План-конспект уроку
Тема: Свята і традиції
Тема уроку: Повторення. Час історій
Мета уроку: Закріпити ЛО з теми «свята», «їжа»; повторити граматичний матеріал «Future Simple», продовжувати вчити учнів будувати висловлювання з вивченою лексикою; розвивати навички читання, аудіювання та письма; розвивати фантазію і творчі здібності; розвивати в учнів уміння працювати в парах, в групах, самостійно; виховувати дружні відносини та вміння взаємодіяти разом у групі.
Тип уроку: закріплення знань, умінь та навичок учнів.
Обладнання: дошка, зошит, проектор, комп’ютер, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Початок уроку
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Привітання.
Teacher: Greetings. Stand up, please. I’m very happy to see you here today. Good morning children.
Children: Good morning, good morning, good morning to you. Good morning, good morning I am glad to see you.
Повідомлення теми та мети уроку.
Dear children today our topic is food and we are going to repeat everything what we’ve learnt before. We need to consider and repeat the words about food, holidays, practice our reading, listening and speaking skills.
Warming up. (Уведення в іншомовну атмосферу)
I have my food cards. You will take one card and you should make up a sentence with this word. Who would like to be the first?
(Діти за бажанням витягають по одній картці і складають речення зі словом, що витягли)
ІІ. Основна частина уроку.
Повторення лексико –граматичного матеріалу.
Fill in the letters.
T: Ok! The first task. Look at the blackboard. Fill in the letters.
(Учні виходять до дошки, вставляють літери, називають слово)
f _ sh
b _ t _ le
ap _ l _ p _ e
fr _ d _ e
_ gg
b_tt_r
Make up a shopping list. (Work in the groups)
T: The next task. Divide our class into three groups. Take the cards and make up a shopping list as faster as you can.
a jar of tomatoes, a carton of juice, a pack of butter, a bag of rice, a bar of chocolate, a bottle of oil |
Учні повинні швидко скласти словосполучення. Перемагає команда, яка швидше і правильніше виконає завдання.
T: OK! You have done! Your shopping list is ready. Read it.
T: (По одному учню з команди) (Учень називає продукти використовуючи продукти промовляючи We will need….
Фізкульт хвилинка
T: Now, let’s have some rest. Stand up and repeat after the video.
Teacher: Perfect. Sit down, please.
Reading and listening
Pre –reading task
Teacher: Let’s consider the next task. You have 3 meals: breakfast, lunch, dinner. Your main task is to get to know what do we eat on each meal. Try to guess then answer. Goo luck. (Діти дивляться на малюнки та називають яку їжу ми їмо на сніданок, обід та вечерю)
Teacher: Well done. And now we are going to read some texts. One pupil will read and another will listen and translate.
Story time
T: It’s time for the story. Children will play the story “Red hen”. Start please.
III. Заключна частина уроку.
Домашнє завдання.
Make an invitation for the holiday you like.
Підведення підсумків.
T: So, children, thank you for you hard work. You can make a shopping list. You can buy products. You are real shopping monsters. (Обговорення того, що вивчили на уроці, що сподобалось, самооцінювання своєї роботи).
T: Good bye! You may have a rest.
Роздатковий матеріал для читання
I always have porridge for breakfast. I have it with milk and sugar. I usually have juice too. Sometimes I have tea. |
Mother never has porridge. She doesn’t like porridge or milk. She always has toast and jam. Mother drinks coffee for breakfast. |
For lunch I prefer soup. Sometimes I eat rice with meat. I never eat fish. I don’t like it. I usually have salad for lunch. |
My father likes meat. He eats meat with potatoes or rice. He doesn’t like soup, but he likes fish for lunch. |
For dinner I like eating sandwich with cheese and ham. Usually I drink tea for dinner. Before going to bed I can eat banana. It is my favourite fruit. |
My brother never eats fruit. He doesn’t like it. He prefers pizza for dinner. Also he can eat cake before going to bed. He likes sweets. |