План роботи шкільної бібліотеки гімназії на 2019-2020 навчальний рік

Про матеріал
План роботи складено за змістом: 1. Аналіз роботи шкільної бібліотеки гімназії № 11 у 2018-2019 навчальному році. 2. Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки гімназії №11 у 2019-2020 навчальному році. 3. Заходи за розділами: 1. Робота з читачами. 2. Організація книжкових фондів і каталогів. 3. Масові заходи з популяризації літератури. 4. Робота з активом бібліотеки. 5. Робота ДБА. 6. Робота з педагогічним колективом гімназії. 7. Робота з батьками. 8. Підвищення кваліфікації. 4. Додаток 1. План заходів бібліотеки гімназії №11 щодо посилення національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді. 5. Додаток 2. План роботи Активу бібліотеки ЗГ №11на 2019-2020 навчальний рік.
Перегляд файлу

                                                                                                  «ЗАТВЕРДЖУЮ»

Директор гімназії №11

__________________

                                                                       ПІБ

 

 

РІЧНИЙ ПЛАН РОБОТИ

 

 

БІБЛІОТЕКИ  НА

 

 

2019-2020  НАВЧАЛЬНИЙ РІК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Запоріжжя

2019 р.

 

 

 

 

ЗМІСТ

 

 1.  Аналіз роботи шкільної бібліотеки гімназії № 11 у 2018-2019  навчальному році.
 2. Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки гімназії №11 у 2019-2020  навчальному році.
 3. Заходи за розділами:
 1. Робота з читачами.
 2. Організація книжкових фондів і каталогів.
 3. Масові заходи з популяризації літератури.
 4. Робота з активом бібліотеки.
 5. Робота ДБА.
 6. Робота з педагогічним  колективом гімназії.
 7. Робота з батьками.
 8. Підвищення кваліфікації.
 1. Додаток 1. План заходів бібліотеки гімназії №11  щодо посилення національно-патріотичного виховання  дітей та учнівської молоді.
 2. Додаток 2. План роботи Активу бібліотеки ЗГ №11на 2019-2020 навчальний рік.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аналіз роботи шкільної бібліотеки гімназії № 11

у 2018-2019  навчальному році

 

         Шкільна бібліотека є структурним підрозділом гімназії, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу. Свою роботу вона організовує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації.

        У 2018-2019 навчальному році робота бібліотеки гімназії №11 була побудована згідно  Закону України «Про бібліотечну справу» від 27.01.1995 №32/95 ВР, наказу Міністерства освіти і науки України від 14.05.1999 р. № 139 «Про затвердження Положення про бібліотеки ЗНЗ», Інструкції про порядок комплектування та облік підручників та навчальних посібників, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 14.12.2012 №1427 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 січня 2013 року за №19/22551, постанов Кабінету Міністрів України, відповідних наказів Департаменту освіти Запорізької облдержадміністрації,  департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, територіального відділу освіти Олександрівського  району, Запорізької гімназії №11.

         Робота бібліотеки ведеться згідно річного плану. Вона спрямована на національно-патріотичне, громадське, трудове, естетичне виховання; виховання культури читання учнів, керівництво позакласним читанням; поповнення і збереження книжкових фондів. Робота бібліотеки гімназії №11 у 2018-2019  навчальному році спиралася на вирішення завдань по  інформаційному забезпеченню навчально-виховного процесу та здійснювала інформаційно-бібліографічний супровід упровадження Державних стандартів освіти, переходу до Нової української школи.

          Завідуюча бібліотекою Каширіна Л.С. та бібліотекар Іванісова В.М.  протягом  навчального року здійснювали системну, цілеспрямовану допомогу школярам в успішному засвоєнню навчальних програм, розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей з використанням бібліотечного ресурсу; удосконалювали традиційні  й  нові  бібліотечні технології; забезпечували  можливості найбільш повного й швидкого доступу до документів; використовували різні форми проведення масових та інформаційних заходів. Саме тому бібліотека гімназії є  інформаційним центром як для учнів, так і для вчителів,  одним із важливих напрямків роботи якого є формування інформаційної культури читачів з використанням різних джерел інформації.

         Протягом 2018-2019 навчального року бібліотекарі гімназії продовжували формування бібліотечного фонду, який відповідав би за змістом освітнім, виховним та інформаційним потребам, а також забезпечував  бібліотечне обслуговування учнів та вчителів. За цей період бібліотека одержала художньої та галузевої літератури у кількості 40 примірників на суму 1755 грн. за рахунок акції «Подаруй книгу бібліотеці»; 48 примірників – Орфографічний словник, 1-4 класи, автора О.М.Коваленко (Серія «Ілюстрований словник молодшого школяра») ; 91 примірник – Українсько-російський та російсько-український словник найбільш поширених понять з історії, географії, математики, фізики, біології, хімії, інформатики, філології та правознавства для учнів 5, 10 класів; підручників за новою програмою для учнів 1-х класів 1035 примірників на суму 41388,50 грн., для учнів 5-х класів 797 примірників на суму 30574,08 грн., для учнів 10-х класів 913 примірник на суму 37336,34 грн. Було списано застарілої за змістом  художньої літератури – 407 примірників на суму 1167 грн. 41 коп., підручників –  3029 примірників на суму 56392 грн.

          Наша бібліотека продовжуватиме свою діяльність  у всіх напрямках, за якими працює гімназія. 

 

 

 

 

 

Основні показники роботи шкільної бібліотеки:

Основні показники

Навчальний рік

2017-2018

2018-2019

Кількість учнів в школі

892

895

Всього читачів

957

964

Всього читачів учнів

892

895

% читачів

100%

100%

Кількість відвідувань

6830

7012

Книговидача

6800

6942

Фонд підручників

15507

15502

Видано підручників

13659

14032

Проведено масових заходів

40

38

Проведено уроків інформаційної  грамотності

26

14

Періодична література(кількість газет, журналів)

29

11

 

               Певна робота проводилася бібліотекарями  щодо популяризації літератури та медіа ресурсів, з цією метою були сформовані тематичні викладки книжного фонду, такі як: «Моя Батьківщина – Україна», «Пам׳ятаючи минуле, будуємо майбутнє», «Подвиг немає забуття» (до Дня пам׳яті та примирення), «Від Олександрівська до Запоріжжя», «Край, овіяний легендами», «Правові знання – підліткам», «Сім׳я та школа – дві могутні сили виховання», «БЖД та правила дорожнього руху», «Пожежна безпека», «Абетка здоров׳я»  тощо. Продовжувалося формування довідково-інформаційного фонду, були оформлені виставки «Знайомтесь – нові  книги!», «Українська книга – дітям!», «Прочитав сам – зацікав товариша», «День бібліографії», які викликали зацікавленість  учнів  гімназії.

        Протягом навчального року бібліотекарі гімназії постійно розширювали бібліотечно-інформаційні послуги на основі вдосконалення традиційних і засвоєння нових бібліотечних форм і методів роботи, уведення в роботу новітніх технологій (комп’ютерні презентації, слайд-шоу, квести, інтелектуальні турніри, ігрові подорожі, віртуальні виставки, виставка-подорож, бібліошопінг, інтернет-марафон,  букслем, бібліофлешбек, проект тощо). Щомісяця  оформлялася  експрес-інформація «Інформаційний час», підготовлені виставки до ювілейних дат (письменників, видатних людей, міжнародних днів). Усього було протягом року оформлено близько 70 яскравих книжково-ілюстративних виставок, викладок, поличок, експрес-інформацій.

Бібліотека готувала різноманітні бібліографічні довідки, вела їх облік. Багато довідок носили фактичний та тематичний характер, наприклад: виставка книг, виданих Українським інститутом національної пам’яті у рамках проекту «Майдан: усна історія», добірка літератури з теми  «Свіча пам’яті» (до Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій), «Рідну мову знай – край свій прославляй», «Самобутній педагог» (до 100-річчя  від дня народження  Василя Сухомлинського), «Дзвони Чорнобиля» та «Порожня зона, край мовчання…» (до 33-ї річниці Чорнобильської трагедії); етнографічний диліжанс «Легенди мого краю»; експрес-інформація: «На вічну пам'ять» (до 120-річчя відкриття в Полтаві першого в Україні пам'ятника Івану Котляревському), «Пісняр свободи» (до 180-річчя від дня народження Павла Чубинського, автора національного гімну України, поета),  «Я за правду – за вас воював!» (до 130-річчя від дня народження Нестора Махно), до затвердження Тризуба гербом України; «Сучасний стан екології та можливої екологічної катастрофи»; виставки однієї книги «Даремно часу Ви не гайте! Ось цю книгу прочитайте!», до 110-ої річниці від дня народження Степана Бандери – українського політичного діяча, ідеолога і теоретика українського націоналістичного руху 20 ст., який боровся за незалежність України; «Щодо вибору підручників 2,6,11 класів»  та інші.

          Діяльність шкільної бібліотеки у 2018-2019 навчальному році була спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою, а також на забезпечення різноманітного змісту навчального процесу, всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом популяризації педагогічної літератури та інформації про неї. Особлива увага приділялася широкій популяризації української сучасної літератури, літератури з питань освіти, історії і культури українського народу та поваги до рідної мови, національно-культурних і духовних надбань нашого народу. З метою поглиблення світоглядних уявлень здобувачів освіти про Україну, як туристично-привабливу державу,  військову звитягу українців як одного з рушійних історичних факторів становлення й розбудови національної держави від княжих часів до сучасної України проведені гра-подорож «У мандри Україною» (6-В, 7-В класи), інтелектуальний турнір «Україна звитяжна» (6-В, 8-Б  класи).

       Отримуючи нову літературу, бібліотекарі Каширіна Л.С., Іванісова В.М. готували «Інформаційний бюлетень новинок», бібліофлешбек «Зустріч з новими книгами», організовували відкриті перегляди літератури та періодики «Зупинись на хвилинку – подивись на новинки». На бібліотечно-бібліографічних уроках діти вчились користуватися книгою і опановували навички спілкування. Проводились бесіди з таких тем: «Основні елементи книги. Книга незвичайна – книга віртуальна» (5-В клас), «Безпечний інтернет для дітей та підлітків. Знайомство з блогом бібліотеки» (6-В, 6-А класи), віртуальні подорожі: «Віртуальні бібліотеки: мандрівка сторінками сайтів дитячих видань. Медіатека на блозі бібліотеки» (6-Б, 6-В класи), «Електронні бібліотеки на допомогу навчанню. Знамениті бібліотеки світу.» (5-і класи).

            Є багато форм і методів виховання культурної людини, прищеплення любові до книги і одна із них – прищеплення школярам навичок бібліотечно-бібліографічної грамотності. У популяризації основ бібліотечно-бібліографічних знань використовувалися найрізноманітніші методи: бесіди, лекції, практичні заняття, повідомлення учнів, різні види змагань, конкурсів. Особливо складно прищеплювати школярам навички користування довідковою літературою. Тому вчителі - предметники активно сприяли формуванню цих навичок: завдання з будь-якого предмета подавались так, що учні були змушені звертатися до словників і довідників, особливо вчителі географії, математики, хімії, російської та української мови. Пробудженню інтересу до довідкової та науково-популярної літератури сприяло використання таких форм позакласної роботи, як олімпіади, конкурси, тематичні уроки та свята.

        З метою розвитку творчого потенціалу всього суспільства і кожної людини зокрема, творчих обдарувань особистості та надання їй можливості проявляти свої нахили і здібності, формування життєвих компетентностей учня, розвитку його як гармонійно розвиненої  особистості, сприяння реалізації  основних пріоритетів Нової української школи, зокрема, формуванню покоління, яке здатне вчитися протягом усього життя, продуктивно розв’язувати нагальні проблеми сучасності, розвивати цінності громадянського суспільства на виконання наказів Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014 №931 «Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек»,  Запорізької гімназії №11 від 16.09.2018 №153 р «Про участь у Всеукраїнському місячнику шкільних бібліотек», листа ДНУ  «Інститут модернізації змісту освіти» від 19.07.2018 № 22.1/10-2570 «Рекомендації щодо проведення в 2018 році Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек», відповідно до рішення 39-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО  про відзначення 28 вересня  2018 р. на рівні ЮНЕСКО 100-річчя  від  дня народження Василя Сухомлинського та  Постанови  Верховної  Ради України  від 8 лютого 2018 р.  № 2287-VIII «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році» колектив вчителів та учнів запорізької гімназії №11 взяв участь у Всеукраїнському місячнику шкільних бібліотек  – 2018, який  відбувався під гаслом «Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини».

        До 100-річчя від дня народження В.О.Сухомлинського були оформлені книжкові виставки, полички «Василь Сухомлинський – дітям», «Самобутній педагог»;    випущені інформаційні бюлетені та оформлені рекомендаційні списки літератури за темою «Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини»; проведено флешмоб «Читаємо Сухомлинського» (5-А, 7-В класи); літературну подорож «Казковий світ Василя Сухомлинського» (1-і класи), «Подорож до світу маленьких казок В.О. Сухомлинського» (2-А, 5-В класи),   гра-квест  «Україна незвідана: у пошуках скарбів» (6-В клас), мовознавче свято «Зачарує серце мова українська» (4-ті класи); конкурс стіннівок родинного читання «Я прочитаю тобі казку» (5-7 класи), виставка-вернісаж творчих робіт учнів  «Шедеври маленьких умільців» (2-4 класи).

          Слід зазначити активну участь бібліотеки у проведенні щорічного Всеукраїнського Тижня дитячої та юнацької книги, який проходив під гаслом: «По дорозі до країни знань», метою якого є розкриття потенційних можливостей шкільної бібліотеки, перетворення бібліотеки в джерело освіти і самоосвіти, шкільний бібліотечно-інформаційний центр, центр духовного становлення особистості учня, привернення уваги учнівської, вчительської та батьківської громадськості до проблем бібліотеки, а також залучення підростаючого покоління до книги, як джерела знань, культурних надбань та цінностей українського народу. Особлива увага в ході проведення місячника приділялася видовищній інформації, що спонукає школярів звертатися до книг та пробуджує інтерес до читання; популяризації літератури та інтернет-сервісів; поповненню бібліотечного фонду документами з різних галузей знань, зорієнтованих на формування в учнів практичних навичок щодо популяризації державної мови, сучасної української літератури по вшануванню  пам’яті всесвітньовідомих письменників, поетів. Учні 6-8 класів брали участь у бібліошопінгу: «Даремно часу Ви не гайте! Ось цю книгу прочитайте»; учні 1-11 класів – у Інтернет марафоні: «Літературний вернісаж» (Презентація літературних новинок на сайтах електронних бібліотек та блозі «Библиомания» Іванісової В.М.) та Інформаційній перерві в бібліотеці «Подорож книжковими полицями»; учні 3-х класів – у літературно-музичній вітальні «Живе Тарас у пам'яті народній»; учні 2-3 класів – у святі мови «Моє багатство – рідна мова», «Ти наше диво калинове»; учні 1-х класів – у  літературній  грі-подорожі «У світі казки, музики та барв»; учні 6-В класу – у грі-подорожі  «У мандри Україною»; учні 4-х класів – у бібліотечному  уроці-вікторині «Читаємо казки Бажова»;  учні 2-5 класів – у букслемі (рекламі) «Я прочитав – і ти прочитай». Підготовлені рекомендаційні списки (у вигляді буклетів, закладок, презентацій тощо) за темою місячника.

         Бібліотекарі гімназії брали участь у обласному Фестивалі-огляді віртуальних бібліотечних виставок сучасної української літератури «Книги, які читаю Я…» (поради фахівця) з роботою «Русалонька із 7-В…» Марини Павленко та стали її лауреатами; обласній Акції «Письменники та поети Запорізького краю» (до 80-річчя Запорізької області) з роботами «Хлопчик  Укропчик Олександра Виженко» та «Життєпис Петра Ребра» (підготував учень 6-В класу Дедюкін Давид);  обласному дистанційному Бібліотечному батлі  в межах інтернет-семінару «Використання інтернет-сервісів для популяризації читання».

 

            Протягом року бібліотекарями було проведено чимало різноманітних заходів:

 •                    бесіди з учнями щодо правил користування бібліотекою, виявлення їхніх інтересів та інформаційних потреб;
 •                    поповнено фонд художньою, науково-популярною літературою для вчителів та учнів, подарованою  учнями та батьками;
 •                    розроблено схему залучення бібліотечного активу до роботи в бібліотеці та класних колективах гімназії;
 •                    на належному рівні організовано роботу з інформаційного обслуговування читачів, оновлено алфавітний  каталог; картотеку газетно-журнальних статей;
 •                    проведено аналіз читацьких формулярів всіх класів гімназії з метою виявлення кращих читачів гімназії та кращого читацького колективу. Кращі читачі, активісти бібліотеки,   учасники конкурсних програм та вікторин, активні учасники бібліотечних акцій нагороджені Грамотами, Дипломами, Подяками;
 •                    традиційними стали бібліотечні уроки з бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів, комп`ютерні презентації з морально-етичного, патріотичного виховання, екологічної спрямованості, інтелектуальні турніри, подорожі та квести з вивчення історії України, екскурсії до бібліотеки та посвята в читачі учнів молодших класів;
 •                    з метою розкриття потенційних можливостей шкільної бібліотеки, підняття її престижу, привернення уваги вчительської, учнівської та батьківської громадськості до проблем бібліотеки навчального закладу, а також популяризації читання в Україні проведені заходи під час Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек «Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини» та Всеукраїнського Тижня дитячої та юнацької книги, який проходив під гаслом: «По дорозі до країни знань»;
 •                    оформлені розробки особистісних заходів та презентацій бібліотекарів  для використання їх в  навчально-виховному процесі;
 •                    матеріали досвіду бібліотеки викладено на методичному порталі Заповіки, блозі «Библиомания», в групі гімназії на інтернет-ресурсі Фейсбук.

         Таким чином, зміст роботи бібліотеки гімназії  був спрямований на те, щоб формувати духовний світ дитини і сприяти гармонійному розвитку особистості, яка здатна бути спадкоємцем і продовжувачем прогресивних національних традицій.

         Треба зазначити, що резерви шкільної бібліотеки в справі інформаційної роботи далеко не вичерпані. Постійний пошук нових, ефективних технологій, прагнення до формування системи інформаційної підтримки освіти, тісний взаємозв’язок і взаємодія з педагогічним колективом буде сприяти утвердженню шкільної бібліотеки як справжнього культурного, інформаційного і освітнього центру, який одержує, зберігає і розповсюджує різноманітні джерела інформації, здатні задовольнити будь-які запити своїх читачів.

 

Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки

у 2019-2020  навчальному році

Невід’ємною складовою науково-освітянського та інформаційного простору є бібліотеки, які накопичують, зберігають і поширюють знання, що зафіксовані у друкованих та інших носіях інформації. Саме бібліотека є найважливішою творчою лабораторією, саме від її ресурсів і послуг залежить якість та зміст навчально-виховної роботи. Книга – це скарб, мудрість і досвід, ретельна праця, творча думка і презентація ідей.

