Тема. Природні стихійні лиха. Правила безпечної поведінки під час стихійного лиха.
Мета. Формувати у дітей уявлення про стихійні лиха. Ознайомити з правилами безпечної поведінки у надзвичайних ситуаціях; вчити запобігати проявам паніки; виховувати дисциплінованість та ціннісне ставлення до власного життя.
Матеріали та обладнання: мультимедійна презентація, ілюстрації, таблиці, бланк завдань
Результати навчання
Наприкінці заняття учні :
називають ознаки надзвичайних ситуацій;
називають причини стихійних лих;
пояснюють правила поведінки в небезпечних ситуаціях
Тип уроку: комбінований з елементами тренінгу
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Зворотній зв'язок , актуалізація теми.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
А тепер поверніться один до одного, посміхніться і побажайте успіхів у навчанні.
Проблемна ситуація
Друзі ,до нас надійшли 2 термінові телеграми від лісових звіряток, та від звіряток ,що живуть у полі. Ось погляньте на одну з них.(даю дітям обгорілий листок на якому написано: « У нас сталося стихійне лихо….». А от що написано далі я розібрати не можу. А ось телеграма від звіряток в полі. Ось їхня телеграма « Рятуйте ! У нас стихійне лихо…..(листок промоклий та наполовину розірваний).
Отже у нас дві термінові телеграми. Щоб розібратися із ситуацією швидше ми всіх наших учнів поділимо на дві групи. Кожна група працюватиме самостійно. Відразу хочу наголосити ,що це не змагання ,а робота над певним завданням.
Ваше завдання визначити :
-Яке стихійне лихо сталося у звірят у лісі?
Яке стихійне лихо сталося у звірят у полі?
-Що могло бути причиною лиха?
- Коли ви називали причини лиха ,то одна з них була виною природа ,а іншою була виною людина .Тому я думаю ви розумієте, що і відносяться вони до різних видів .А які ще є види надзвичайних ситуацій побачимо у відео.
Перегляд відео
« Класифікація надзвичайних ситуацій»
А зараз я хочу запропонувати вам переглянути відео про види надзвичайних ситуацій
https://www.youtube.com/watch?v=VJ-FjxC1Yqw
-Як поділяються надзвичайні ситуації залежно від характеру подій ?
(техногенні ,соціальні ,природні ,воєнні )
-На вашу думку до якої групи можна віднести ситуації ,що трапилися із нашими звірятами?(природного)
Оголошення теми уроку
-Так саме про надзвичайні ситуації природного характеру ми з вами сьогодні будемо говорити.
Слухання казки
-А зараз прослухайте казку і запишіть про яке саме стихійне лихо іде мова.
Орієнтовний зміст оповідок
Одного разу в будинку Єнота почали соватися столи і шафи, хитатися стіни, тому він вирішив негайно покинути свій дім і вирушити у мандри. Але коли він вибіг на вулицю, то побачив, що земля тремтить, на дорогах з’являються тріщини, будинки руйнуються, дерева падають. Це був справжнісінький... Що?
Прийшла весна. Навкруги було гарно, сонце пригрівало, сніг танув, а в річці раптом побільшало води. Замочив Єнотик ноги, роззирнувся навколо і побачив, що вода все прибуває і прибуває. Він не міг зрозуміти, що відбувається. А це була... Що?
Настало літо. Єнотик мандрував лісами й степами. Якось він вирішив заночувати у селі. Раптом знявся вітер, блискавки розривали небо, оглушливо лунав грім, і дощ лив мов з відра. Єнотик сидів у затишному будиночку і спостерігав звідти явище, яке зветься… Як?
Раптом блискавка вдарила в одне з дерев, і воно зайнялося. Полум’я швидко перекидалося з одного дерева на інше, підбираючись до будинку. Єнотик був змушений покинути його. Щойно він вискочив з будинку, як той зайнявся. Це була справжня… Що?
На ранок все вщухло, і Єнотик рушив далі. Він дійшов до гори і раптом побачив, як від неї відірвалася величезна брила і почала сунутися вниз, засипаючи все на своєму шляху. І це був… Що?
