План-конспект уроку англійської мови у 6 класі ( підручник: Friends 2, Longman, Unit 21 The Londoners, p.64-65) Мета уроку: ознайомити учнів з ЛО по темі, збагатити словниковий запас учнів, навчити учнів працювати з текстом для читання, навчити учнів резюмувати прочитане та висловлюватись на основі прочитаного, удосконалювати навички усного та діалогічного мовлення за темою, уміння логічного викладу думок із теми
План-конспект уроку
англійської мови у 6 класі
( підручник: Friends 2, Longman, Unit 21 The Londoners, p.64-65)
Тема уроку: Вільям Шекспір та його театр «Глобус»
Мета уроку:
Обладнання: підручник, робочий зошит, мультимедійна система, картки з роздатковим матеріалом, аудіозапис, магнітофон.
Схематичний план уроку
Хід уроку
Етап 1.
Початок уроку. Організація класу, повідомлення цілей уроку.
Прийом 1.
Бесіда з учнями.
Зміст роботи
Good morning, pupils!
Today we are going to talk about culture. On this lesson you’ll get the information about William Shakespeare and his Globe Theatre. What do you know about William Shakespeare?
Етап 2.
Перевірка домашнього завдання.
Прийом 1.
Перевірка виконання вправ шляхом усного опитування.
Етап 3.
Робота з текстом для читання.
Прийом 1.
Робота з лексичним матеріалом (з словником).
Зміст роботи
Before we start our topic, let’s see the words concerning this topic. Open your dictionaries on page 110. Let’s translate these words together.
Now, complete the mind-map.
Прийом 2.
Робота з мультимедійною презентацією.
Зміст роботи
Now let’s watch the presentation about William Shakespeare. After watching complete the table. Write the dates when these events happened in the life of Shakespeare.
Date |
Event |
|
Shakespeare was born |
|
Shakespeare married Anne Hathaway |
|
The birth of twins named Hamnet and Judith. |
|
Shakespeare had become known as a dramatist and an actor |
|
Shakespeare had his first work published |
|
Globe, a theater near London, was built |
|
Shakespeare died |
Answers: 1564, 1582, 1585, 1592, 1593, 1599, 1616
Let’s check your answers. Imagine that you have the microphone. The pupil, who has this microphone, answer the question giving the right date to the event in the table.
You were very attentive watching the presentation. Thank you for your answers.
Прийом 3.
Прослуховування тексту.
Зміст роботи
What name of the theatre did you notice in the presentation? You are right! It’s the Globe theatre. Let’s listen to the text about this theatre. Who is going to visit the theatre?
Прийом 4.
Читання та переклад тексту учнями.
Зміст роботи
What name of the theatre did you notice in the presentation? You are right! It’s the Globe theatre. Let’s read the text exercise 1 on page 64. After reading, answer the question – When did the original Globe Theatre burn down?
Прийом 5.
Виконання вправ для перевірки розуміння тексту.
Зміст роботи
You work in three small groups. You have the text of the exercise 2 on page 65. After reading the text, first group start discussing sentences 1 and 2 of the exercise 3 on page 65. Your task is to decide if the statement is true or false according to the text. Others groups listen to the first group and after their answer agree or disagree with them. After that second group discuss the sentences 3 and 4, than third group discuss sentences 5 and 6. Every group has 5 minutes for reading and discussing. Let’s start.
|
False |
|
True |
|
False |
|
False |
|
False |
|
True |
Етап 4. Кінець уроку. Підведення підсумків уроку, пояснення домашнього завдання.
Прийом 1.
Слово вчителя.
Зміст роботи
Our lesson is going to finish. What have you done during this lesson? What new have you learnt during it?
Thank you for your good work during the lesson.
Your hometask is to learn the new words by heart, to do the exercise 4 on page 65 in the Student’s Book using new words and to match the new words with their definitions in the exercise 1 on page 52 in your Activity Books.
Good bye, pupils!
1