Програмовий зміст: викликати в дітей бажання поповнювати
свої знання про Україну; вчити розуміти поняття «Батьківщина»;
продовжувати знайомити дітей з містами України; розвивати образну пам'ять, мислення, уяву, спостережливість; виховувати почуття приналежності до свого народу, його духовної культури.
Ознайомлення з довкіллям
Тема. Батьківщина — рідна Україна
Програмовий зміст: викликати в дітей бажання поповнювати
свої знання про Україну; вчити розуміти поняття «Батьківщина»;
продовжувати знайомити дітей з містами України; розвивати образну пам’ять, мислення, уяву, спостережливість; виховувати почуття приналежності до свого народу, його духовної культури.
Матеріал: карта України, фотознімки Києва, Харкова, Львова; прислів’я, приказки; вірші.
Хід заняття
В и х о в а т е л ь
Ранок. Знову сонце сяє.
Моє місто оживає.
Зазирає промінь сонця
В кожен дім, у всі віконця.
Мчать по вулицях машини
Лиш вперед, мелькають шини.
Двірники метуть, метуть —
Скрізь наводять чистоту.
Треба всім скоріш вставати,
На роботу поспішати,
А малятам-діточкам
Час іти до дитсадка.
Я по вулиці крокую,
Місто так своє люблю я!
Тут мій дитсадок і дім,
Добре жити в місті цім!
— Як називається наше місто?
Ознайомлення з довкіллям 13
— У якій країні розташоване наше місто?
— Для всіх нас наше місто є рідним. Чому?
Рідне місто, де живемо,
Батьківщиною звемо.
— Наше місто — одне з багатьох міст нашої країни.
Вихователь пропонує дітям розглянути карту України.
Сьогодні, люба дітвора,
У нас цікава буде гра.
Уявіть, що ми, малята,
Вирушаєм мандрувати.
— Як називається наша країна? (Україна)
— А ми з вами хто? (Українці)
— Що ж таке Україна?
Україна — рідний край,
Поле, річка, зелен гай.
Любо стежкою іти.
Тут живемо я і ти.
— Ну а тепер пограємо, про Україну разом розповідаємо….
— Україна яка? (Могутня, калинова, квітуча, зоряна, пісенна,
барвінкова, багата, барвиста, дружня тощо)
Дитина читає вірш М. Познанської.
Про нашу Україну
Ми дуже любим весь наш край
І любим Україну.
Її лани, зелений гай,
В саду рясну калину.
Там соловейко навесні
Співає між гілками,
Та й ми співаємо пісні, —
Змагається він з нами!
— Батьківщина наша велика, неосяжна. А складається вона
з окремих частин, які мають свої назви: Полісся, Поділля, Волинь,
Галичина, Слобожанщина.
Вихователь показує частини України на карті.
— Які ви знаєте великі міста України?
Послухайте, як квіти гомонять,
Дзюрчить струмок, виспівує ліщина.
І з нами всюди, в кожну мить,
Говорить наша Україна.
Послухайте: шумить вода,
Вода Дніпра до моря лине,
І з нами місто гомонить,
Столиця нашої країни.
14 Усі заняття в групі старшого дошкільного віку. 6-й рік життя. I півріччя
— Як називається столиця нашої країни? (Київ)
Вихователь пропонує дітям розглянути фотознімки вулиць,
площ Києва.
— Чому таку назву має столиця України?
Вихователь розповідає легенду про трьох братів — засновників
міста Києва.
У ті давні часи жили три брати: один на ім’я Кий, другий —
Щек, третій — Хорив, та їх прекрасна сестра Либідь. Кий сидів
на одній горі, Щек — на другій, а Хорив — на третій. Одного разу
брати вирішили побудувати одне велике місто і назвати його на
честь старшого брата Кия — Києвом. По сей час це місто росте
і процвітає.
Де стоїть тепер наш Київ,
Там була гора.
Жив там перший Кий з Хоривом,
Щек та Либідь — їх сестра.
Над самим Дніпром на горах,
Огороджений з боків
Ровом, мурами, валами,
Київ виріс і розцвів.
— У Києві є багато театрів, музеїв, парків, соборів, пам’ятників.
На вулицях Києва є багато цікавих скульптур, присвячених вигаданим або казковим персонажам та предметам. У місті є пам’ятники:
їжачкові в тумані, балерині, глобусу-мандрівнику, віслюку, коту.
Вихователь супроводжує розповідь показом ілюстрацій.
Символом міста Києва є каштани.
— А який символ нашого міста?
— Разом з Києвом розцвітають й інші міста України.
Вихователь пропонує розглянути фотознімки Харкова.
— Перед нами друге за чисельністю населення місто в Україні — Харків.
— Саме в цьому місті найбільша кількість навчальних закладів. Сучасний Харків багатий на всілякі пам’ятки, парки, скульптури, собори, музеї.
— А зараз ми помандруємо на захід нашої країни та потрапимо
в казку. Чому? Бо тут, не боячись холоду, живе багато левів. Здогадалися, що це за місто?
Вихователь пропонує розглянути фотознімки Львова.
— Звісно, леви не справжні, а з каменю, мармуру, гіпсу. Ми
з вами потрапили до Львова. Майже на кожній вулиці можна зустріти лева. Жителі Львова вважали, що леви охороняють їхнє місто від ворогів.
Ознайомлення з довкіллям 15
Вихователь удає, ніби щось чує. Можна ввімкнути запис шуму
моря.
Чуєте, море хлюпоче,
Запросити до себе нас хоче.
Вихователь пропонує дітям розглянути морський порт, вулиці Одеси.
— Перед нами перлина Чорного моря — Одеса. Це місто багатонаціональне, адже в стародавні часи тут проживало багато народів.
В Одесі багато різних пам’ятників, музеїв, парків. Тут було створено першу в Україні кінофабрику і зняв свої перші картини видатний майстер світового кіно Олександр Довженко.
— Народ склав багато приказок і прислів’їв про нашу Батьківщину. Зберімо зерна народної мудрості в чарівну торбинку.
Дидактична вправа «Закінчи речення»
Вихователь пропонує дітям початок прислів’я, приказки, а діти
додають кінець.
• Люби і знай свій рідний… (край).
• Рідний край — земний… (рай).
• Кожному мила своя… (сторона).
• Що країна, то… (родина).
• Людина без вітчизни — як соловей без… (пісні).
• Добре тому, хто у своєму… (домі).
• Україна рідненька — як… (батько та ненька).
— Ось і добігає подорож кінця. Що цікавого ви дізналися? Про
що хотіли б дізнатися наступного разу?
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша — солов’їна,
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься... (Україна).