Пластилінографія для дітей з особливими потребами

Про матеріал

Розвиток дрібної моторики і мовленнєвий розвиток особливої дитини - це один ланцюжок нашої роботи. З огляду на важливість проблеми з розвитку рухових умінь і той факт, що розвивати руку дитини треба починати з раннього дитинства, цьому дуже допомагає пластилінографія - основною ідеєю якої є малювання картин пластиліном. Проблема розвитку дрібної моторики, вправності рук дитини на заняттях з образотворчої діяльності так само вельми актуальна, так як саме образотворча діяльність сприяє розвитку сенсомоторики - узгодженості в роботі очей і руки, вдосконаленню координації рухів, гнучкості, силі, точності у виконанні дій, корекції дрібної моторики пальців рук.

Перегляд файлу

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\Фото\IMG_0930.jpg

Короп Валентина Василівна, вихователь

спеціального навчально-виховного комплексу

 „дошкільний навчальний заклад(ясла-садок) – загальноосвітня

 школа 1 ступеня № 5„Дніпряночка”

м. Камянське

                                                    Пластилінографія – це корисно, цікаво, сучасно!

     Працюючи вихователем в спеціальному навчально-виховному комплексі, постійно знаходишся в пошуці, які технології застосувати для покращення мовлення дітей, розвитку їх психічних процесів. Враховуючи те, що мовленнєвий і руховий центри мозку сусіди, розвиток мовлення і розумових процесів починаємо з розвитку руху рук, а зокрема з розвитку рухів в пальцях кисті, тобто дрібної моторики. Це пов'язано з тим, що розвитку кисті руки належить важлива роль у формуванні головного мозку, його пізнавальних здібностей, становленню мови. Значить, щоб розвивалася дитина і її мозок, необхідно тренувати руки. Саме це в подальшому дасть їй можливість легко навчатися новому, будь то іноземна мова, читання або математика. Розвиток навичок дрібної моторики важливе ще й тому, що все подальше життя дитини вимагатиме використання точних, координованих рухів руки і пальців, які необхідні, щоб одягатися, малювати і писати, а також виконувати безліч різноманітних побутових і навчальних дій.

     З огляду на важливість проблеми з розвитку рухових умінь і той факт, що розвивати руку дитини треба починати з раннього дитинства, цьому дуже допомагає пластилінографія - основною ідеєю якої є малювання картин пластиліном. Проблема розвитку дрібної моторики, вправності рук дитини на заняттях з образотворчої діяльності так само вельми актуальна, так як саме образотворча діяльність сприяє розвитку сенсомоторики - узгодженості в роботі очей і руки, вдосконаленню координації рухів, гнучкості, силі, точності у виконанні дій, корекції дрібної моторики пальців рук. Діти оволодівають навичками і вміннями роботи з інструментами (в малюванні - олівець і пензель, в аплікації - ножиці і кисть, в ліпленні - стека). На цих заняттях діти виробляють вміння управляти інструментом (звичайно, якщо дитину вчать правильно тримати інструменти і працювати ними). Пластілінографія - це один з порівняно нового жанру (виду) образотворчої діяльності.

       Поняття «пластілінографія» має два смислових кореня: «граф» - створювати, малювати, а перша половина слова «пластилін» має на увазі матеріал, за допомогою якого здійснюється виконання задуму.

     Цей жанр є створення ліпних картин із зображенням більш-менш опуклих, більш  об'ємних об'єктів на горизонтальній поверхні, із застосуванням нетрадиційних технік і матеріалів Наприклад, декорування поверхні бісером, насінням рослин, природним матеріалом- це для наших більш старших вихованців. У деяких випадках в техніці пластилінографіі створюються оригінальні твори. Наприклад, на плоскій поверхні графічно зображується пейзаж, а деталі переднього плану зображуються пластилінографіей. Основний матеріал - пластилін, а основним інструментом в пластилінографіі є рука (вірніше, обидві руки, отже, рівень вміння залежить від володіння власними руками. Дана техніка хороша тим, що вона доступна дітям дошкільного віку, дозволяє швидко досягти бажаного результату і вносить певну новизну в творчість дітей, робить його більш захоплюючим і цікавим, що дуже важливо для роботи з дітьми. Заняття пластилінографіей надають велику можливість для розвитку и навчання дітей.

      Заняття пластилінографіей сприяють розвитку таких психічних процесів, як: увага, пам'ять, мислення та розвитку творчих здібностей. Пластілінографія спряє розвитку сприйняття, просторової орієнтації, сенсомоторної координації дітей, тобто тих значущих функцій, які необхідні для успішного навчання в школі. Діти вчаться планувати свою роботу и доводити її до кінця. Займаючись пластилінографіей, у дитини розвивається вправність рук, зміцнюється сила рук, руху обох рук стають більш узгодженими, а рухи пальців диференціюються, дитина готує руку до освоєння такого складного навику, як письмо. Цьому всьому сприяє хороша м'язове навантаження пальців.

       Одним з безперечних достоїнств занять по пластилінографіі з дітьми дошкільного віку є інтеграція предметних областей знань, адже діти і рахують необхідну кількість деталей для своєї роботи, і закріплюють кольори і відтінки, і згадують матеріал вивчених лексичних тем. Теми занять тісно переплітаються з життям дітей, з тією діяльністю, яку вони здійснюють на інших заняттях (по ознайомленню з навколишнім світом і природою, розвитку мовлення, тощо.). Для отримання більш м'яких переходів між кольорами та отримання необхідних відтінків пластиліну, різні кольори пластиліну навчаємо змішувати просто в руках,  використовуючи

  • розкочування — шматочок пластиліну перетворюється на подовжений циліндр за допомогою кругових рухів кисті;
  • скочування — частина пластиліну, що перетворюється в кулю;
  • загладжування — використовується для створення плоских і гладких поверхонь;
  • сплющення — із шматочка пластиліну кулястої форми, стисканням утворюються коржі;
  • прищипування
  • відтягування тощо.

     При цьому навчаємо дітей, що не варто змішувати більше двох кольорів пластиліну одночасно, відтінку можна шляхом додавання до будь-якого кольору чорного пластиліну інакше колір вийде тьмяним. Наші роботи діти створюють із задоволенням, тут і картини за порами року і тваринки, оформлення ваз, рамки для фотографій. Це правда - пластилінографія це захоплююче і корисно! Причин цьому багато: по-перше, малюнки пластиліном на картоні створювати дуже просто, по-друге, пластилінографія допомагає зняти м'язове і нервове напруження, по-третє, картини з пластиліну легко піддаються коригуванню - якщо щось не вийшло, то цю частину можна просто зняти стекою і переробити, хоч в закладі, хоч вдома з батьками.

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Методичні рекомендації
Інкл
Додано
9 січня 2019
Переглядів
735
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку