План-конспект уроку на тему Погода. Одяг.

Про матеріал
Погода. Одяг. Тип уроку: комбінований (урок засвоєння нових знань та формування вмінь та навичок)
Перегляд файлу

 


Клас   5-А

Тема  Погода. Одяг.

Тип уроку: комбінований (урок засвоєння нових знань та формування вмінь та навичок)

Цілі:

Практична: Активізувати вживання лексики з теми Одяг та Погода та граматичного матеріалу Present Simple and Present Continuous, закріпити вживання лексики з теми та граматики в усному мовленні та на письмі;

 

Розвиваюча: розвивати навички читання, письма,  та говоріння, розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію, увагу, пам’ять, логічне та творче мислення учнів;

 

Виховна: виховувати ввічливість та культуру поведінки , естетичний смак;

 

Освітня: розширити словниковий запас учнів, поглибити знання учнів з теми, підвищити мотивацію вивчення англійської мови;

 

Обладнання: підручники, зошити, магнітофон, презентація, малюнки, роздаткові матеріали, аудіо та відеоматеріали.

 

Застосовані види роботи: групові, парні, хорові.

 

 

 

 

 

 

 

 

      Хід уроку

 

  1. Початок уроку. Привітання. Введення в іншомовну атмосферу, фонетична та мовленнєва розминки.

 

Teacher: Good morning! How are you? Well, I see you’re in a good mood today. So, don’t be shy. Let’s begin our lesson.

  1. Мовленнєва розминка Oh, it is a bit freezing, isn’it?

Do you know why? What season it is now? - Do you like winter? What are winter month?

2.Фонетична розминка

Look at these pictures. What are the colours of these seasons? Do you know the poem about seasons and colours. Let’s recite it:

Spring is green,

Summer is bright,

Autumn is yellow,

Winter is white.

TeacherDo you like today’s weather? What is the weather like today? To answer this question, let’s remember weather words. Look at the screen and read the sentences.

(It’s rainy, snowy, freezing cold, sunny, stormy, cloudy, and hot)

Teacher: Say what is the weather like today?

Pupils: It’s.....today. (cold, sunny, warm, cool, hot, frosty, snowy, rainy, foggy, wet, windy, cloudy, freezing cold, boiling hot, a bit chilly)

Teacher: What weather do you like/dislike? Look at the screen and say.

Pupils:

- I like when the weather is… (cold, sunny, warm, cool, hot, frosty, snowy, rainy, pouring,   stormy, foggy, wet, windy, cloudy, freezing cold, boiling hot, a bit chilly).

- I dislike the weather with… (a lot of snow, a lot of sunshine, a cold wind, a thick fog, thunder and lightning, a heavy shower).

Teacher: OK. Sometimes the weather is not very comfortable, but Englishmen  say, “There is no bad weather – there are bad clothes.” So, today we are going to speak about suitable clothes for different kinds of weather.

II. Основна частина уроку

 

1.Лексичні  вправи.

a)  Введення та семантизація лексики.

-Teacher: To cope with the task of our lesson we should repeat some words. Open your books on p.

Look at the words listen and repeat. T-shirt, shorts, trainers, blouse, jacket, skirt, socks, shoes, gloves, raincoat, shirt, tie, suit, dress, cap, scarf, trousers, boots.

б) Робота в групах. Тренування вживання лексики.

Teacher: For our next task you should choose one of these colours. (students check their colour). Very well, so we continue our lesson working in groups. The reds seat here and the greens here.  Let’s see if you remember how to write the words correctly. It was raining hard and some letters were washed away. Will you guess them and write the word on your paper. (After finishing the task the captains of the groups come up  to the blackboard and write the words)

  • опрацювання значення слова, перевірка правопису на дошці

Фізкультхвилинка  Let’s have some rest.

Hands on your hips

Hands on your knees

Put them behind you if you if you please

Touch your shoulders! Touch your nose!

Touch your ears! Touch your toes!

 Hands up! Hands down!

Hands on hips and sit down!

Teacher: You’ve coped with the previous task quite well and now let’s face the challenge of the next one. A strong wind was blowing and it mixed the clothes from different washing lines. You should put the words into right washing lines – groups: menswear, ladieswear, accessories, footwear.

Words: a raincoat, a coat, a belt, trainers, boots, gloves, a suit, a scarf, jeans, a tie, a tracksuit, a cap, a hat, a skirt, trousers, a T-shirt, socks, a shirt, shorts, sandals, a blouse, shoes, a jacket, a jumper, boots, an umbrella.

Menswear

Ladieswear

Accessories

Footwear

 

 

 

 

Говоріння:

Pupil 1: When it is snowing men usually wear……

Pupil 2: When it is raining women usually wear……

Pupil 3: When it is warm women usually wear……

Робота в парах.

Teacher – Thank you for your work. You were great. And now you are going to work in pairs. Your task is to describe the picture using Present Continuous and Present Simple Tenses and tell us what season is on the picture, what the weather is like, what people are wearing using these vocabulary.

Домашнє завдання. Ex 9 p. to prepare the project about

- Teacher:  Good for you, hope you know all the words we need for our next task.

We’ve already said that we wear different clothes in different weather. Let’s listen to the song that proves this. Now your task is to sing a song about weather and fill in the gap. (Students listen to the song and fill in the gap)

- опрацювання значення слова

III. Підбиття підсумків, оголошення оцінок.

Thank you for you work. At this lesson we were discussing the  weather of each season. Using the vocabulary of the unit, reading, writing, speaking. Your answers were brilliant. Your marks are


 


 

T-s-i-t,

S-o-ts,

tr-in-rs,

 b-o-se,

ja-k-t,

s-i-t,

so-ks,

sh-e-,

gl-v-s,

ra-nco-t,

s-i-t,

t-e,

su-t,

d-e-s,

c-p,

sc-rf,

tr-use-s,

bo-ts.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шаблон для девушек - осенняя пора " Шаблоны и рамки для фотошопа - Allphotoshop.biz - скачать бесплатно 

doc
Додано
13 листопада 2021
Переглядів
369
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку