План-конспект інтегрованого уроку з трудового навчання
Урок Дата: Клас 7
Модуль. Обробка деревини. Виготовлення великодніх яєць.
Тема: Художнє оздоблення великодніх яєць. Виготовлення ескізів.
Мета: розвивати навички роботи в графічному редакторі «Paint», створення ескізів для розмальовок яєць;
закріпити навички проведення обрахунків довжини кола;
розвивати креативні навички та художньо-естетичний смак в оформленні виробів;
виховувати шанобливе ставлення, повагу до національних релігійних свят та традицій через прослуховування українських великодніх пісень, вивчення великодніх традицій;
виховувати потребу в праці, культуру праці, акуратність, самостійність і точність у роботі; бережливе ставлення до обладнання, інструментів та матеріалів.
Тип уроку: інтегрований урок з трудового навчання, математики, інформатики, мистецтва, української літератури; урок комплексного застосування знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: Робота на уроці передбачає узагальнення знань учнів з теми «Писанкарство. Види розписів та художнє оздоблення деревини» мотивацію школярів до самостійного створення ескізів за заданою темою; розвиток зорової та слухової пам’яті, просторової уяви; виховання культури спілкування; розвиток предметних та ключових компетентностей.
Девіз уроку: «Мало знати, треба й застосувати,
Мало хотіти, треба й робити».
Й. В. Гете
Навчально-методичне забезпечення: комп’ютери, інтернет, робочий зошит, яйця, роздатковий матеріал, презентація, наочність, вислови, пісня, малюнки.
Інтеграція: трудове навчання, мистецтво, геометрія, інформатика, християнська етика, біологія.
Форми та методи роботи: технологія «Перевернуте навчання», «Мозковий штурм», метод «Незакінчених речень», практична робота.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня! Сьогодні ми продовжуємо вивчати модуль «Обробка деревини. Виготовлення великодніх яєць».
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Тема нашого заняття «Розпис, оздоблення великодніх яєць». Ми буде ознайомитись з різними техніками писанкарства, спробуємо виготовити власний ескіз для розпису яйця, будемо обчислювати довжину кола.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
«Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього» - сказав Максим Рильський. Знати і пам’ятати історію, традиції своєї держави повинен кожен громадянин України. Сьогодні ми поговоримо та закріпимо знання про Великодні традиції та обряди, детально зупинимося на писанкарстві та різних техніках розпису і символіці кольорів.
VI. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Метод «Мозковий штурм»
V. Засвоєння, систематизація та узагальнення знань, умінь та навичок.
1.Перевірка домашнього завдання. Технологія «Перевернутого навчання».
http://ethnography.org.ua/content/tehniky-pysankarstva
https://uateka.com/uk/article/culture/art/920 https://petrykivka.dp.ua/tsikavo-10-faktiv-pro-petrikivskiy-rozpis
Об’єднуємо дітей в групи з застосуванням QR-кодів:
- українське писанкарство;
- Великодні релігійні традиції, пов’язані з розписом яєць;
- Петриківський розпис.
2. Практична робота №1. Обчислення довжини кола.
Перед тим, як обчислити довжину кола яйця, я б хотів вам розповісти про те, які фактори впливають на форму, ступінь симетрії та вагу яєць в природі.
Отже, яйця різних видів птахів розрізняються по вазі, забарвленням, формою і ступеня симетрії. Однак більшість їх мають овальну, злегка витягнуту форму з одним більш тупим і іншим - більш гострим кінцем.
Колібрі висиджують еліптичні яйця, сови - круглі, а сивки - каплевидні, загострені з одного кінця. Причина, з якої яйця птахів мають різну форму, цікавила вчених з давніх часів.
Цим питанням задавався навіть грецький філософ Аристотель, який помилково вважав, що яйця, усередині яких розвиваються пташенята чоловічої статі, мають більш загострений кінець.
Відповідь на це питання вдалося нарешті отримати вченим з Прінстонського університету, які провели титанічну роботу по вивченню яєць і прийшли до висновку, що форма яєць залежить від здатності птахів окремого виду до польоту.
