План конспект уроку 9 кл
Тема : Види імунітету. Специфічний та неспецифічний імунітет
Мета : сформувати у учнів уявлення про імунітет та його види ; ознайомити з історією розвитку вчення про імунітет ; розвивати пізнавальний інтерес ; формувати здоров”язберігаючі компетенції ;
Обладнання: опорна схема « Види імунітету» , фрагмент відеофільму « Анатомія і фізіологія людини» , портрети Л. Пастера, І . Мечникова, Е. Дженнера.
Тип уроку : комбінований
Форми і методи роботи : метод « Мікрофон», «Мозковий штурм», словесні.
« Немає друга рівного здоров”ю,
Немає ворога рівного хворобі»
Давньоіндійська мудрість
Хід уроку
І . Організація класу.
Вчитель вітає учнів, бажає успіху на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод « Мікрофон »
- Чи мають лейкоцити ядро?
- Який колір мають клітини лейкоцитів?
- Які їх розміри?
- Яка тривалість життя лейкоцитів?
- Скільки лейкоцитів міститься в одному міліметрі кубічному крові?
- Чи змінюється вміст лейкоцитів і які причини цих змін?
- Чому лейкоцити містяться і в крові і в лімфі , а еритроцити тільки в крові?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Вам відомо, що епідемії віспи і чуми в минулі віки знищили десятки мільйонів людей. Чому людство не вимерло повністю? Чому не всі люди хворіють під час епідемій ?
- Які складові крові відповідають за імунні реакції організму?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу:
1. З історії розвитку вчення про імунітет:
а) вступна розповідь вчителя;
б) перегляд фрагменту відеофільму про досліди І. Мечникова і відкриття фагоцитозу.
І .Мечников « Армія маленьких клітин , які називаються фагоцитами та блукають по крові і тканинах тіла, спроможна атакувати хвороботворні мікроби, і після боротьби з ними в багатьох випадках їм вдається отримати перемогу над загарбниками».
- Що ви розумієте під поняттям «імунітет» ?
( Припущення учнів , формулювання визначення )
2. Поняття антиген . Види імунітету . ( Колективне створення опорної схеми)
Антигени |
Імунітет |
Токсини |
Антитоксичний |
Мікроорганізми |
Інфекційний |
Чужорідні тканини |
Трансплантаційний |
пухлини |
протипухлинний |
-Як реагує живий організм на дію антигенів? Чи є , на вашу думку, фагоцитоз єдиним захистом організму?
3. Механізми імунної відповіді ( Пояснення вчителя ) :
а) неспецифічні;
б) специфічні.
( у ході пояснення вчитель проводить роботу з новими термінами).
4. Види імунітету:
а) самостійна робота учнів з текстом підручника;
б) креслення схеми та її пояснення
ІМУНІТЕТ
Природний Штучний
Набутий Вроджений Активний Пасивний
5. Інфекційні хвороби та боротьба з ними ( Метод « Мозковий штурм »):
- Які інфекційні хвороби вам відомі?
- За якими ознаками визначаємо , що хвороба інфекційна?
- Що є причиною інфекційних хвороб ?
- Якими способами можуть передаватися інфекційні хвороби?
VI. Рефлексія :
1. – Обґрунтуйте рекомендації , яких необхідно дотримуватись під час інфекційних хвороб:
* при ознаках хвороби терміново викликати лікаря;
* не контактувати з іншими людьми;
* уникати фізичного навантаження, якщо потрібно дотримуватись постільного режиму;
* вживати їжу , яка легко засвоюється, багато пити;
* виконувати рекомендації лікаря.
2. Проблемне запитання :
- Що повинен взяти з собою лікар у вогнище інфекційного захворювання – вакцину чи сиворотку ? Чому ?
VII. Підсумок уроку .
VIII. Домашне завдання :
1. Вивчити параграф підручника.
2. Заповнити таблицю « Роль вчених у розвитку вчення про імунітет»
Учені |
Дослідження та відкриття |
І. Мечніков |
|
Л. Пастер |
|
П. Еріх |
|
Е. Дженнер |
|