План-конспект уроку з всесвітньої історії (5-6 клас)

Про матеріал
План-конспект для повторення та узагальнення навчального матеріалу (Хараппська та Ведичні цивілізації Індії)
Перегляд файлу

Конспект уроку

з всесвітньої історії

для 5-го класу

Підготувала учитель історії

                                                 Сафроненко Тетяна Олегівна

Тема:  Хараппська цивілізація.Ведична цивілізація Індії

Мета:

- повторити, систематизувати та узагальнити знання учнів з вивченого розділу;

- розвивати в учнів навички роботи з історичними джерелами, навички групової взаємодії, формувати навички робити висновки та узагальнення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати власну думку та точку зору на історичні події;

- допомогти учням осягнути глибинність і цікавість подій історії; виховувати повагу до надбань попередніх поколінь, їх внесок у розвиток світової історії.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації.

 Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

                 називати дати, пов’язані з темою уроку;

                 застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;

                 аналізувати природно-географічні умови Індії;

                 характеризувати суспільний устрій та повсякденне життя в Давній Індії;

                 показувати на карті місце розташування Давньої Індії;

Обладнання: підручник, історична карта, атлас, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, мультимедійна презентація.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Бліц-вікторина.
  1.     Коли виникає Хараппська цивілізація? (У VІ – ІІ тис. до н.е.)
  2.     У долині якої річки виникла Хараппська цивілізація? (Інд)
  3.     Які міста були основними центрами цивілізації? (Мохенджо-Даро, Хараппа та Лотхал)
  4.     Скільки поселень цивілізації відомо? (близько 1 тис.)
  5.     Які споруди були найбільшими у місті? (зерносховища)
  6.     Який клімат зараз має долина Інду? (сухий та спекотний)
  7.     Яку худобу розводили жителі цивілізації? (овець,кіз,велику рогату худобу та курей)
  8.     З якими матеріалами працювало місцеве населення?(бронза ,мідь кістка,мушля,сердолік та напівкоштовне каміння)
  9.     З якими народами торгувало населення Хараппської цивілізації?  народами Перської затоки, Криту, Месопотамії, Єгипту.)
  10.                         Яка кількість населення проживала у місті Мохенджо-Даро? (40 тис.)
  11.                         Якими були вулиці міста? (рівними та широкими)
  12.                         Які заклади були у місті? (велика ринкова площа, головний резервуар для збору води та цитадель. (Місто оточували стіни й башти, які захищали не тільки від нападу ворогів, але й від повеней. Також у місті були численні верфі, громадська лазня.)
  1. Мотивація навчальної діяльності.
  1. Вправа «Хмаринка слів».

         Розгляньте хмаринку слів. Проаналізуйте слова, що у ній записані.

E:\Работа\Підготовка до уроків\6 клас\Історія\3. Стародавні цивілізації Азії та Африки\Нова програма\2. Стародавні цивілізації Азії та Африки\12. Ведична цивілізація Індії\Klassichieskoie oblako #11.jpg

         Яку державу, на вашу думку, вона може описувати? Чому?

         Що ще вам відомо про Індію?

         Сьогодні ми повторимо з вами вивчений матеріал з двох тем.

 

  1. Робота з історичною картою.

         Розгляньте історичну карту та дайте відповіді на запитання.

E:\Работа\Підготовка до уроків\6 клас\Історія\3. Стародавні цивілізації Азії та Африки\Нова програма\2. Стародавні цивілізації Азії та Африки\11. Хараппська цивілізація\6.jpg

         На якому острові чи півострові розташована Індія? (п-в Індостан)

         Які гори з північного сходу відокремлюють Індію від материка? (Гімалаї)

         Води якого океану омивають цю країну? (Індійський)

         Які найбільші річки течуть Індією? (Інд, Ганг, Нарбада, Кришна)

         Визначте місце розташування давньої Індії?

         Що вам відомо про природні умови Індії?

         Що вирощують жителі цієї країни?

         Які природно-географічні особливості відрізняли Індію від Єгипту?

         Назвіть найдавніші індійські міста. (Мохеджо-Даро, Хараппа)

 

 

  1. Завдання -Філворд "Стародавня Індія"(виконуємо завдання) робота в групі.

  1. Згадаємо:

       Хто такі арії?

       Хто очолював плем’я аріїв?

       Чим займалися арії?

       Чому арії змінювали місце проживання?

       Як сформувався індійський народ?

       Що таке Веди?

       Який період називають Ведичною цивілізацією? Чому?

 

  1. Поміркуємо:

 

-Як ви вважаєте, навіщо був потрібний поділ індійців на варни та касти?

-Чи впливав він на буденне життя індійців? Як саме?

-Поміркуйте, чи міг поділ на варни та касти зумовити занепад індійської цивілізації? Чому?

 

  1. Робота з таблицею.

         заповніть таблицю.

         Для цього сформулюйте короткі тези.

Релігія Давньої Індії

Індуїзм

Буддизм

       Виникла як змішування вірувань дравідів та аріїв.

       Головні боги – Брахма, Вішну, Шива.

       Важливими для індуїзму були сансара та карма.

       Сансара – нескінченний цикл перероджень людини.

       Одна з найдавніших релігій на Землі.

Виник у VІ ст. до н.е.

       Засновник – царевич Гаутама (Будда).

       Будда – «просвітлений».

       Життя супроводжується стражданням.

       Нірвана – абсолютний спокій.

       Ступи – буддійські пам’ятки, які зберігають святині буддизму.

         Порівняйте вчення буддизму та індуїзму.

  1. Узагальнення та систематизація знань.

 

  1. Вправа «Нова інтерпретація».

         Скористайтеся своєю уявою та дайте відповідь на запитання «Що було б, якби у Давній Індії не існувало поділу на варни та касти, а усі люди були рівними?».

         Чи змінилася б історія самої цивілізації?

  1. Підсумки уроку.
  1. Рефлексія

         Серед запропонованих оберіть 1 – 2 твердження та доповніть їх.


       сьогодні я дізнався ...

       було важко ...

       я зрозумів, що ...

       я навчився ...

       я зміг ...

       було цікаво дізнатися, що ...

       мене здивувало ...

      мені захотілося ...

docx
Додано
3 січня
Переглядів
235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку