Про матеріал
План- конспект Уроку у 10 класі №
Дата:
Тема уроку: Is the Earth in danger? Вдосконалення навичок читання
Мета уроку: практикуватися в описанні природних катастроф за картинками; вдосконалювати навички читання; активізувати ЛО теми; практикувати вживання Passive Voice ( Past Simple); практикуватися в роботі із текстом; навчитися описувати природні явища;
Очікувані результати: на кінець уроку учні повинні вміти описувати природні катастрофи за фото і використовувати ЛО теми; ставити запитання до тексту; переказувати текст; знаходити в тексті Пасивний стан дієслова в минулому часі; описувати природні явища і катастрофи і називати їхні назви по описанню;
Хід уроку
1.Привітання ( Greeting)
2.Warming –up Activity ( Завдання для введення в іншомовну атмосферу)
( Презентацію прикріплено) ( The Earth is in danger)
2.1 Work in groups ( Робота в парах) , стор. 139
The class should be divided into 4 groups and a teacher chooses one moderator. Each group gets the block of questions and prepares answers for the questions , then one representative from a group presents the answers. The task of a moderator to recollect and to retell the answers of each group.
2.2. Закріплення ЛО ( після презентації) Matching Activity ( Ex.1, p. 140 )
2.3 Робота із текстом ( Вдосконалення навичок читання)
I Stage – Pre- Reading Activity
- Look through the text for 2 minutes and find in the text 1) grammar phenomena; 2) names of Nature Catastrophes; 3) in what region happened mud sliding; in what region flood occurred;
II Stage – While- Reading
III Stage Post Reading Activity
- Put questions to the text to find out what nature disaster happened, where and when
Example: In what region of Ukraine the mud sliding occurred?
2.4. Ознайомлення з новими ЛО теми із контексту
(Listen to the story and guess the meaning of the new words from p.141)
A frequency of nature disasters is very high nowadays. One can face with hazards anywhere: in the mountains,in a forest… when the temperature is high there is a threat of forest fires and when this catastrophe occurs, animals and trees suffer. When the level of water in the rivers increases the houses and filelds are underflooded. Water damages everything on its way. Nature catastrophes unfortunately became frequent. Humanity tries to find the ways out to be resistant to nature surprises. But who is going to win ,people or nature . I think no one can respond this.
2.5 Retelling of a text
Plan
Step 1 The information about flood in Western Ukraine( names of cataclysms and its results)
Step 2 The causes of nature catastrophes ( Nature and human made)
Step 3 What is a natural disaster
Step 4 The costs of natural catastrophes and the Safety Plan
How to start the retelling-
- The article deals with…
- In the article one can read the information about..
Retelling about the causes of natural catastrophes
- As for the causes..
- Considering the causes… they are..
How to conclude the retelling
-To sum it up
-To cut a long story short
-In conclusion
3. Work with the paragraphs. Matching Activity . Впр.4. стор.143
4.Заключна частина уроку
4.1. Підсумки уроку
4.2 Оцінювання учнів
4.3 Домашнє завдання
Виконати Впр. 5(а),стор. 144 ( Знайти вірні визначення до поданих природних загроз)