Відповідно до одного з традиційних пояснень, витягнута форма яєць може заважати їм скочуватися з гнізд і дозволяє простіше проходити через клоаку.
«На відміну від класичної гіпотези встановлено, що політ може впливати на форму яєць. Птахи, які добре літають, відкладають асиметричні або еліптичності яйця. М'яка мембрана яєць, а не тверда шкаралупа відповідає за всю різноманітність їх форм в природі », - пояснила Мері Касвелл, автор дослідження, опублікованого в журналі Science.
Щоб зрозуміти причину формування яєць різної форми у різних птахів, міжнародна команда вчених провела багатокрокове міждисциплінарне дослідження із застосуванням методів комп'ютерного моделювання та порівняльної біології. Вчені розповіли про релігійні причини еволюції курей.
Для початку вони вивчили фотографії близько 50 тис. Різноманітних яєць, що належать 1400 різних видів птахів, що живуть нині і вже вимерлим. Зразки були відібрані з усієї земної кулі і зберігаються в базі даних Музею зоології хребетних в Берклі, Каліфорнія. Всі вони збиралися натуралістами протягом XIX і XX століття.
Щоб формалізувати опис різних форм яєць, вчені ввели всього два параметри - еліптичність і ступінь асиметрії (відміну тупого кінця від гострого). Використовуючи високопродуктивні засоби обробки зображень, а також описові дані з тієї ж колекції, вчені змогли скласти «карту» різних форм пташиних яєць. Так, самі асиметричні яйця виявилися у пісочника-крихти, найбільш еліптичні - у пташок Мале з острова Сулавесі, які відкладають їх у нагрітий сонцем пісок або вулканічний грунт.
Карта допомогла помітити, що птахи, які мають крила, що дозволяють їм здійснювати ефективний з точки зору аеродинаміки політ і відлітати далеко від гнізда, мають більш витягнуті і гострі яйця.
«Варіації між розміром і формою яєць у різних видів птахів не є просто випадковими, а пов'язані з відмінностями в екології, зокрема - здатності кожного виду до впевненого і витонченому польоту», - пояснив співавтор Йозеф Тобіас з імперського коледжу Лондона.
Вчені вважають, що яйця більш витягнутої форми з'являються у птахів, що мають більш гладке, «аеродинамічний» тіло, призначене до ефективного польоту. Пінгвіни, які не літають, але теж мають витягнуті яйця, - швидше виняток, який підтверджує правило, оскільки їхнє тіло має також обтічні форми для найменшого опору при плаванні.
Ті ж птиці, що проводять багато часу на землі, часто мають більш круглі яйця, для яких потрібно ширший яйцевод.
Овоїд - (лат., яйце і ...оїд) - плоска крива яйцеподібного перерізу (овал) з однією віссю симетрії.
Профіль яйця – площинна світло-, фото- або електронна проекція (копія) яйця.
Довжина яйця (L) – поздовжня вісь яйця.
Діаметр яйця (D) – поперечна вісь яйця, ідентична базовому діаметру.
А зараз, діти, візьміть яйця, що ви випиляли та обчисліть довжину кола за допомогою формули, яку ви вивчили на уроках геометрії. (Обчислення довжини кола)
Довжина С кола обчислюється за формулою:
або ,
де R – радіус кола, d – його діаметр.
3. Хвилина відпочинку.
«Цікаві факти про яйце». Яйце Фаберже. (Перегляд презентації, з коментарями вчителя)
Фаберже є і сьогодні, мабуть, одним з найвідоміших ювелірних брендів. А все завдяки дорогоцінним яйцям, які випускалися цим ювелірним домом для російської імператорської сім'ї. Сьогодні ці твори мистецтва є величезною рідкістю, овіяні таємницями, а їх вартість доходить до десятків мільйонів доларів. У нашому огляді маловідомі факти про найвідоміших в світі яйцях.