Єнотику стало так страшно, що він… прокинувся. “Ох і набрався ж страху! — подумав він. — Не треба було перед сном дивитися такі страшні мультики!” (Оповідки складено за сюжетом мультфільму “Єнот і стихійні лиха”).
Запитання за змістом
Назвіть слова які ви записали(землетрус,повінь,гроза,пожежа,сель-зсув)
- Чим кожне з них могло загрожувати Єнотику?
- Яку спільну назву мають ці слова ?(стихійне лихо )
-А чи стихійне лихо є надзвичайною ситуацією чи ні .
-Як ви думаєте?
-Які ще стихійні лиха ви знаєте.
Що таке надзвичайні ситуації
Одними природними явищами ми можемо милуватися, захоплюватися їх красою. Завжди вражає нас веселка, схід сонця і вечірня зоря, дерева вкриті інеєм, краплинки роси на квітах. Але у житті нерідко трапляються події, що можуть призвести до загибелі людей. Це стихійні лиха, аварії, теракти. Такі події прийнято називати надзвичайними ситуаціями , або – катастрофами, якщо гине дуже багато людей. Про такі ситуації ви дивилися відео. Це наприклад,такі як землетрус, виверження вулкана, бурі, смерчі, повені, урагани, ожеледь, грози з градом стають для людей справжнім стихійним лихом:
1) тому що виникають раптово;
2) руйнують будівлі;
3) спричиняють аварії;
4) виводять із ладу обладнання;
5) а найстрашніше, травмують людей і забирають людські життя.
Асоціативний кущ.
Ваші асоціації до виразу «Надзвичайна ситуація»
(стихія, руйнування будівель, знищення майна, загибель людей, аварії, зсуви грунту) Учні малюють на дошці
Робота з словником
Я виписала із словника пояснення ,що таке буря , повінь, землетрус,сель.
Правда там погуляв вітер і все заплутав. Ваше завдання прочитати визначення і розставити все на свої місця.
Буря – раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як
поштовхи і коливання .
Повінь – стрімкий короткочасний гірський потік рідкого мулу та
уламків гірських порід.
Землетрус – затоплення водою місцевості в наслідок підняття рівня
води в річці, озері, морі, викликане зливами або таненням
снігу.
Сель – вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час.
Молодці ви впоралися із завданням.
Сигнал тривоги
-А як знати, що сталася якась надзвичайна ситуація?
(Звучить звуковий сигнал, який триває 5 хвилин «Увага всім!»).
- Як цей сигнал може звучати в школі? (Довгий дзвоник).
- Як дізнатися, яка надзвичайна ситуація сталася? (Увімкнути телевізор або радіоприймач).
Перегляд уривка відео «Поняття про надзвичайні ситуації» про сигнал тривоги і поведінку коли чуємо цей сигнал
Відгадування загадок
Для того щоб ви трохи відволіклися від тривожних думок, я пропоную вам відгадати загадки
(Робота в групах)
Пропоную дітям у групи загадки, які вони спочатку відгадують самі ,а потім пропонують відгадати команді –супернику.
1.У Негоди –Непогоди
Друг був Вітровій,
Як вони вдвох танцювали
Починався…(буревій)
2.З небесної діжки
Крижані горішки
На землю упали,
Шкоди нам завдали.(Град)
3.Нашуміла, нагриміла,
все зілляла і пішла. (Злива)
4.Дерева по коліна у воді стоять,
Сонячні промінчики виблискують, горять.
Зупинись і пильно подивись туди.
Що це за симфонія сонця і води? (Повінь)
5.Цей гарячий вітровій називають… (Суховій)
6.Сильний вітер в океані затопив багато шхун,
Якщо хвилі валунами, знають люди – це… (Тайфун)
7.Поламав дахи й дерева вітер-хуліган –
Бешкетує, шкодить людям грізний… (Ураган)
8.Завірюха в гай прийшла
та сестрицю привела.