Сьогодні основними завданнями шкільної бібліотеки є:

 1. Піднесення бібліотечної справи на якісно новий рівень, інформатизація бібліотечних процесів, впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційно-комунікаційних технологій, навчання користувачів технологіям інформаційного самообслуговування, створення нових та поповнення існуючих баз даних матеріалів, необхідних для забезпечення навчально-виховного процесу.
 2. Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально-виховного процесу; виховання загальної культури, національної свідомості, шанобливого ставлення до книги.
 3. Сприяння реалізації концепції Нової української школи, яка ґрунтується на «Рекомендаціях Ради Європи щодо формування ключових компетентностей освіти впродовж життя», щодо навчанню здобувачів освіти засобами книги вмінню навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі та володіти іншими сучасними вміннями.
 4. Підвищення інформаційної, освітньої, культурологічної, виховної, пізнавальної, інтелектуальної функцій, які вміщують найповніше інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу, надання інформаційно-методичної допомоги учням, педагогам в оволодінні основами наук і організації навчально-виховного процесу
 5. Координація роботи шкільної бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками в популяризації книги, в задоволенні інформаційних потреб книгокористувачів, формуванні в них навичок читання літератури.
 6. Виховання у школярів інформаційної культури, культури читання; формування вмінь користуватись бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, базами даних, розвиток творчої думки, пізнавальних здібностей та інтересів школярів.
 7. Систематична робота шкільного бібліотекаря зі збереження, зміцнення та розширення книжкового фонду; формування книжкового  фонду, основу  якого складала б українська книга; поповнення шкільного фонду краєзнавчими й бібліотекознавчими матеріалами, літературними доробками місцевих авторів; розширення книжкового фонду  засобами проведення доброчинних акцій «Подаруй книгу бібліотеці».
 8. Якнайповніше забезпечення реалізації таких принципів функціонування шкільної бібліотеки, як пріоритет читацьких інтересів, глибоке і копітке їх вивчення та задоволення відповідно до можливостей бібліотеки: формування в дітей стійкої потреби в книзі.
 9. Популяризація книги, постійне оновлення матеріалів, календаря пам’ятних дат, даних про новини бібліотеки, нові надходження, програмних творів, творів письменників Запоріжжя, рекомендаційних списків літератури та іншої інформації.
 10.          Підвищення авторитету шкільного бібліотекаря, збільшення ролі його праці в навчально-виховному процесі школи, сприяння зростанню соціальної активності шкільного бібліотекаря, його готовності до сприйняття нових ідей, маркетингової діяльності як засобу та інструменту оптимізації процесу обслуговування і розширення сфери впливу шкільної бібліотеки.

 

І.      Робота з читачами

 

Залучення учнів до читання та роботи у бібліотеці

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

 1.  

Перереєстрація та запис нових читачів.

Вересень,

жовтень

Бібліотекарі

 1.  

Обслуговування учнів, вчителів, батьків.

 

Постійно

Бібліотекарі

 1.  

Екскурсії до шкільної бібліотеки першокласників.

Жовтень

Бібліотекарі

 1.  

Проведення  бесід  про правила користування бібліотекою.

Протягом року

Бібліотекарі

 1.  

Проведення  заходів з ліквідації заборгованості читачів.

Постійно

Бібліотекарі

 1.  

Робота з формулярами читачів.

 

Постійно

Бібліотекарі

 1.  

Відзначення  кращих читачів на святі: «Країна казкова – країна книжкова» (Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги).

Березень, квітень

Бібліотекарі

 1.  

Виховання бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів.

За планом

Бібліотекарі,

вчителі

 1.  

Проведення бібліографічних  індивідуальних консультацій для учнів та вчителів.

За потребою

Бібліотекарі

 1.  

Інформаційне забезпечення учнів та вчителів новинками літератури (з використанням картотек, каталогів, стенду «Шкільна бібліотека інформує»), які надійшли до бібліотеки із ТВО Олександрівського району, шляхом акції «Подаруй книгу бібліотеці!».

За потребою

Бібліотекарі

 1.  

Інформаційна перерва в бібліотеці «Подорож книжковими полицями».

За потребою

Бібліотекарі

 

Індивідуальна робота з читачами

 

з/п

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

1.

Проводити індивідуальне консультування читачів при виборі книги:

 • рекомендаційні бесіди;
 • бесіди про прочитане;
 • реклама книги;
 • консультації біля книжкових виставок.

 

Постійно

Бібліотекарі

2.

Виділити групи читачів за інтересами.

Жовтень

 

Бібліотекарі

3.

Анкетування та аналіз читацьких формулярів учнів 5-х класів: «Що читаємо? Як читаємо?».

Січень –

лютий

 

Бібліотекарі

4.

Проводити бібліографічні  індивідуальні консультації:

 • рекомендаційні списки літератури;
 • бібліографічні огляди літератури;
 • тематичні бесіди з визначеної теми.

 

Постійно

Бібліотекарі

 

Обслуговування читачів

 

 

Назва заходів та технологій

Термін виконання

Відповідальний

1.

Організація інформаційної діяльності по спрямуванню національного самоусвідомлення і духовного становлення учнів – користувачів бібліотеки .

Протягом року

Бібліотекарі

2.

 Залучення нових читачів:

 • екскурсії до бібліотеки;
 • пояснення учням правил користування бібліотекою;
 • ознайомлення з книжковими виставками, які розкривають фонд бібліотеки;
 • інформування за допомогою Блогу «Библиомания», сайту гімназії, в групі гімназії соціальної мережі Фейсбуці.

 

Вересень

 

Протягом року

 

 

Бібліотекарі

3.

Обслуговування читачів протягом року.

Систематично

Бібліотекарі

4.

Налагодити індивідуальну роботу з читачами:

 • тематичні папки за інтересами (для вчителів та батьків);
 • списки рекомендованої літератури;
 • рекомендаційні бесіди, бесіди   про прочитане;
 • рекламування літератури;
 • букслем;
 • бібліофлешбек;
 • виставка однієї книги;
 • виставка книг-ювілярів;
 • експрес-інформація;
 • робота з формулярами читачів;
 •    виховання бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів.

 

 

 

Протягом року

 

 

 

Згідно плану роботи на рік

 

Актив

бібліотеки

Бібліотекарі

Класні керівники

 

 

 

 

5.

Продовження роботи літературно-інформаційного центру:

 • «Виставка однієї книги»;
 • «Букслем» (реклама) «Я прочитав – і ти прочитай»;
 • Інтернет марафон: «Літературний вернісаж»;
 • Бібліошопінг: «Даремно часу Ви не гайте! Ось цю книгу прочитайте».
 •  «Знайомтесь: нові книжки»;
 • «Виставка книг-ювілярів 2019-2020 років».

Протягом року

 

Бібліотекарі

6.

Оформлення інформаційних і книжкових виставок і викладок.

 

Систематично

Бібліотекарі

7.

Участь у всеукраїнських конкурсах, акціях, інтернет-семінарах (згідно наказів Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради, КЗ «ЗОІППО» ЗОР, ТВО Олександрівського району):

 • Всеукраїнський місячник "Сучасна бібліотека Нової української школи – простір для освітніх можливостей кожного учня";
 • Конкурс «Шкільна бібліотека – 2020»;
 • Тиждень дитячої та юнацької книги;
 • «Зорепад книжкових ідей»;
 • «Книги-ювіляри 2019-2020 років»;
 • «Письменники запорізького краю» (до 80-річчя Запорізької області);
 • «Живи, книго!» (в рамках гімназії)
 • Тощо.

Протягом року

 

Бібліотекарі,

Вчителі-філологи,

Дитяча

бібліотека,

Актив

бібліотеки

 

ІІ. Організація книжкових фондів і каталогів

 

 

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

1.

Оформлення  передплати на періодичні видання.

Жовтень – листопад

 

Бібліотекарі

2.

Ведення індивідуального, сумарного обліку бібліотечного фонду.

Протягом року

Бібліотекарі.

3.

Оформлення  документації  на нові надходження  та систематична  звірка її з бухгалтерією.

1 раз у квартал

Бібліотекарі

4.

Ведення чіткого  обліку виданих підручників по класах (пункт 10 Інструкції про порядок комплектування та облік підручників і навчальних  посібників).

Протягом року

Бібліотекарі

5.

Упровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотеки.

Протягом року

Бібліотекарі

6.

Частково пересистематизовувати  фонди з ББК на УДК.

Протягом року

Бібліотекарі

7.

Робота з фондом:

 • рознесення книг по стелажах;
 • розміщення згідно таблиць ББК та УДК;
 • оформлення книжок, подарованих у ході акції «Подаруй книгу бібліотеці!».

Протягом року

Бібліотекарі

8.

Вилучення з фондів:

 • застарілих за змістом видань;
 • загублених читачами книг;
 • згідно наказу про декомунізацію;
 • з інших причин

(складання актів, здача актів до бухгалтерії, вивіз макулатури; робота із сумарними та інвентарними книгами).

Протягом року

 

 

 

Бібліотекарі

9.

Комплектування книжкового фонду (отриманого від Інституту модернізації та змісту освіти, за рахунок акції «Подаруй книгу бібліотеці!».

Протягом року

Бібліотекарі

10.

Робота з фондом підручників:

 • організація видачі підручників;
 • організація здачі підручників;
 • оформлення нових надходжень;
 • інформування вчителів про надходження нових підручників на стенді «Шкільна бібліотека інформує».

 

Вересень

Травень

 

Протягом року

 

Бібліотекарі

11.

Визначення в класах відповідальних за збереження підручників.

 

Вересень

 

Кл. керівники

Бібліотекарі

12.

Заходи по збереженню фонду:

 • рейди перевірки стану підручників;
 • робота Книжкової лікарні «Вчись і ти, як книгу берегти» (на уроках трудового виховання у 2-4 класах);
 • індивідуальні бесіди з читачами.

 

1 раз на семестр

Протягом року

 

Актив

бібліотеки

Класні

керівники

Бібліотекарі

13.

Ведення всіх операцій з обліку бібліотечного фонду підручників.

Протягом року

Бібліотекарі

14.

Залучення учнів та педколективу гімназії до участі у внутрішньошкільній акції «Живи, книго!».

Протягом року

Оргкомітет

Бібліотекарі

15.

Замовлення необхідних підручників на поточний навчальний рік на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

 

Згідно наказу Міністерства освіти України

Бібліотекарі

16.

Популяризація та вивчення бібліотечного фонду.

 

Протягом року

Кл. керівники

Бібліотекарі

17.

Провести  інвентаризацію книжкового фонду.

 

Серпень – Вересень

Бібліотекарі

Робота з підручниками

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

1

Своєчасно (до 01.09) забезпечити учнів підручниками, які є у наявності.

 

Серпень – вересень

Бібліотекарі

2

Вивчати стан забезпеченості учнів підручниками з урахуванням особистих підручників.

 

Вересень

Жовтень

Бібліотекарі

3

Продовжувати комплектувати фонд шкільних підручників. Систематично вести картотеки.

 

Протягом року

Бібліотекарі

4

Замовлювати необхідні підручники для НУШ на поточний навчальний рік на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

 

Згідно наказу Міністерства освіти України

Бібліотекарі

 

5

Проводити  списання підручників загублених читачами та застарілих.

 

За потребою

Бібліотекарі

 

6

Прийняти участь у шкільному етапі акції «Живи, Книго!».

 

За планом

Бібліотекарі

Класні керівники

7

Проводити  різноманітні заходи та  бібліотечні  уроки інформаційної грамотності.

 

Протягом року

Класні керівники,

Бібліотекарі

8

Провести повну інвентаризацію фонду підручників, розстановку їх по класах, найменуваннях, роках видання.

 

Травень – червень 

Бібліотекарі

 

 

ІІІ. Масові заходи з популяризації літератури

 

Керівництво читанням дітей

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

1

Індивідуальні бесіди:

 • при запису до бібліотеки;
 • рекомендації щодо вибору літератури та читання;
 • про прочитане;
 • тощо

 

Вересень – травень

 

 

 

Бібліотекарі

2

Оновлювати постійно-діючі книжкові      виставки та полички:

 • «Запоріжжя у моєму серці»
 • «Моя Батьківщина – Україна!»
 • English books
 • Безпека життєдіяльності
 • Увага на дорозі!
 • Пожежна безпека
 • Для Вас, вчителі!
 • Книги – помічники в навчанні

 

 

Протягом року

 

 

 

 

 

 

Бібліотекарі

3

Оформлювати тематичні книжкові полиці:

 • До першого уроку
 • Знайомтесь, новинки!
 • Українська книга – дітям
 • Правові знання – підліткам
 • «Подаруй книгу бібліотеці!»
 • До ювілейних дат
 • Книги-ювіляри 2019-2020 років
 • «Прочитав сам, зацікав товариша»
 • Виставка однієї книги
 • «Рідна мова – то доля народу»
 • «Твої герої, Україно!»
 • «Порожня зона, край мовчання…» (до дня пам’яті Чорнобиля)
 • «Я прочитав – і ти прочитай»
 • «Даремно часу Ви не гайте! Ось цю книгу прочитайте

 

 

Протягом року

 

Бібліотекарі

4

Добірка літератури та матеріалів щодо участі учнів у фестивалях та конкурсах

гімназії:

 • «Що? Де? Коли?»
 • «Обери життя!»
 • «Україна – це ми!»
 • «Шляхетність»
 • Предметних тижнях

 

Протягом року

Заступник директора з НВР

Класні керівники

Бібліотекарі

 

 

5

Бібліотечні уроки, квести, подорожі, вікторини:

 • «Країна казкова – країна книжкова» (бібліоподорож для першокласників).
 •  «У світі казки, музики та барв» (літературна гра-подорож).
 • За творами письменників-класиків.
 • Літературно-музична вітальня «Живе Тарас у пам'яті народній».
 • Мовознавче свято «Ти наше диво калинове».
 • Гра-подорож «У мандри Україною».
 • Інтелектуальний турнір «Україна звитяжна».
 • Гра-квест  «Україна незвідана: у пошуках скарбів»

 

За планом

 

 

Бібліотекарі

Вчителі-філологи

Класні керівники

Дитяча центральна бібліотека Олександрівського району

6

Бібліотечні уроки інформаційної культури:

 • «Подорож у країну «Журналія». Періодичні видання для учнів початкової школи.» (огляд-реклама видань).
 • «Основні елементи книги. Книга незвичайна – книга віртуальна».
 • «Безпечний інтернет для дітей та підлітків. Знайомство з блогом бібліотеки.»
 • «Віртуальні бібліотеки: мандрівка сторінками сайтів дитячих видань. Медіатека на блозі бібліотеки.»
 • «Електронні бібліотеки на допомогу навчанню. Знамениті бібліотеки світу.»

