів, принцип єдності організмів та середовище існування; сформувати знання про умови життя, поняття про чинники неживої природи, види середовища, розкрити вплив умов існування на розвиток живих організмів; розвивати вміння логічно мислити та використовувати теоретичні знання для пояснення адаптацій різноманітних організмів, які можна спостерігати у живій природі; виховувати ціннісне ставлення до живої природи, прагнення досліджувати навколишній світ.
Очікувані результати
учень/учениця:
знає що життя організмів залежить від середовища існування;
виявляє і описує пристосування організмів до різних середовищ існування;
наводить приклади про взаємозв’язок організмів і середовища існування;
визначає роль живих організмів на планеті;
пояснює значення чинників неживої природи для організмів;
добирає і представляє текстову інформацію про вплив різних чинників середовища існування на організм в табличній формі;
аналізує, узагальнює, робить висновки.
Обладнання і матеріали: підручник, зошит, відео, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Природа – це найкраща з книжок, що написана особливою мовою.
Цю мову слід вивчати.
М.Г. Гарін-Михайловський
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день!
- Який у вас сьогодні настрій?
Виберіть смайлик, що відповідає вашому настрою на початку уроку. (Слайд)
Поетична хвилинка.( Слайд)
Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
Мирного неба над головою! Сонячного дня! Бажаю успіху!
Екологічна хвилинка.(Слайд)
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні на уроці ми з вами будемо подорожувати по країні Екологія. Подорож буде мати сім зупинок. Після виконання завдань на зупинках ми відкриємо літери ,з яких складемо прізвище вченого, що ввів в науку термін «екологія».
Переходимо до першої зупинки під назвою «Жива і нежива природа».(Слайд)
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку й мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо тему: Що таке середовище існування. І дізнаємося як життя організмів залежить від середовища існування та як вони взаємопов’язані. Чому життя озерної жаби залежить від води, а вовк не може жити без лісу.
Учні записують тему і мету уроку.(Слайд )
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель.
Переходимо до наступної зупинки « Екологічні фактори»
Пояснення вчителя (Слайд)
Складання і записування схеми учнями:
Робота над проблемним запитанням:
Пояснення вчителя «Типи екологічних факторів (Слайд)
Вчитель: наступна зупинка «Не помились»(Слайд)
Завдання:
За малюнками визначити дію яких екологічних факторів на живі організми зображено.
Вчитель. Наступна зупинка «Середовище життя»
Розповідь вчителя (Слайд)
Складання схеми(Слайд)
Учні наводять приклади живих організмів, які живуть в цих середовищах.
Вчитель. Наступна зупинка «Водне середовище життя»
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Вчитель. Наступна зупинка «Доповни схему».
Наступна зупинка «Вивірка звичайна».
Зупинка «Екологічна гра»
Встановити відповідність між екологічним чинником і малюнком».
Фізхвилинка
Руханка «Ми українці» https://youtu.be/jTWryZ8fDww
Гра « Впізнай і розкажи»
Учні почергово переглядають фото живих організмів, за допомогою презентації і характеризують їх за планом
Додаток 1 ( Сосна, дощовий черв’як, гриб-трутовик, щука, бджола, дятел)
Прийом «Візуалізація»
Демонстрація фрагмента мультфільма « Про всіх на світі»
«Хто найважливіший?»
( вчитель не коментує перегляд, а після пропонує зробити висновок самостійно)
Прийом «Роблю висновок»
Учні роблять висновок, що в навколишньому середовищі немає непотрібних істот. Кожна рослина або тварина, якою б вона не була, потребує поваги і має право на життя.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Отже, сьогодні ми з вами розглянули тему : «Що таке середовище існування»
Я впевнена, що ми досить плідно попрацювати.
Рефлексія емоційного стану:
- оцініть свій настрій в кінці уроку
- Чи змінився він? В який бік?
- оцініть результат своєї роботи на уроці (на скільки Ви впорались?) і оберіть відповідний смайлик
Рефлексія змісту навчального матеріалу:
Прийом «Мікрофон»
- Я не знав…
- Тепер я знаю…
- Мені цікаво…
- Я не зрозумів…
- Мені хотілося б
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 39, ст. 159. Відповісти на запитання (усно), і виконати завдання № 1-3.
До зустрічі на наступному уроці! Бажаю успіхів!
Бережіть себе і навколишній світ!
З повагою, ваш учитель!