Сніг кружля, не стелиться.
Звуть сестрицю … (хурделиця).
9.А Негоду-Непогоду
Вітер здув із хмари в воду.
Пішли хвилі синім морем,
Називалося то… (Штормом)
10.Весною довго йшли дощі,
Льоди та сніг у горах зійшли,
Вийшла річка з берегів,
Городів та садів.
Не знайти – навколо вода.
Людям горе та біда.
Все у воді і, без сумніву,
Настала ... (повінь)
11. Не дід, а сивий,
не спить, а стелиться.
Вкриває землю й океан,
а звуть його …(туман).
12.Хто найдовші нитки має,
небо й землю вмить єднає. (Дощ).
13.А Негода-Непогода
Замітала хату.
Так махала помелом,
Що летіло все селом. (Буревій)
14.Враз земля навкруг німіє,
бо яскраві і страшні
в’ються в небі грізні змії,
наче стріли вогняні. (Блискавки).
15.Літає часто він довкола,
дерев чимало поламав,
але ніде ніхто й ніколи
його не бачив, не тримав. (Вітер)
Робота в парі. Заповнити таблицю
На вашу думку, у яку пору року може трапитися лихо?
Зима |
Весна |
Літо |
Осінь |
Не залежать від пори року |
снігопад |
повінь |
Злива |
Селі |
землетрус |
ожеледиця |
ранній льодостав |
Гроза і блискавка |
зсуви |
|
хуртовина |
|
град |
|
|
|
|
пожежі |
|
|
Снігопад, зсуви, ожеледиця, хуртовина, повінь, ранній льодостав, зливи, град, гроза та блискавка, пожежі, селі, землетрус
Правила поведінки під час стихійного лиха
Для того,щоб зберегти своє життя та здоров’я під час стихійного лиха потрібно знати ,що можна робити .а що ні .
Я вчора дала вам завдання підготувати правила поведінки у різних ситуаціях. Чи виконали ви моє завдання ? Виходимо по черзі і читаємо те ,що ви написали.(Діти по черзі читають свої роботи)
Перегляд відео
«Стихійні лиха та правила поведінки під час них»
https://www.youtube.com/watch?v=moeNWPW1CWo
Вправа “Знайди неправильну пораду”
Завдання даю дітям на картках і пропоную закреслити неправильну пораду
Дії у разі виникнення пожежі
Відчини вікна і двері — вогонь погасне
Зателефонуй за номером пожежної служби — 101, а також повідом про лихо батькам та сусідам.
Вимкни електроприлади.
Відкрути всі водопровідні крани.
Якщо вогонь сильний — вибіжи надвір.
Дії під час грози
Удома
Зачини всі вікна і двері.
Вимкни всі електроприлади.
Надворі
Негайно йди додому або заховайся у якесь приміщення.
У лісі
Увімкни телефон і повідом рідним про своє місце знаходження.
Не ховайся під високими або поодинокими деревами (найкраща схованка—невисокі дерева, кущі).
У полі
Не лягай на мокру землю.
Не заривайся у скирту.
Знайди улоговину, стань на коліна і нахили голову.
Дії під час повені
Піднімись на вищий поверх, горище чи дах.
У воді пливи проти течії.
У будинку вимкни газ і електроприлади.
Візьми медикаменти, документи, гроші.
Тримайся поряд із батьками, сусідами, знайомими.
Дії під час землетрусу
У приміщенні стань біля вікна.
Тримайся на віддалі від стовпів та будівель.
Якщо не можеш покинути приміщення, стань у дверному отворі.
Вийди надвір.
Дії під час зсуву
Відбіжи на безпечну відстань.
Попередь дорослих про небезпеку.
Не намагайся піднятися вгору у місці зсуву — краще зміни маршрут.
Стань на ґрунт, який рухається, і проїдься на ньому
І, що найважливіше, у будь-якій ситуації не дозволяй собі боятися, не панікуй.
Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
А зараз я хочу зачитати вам декілька цікавих фактів про блискавку.