 

 

За планом

 

 

 

Бібліотекарі

Вчителі-філологи

Класні керівники

Дитяча центральна бібліотека Олександрівського району

7

Інформаційна перерва в бібліотеці «Подорож книжковими полицями».

Постійно

Бібліотекарі

8

Бібліографічні огляди до ювілейних дат та різноманітних свят.

За планом

Бібліотекарі

 

ІУ. Робота з активом бібліотеки

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

1

Вибрати актив бібліотеки. Скласти план роботи активу бібліотеки.

Вересень жовтень

Бібліотекарі

Педагог-організатор

2

Проводити в бібліотеці засідання активу щодо популяризації книги та довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, реклами книги, збереження підручників.

Щоквартально

Бібліотекарі

Актив бібліотеки

3

Проводити рейди перевірки підручників з метою формування дбайливого ставлення  до навчальної книги.

1 раз на семестр

Актив бібліотеки

Бібліотекарі

Педагог-організатор

4

Залучити актив до роботи:

 • з ремонту  книг;
 • щодо роботи з боржниками;
 • щодо збереження навчальної літератури у класах;
 • з обробки літератури, яка надійшла до бібліотеки;
 • щодо залучення учнів до читання.

 

 

Протягом року

 

 

Актив бібліотеки

Бібліотекарі

5

Практичне заняття «Обробка партії книг у бібліотеці»:

 • написання каталожних карток;
 • поповнення каталогів;
 • рознесення книг по стелажах, правильне їх розміщення.

 

 

Зимові

канікули

 

 

Бібліотекарі

6

Заходи по збереженню фонду підручників:

 • рейди перевірки стану підручників;
 •  оформлення результатів перевірки збереження підручників школярами на стенді «Шкільна бібліотека інформує».

1 раз на

семестр

Актив бібліотеки

Бібліотекарі

7

Участь у заходах:

 • Всеукраїнського місячника «Сучасна бібліотека Нової української школи – простір для освітніх можливостей кожного учня»;
 • Тижня дитячої та юнацької книги;
 • «Бібліоподорож першокласників у чарівний світ книги».

 

За планом

Актив бібліотеки

Бібліотекарі

 

 

У. Робота ДБА

 

     Для забезпечення якісного інформаційно-бібліографічного обслуговування педколективу, учнів та батьків бібліотека і надалі приділятиме першочергову увагу довідково-бібліографічному апарату:

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін виконання

Відповідальний

1

Поповнення і впорядкування каталогу і картотек:

 • «Картотека з національно-патріотичного виховання»;
 • Картотека журнально-газетних статей «НУШ»;
 • «Репертуарна картотека»;
 • «Мій рідний край»;
 • «Картотека підручників»;
 • «Картотека нових надходжень»;
 • «На допомогу класному керівнику».

 

Протягом року

 

Бібліотекарі

2

Консультативні години «Робота з картотеками».

За необхідністю

Бібліотекарі

3

Пояснення учням правил користування ДБА.

За необхідністю

Бібліотекарі

Актив бібл-ки

4

Проводити бібліографічні огляди літератури, перегляди літератури до знаменних дат, до дат народження письменників, свят.

Протягом року

Бібліотекарі

5

Створення рекомендаційних списків літератури, що вивчається за новою шкільною програмою у  2-х класах НУШ.

Протягом року

Бібліотекарі

6

Створення на блозі бібліотеки веб-міксу картотеки художніх творів, що вивчаються за новою шкільною програмою (у  2-х класах).

Протягом року

Бібліотекарі

7

Ведення реєстраційної картотеки періодики.

Протягом року

Бібліотекарі.

 

 

УІ. Робота з педагогічним    колективом гімназії

 

№ п/п

Назва заходів та технологій

Термін виконання

Відповідальний

1.

Інформаційне забезпечення вчителів новинками літератури (з використанням картотек, каталогів, стенду «Шкільна бібліотека інформує»), які надійшли до бібліотеки із ТВО Олександрівського району, шляхом акції «Подаруй книгу бібліотеці!».

Постійно

Бібліотекарі

2.

Оформлення книжкових виставок до педрад та методичних засідань вчителів-предметників .

За потребою

Бібліотекарі

3.

Підготовка анотованих списків літератури для вчителів-предметників.

За потребою

Бібліотекарі

4.

Брати участь у педрадах, семінарах, ШМО та РМО.

Протягом року

Бібліотекарі

5.

Поповнювати куточок  періодичних видань для вчителя.

Протягом року

Бібліотекарі

6.

Поповнювати картотеки на допомогу виховному процесу в гімназії:

 •  «Картотека національно-патріотичного  виховання»;
 • НУШ;
 • Класному куеріннику.

Протягом року

Бібліотекарі

7.

Поповнювати матеріалами раніш оформлені картотеки.

Постійно

Бібліотекарі

 

8.

Індивідуальне інформування вчителів, що атестуються.

Постійно

Бібліотекарі

9.

Брати участь у підготовці та проведенні предметних тижнів.

Постійно

Бібліотекарі

10.

Інформувати оргкомітет огляду-конкурсу «Живи, книго!» про стан збереження підручників класами.

Протягом року

Бібліотекарі

Актив бібліотеки

11.

Постійно допомагати у виборі літератури педколективу гімназії при проведенні масових заходів.

Протягом року

Бібліотекарі

12.

Допомога класним керівникам початкових класів книжковими добірками щодо організації уроків позакласного читання.

Протягом року

Бібліотекарі

 

УІІ. Робота з батьками

Шкільна бібліотека допомагає батькам у вихованні в учнів любові до книги та культури читання. А батьки в свою чергу, надають допомогу у збереженні шкільних підручників.

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

1

Поповнити у бібліотеці куточок «Сімя і школа – дві могутні сили виховання».

Вересень

Бібліотекарі

2

Проводити консультації з батьками по ремонту книг та збереженню навчальної літератури .

Протягом року

Бібліотекарі

3

Вести пропаганду літератури для батьків з виховання дітей.

