Мета:
- узагальнити та систематизувати знання учнів про відстані між основними геометричними фігурами в просторі;
- сприяти розвитку в учнів просторової уяви, логічного мислення та навичок самостійності;
- удосконалювати культуру математичного запису та мови.
План-конспект уроку
Тема: Відстані у просторі
Мета:
- узагальнити та систематизувати знання учнів про відстані між основними геометричними фігурами в просторі;
- сприяти розвитку в учнів просторової уяви, логічного мислення та навичок самостійності;
- удосконалювати культуру математичного запису та мови.
Тип уроку:
- урок формування умінь і навичок розв’явування задач на знаходження відстаней у просторі
Обладнання: комп’ютер, телевізор, супроводжуюча презентація, картки-завдання, підручник, дидактичний матеріал, моделі куба
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Психологічне налаштування на роботу на уроці
ІІ. Актуалізація опорних знань
(правильна відповідь -0,5 бали) – 4 бали
1) Між якими основними геометричними фігурами можливе знаходження відстані?
2) Як знаходимо відстань від точки до:
а) точки;
б) прямої;
в) площини?
3) Як знаходимо відстань від прямої до:
а) паралельної прямої;
б) мимобіжної прямої;
в) площини?
4) Як знаходимо відстань між паралельними площинами?
2. Встановить відповідність між назвою відстані ( № ) та малюнком ( Буква ) Самоперевірка за готовими відповідями (правильна відповідь -0,5 бали) – 3,5 бали
№ |
Назва |
Буква |
Малюнок |
1 |
Між площинами |
А |
|
2 |
Між паралельними прямими |
Б |
|
3 |
Між точками |
В |
|
4 |
Між мимобіжними прямими |
Г |
|
5 |
Між точкою і площиною |
Д |
|
6 |
Між прямою і площиною |
Е |
|
7 |
Між точкою і прямою |
Є |
|
Відповіді:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Є |
Е |
А |
Д |
В |
Г |
Б |
ІІІ. Формування практичних умінь і навичок розв’язування задач
1. Виконання вправ за готовими малюнками для учнів початкового рівня навчальних досягнень (виконання в парах) Взаємоперевірка за готовими відповідями (№1 - кожна правильно закреслена відповідь - 0,5 бали – 1,5 бали; №2 - кожна правильно обведена відповідь – 0,5 бали)
Картка-завдання
Відповіді:
№1 |
Закреслені: А1В; D1B; D1С |
№2 |
Обведені - КР |
2. Виконання тестових завдань для учнів середнього та достатнього рівнів навчальних досягнень правильно розв’язана задача - 3 бали
Варiант 1
З точки A до площини α проведено похилу AB. Знайдiть довжину проекцiї цiєї похилої на площину α, якщо AB =26 см, а вiдстань вiд точки A до площини α дорiвнює 10 см.
А) 24 см; Б) 16 см; В) 25 см; Г) 576 см.
Варiант 2
ABCD— квадрат зi стороною 4 см. З точки B проведено перпендикуляр BM до площини квадрата. Знайдiть вiдстань вiд точки M до площини квадрата, якщо вiдстань вiд точки M до вершини A дорiвнює 5 см.
А) 5 см; Б) 34 см; В) 3 см; Г) 9 см.
Варiант 3
Через точку O перетину дiагоналей квадрата проведено перпендикуляр KO до площини квадрата. Знайдiть вiдстань вiд точки
K до сторін квадрата, якщо сторона квадрата дорiвнює 10 см, а вiдстань вiд точки K до площини квадрата дорівнює 12см.
А) 5 см; Б) 13 см; В) 26 см; Г) 169 см.
Варiант 4
З точки M до площини α проведено похилу MN. Знайдiть довжину похилої, якщо довжина її проекцiї на площину α дорiвнює 8 см, а точка M вiддалена вiд площини α на 6 см.
А) 10 см; Б) 6 см; В) 100 см; Г) 50 см.
Варiант 5
ABCD— квадрат, дiагональ якого дорiвнює 5 см. З точки B проведено перпендикуляр BM до площини квадрата. Знайдiть вiдстань вiд точки M до площини квадрата, якщо вiдстань вiд точки M до вершини D дорiвнює 13 см.
А) 13 см; Б) 15 см; В) 10 см; Г) 12 см.
Варiант 6
Через точку O перетину дiагоналей квадрата проведено перпендикуляр KO до площини квадрата. Знайдiть сторону квадрата,
якщо вiдстань вiд точки K до площини квадрата дорiвнює 12 см, а до сторiн квадрата — 20 см.
А) 16 см; Б) 20 см; В) 32 см; Г) 18 см.
* Рівні прямокутники ABCD і ABC1D1 лежать у перпендикулярних площинах. Знайдіть відстань між мимобіжними прямими AD1 і С1D , якщо АВ=15 см, ВС=20 см.
Розв’язання
Оскільки D1A і C1В – перпендикуляри до прямої перетину двох перпендикулярних площин, то D1A (АВС), С1В (АВС).
Побудуємо ортогональні проекції прямих AD1 і С1D на площину АВС. Проекціями є відповідно точка А та пряма BD. Шукана відстань дорівнює висоті АН прямокутного трикутника ABD (A=900)
Оскільки за теоремою Піфагора ВD=25 см, то за властивістю висоти прямокутного трикутника, що вона дорівнює відношенню добутку катетів до гіпотенузи, маємо
Відповідь: 12 см
IV. Підсумок уроку
ABCDA1B1C1D1 – прямокутний паралелепіпед. Вказати відстані між а) площинами: ABC і A1B1С1; AA1B1 і DD1C1
б) прямими : AA1 і DС; BC1 і DD1.
2. Рефлексія
4-що!
1. Що навчились?
2. Що засвоїли?
3. Що повторили?
4. Що ще треба навчитись?
V. Оцінювання навчальних досягнень учнів впродовж уроку учні виставляють бали собі в зошити, викладач сумарний бал виставляє вибірково
VІ. Домашнє завдання
1. Повторити поняття кута, його властивостей, видів
20. Відстань від точки М до сторін квадрата дорівнює 13 см. Знайдіть відстань від точки М до площини квадрата, якщо сторона квадрата дорівнює 10 см.
А) 8 см; Б) 11 см; В) 12 см; Г) 15 см.