Цікаві факти про блискавку.
1. Блискавки бувають не тільки на Землі, але й на інших планетах — таких, як: Юпітер, Венера, Сатурн, Уран.
2. Чим вище об'єкт, тим більше вірогідності поразки об'єкта блискавкою.
3. При ударі блискавки пісок перетворюється на скло. Після грози можна виявити скляні смуги в піску.
4. Блискавка часто вражає одне і те саме місце кілька разів, особливо якщо це високий, загострений, ізольований об'єкт.
5. Середня температура блискавки близько 20 000 °С.
6. Енергією, що виділяється під час спалаху блискавки, можна живити 100 Вт лампочку протягом 90 днів.
7. Однією з найчастіших причин потрапляння блискавки в людину є телефон.
Руханка «Скоро перемога»
https://www.youtub.com/watch?v=qoqYMv_V_3o
«Служби порятунку»
Називаю ситуацію, а завдання учнів швидко підняти картку з номером рятувальної служби до якої потрібно звертатися в даній ситуації.
1.Крадіжка у квартирі 102
2.Травмування перехожого на слизькій дорозі 103
3.Наявність у квартирі запаху газу104
4.Ви потрапили у зону підтоплення 101(дснс)
5.За вікном чути крик про допомогу 102
6.Сонячний удар 103
7.Дим з вікон 101(дснс)
8.На вулиці ви знайшли людину під завалами 101(дснс)
Аналіз життєвих ситуацій.
Пропоную дітям карточки із завданнями. Учні повинні проаналізувати, чи правильно поступають діти в завданні.
Буревій
1.Володя йшов через поле, коли зірвався сильний вітер, почалася буря. Хлопчик побіг, бо вирішив якнайшвидше добратися до села.
2.Світланка була в центрі міста, коли розпочався буревій. Вона вирішила перечекати негоду під балконом багатоповерхового будинку.
Гроза
1.Наталя з Оленкою купалися в річці, коли подув сильний вітер. Дівчатка почули гуркіт грому та побачили блискавку. Вони вирішили перечекати грозу у воді.
2.Денис йшов полем до свого села. Його шлях пролягав поблизу високовольтних ліній електропередач коли почалася гроза.
Повінь
1.Олексій з друзями збирали ягоди в лісі, недалеко від річки, коли почули сильний гуркіт (потім з’ясувалося, що прорвало дамбу), і річка почала виходити з берегів.
2.Оленка та її родина дві доби не виходила з будинку через сильний дощ. Вночі вони прокинулися від того, що вода почала прибувати в будинок.
Гра «Скринька порад».
– А зараз пропоную заглянути у «скриньку порад».
Тут у нас поради, яких слід дотримуватися під час грози.Чаастина із них корисні, а частина шкідливі. Наше завдання розкласти їх у дві колонки.
(В скриньці змішані папірці. Діти виймають по одному папірцю з порадою і коментують прочитане).
Шкідливі поради:
Корисні поради:
Тести
- Як ти дізнаєшся про те, що сталася надзвичайна ситуація?
а) по книзі;
б) по телевізору;
в) почувши сирену;
г) з газети.
- У випадку надзвичайної ситуації ти будеш діяти згідно:
а) поради друзів;
б) вказівкам штабу ЦЗ;
в) нікого не буду слухати.
- У разі землетрусу ти:
а) будеш дивитися у вікно;
б) вийдеш на відкриту місцевість;
в) зайдеш у ліфт і спустишся вниз.
- У випадку пожежі ти:
а) залишиш приміщення;
б) сховаєшся у шафі.
- Які засоби захисту тобі відомі?
а) гарний одяг;
б) протигаз;
в) солодощі;
г) ватно-марлева пов’язка.
- Що необхідно взяти з собою у випадку надзвичайної ситуації?
а) іграшки;
б документи;
в) одяг
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
– Щоб бути готовими до змін у природі, люди навчилися їх передбачати. Спочатку вони спостерігали за поведінкою тварин, а потім винайшли чутливі прилади, які допомагають складати прогнози і попереджають людей про небезпеку.
– Які ви знаєте народні прикмети, у яких поведінка тварин свідчить про зміну погоди?
Прикмети.
Птахи голосно співають – на гарну суху погоду, примовкли – на грозу.
Кроти роблять кротовини – на дощ.
Жаби стиха кумкають – на дощ, голосно кричать – на тепло, мовчать – перед похолоданням.
Сова кричить – холод накликає.
Миші бігають по снігу – на відлигу.
Кішка міцно спить – на тепло, шкребе кігтями – на негоду, лежить клубком – на мороз.
– Отже, тварин і птахів можна назвати справжніми синоптиками.
Підсумок заняття.
Додаткове завдання
– Хотіла підвести підсумок мудрими прислів’ями, які завжди є добрими порадами. Та в комп’ютер забрався вірус і з’їв усі голосні. Спробуйте відновити ці вислови. Що вони вам радять? (Ніколи не панікувати, робити те, чого навчилися).
Прислів’я:
(1.Не той пропав, хто в біду попав, а той, хто духом занепав.2. Хто не розгубився, той неушкодженим лишився).
Рефлексія
Що сподобалося на уроці найбільше?
Що запам’яталося?
Що б ви змінили?
З яким настроєм ви ідете з уроку?
Отож урок завершено.
Побажання вчителя дітям:
Лиха діти стережіться, та при цьому не губіться
Бо життя у нас одне, іншого не буде.
Хай же сонечко ясне ніжно вас голубить
Хай всміхаються до вас і трава і квіти.
А тепер у добрий час, любі мої діти.
Додатки до уроку.
Робота в парі. Заповнити таблицю
Зима |
Весна |
Літо |
Осінь |
Не залежать від пори року |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Снігопад, зсуви, ожеледиця, хуртовина, повінь, ранній льодостав, зливи, град, гроза та блискавка, пожежі, селі, землетрус
Зима |
Весна |
Літо |
Осінь |
Не залежать від пори року |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Снігопад, зсуви, ожеледиця, хуртовина, повінь, ранній льодостав, зливи, град, гроза та блискавка, пожежі, селі, землетрус
Зима |
Весна |
Літо |
Осінь |
Не залежать від пори року |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Снігопад, зсуви, ожеледиця, хуртовина, повінь, ранній льодостав, зливи, град, гроза та блискавка, пожежі, селі, землетрус
Дії при землетрусі.
Якщо землетрус застав вас у будинку, найкраще протягом 15-20 секунд вибігти на відкриту місцевість. Не можна стояти поблизу будівель, високих стін; не користуйтесь ліфтом. Якщо неможливо вибігти на вулицю сховайтесь під стіл, в шафу або відчиніть двері і станьте у дверний отвір. Обличчя закрийте руками, щоб не поранитися склом. Тримайтесь подалі від вікон та скляних перегородок.
Якщо підземні поштовхи застали вас на вулиці – відійдіть далі від будівлі, ліній електропередач. Не торкайтесь обірваного дроту – він може бути під напругою. В автобусі не треба зчиняти паніку, бити вікна, рватися до дверей. Водій зупинить автобус і відкриє двері.
Дії при повенях.
Якщо вода застала вас у полі, лісі, треба вийти на підвищені місця або вилізти на дерево. Можна використати всі предмети, які зможуть триматися на воді (дошки, уламки дерев). Якщо ви знаходитеся у домі, треба перенести необхідне майно на вищі поверхи або в ті місця, які не затоплюються водою. Обов’язково вимкнути газ. електрику, взяти документи, теплі речі, їжу.
Дії при пожежі.
Палаючий будинок залишають накрившись з головою мокрою ковдрою або верхнім одягом. В задимлених приміщеннях треба рухатися поповзом або пригнувшись. Якщо пожежа застала вас в степу або в лісі, кордон вогню слід переходити проти вітру, прикривши обличчя та голову одягом.
Правила пожежної безпеки.