1. Перше яйце було зроблено в 1885 році на замовлення Олександра III
Традиція розмальовувати великодні яйця існувала в Росії з давніх-давен. Слідувала їй і імператорська сім'я. Але в 1885 році цар Олександр III, сам того не підозрюючи, традицію цю дещо трансформував. Вирішивши здивувати свою дружину, імператрицю Марію Федорівну, він зробив їй особливий подарунок - яйце з секретом.
Це було дорогоцінної яйце, вкрите білою емаллю, поперек якого йшла золота смуга. Воно відкривалося, а всередині знаходився золотий «жовток». У ньому в свою чергу сиділа золота курочка, всередині якої були рубінові корона і підвіска. Імператриця від такого подарунка прийшла до цілковитого захоплення.
2. У першого яйця був прототип.
Взагалі-то Фаберже не саме придумав цю пасхальну матрьошку. За задумом Олександра III, пасхальне яйце з секретом мало стати вільною інтерпретацією яйця, виготовленого на початку XVIII століття, 3 примірника якого відомі і сьогодні.
Вони знаходяться: в замку Розенборг (Копенгаген); в музеї Історії мистецтв (Відень) і в приватній колекції (раніше - в художній галереї «Зелені склепіння», Дрезден). У всіх згаданих примірниках яєць захована курочка, відкривши яку, можна виявити корону, а в ній - кільце. Вважається, що імператору хотілося порадувати дружину сюрпризом, який нагадав би їй добре знайоме виріб з датської королівської скарбниці.
3. У всіх яйцях Фаберже є сюрприз
Імператриця була так зачарована подарунком, що Фаберже, який зробив яйце, моментально перетворився на придворного ювеліра і отримав довічний замовлення. Він повинен був виготовляти по яйцю щорічно. Умова була тільки одна - яйце повинно містити якийсь сюрприз. Те, що воно повинно бути зроблено в єдиному екземплярі, навіть не обговорювалося.
З тих пір Олександр III на кожну Пасху підносив своїй дружині нове дорогоцінний яйце. Продовжив цю традицію син Олександра III, Микола II, який в пасхальних свят дарував дорогоцінні яйця своєї матері і дружині.
У кожному яйці Фаберже було заховано крихітне диво: мініатюрна копія королівської корони, рубінове підвіска, механічний лебідь, слон, золота міні-копія палацу, 11 крихітних портретів на мольберті, модель корабля, точна робоча копія королівської карети і т.д ..
4. Більшовики недооцінили яйця Фаберже і тим самим врятували їх.
Після Жовтневого перевороту більшовики намагаючись поповнити казну «першого в світі комуністичної держави» розпродавали російські художні скарби. Вони розграбували церкви, продали полотна старих майстрів з музею «Ермітаж» і взялися за корони, діадеми, намиста і яйця Фаберже, що належали родині Імператора.
У 1925 році каталог цінностей імператорського двору (корони, вінчальні вінці, скіпетр, держава, діадеми, намиста та інші коштовності, в тому числі знамениті яйця Фаберже) розіслали всім іноземним представникам в СРСР. Частина Алмазного фонду була продана англійської антиквару Hорману Вейс.
У 1928 році з Алмазного фонду було вилучено сім «малоцінних» яєць Фаберже і ще 45 предметів.
Втім, саме завдяки цій невтішною для творця ювелірних шедеврів оцінці, яйця Фаберже були врятовані від переплавки.
Таким чином збереглося одне з найнеймовірніших творінь Фаберже - яйце «Павич». Усередині шедевра з кришталю і золота знаходився емальований павич. Причому ця пташка була механічною - коли її знімали з золотої гілки, то павич піднімав свій хвіст подібно до справжнього птаха і навіть міг ходити.
5. Доля кількох яєць невідома
Всього для Російського імператорського двору Фаберже виготовив 52 яйця, 19 інших були виконані на замовлення приватних осіб. Після революції 1917 року багато було втрачено. До наших днів дійшли 62 яйця, з них 10 виробів знаходяться в колекції Кремля, частина належить ювелірному дому Fabergé, інші - в музеях і приватних колекціях.
