ПЛАН-КОНСПЕКТ
ЗАНЯТТЯ ГУРТКА «ДИЗАЙН І ТЕХНОЛОГІЇ»
З ПРЕДМЕТУ «Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ»
(для дітей 2Б класу)
Наталії ШАРИК,
керівника гуртка «Дизайн і технології»
|
Тема: |
«Виготовлення сніжинок з паперу» |
|
|
Мета:
|
Забезпечення інтеграції змісту початкової та позашкільної освіти.
|
|
|
Завдання: |
навчити дітей правильно згинати папір щоб отримати трикутну форму; ознайомити з ознаками зими; прививати повагу до природи; сприяти розвитку уміння працювати з іншими на результат, працювати у команді |
|
|
Тип заняття: |
||
|
|
засвоєння нових знань, умінь і навичок |
|
|
Форма заняття: |
||
|
|
групова |
|
|
Теоретична робота: |
||
|
|
відео-презентація «Цікаві та невідомі факти про сніг і сніжинки», віртуальна екскурсія до музею сніжинок |
|
|
Обладнання: |
папір білого кольору, простий олівець, ножиці |
|
|
Практична робота: |
||
|
|
руханка-гра «Примерзайка», виготовлення сніжинки з паперу у техніці просте орігамі |
|
|
Матеріально-технічне забезпечення заняття: |
||
|
|
комп’ютер, медіа-проєктор, дошка |
|
|
План проведення: |
||
|
|
1. Повідомлення теми і мети. 2. Відео-презентація «Цікаві та невідомі факти про сніг і сніжинки». 3. Перегляд відео «Віртуальна екскурсія до музею сніжинок». 4. Руханка-гра «Примерзайка» для розслаблення перед практичною роботою. 6. Виготовлення сніжинок з паперу у техніці просте орігамі. |
|
|
Навчальна програма: |
||
|
|
Програми курсів за вибором для загальноосвітніх навчальних закладів. Варіативна складова Типових навчальних планів. 1–4 класи. Книга 5 / упоряд. А. Лотоцька, Г. Древаль. – Тернопіль : мандрівець. – 304 с (Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах комісією з педагогіки та методики початкового навчання Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІМЗО від 02.07.2019 р. № 22.1/12-Г-528). |
|
|
Використані джерела інформації: |
||
|
|
|
|
|
|
Перебіг заняття |
|
|
|
І. Вступна частина |
|
|
Вітання: |
(Діти заходять і вітаються. Сідають за робочі місця) |
|
|
Керівник гуртка: |
|
|
|
|
(Перегляд відео-презентації) |
|
|
|
ІІ. Основна частина |
|
|
Керівник гуртка: |
Слайд 1: А чи ви знали, що більшість населення Землі ніколи не бачили справжнього снігу? |
|
|
|
(Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 2. А ви знали, що зима у Північній півкулі триває з 22 грудня по 21 березня, а у Південній півкулі – з 22 червня по 21 вересня? (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 3. А ви знаєте, що холодна зима збільшує апетит? (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 4. А ви знаєте, чому скрипить сніг? Так звучать сніжинки, які ламаються і труться одна об другу. А відбувається це за температури -2. (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 5. А ви знали, що у горах Антарктики можна спостерігати сніг різних кольорів? Це залежить від кольору пилу у повітрі. Наприклад: у Каліфорнії випав сніг зеленого кольору, а у Швеції – чорного кольору (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 6. А ви знаєте, що під час поїдання снігу, ви витрачаєте більше калорій, ніж отримуєте? (Діти відповідають) |
|
|
|
(Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 7. А ви знаєте, що вода не може бути холоднішою за 0 градусів, а лід може мати більш низьку температуру? Наприклад: Гренландські льодовики мають температуру -28 градусів по Цельсію, а на станції Схід в Антарктиді була зареєстрована рекордно низька температура - майже – 90 градусів по Цельсію. (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 8. А хто мені скаже, з чого складаються сніжинки? (Діти відповідають) |
|
|
|
|
|
|
|
Слайд 9. А знаєте, який розмір мають сніжинки? Звичайна сніжинка всього 5 мм, а найбільша сніжинка у світі офіційно зареєстрована мала розмір аж 12 см. (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 10. Ви вже знаєте, що сніжинки усі різні. А вам цікаво, які у них форми? Зафіксовано 6 видів сніжинок: у вигляді зірочок, стовпчиків, голок, пластинок, стовпчиків з наконечниками і сніжинок з неправильною формою. (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 11. А ви знаєте, що сніжинки «співають»? Це відбувається, коли вони потрапляють на поверхню води, вони видають дуже високий звук, який людське вухо, нажаль, не чує. А от риби цей звук чують і дуже не люблять. (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 12. А ви знаєте, що на японському острові Хокайдо є музей сніжинок? Сьогодні ми його відвідаємо. (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 13. А ви знаєте, що один вчений спростував міф про не існування однакових сніжинок? У штаті Вінсконсин (США) після шторму він знайшов дві абсолютно однакові сніжинки. (Діти відповідають) |