Забороняється:
- розводити багаття в лісах, заростях очерету, поблизу хлібних полів;
- не можна палити сірники та кидати їх, не загасивши в полі, лісі.
Правила поведінки вдома.
Обережно користуватися вогнем, нагрівальним, електричним, газовим приладдям, не забувати вимикати після користування.
Сильнодіючі отруйні речовини (СДОР).
СДОР – хімічні з’єднання, які пагубно впливають на здоров’я людей, тварин і навіть рослин. На виробництві дуже часто застосовують хімічні речовини. Якщо неправильно їх використовувати можна отруїтися. З’являється тошнота, блювота, слабкість, головний біль, неприємні відчуття в очах та гортані. Треба промити водою очі, ніс, ротову порожнину. Вийти на свіже повітря та звернутися по допомогу до лікаря.
---------------------------------------------------------
Н_ т_й пр_п_в, хт_ в б_ду п_п_в,
_ т_й, хт_ д_х_м з_н_п_в.
---------------------------------------------------------
Хт_ н_ р_зг_б_вс_ ,
т_й н_ _шк_дж_н_м л_ш_вс_
КАЗКА ПРО ЄНОТИКА
Одного разу в будинку Єнота почали соватися столи і шафи, хитатися стіни, тому він вирішив негайно покинути свій дім і вирушити у мандри. Але коли він вибіг на вулицю, то побачив, що земля тремтить, на дорогах з’являються тріщини, будинки руйнуються, дерева падають. Це був справжнісінький... Що?
Прийшла весна. Навкруги було гарно, сонце пригрівало, сніг танув, а в річці раптом побільшало води. Замочив Єнотик ноги, роззирнувся навколо і побачив, що вода все прибуває і прибуває. Він не міг зрозуміти, що відбувається. А це була... Що?
Настало літо. Єнотик мандрував лісами й степами. Якось він вирішив заночувати у селі. Раптом знявся вітер, блискавки розривали небо, оглушливо лунав грім, і дощ лив мов з відра. Єнотик сидів у затишному будиночку і спостерігав звідти явище, яке зветься… Як?
Раптом блискавка вдарила в одне з дерев, і воно зайнялося. Полум’я швидко перекидалося з одного дерева на інше, підбираючись до будинку. Єнотик був змушений покинути його. Щойно він вискочив з будинку, як той зайнявся. Це була справжня… Що?
На ранок все вщухло, і Єнотик рушив далі. Він дійшов до гори і раптом побачив, як від неї відірвалася величезна брила і почала сунутися вниз, засипаючи все на своєму шляху. І це був… Що? Єнотику стало так страшно, що він… прокинувся. “Ох і набрався ж страху! — подумав він. — Не треба було перед сном дивитися такі страшні мультики!”
БУРЯ РАПТОВІ СТРУСИ ЗЕМНОЇ
ПОВЕРХНІ,ЯКІ МИ ВІДЧУВАЄМО
ЯК ПОШТОВХИ І КОЛИВАННЯ.
ПОВІНЬ СТРІМКИЙ КОРОТКОЧАСНИЙ
ГІРСЬКИЙ ПОТІК РІДКОГО МУЛУ
ТА УЛАМКІВ ГІРСЬКИХ ПОРІД.
ЗЕМЛЕТРУС ЗАТОПЛЕННЯ ВОДОЮ
МІСЦЕВОСТІ ВНАСЛІДОК ПІД-
НЯТТЯ РІВНЯ ВОДИ В РІЧЦІ
ОЗЕРІ, МОРІ ВИКЛИКАНЕ
ЗЛИВАМИ АБО ТАНЕННЯМ
СНІГУ.
СЕЛЬ ВІТЕР ВЕЛИКОЇ РУЙНІВНОЇ
СИЛИ,ЯКИЙ ДМЕ ТРИВАЛИЙ
ЧАС.
ЗАСУХА СИЛЬНИЙ ДОЩ, ІНТЕНСИВНІСТЬ
ЯКОГО НЕ МЕНША ЗА ПЕВНЕ
ЗНАЧЕННЯ.
