План – конспект теоретичного уроку з предмета
“Електротехніка з основами промислової електроніки”
Тема уроку: №14 Провідник зі струмом у магнітному полі.
Мета уроку:
Навчальна: сформувати знання про властивості провідника зі струмом у магнітному полі та як це можна використовувати.
Виховна: виховувати культуру праці, працелюбність, повагу до праці.
Розвиваюча: розвивати мислення, сприяти всебічному розвитку учнів, розвивати пам`ять, мислення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Наочні засоби :
СТРУКТУРА УРОКУ
1. Організаційно-вступна частина уроку.
2. Актуалізація опорних знань учнів.
3. Постановка завдань уроку.
4. Пояснення нової теми.
5. Оперативний контроль вивченого на уроці.
6. Закріплення теми уроку (практичне завдання).
7. Систематизація та узагальнення знань.
8. Підсумок уроку:
а) підведення підсумків розглянутих на уроці знань
б) пояснення домашнього завдання
в) оцінювання знань учнів.
ХІД УРОКУ
1. Організаційно-вступна частина
Налаштування психологічного настрою учня на продуктивну роботу
2. Актуалізація та корекція опорних знань учнів
Актуалізація мотиваційних резервів учня шляхом фронтального опитування учнів з пройденого раніше матеріалу. Запитання до учнів :
4) властивості цих матеріалів ?
3. Постановка завдання уроку
Сьогодні на уроці ми вивчимо закон повного струму та навчимося розраховувати магнітне коло.
4. Пояснення нової теми
Основним законом, що використовується при розрахунках магнітних ланцюгів, є закон повного струму.
(1)
Він формулюється таким чином: лінійний інтеграл вектора напруженості магнітного поля по замкнутому контуру рівний сумі алгебри струмів, охоплюваних цим контуром. Якщо контур інтеграції охоплює котушку з числом витків W, через яку протікає струм I, то сума алгебри струмів , де F - магніторушійна сила.
Звичайно контур інтеграції вибирають так, щоб він співпадав з силовою лінією магнітного поля, тоді векторний твір у формулі (1) можна замінити твором скалярних величин H·dl. В практичних розрахунках інтеграл замінюють сумою і вибирають окремі ділянки магнітного ланцюга так, щоб H1, H2, . . . уздовж цих ділянок можна було вважати приблизно постійними. При цьому (1) переходить в
(2)
де l1, l2, …, ln - довжини ділянок магнітного ланцюга;
H1·l1, H2·l2 - магнітні напруги ділянок ланцюга. Магнітним опором ділянки магнітного ланцюга називається відношення магнітної напруги даної ділянки до магнітного потоку в цій ділянці
,
де S - площа поперечного перетину ділянки магнітного ланцюга,
l - довжина ділянки.
Розглянемо розрахунок магнітного ланцюга, зображеного на мал. 2.
Феромагнітний магнітопровід має однакову площу поперечного перетину S.
lср - довжина середньої силової лінії магнітного поля в магнітопроводі;
д - товщина повітряного зазора.
На магнітопроводі розміщена обмотка, по якій протікає струм I.
Мал. 2
Пряма задача розрахунку магнітного ланцюга полягає в тому, що заданий магнітний потік Ф і вимагається визначити магніторушійну силу F. Визначимо магнітну індукцію в магнітопроводі
.
По кривій намагнічення знайдемо значення напруженості магнітного поля H, відповідне величині В.
љ Напруженість магнітного поля в повітряному зазорі
.
Магніторушійна сила обмотки
.
При зворотній задачі розрахунку магнітного ланцюга по заданому значенню магніторушійної сили вимагається визначити магнітний потік. Розрахунок такої задачі виконується за допомогою магнітної характеристики ланцюга F = f(Ф).
Для побудови такої характеристики необхідно задатися декількома значеннями Ф і знайти відповідні значення F. За допомогою магнітної характеристики по заданій магніторушійній силі визначається магнітний потік.
5. Оперативний контроль
Викладач оперативно проводить опитування учнів з викладеного матеріалу:
6. Закріплення теми уроку
Викладач дає завдання учням пояснити у дошки : закон повного струму та як розраховувати магнітне коло.
7. Систематизація та узагальнення знань
Викладач викликає до дошки по одному учнів із завданням :
- пояснити закон повного струму ;
- розрахувати данне окремо магнітне коло;
8. Пояснення домашнього завдання
Викладач
- підводить підсумки уроку коротким оглядом його змісту.
- проводить оцінювання знань учнів, які відповідали на уроці, оголошує оцінки.
На дошці викладач пише домашнє завдання
Сторінки 89 – 91 у підручнику «Електротехніка з основами промислової електроніки» , Автор А.М. Гуржій та інші. Київ Форум 2002
План – конспект теоретичного уроку
з предмета
“Електротехніка з основами промислової електроніки”
Тема уроку №14: Провідник зі струмом у магнітному полі.
Склав викладач: Р.В. Лакуста