|
|
|
Слайд 14. А ви знаєте, що існує Всесвітній день снігу? Його відзначають 19 січня. (Діти відповідають) |
|
|
|
- Молодці, ви були дуже уважними і слухняними! А тепер давайте відправимося на віртуальну екскурсію до музею сніжинок. (Перегляд відео «Віртуальна екскурсія до музею сніжинок») |
|
|
|
- Вам сподобалася екскурсія? Такі чарівні сніжинки! А який гарний музей! Стільки всього цікавого і яскравого! (Діти відповідають) |
|
|
|
- А тепер давайте пограємо. Піднімайтеся і поставте стільчики під парти. Дивимося на дошку і повторюємо рухи. (Руханка-гра «Примерзайка») |
|
|
|
- Молодці! Сідаємо за парти і переходимо до практичної частини нашого заняття. (Діти сідають) |
|
|
|
ІІІ. Практична частина |
|
|
Керівник гуртка: |
- Ви трохи перепочили, ваші ручки готові до роботи! Давайте пригадаємо, як виглядають сніжинки. (Відповіді дітей) |
|
|
|
- Так, правильно. Давайте зробимо сніжинки з паперу. (Діти отримують роздатковий матеріал для практичної роботи) |
|
|
|
- Сьогодні ви познайомитеся з технікою орігамі. Це техніка складання паперу для набуття об’ємної форми. (Діти готові до роботи) |
|
|
|
- Беремо аркуш білого паперу. Він має прямокутну форму, а для виготовлення сніжинки нам потрібен квадрат. Для цього беремо пальчиками правий верхній кут і перехиляємо його до лівої сторони так, щоб у нас утворився трикутник у верхній частині аркуша (ця лінія називається діагональна), а знизу – прямокутник. (Діти повторюють за керівником) |
|
|
|
- Гарно притискаємо край трикутника. Слідкуємо, щоб усі сторони і кути були на одному рівні. (Діти працюють) |
|
|
|
- Нижній прямокутник згинаємо до основи трикутника (ця лінія називається горизонтальною) і відрізаємо ножицями. Будьте уважні, відрізаємо по лінії згину, яка утворилася під час згинання паперу. |
|
|
|
- Складаємо квадратний аркуш по діагональній лінії. Місце згину тримаємо знизу – це основа трикутника, а середній кут – вершина. Правий кут перехиляємо до лівої сторони так, щоб він лягав трохи по діагоналі від вершини трикутника. |
|
|
|
- Молодці! Так само складаємо лівий кут. У нас вийшла фігура, як квіточка. |
|
|
|
- Беремо простий олівець і малюємо гілочку або сніговичка, або сердечко і вирізаємо ножицями по лінії, яку намалювали. Будьте уважні! Знизу «квіточки» у нас утворився центр, який не можна розрізати. Від нього залежить чи буде сніжинка ціла, чи будуть частинки від сніжинки. |
|
|
|
- Розгортаємо і дивимося, що ж у нас вийшло. |
|
|
|
- Молодці! Подивіться які чудові вийшли сніжинки! |
|
|
|
Заключна частина ІV. Завдання |
|
|
Керівник гуртка: |
- Пропоную вам домашнє завдання: запитайте ваших рідних, чи знають вони з чого складаються сніжинки, якого кольору буває сніг? А також, запропонуйте їм екскурсію до музею сніжинок. |
|
|
|
V. Рекомендації |
|
|
Керівник гуртка: |
- Скориставшись інтернет-ресурсами поцікавтеся які ще є цікавинки про сніжинки. |
|
|
|
VІ. Висновки |
|
|
Керівник гуртка: |
- Сьогодні ви дізналися цікаві факти про сніг і сніжинки, відвідали музей сніжинок. А ще й пограли у гру. - Дякую за злагоджену роботу у команді та чудові сніжинки! А наше заняття добігає кінця. Прибираємо свої робочі місця, інструменти кладемо на місце. - Дякую за увагу! До наступного заняття! |
|
Додаток 1
Інструкційна карта до практичної роботи
Виготовлення кольорової аплікації «Осінній листочок»
|
Беремо білий аркуш паперу А5 формату
|
|
|
Правий кут перехиляємо до лівої сторони по діагоналі. Утворюємо трикутник
|
|
|
Нижній прямокутник перехиляємо до основи трикутника
|
|
|
Відрізаємо прямокутник
|
|
|
Складаємо аркуш по діагональній лінії |
|
|
Правий кут перехиляємо вліво по діагоналі
|
|
|
Так само робимо з лівим кутом. Утворилася «квіточка»
|
|
|
Олівцем на «квіточці» малюємо гілочку
|
|
|
Вирізаємо ножицями по лініях, не розрізаючи нижній кут (це буде центр сніжинки)
|
|
|
Розгортаємо. Сніжинка готова!
|
|
1