ЗЛИВА НЕСТАЧА ЧИ ВІДСУТНІСТЬ
ОПАДІВ ПРОТЯГОМ ТРИВАЛОГО
ПЕРІОДУ ЧАСУ ЗА ПІДВИЩЕНИХ
ТЕМПЕРАТУР І ЗНИЖЕНОЇ
ВОЛОГОСТІ ПОВІТРЯ
ЗАГАДКИ
1.У Негоди –Непогоди
Друг був Вітровій,
Як вони вдвох танцювали
Починався…
------------------------------------------------------------------------
2.З небесної діжки
Крижані горішки
На землю упали,
Шкоди нам завдали.
---------------------------------------------------------------------
3.Нашуміла, нагриміла,
все зілляла і пішла.
--------------------------------------------------------------------------
4.Дерева по коліна у воді стоять,
Сонячні промінчики виблискують, горять.
Зупинись і пильно подивись туди.
Що це за симфонія сонця і води?
-------------------------------------------------------------------------
5.Сильний вітер в океані затопив багато шхун,
Якщо хвилі валунами, знають люди – це…
----------------------------------------------------------------
ЗАГАДКИ
1.Поламав дахи й дерева вітер-хуліган –
Бешкетує, шкодить людям грізний…
------------------------------------------------------------------------
2.Завірюха в гай прийшла
та сестрицю привела.
Сніг кружля, не стелиться.
Звуть сестрицю …
----------------------------------------------------------------------
3.А Негоду-Непогоду
Вітер здув із хмари в воду.
Пішли хвилі синім морем,
Називалося то…
---------------------------------------------------------------------------
4.Весною довго йшли дощі,
Льоди та сніг у горах зійшли,
Вийшла річка з берегів,
Городів та садів.
Не знайти – навколо вода.
Людям горе та біда.
Все у воді і, без сумніву,
Настала ...
-------------------------------------------------------------------------
5. Не дід, а сивий,
не спить, а стелиться.
Вкриває землю й океан,
а звуть його …
ЗАГАДКИ
1.Хто найдовші нитки має,
небо й землю вмить єднає.
---------------------------------------------------------------------------
2.А Негода-Непогода
Замітала хату.
Так махала помелом,
Що летіло все селом.
------------------------------------------------------------------------------
3.Враз земля навкруг німіє,
бо яскраві і страшні
в’ються в небі грізні змії,
наче стріли вогняні.
-------------------------------------------------------------------------------
4.Літає часто він довкола,
дерев чимало поламав,
але ніде ніхто й ніколи
його не бачив, не тримав.
------------------------------------------------------------------------------
5.Цей гарячий вітровій називають…
-------------------------------------------------------------------------------
Дії у разі виникнення пожежі
Відчини вікна і двері — вогонь погасне
Зателефонуй за номером пожежної служби — 101, а також повідом про лихо батькам та сусідам.
Вимкни електроприлади.
Відкрути всі водопровідні крани.
Якщо вогонь сильний — вибіжи надвір.
Дії під час грози
Удома
Зачини всі вікна і двері.
Вимкни всі електроприлади.
Надворі
Негайно йди додому або заховайся у якесь приміщення.
У лісі
Увімкни телефон і повідом рідним про своє місце знаходження.
Не ховайся під високими або поодинокими деревами (найкраща схованка—невисокі дерева, кущі).
У полі
Не лягай на мокру землю.
Не заривайся у скирту.
Знайди улоговину, стань на коліна і нахили голову.
Дії під час повені
Піднімись на вищий поверх, горище чи дах.
У воді пливи проти течії.
У будинку вимкни газ і електроприлади.
Візьми медикаменти, документи, гроші.
Тримайся поряд із батьками, сусідами, знайомими.
Дії під час землетрусу
У приміщенні стань біля вікна.
Тримайся на віддалі від стовпів та будівель.
Якщо не можеш покинути приміщення, стань у дверному отворі.
Вийди надвір.
Дії під час зсуву
Відбіжи на безпечну відстань.
Попередь дорослих про небезпеку.
Не намагайся піднятися вгору у місці зсуву — краще зміни маршрут.
Стань на ґрунт, який рухається, і проїдься на ньому
101(ДСНС)
102
103
104
Шкідливі поради:
-----------------------------------------------------------------------------Під час грози добре ловиться риба.
-------------------------------------------------------------------
Вода дуже тепла, що не хочеться виходити, можна грозу в воді перебути.
Під час грози повітря свіже, тому добре провітрювати кімнату.
--------------------------------------------------------------------------
Під копицею сіна сухо і тепло, під час грози можна там заховатися
Корисні поради:
---------------------------------------------------------------------
Сховаюся під розлогим високим деревом, дощ не промочить.
----------------------------------------------------------------------
Під час грози купатися не можна.
-----------------------------------------------------------------------
Під одиноке дерево ховатися не смій.
Сховайся краще під кущем або в канаві.
-------------------------------------------------------------------------
І на місцях відкритих ти не стій.
--------------------------------------------------------------------------
Коли шумить гроза – позачиняй всі вікна.
Металеві речі краще не чіпай.
------------------------------------------------------------------------------------
Нікуди не ходи, перечекай грозу удома.
--------------------------------------------------------------------------
А вийде сонце – знов іди гуляй
Щоб не було страшно подзвони друзям і поспілкуйся з ними.
Буревій
1.Володя йшов через поле, коли зірвався сильний вітер, почалася буря. Хлопчик побіг, бо вирішив якнайшвидше добратися до села.
--------------------------------------------------------------------------
Буревій
2.Світланка була в центрі міста, коли розпочався буревій. Вона вирішила перечекати негоду під балконом багатоповерхового будинку.
--------------------------------------------------------------------------
Гроза
1.Наталя з Оленкою купалися в річці, коли подув сильний вітер. Дівчатка почули гуркіт грому та побачили блискавку. Вони вирішили перечекати грозу у воді.
--------------------------------------------------------------------------
Гроза
2.Денис йшов полем до свого села. Його шлях пролягав поблизу високовольтних ліній електропередач коли почалася гроза.
--------------------------------------------------------------------------
Повінь
1.Олексій з друзями збирали ягоди в лісі, недалеко від річки, коли почули сильний гуркіт (потім з’ясувалося, що прорвало дамбу), і річка почала виходити з берегів.
--------------------------------------------------------------------------
Повінь
2.Оленка та її родина дві доби не виходила з будинку через сильний дощ. Вночі вони прокинулися від того, що вода почала прибувати в будинок.---------------------------------------------------------------------------
Тести
- Як ти дізнаєшся про те, що сталася надзвичайна ситуація?
а) по книзі;
б) по телевізору;
в) почувши сирену;
г) з газети.
- У випадку надзвичайної ситуації ти будеш діяти згідно:
а) поради друзів;
б) вказівкам штабу ЦЗ;
в) нікого не буду слухати.
- У разі землетрусу ти:
а) будеш дивитися у вікно;
б) вийдеш на відкриту місцевість;
в) зайдеш у ліфт і спустишся вниз.
- У випадку пожежі ти:
а) залишиш приміщення;
б) сховаєшся у шафі.
- Які засоби захисту тобі відомі?
а) гарний одяг;
б) протигаз;
в) солодощі;
г) ватно-марлева пов’язка.
- Що необхідно взяти з собою у випадку надзвичайної ситуації?
а) іграшки;
б документи;
в) одяг
Рятуйте !
У нас стихійне лихо--------------
Рятуйте !
У нас стихійне лихо --------------------------------
Зворотній зв'язок , актуалізація теми.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
А тепер поверніться один до одного,
посміхніться і побажайте успіхів у навчанні.
Побажання вчителя дітям:
Лиха діти стережіться, та при цьому не губіться
Бо життя у нас одне, іншого не буде.
Хай же сонечко ясне ніжно вас голубить
Хай всміхаються до вас і трава і квіти.
А тепер у добрий час, любі мої діти.