План-конспект з природознавства уроку № 52 у 4 класі
Тема: Подорож Україною з використанням електронних ресурсів.
Мета:
Тип уроку: нестандартний урок.
Обладнання та матеріали: телевізор, фізична карта України, атласи, конверти із завданням
Література: Гільберг Т.Г. Природознавство: підр. для 4кл. загальноосвіт. навч. закл./Т.Г.Гільберг, Т.В.Сак. – 2-е вид. Київ:Генеза. 2016. – 176с.
Хронометраж уроку:
1. Робота в командах(11хв)
Хід уроку
Встаньте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: Добрий день!
Хай гарно розпочнеться новий день!
(слайд 2)
Моя Україна — широкі простори:
Поля і левади, долини і гори...
М. Хоросницька
(слайд 3)
(слайд 6)
Прогноз погоди:
(слайд 5)
(слайд 4)
Турист:
- Доброго вам дня! Я козак-переселенець, завітав до вас із далеку. Мої предки жили колись на Україні, але так склалось життя, що їм довелося переїхати жити в іншу державу. Я прилетів на Україну, тому що тут моє коріння і я дуже люблю природу цієї країни. Однак, хочу від вас отримати загальну інформацію про Україну для своєї майбутньої наукової статті. Тому візьму у вас інтерв’ю.
(слайд 7)
(слайд 8)
1. Робота в командах(11хв)
- Діти, справжні мандрівники, зазвичай, подорожують групами. От і ми з вами відправимося у заочну мандрівку нашими козацькими роями.
Завдання роям.
З метою отримання загальної інформації про Україну, у мандрівку відправиться рій № 1.
Річками України помандрує рій № 2.
У місця видобутку природного палива України відправиться рій № 3.
Звіт роїв.
1 рій:
Україна- найбільша за площею держава, що повністю знаходиться в Європі. Україна розташована в Північній півкулі. Вона простягається на 1312 км із заходу на схід та 893 км із півночі на південь. Україна межує з багатьма європейськими країнами. Різноманітна природа: на півночі переважають густі ліси, на півдні – степи. Наша країна омивається Чорним та Азовським морями.
(слайд 9)
2 рій:
Україна багата на природне паливо. Це торф, кам’яне вугілля, нафта і природний газ. Під час горіння вони виділяють багато тепла тому їх використовують як паливо. Торф – легший за воду, не розчинний. Добувають торф механізованим способом. Для вирощування саджанців і розсади роблять спеціальні горщики, що складаються із суміші торфу і перегнилого посліду. Кам’яне вугілля – тверда гірська порода чорного кольору.. що має блиск і важча від води, не розчинне. Видобуток ведеться з глибин шахтним способом. Не менш важлива його переробка, під час якої отримують лікарські препарати, барвники, засоби захисту рослин. Чорним золотом України є нафта. Вона добре горить. Її використовують для виробництва мазуту, парафіну, вазеліну парфумів. Природний газ легший за повітря, горить без диму, виділяючи тепло. Він дуже отруйний і вибухонебезпечний. Природний газ є сировиною для виготовлення друкарської фарби, гумових виробів, пластмас, добрив. Природне паливо широко використовують у господарстві. Паливні корисні копалини відіграють велику роль у житті людини.
(слайд 10)
3 рій:
Більшість річок України – рівнинні. До них належать Дніпро, Дністер, Південний Буг. Дніпро – найбільша річка України і третя за величиною в Європі. Протікає вона на території трьох держав: України, Білорусі, Росії. Довжина її 2201 км. У межах України довжина Дніпра становить 1121км. На Дніпрі побудовано багато гідроелектростанцій. Дністер- одна з найбільших повноводних річок України. Початок бере в Карпатах і впадає в Чорне море. Її довжина 1363км. Південний Буг бере свій початок на Подільській височині на території Хмельницької області та впадає в Чорне море. До великих рік також належить Сіверський Донець, Дунай. Гірські річки, це такі як Тиса і Прут. Річки України живляться талими сніговими та дощовими водами. Річки – це багатство України.
(слайд 11)
- Діти, наша Україна має своїх 7 природних чудес. Ми зараз з вами відправимося у відео мандрівку і ознайомимося з ними.
- Діти, хто запам’ятав які природні дива має наша Україна?
- Це ще не всі природні чудеса, що на Україні. Зараз ми з вами по буваємо в українській пустелі та біля українського вулкану.
- Діти, що спричинило утворення пустелі?(бездумна госп.діял. людини)
- Коли виник вулкан? Де знаходиться вулкан?
- От і закінчилась наша мандрівка. Повертаємося до школи, а в дорозі мандрівники завжди співають. Давайте і ми заспіваємо.
(слайд 12)