Урок з геометрії у 11 класі
ТЕМА УРОКУ. Площа бічної та повної поверхні піраміди .
Мета уроку.
- Домогтися засвоєння формул площ поверхонь піраміди; сформувати вміння застосовувати формули до розв’язування задач.
- Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення , просторову уяву.
- Виховувати інтерес до математики, старанність, вміння самостійно працювати.
- Слідкувати за вимовою учнів, виправляти недоліки у вимові.
Очікувані результати. Учні повинні знати формули для обчислення площі бічної та повної поверхні піраміди ; уміти застосовувати їх до розв’язування задач .
Обладнання. Презентація для супроводу уроку , моделі геометричних тіл, підручник, креслярські інструменти.
Тип уроку. Засвоєння нових знань і вмінь .
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Встали , привітались.
- Як ти чуєш?
- Хто сьогодні черговий у класі?
II . Актуалізація опорних знань, вмінь.
1) Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відповісти на запитання, які виникли в учнів при їх виконанні.
2) Опитування:
- Назви елементи піраміди.
- Яка піраміда називається правильною?
3) Гра «Так чи ні» ( показувати фігури)
а) Це чотирикутна призма.
б) Це трикутна піраміда.
в) Це куб.
г) Це чотирикутна піраміда.
д) Діагональ прямокутного паралелепіпеда .
е) Основою трикутної піраміди є трикутник.
III. Формування нових знань , вмінь .
1) Сторінка теоретична, письмова.
SABC - правильна трикутна піраміда (тетраедр).
Площа бічної поверхні правильної піраміди :
,
де l (ель) = SK - апофема, (SK AC).
Площа повної поверхні правильної піраміди:
= +
IV. Фізкультхвилинка для очей.
V. Застосування набутих знань , умінь .
1) Виконання усних задач.
Знайдіть периметр правильного трикутника , якщо його сторона дорівнює:
а) 5см ;
P = 5 + 5 + 5 = 15см
б) 4м.
P = 4 + 4 + 4 = 12м.
2) Колективне розв'язування задач.
№ 18.9
Дано:
Правильна семикутна піраміда
AB = 10см
SM = 20см
Знайти : Sб
Розв’язання
Sб =SM
P осн =
Sб =20= 3520 = 700 (см2).
Відповідь: Sб = 700 (см2).
№ 18.12
Дано:
SABCD - правильна піраміда
AB = АS = 10см
Знайти : Sп
Розв’язання
Sп = Sосн + Sб
АВСD – квадрат, тоді Sосн = АВ2 = 102 = 100(см2)
АВ = АS = ВС, тоді SAB – рівносторонній.
Sтрик SAB =sin600 = (см2)
Sб = 4· Sтрик SAB = 425 = 100 (см2).
Sп = 100 (см2).
Відповідь: Sп = (см2).
3) Назви правильні піраміди.
VI. Домашнє завдання.
Вивчити формули площ поверхонь піраміди – пар. 18.
Розв’язати задачі № 18.10, № 18.13, № 18.22
Інтерактивна вправа «Результат».
Сьогодні на уроці я повторив…
Я дізнався …
Найважчим для мене було…
Рефлексія .
Чи отримали ви задоволення від праці на уроці? Відповідь. Так , або ні.
Використана література:
Підручник. Математика ( алгебра і початки аналізу та геометрія , рівень стандарту): підруч. для 11 кл . закл. загал. серед. освіти/ А.Г. Мерзляк, Д.А. Номіровський, В.Б. Полонський та ін. - Х.:Гімназія, 2019. – 208 с.: іл.