Про знаходженні декількох імператорських яєць достеменно невідомо. Наприклад, таємницею овіяна доля яйця-несесер, створеного в майстерні Фаберже в 1889 році.
В останній раз це яйце нібито бачили в одному з лондонських магазинів в 1949 році. З чуток воно було продано невідомому за $ 1250..
6. Одне з імператорських яєць купив скупник брухту дорогоцінних металів за 8000 фунтів.
Одне з загублених імператорських великодніх яєць було знайдено абсолютно дивним чином. Це яйце, яке належало імператриці Марії Федорівни, а потім безслідно зникла більш ніж на 90 років, було придбано на блошиному ринку в США скупником дорогоцінного брухту.
Останній раз вони Фаберже бачили в 1922 році в Москві. Яйце, виготовлене із золота і прикрашене діамантами і сапфірами, висотою 8,2 см, було конфісковано більшовиками. Подальша його доля довгий час залишалася невідомою, поки в 1964 році унікальний витвір ювелірного мистецтва не пішла з молотка на нью-йоркському аукціоні під назвою «золотий годинник у формі яйця» - за 2 450 доларів.
Американець, який купив золоте яйце за 8 тисяч фунтів ($ 14 000) не міг знати його істинної цінності. Протягом декількох років він намагався продати яйце, зберігаючи його у себе на кухні. Втомившись від безуспішних спроб, він спробував щось з'ясувати про виробника і набрав в пошуковій системі вигравіруване на вбудованих годинах ім'я. Так він натрапив на статтю Кирана Маккарті, директора королівського ювелірного дому «Вартскі» (Wartski). Він подзвонив Маккарті, а потім приїхав до Лондона з фотографіями своєї покупки.
Експерт одразу впізнав на них одне з яєць, створених відомим ювеліром для членів російської імператорської сім'ї.
«Напевно, схожі почуття випробував Індіана Джонс, коли він знайшов загублений ковчег», - так описав свої емоцііжурналістам глава ювелірного дому.
7. Королева Єлизавета II володіє трьома імператорськими яйцями Фаберже
У колекції британської королівської сім'ї є три імператорських великодніх яйця Фаберже: «Колонада», «Кошик квітів» і «Мозаїка». Квітковий кошик - найвідоміший шедевр в цій трійці. Мініатюрний букетик квітів неймовірно реалістичний!
Британська колекція виробів Фаберже є однією з найбільших в світі. Крім легендарних яєць, в ній є кілька сотень ювелірних шедеврів: шкатулки, рамки, фігурки тварин і особисті прикраси членів Імператорських будинків Росії, Великобританії і Данії. Незважаючи на розмір британської колекції, це лише мала частина з 200 000 ювелірних виробів, випущених ювелірним домом Фаберже.
4. Пісня «Великодні писанки чудові».
Українці завжди приділяли велику увагу традиціям та народним звичаям. Сьогодні українські традиція залишаються актуальними. Є чимало пісень про Великдень, Великодні традиції, писанки та писанкарство. Пропоную вашій увазі Великодню пісню.
https://www.youtube.com/watch?v=zYwB8GPK_fo
5. Практична робота №2. Виготовлення ескізів «Великоднє яйце».
А зараз я вам пропоную виготовити свій ескіз для розмалювання яєць в програмі «Paint».
6. Он-лайн тестування.
Виконання тестових завдань в програмі Learning.apps
https://learningapps.org/display?v=pmqyw37o319
VІ. Підсумок уроку
1. Виставлення оцінок.
Ви всі гарно працювали, тож ваші оцінки також високі.
2.Підведення підсумків уроку.
Сподіваюсь, що ви отримали корисну інформацію, удосконалили знання, вміння та навички з даної теми й пропоную вам таке завдання на останок.
3. Рефлексія. Метод «Незавершених речень»
- На уроці я дізнався…
- На уроці я навчився…
- Більш за все мені сподобалось…
VII. Домашнє завдання
Виконати тестові завдання, сторінка 123