Тема уроку: Все про мою сім’ю
Мета уроку: Ознайомити учнів з новими ЛО (grandson, granddaughter, niece, nephew, wife, husband..). Активізувати лексику теми, вивчену у 4 класі. Формувати навички діалогічного мовлення на рівні мікровисловлювань в межах теми. Активізувати вивчений граматичний матеріал ( присвійний відмінок, дієслово to be). Розвивати інтонаційний слух ( інтонація питальних речень), увагу, ініціативність у висловлюваннях , продовжувати формувати вміння працювати в групах та парах; виховувати культуру мовлення. Виховувати любов до сім’ї, повагу до членів родини.
Обладнання: підручники О.Карп’юк English 5, зошити, дошка, презентація до уроку, картки з завданнями, малюнки, граматичні таблиці.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку (PROCEDURE)
І. Організація класу.
1. Підготовка до сприйняття іноземної мови. Lead –in
T. Hello, children! I’m glad to see you.
Ch. Hello, teacher! We are glad to see you too!
Повідомлення теми уроку.
- Вчитель задає запитання
1. I’d like to ask you who usually cooks breakfast for you?
2. Who helps you to do your hometask?
3. Who usually plays with you?
Now let’s have a look at the picture and try to guess today’s topic!
Діти, хто здогадався яка тема нашого сьогоднішнього уроку?
2. Введення в іншомовну атмосферу.
1. Читання вірша.
Фонетична зарядка .
Активізація раніше засвоєних знань
Match the words to the pictures (діти біля дошки поєднують зображення з відповідними словами)
ІІ. Основна частина уроку.Main part of the lesson.
Look at the picture and tell which family members you have got
Учні розповідають про своїх членів родини.
N-P-E-E-H-W (nephew), C-E-L-N-U (uncle), N-A-T-U (aunt), L-F-Y-A-I-M (family), T-O-H-E-M-R (mother) I-C-E-N-E (niece) A-H-E-F-T-R (father) R-O-T-B-E-R-H (brother) T-S-E-R-I-S (sister) U-S-H-D-A-N-B (husband) F-E-W-I (wife ) R-E-T-P-A-N-S (parents) S-U-C-I-N-O-E (cousine) A-S-E-D-P-G-A-R-N-R-T-N(grandparents)
Let’s open our books on the page 88. Look at the picture and answer the questions from ex.1.
Complete the sentences with the words:
Look at the family tree again. Ask and answer the questions in pairs.
Example:
Answer the questions:
How many sisters (uncles, cousins, aunts) have you got?
Do you like singing songs? Let’s listen and sing the song "If You're Happy"
"If You're Happy"
If you are happy and you know it clap your hands.
(clap clap)
If you are happy and you know it clap your hands.
(clap clap)
If you are happy and you know it and you really want to show it.
If you are happy and you know it clap your hands.
(clap clap)
If you are happy and you know it stomp your feet.
(stomp stomp)
If you are happy and you know it stomp your feet.
(stomp stomp)
If you are happy and you know it and you really want to show it.
If you are happy and you know it stomp your feet.
(stomp stomp)
If you are happy and you know it slap your knees.
(slap slap)
If you are happy and you know it slap your knees.
(slap slap)
If you are happy and you know it and you really want to show it.
If you are happy and you know it slap your knees.
(slap slap)
If you are happy and you know it click your fingers.
(click click)
If you are happy and you know it click your fingers.
(click click)
If you are happy and you know it and you really want to show it.
If you are happy and you know it click your fingers.
(click click)
If you are happy and you know it do all four.
(clap clap stomp stomp slap slap click click)
If you are happy and you know it do all four.
(clap clap stomp stomp slap slap click click)
If you are happy and you know it and you really want to show it.
If you are happy and you know it do all four.
(clap clap stomp stomp slap slap click click)
And now the most difficult task. Do the crossword puzzle. You have your tasks on the desks, do the crossword puzzle and write the words.( на дошці великий кросворд, діти по одному виходять і записують слова.)
6. Dialogue speech
Now it’s time to speak a little. ex. 3,p. 93 Use the words from Ex 2, p. 93 and Tom’s family tree ask and answer the questions.
(На дошці схеми питань Is …… Tom’s…..?
Who is….?
Is ….. Tom’s ……or ……..?
ІІІ. Заключна частина уроку. SUMMARY OF THE LESSON.
You have worked really hard today. What did you like most to do at our lesson today?
2.Assessment (Оцінювання)
3.Домашнє завдання (Homework) Make a poster of your family and tell about the relations in your family.