Про матеріал
План- конспект Уроку в 6 класі №
Дата:
Тема уроку: Вдосконалення навичок діалогічного мовлення. Збираємось на пікнік.
Мета уроку: вдосконалювати навички говоріння учнів; активізувати лексичний запас теми за допомогою складання діалогів; навчитися відповідати на питання до діалогу; практикуватися в діалогічному мовленні; тренуватися у складанні діалогів за зразком;
Очікувані результати: на кінець уроку учні повинні вміти складати діалоги за зразком; використовувати структуру Would like; вміти відповідати на питання до діалогу;
Хід уроку
1. Привітання ( Greeting)
2.Warming –up Activity ( Завдання для введення в іншомовну атмосферу)
Watch the video and do the tasks ( Перегляньте відео і виконайте завдання)
https://www.youtube.com/watch?v=-_76wWvygJI
1) Pre- Watching Stage
- Can you guess what the video is going to be about?
- Which words on a topic we can face with?
1) While- Watching Stage
2) Post – Watching Stage
Answer the questions to the video
1)Who are the characters of the video?
2)What food does a woman like?
3)What about a man? What food does he like ?
4)Which country’s cuisine do they both like?
5)What food is too spicy for a woman?
6)What food is man crazy about?
7)What is woman’s favourite food?
8)What are they going to order?
2.1 Making of a Word Map ( Складання карти слів)
( Word Map ( Picnic) Прикріплено у файлі)
Answering questions to the word map
1. What to take with you on a picnic?
2. Where to go on a picnic?
3. What to put on a head?
4. What to eat and drink?
5. What to sit on?
6. What to play with?
And now children let’s summarize question words which we have repeated
What / where
What – що ,який
Where- де, куди
2.1.Вдосконалення навичок говоріння (Ex. 1. p. 105)
2.2. Вдосконалення навичок читання і діалогічного мовлення ( Ex.2 , p. 105)
2.3 Questions to a dialogue
1)Who is always hungry?
2)What are Emily’s favourite sandwiches?
3)What drinks is Emily going to take?
4)What about Mia ,what is she going to bring for a picnic?
5)What are the children going to have for a dessert?
6)How do you think, who has a sweet tooth, Oliver, Emily or Mia?
7)Who will take paper plates and napkins?
2.4.Picnic Word Mat Game
Let’s go for a picnic (Подивіться на слова протягом 1 хв, постарайтеся запам’ятати якомога більше з них, потім картинка зникне, а Ви будете називати слова, які запам’ятали)
https://www.twinkl.com/resource/picnic-word-mat-t-tp-2660480
2.5 Let’s write a picnic list
https://www.twinkl.com/resource/t-s-1242-picnic-memory-game
Get your pens ready. Read the names of food and words connected with a picnic for 2 minutes, then the picture will disappear and you are to write down as many words as you have remembered.( Підготуйте ручки. Прочитайте назви їжі і слів пов’язаних із темою пікнік протягом 2 хвилин, після того як картинка зникне запишіть якомога більше слів, які запам’ятались)
2.4. Questions to the memory card (Запитання до картки)
https://www.twinkl.com/resource/t-s-1242-picnic-memory-game
1)Name what can be eaten?
2)What can we drink?
3)What to put on a head?
4)What to put on the eyes?
5)What to eat for the dessert?
6)What to cover a body with, not to get sunburn?
2.5. Складіть діалог на основі інформації на картці
https://www.twinkl.com/resource/t-s-1242-picnic-memory-game
і відповівши на питання
1) What fruit are we going to take?
We are going…
2) The sun shines very brightly. What will we take to put on a head and what to put
on the body not to get sunburn?
We will take… to put on a head. And also can put …. on a body not to get sunburn.
3) Where are we going to put the food for a picnic?
We can put it into…..
4) And what will we buy for a dessert?
We will buy..
5) Do we need to take a knife and napkins?
No, we don’t need to take a knife. We are going to take… and napkins.
2.6. Вдосконалення діалогічного мовлення . Активізація ЛО теми ( ємності)
1) ( Ex. 4. p. 107) ( Заповнити пропуски в діалозі і розіграти у класі)
3.Заключна частина уроку