Протягом року

Бібліотекарі

4

Продовжувати поповнювати папку для батьків «Читання і бібліотека у житті вашої дитини».

Протягом року

Бібліотекарі

5

Оформити книжкову викладку нових книг для вчителів, батьків та учнів (до дня бібліотек).

30 вересня

Бібліотекарі

6

Поповнювати сторінки блогу бібліотеки «На допомогу батькам та учням».

Протягом року

Бібліотекарі

 

УІІІ. Підвищення кваліфікації.

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін виконання

Відповідальний

1

Знайомитися з новими надходженнями, періодикою, інформаційними ресурсами.

Протягом року

Бібліотекарі

2

Передплатити  фаховий  журнал «Шкільна бібліотека», «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр», « Шкільний бібліотекар» (за можливості).

Жовтень

Бібліотекарі

3

Взяти активну участь у роботі районного методоб’єднання  шкільних бібліотекарів.

 

За планом РМО

Бібліотекарі

4

Підвищувати і вдосконалювати професійний рівень у дитячих міських бібліотеках, в ЗОІППО тощо.

За

потребою

Бібліотекарі

5

Спілкуватися з шкільними бібліотекарями району, ділитися своїм та переймати їх досвід .

Протягом року

Бібліотекарі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

до плану роботи шкільної бібліотеки

План заходів бібліотеки гімназії №11

щодо посилення національно-патріотичного виховання

дітей та учнівської молоді

     Формування патріотизму в українському суспільстві залишається першочерговим як для держави, так і для системи освіти в цілому. У зв’язку з цим, національно-патріотичне виховання є важливим сектором навчально-виховного процесу.

      Саме національно-патріотичне виховання закладає підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку на засадах гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.

        Основні завдання виховної діяльності сучасних закладів освіти визначені Законами України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років»; указами Президента України від 12.01.2015 № 5/2015 «Про Стратегію сталого розвитку «Україна-2020», від 24.03.2015 № 169/2015 «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни», від 12.06.2015 № 334/2015 «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 12.08.2015 № 471/2015 «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру», від 13.10.2015 № 580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», від 09.11.2015 № 633/2015 «Про відзначення у 2015 році Дня Гідності та Свободи», від 03.12.2015 № 675/2015 «Про відзначення 25-ї річниці незалежності України», від 30.12.2015 № 731/2015 «Про відзначення у 2016 році Дня Соборності України», від 22.01.2016 № 17/2016 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років», від 15.03.2016 № 94/2016 «Про відзначення 20-ї річниці Конституції України», від 08.04.2016 № 130/2016 «Про відзначення у 2016 році Дня пам’яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні»; постановами Верховної Ради України від 12.05.2015 № 373-VIII «Про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 22.07.2015 № 524 «Про утворення Міжвідомчої комісії з питань національно-патріотичного виховання»; розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 998-р «Про заходи з увічнення пам’яті захисників України на період до 2020 року», від 25.12.2015 № 1400-р «Про затвердження плану заходів щодо національно-патріотичного виховання молоді на 2016 рік», від 13.01.2016 № 3-р «Про затвердження плану заходів із відзначення у 2016 році Дня Соборності України», від 05.05.2016 № 348-р «Про затвердження плану заходів щодо вшанування Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу», від 11.05.2016 № 372-р «Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 20-ї річниці Конституції України», від 27.05.2016 № 418-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік», наказах Міністерства освіти і науки України від 28.05.2015 № 582 «Про схвалення Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання y загальноосвітніх навчальних закладах», від 16.07.2015 № 768 «Про національно-патріотичне виховання в системі освіти».

       Завдання сучасної системи виховання, які випливають із суспільних потреб сьогодення, полягають у реальному переході до педагогічної творчості та індивідуального впливу, у переорієнтації учнівських і педагогічних колективів на гуманізацію виховання, створення умов для цілеспрямованого систематичного розвитку людини як суб'єкта діяльності, особистості, індивідуальності.

     Завдання навчальних закладів так побудувати виховну діяльність, щоб сама її організація, приклади авторитетних наставників-учителів, шкільне середовище виховували дітей у дусі патріотизму, глибокого розуміння історії свого народу, національної ідентичності, самобутності. При цьому патріотизм є чужим націоналізму, шовінізму, сепаратизму і космополітизму.

       Завдання шкільної бібліотеки полягає у тому, щоб слова «Україна», «патріотизм» набували для дитини особливого смислу, тобто сприймалися не лише розумом, а й «серцем». Для цього слід чітко усвідомлювати завдання національно-патріотичного виховання:

 • утвердження в свідомості й почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;
 • виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки;
 • утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;
 •  культивування кращих рис української ментальності – працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, бережливого ставлення до природи;
 •  формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;
 • усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;
 • підвищення престижу військової служби, а звідси - культивування ставлення до солдата як до захисника Вітчизни, героя тощо.

 

     Метою заходів у сфері національно-патріотичного виховання дітей та молоді в навчальних закладах є сприяння набуттю дітьми та молоддю досвіду патріотичних дій, виховання їх у дусі патріотичного обов'язку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№ з/п

Назва заходів та технологій

Термін

виконання

Відповідальний

 1.  

Оформлення книжкової виставки до першого уроку «Україна – це ми!».

Серпень 2019

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення книжкової виставки до 153-річниці від дня народження першого президента України, визначного державного і громадського діяча Михайла Грушевського.

Вересень 2019

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення книжкової виставки до 155 річчя від дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського (1864-1913), українського прозаїка, громадського діяча.

Вересень 2019

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення тематичної полички «Знай, люби, бережи історію свого народу» (до дня українського козацтва).

До 14 жовтня 2019

Бібліотекарі

 1.  

Книжкова виставка – етнографічний диліжанс «Легенди мого краю».

До 14 жовтня 2019

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення  тематичної полички «Ми пишаємось вами» (видатні особи мого рідного краю).

Жовтень 2019

Бібліотекарі

 1.  

Інтелектуальний турнір «Україна звитяжна».

Жовтень 2019

Бібліотекарі

Кл. кер. 8 кл.

 1.  

Гра-подорож «У мандри Україною».

Листопад 2019

Бібліотекарі

Кл. кер. 6-7 кл

 1.  

Гра-квест  «Україна незвідана: у пошуках скарбів»

Січень 2020

Бібліотекарі

Кл. кер. 7-9 кл.

 1.  

Висвітлення участі гімназистів у заходах по вихованню громадянина – патріота України  (на сайті гімназії, блозі Бібліоманія, у групі гімназії соціальної мережі Фейсбук).

Постійно

Бібліотекарі

Кл. керівники

 1.  

Добірка літератури з теми  «Свіча пам’яті» (до Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій).

Листопад

2019

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення  тематичної полички «Рідну мову знай – край свій прославляй».

Березень 2020

Бібліотекарі

 1.  

Розміщення матеріалів патріотичного змісту на сайті закладу, блозі Бібліоманія, у групі гімназії соціальної мережі Фейсбук  (бібліотечні уроки, усні журнали, проекти тощо)

Постійно

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення тематичної полички до дня  Соборності України «В єднанні сила й міць держави»

Січень 2020

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення  експрес-інформації «День пам’яті героїв Крут».

Січень

2020

Бібліотекарі

 1.  

Проведення бібліотечних уроків, годин памяті до дня Соборності України та дня пам’яті героїв Крут.

Січень

2020

Бібліотекарі,

Класні керівники

 1.  

Оформлення тематичної полички, добірка матеріалів до проведення заходів в гімназії, приурочених Революції гідності та подіям на Сході України у 2014 р.

Лютий

2020

Бібліотекарі

 1.  

Оформлення книжкової виставки «Учітесь, читайте, чужого навчайтесь, свого не цурайтесь», присвяченої пам'яті Т.Г.Шевченка.

Березень 2020

Бібліотекарі

 1.  

Мовознавче свято «Зачарує серце мова українська»

Березень 2020

Бібліотекарі

Кл. кер. 4 кл.

 1.  

Оформлення полички до Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Квітень

2020

Бібліотекарі

 1.  

 Оформлення книжкової виставки «Пам’ятаємо і не забудемо ніколи».

Травень

2020

Бібліотекарі

 1.  

Добірка літератури за темою «Перемога єднає покоління».

Травень

2020

Бібліотекарі

 1.  

Виховання культури гідності дітей та учнівської молоді в позаурочній діяльності загальноосвітніх навчальних закладів – добірка матеріалів щодо участі школярів у національно-патріотичному конкурсі Джура.

Постійно

Бібліотекарі

Заст. директора з НВР

 1.  

Добірка літератури  за темою: «Виховання громадянина-патріота в системі ціннісних орієнтацій науково- педагогічної спадщини Василя Сухомлинського».

1 семестр 2019-2020 н.р.

Бібліотекарі

 

 

 

 

Додаток 2

до плану роботи шкільної бібліотеки

План роботи Активу бібліотеки ЗГ №11

на 2019-2020 навчальний рік

          Мета і завдання бібліотечного активу:

       Актив бібліотеки – помічник у роботі бібліотеки. Він веде роботу з боржниками, урізноманітнює форми й методи роботи з читачами. У вільний час ці активісти залюбки допомагають в оформленні виставок, в проведенні заходів. Актив дає поради читачам, за допомогою анкетування допомагає вивчити читацькі інтереси, координує роботу класів із бібліотекою. Разом з бібліотекарями та активом гімназії проводять рейди-перевірки підручників (згідно 1 етапу акції «Живи, книго!»). Завдяки їхній допомозі бібліотекар використовує ефективні технології популяризації книги: бібліотечні уроки, уроки повідомлень, квести, подорожі, бібліошопінг, бібліофлешбек, Інтернет марафон, букслем, літературну вітальню, презентації, мандрівки літературними стежками тощо.

      Мета: Об'єднати учнів гімназії навколо бібліотеки та книг з метою проведення різних заходів, спрямованих на популяризацію книги.

       

         Завдання: Виховувати в учнів любов, повагу та дбайливе ставлення до книги; розвивати співпрацю «бібліотекар – актив – учнівський колектив»; навчати учнів роботі з книгою; розвивати художній смак учнів, збагачувати мову; розширювати кругозір гімназистів; навчати учнів вільно спілкуватися.

 

         Функції бібліотечного активу:

 1. Складання плану роботи активу на навчальний рік.
 2. Інформування учнів гімназії про новинки літератури, пропаганда книг у класі, консультування однокласників.
 3. Складання за допомогою бібліотекаря рекомендаційних списків літератури.
 4. Допомога класним керівникам у проведенні масових заходів.
 5. Приймають участь у рейдах-перевірках збереження підручників по гімназії  (згідно 1 етапу акції «Живи, книго!»).
 6. Приймають участь в організації та проведенні Всеукраїнських, обласних, міських масових заходах («Посвята в читачі»,  у місячнику шкільних бібліотек (жовтень), місячнику дитячої книги (квітень-травень) тощо).
 7. Допомагають в штемпелюванні нових підручників.
 8. Робота з боржниками шкільної бібліотеки.

 

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальні

Примітки

1

Проводити засідання бібліотечного активу. 

Щомісяця

Бібліотекарі

Давидюк Оксана,

9-В клас

 

2

Допомога в обробці нових надходжень підручників.

Протягом року

Бібліотекарі, актив бібліотеки

 

3

Участь в акції «Подаруй бібліотеці книгу» 

Вересень-листопад

Бібліотекарі, актив бібліотеки

 

4

Допомога постам «Бережливі» за станом роботи з фондом підручників в класах.

Протягом року

Бібліотекарі, актив бібліотеки

 

5

Складання списків рекомендованої літератури з позакласного читання.

Протягом року

Бібліотекарі, актив бібліотеки

 

6

Проводити рейди перевірки підручників з метою формування дбайливого ставлення  до навчальної книги.

1 раз на семестр

Актив бібліотеки

Каширіна Л.С.

 

7

Залучити актив до роботи:

 • щодо  ремонту  книг;
 • щодо роботи з боржниками;
 • щодо збереження навчальної літератури у класах;
 • чергування в бібліотеці;
 • з обробки літератури, яка надійшла до бібліотеки;
 • щодо залучення учнів до читання.

 

 

Протягом року

 

Бібліотекарі

Актив бібліотеки

 

 

8

Заходи по збереженню фонду підручників:

 • рейди перевірки стану підручників;
 • оформлення результатів збереження  підручників на стенді «Шкільна бібліотека інформує».

 

1 раз на

семестр

 

Бібліотекарі

Актив бібліотеки

Оргкомітет

 

9

Інформувати оргкомітет гімназії огляду-конкурсу «Живи, книго!» про стан збереження підручників класами.

Протягом року

Каширіна Л.С.

Актив бібліотеки

 

10

Участь у масових заходах:

 • до Дня бібліотек;
 • Всеукраїнського місячника;
 • Всеукраїнського Тижня дитячої та юнацької книги;
 • Посвята першокласників у читачі;
 • Обласних та міських заходах: веб-квестах, конкурсах, акціях тощо;
 • Інші заходи.

Вересень

Жовтень

Березень-квітень

Листопад

Протягом року

 

Актив бібліотеки,

Бібліотекарі,

Класні керівники

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
 1. Мазур Татьяна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Melai Olga
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Ihnatenko Olena
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
doc
Додано
5 червня 2019
Переглядів
21189
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку