10 клас
Тема: Побудова графіків тригонометричних функцій у середовищі табличного процесора Місrosoft Еxcel та дослідження їх властивостей.
Мета:
навчальна:
розвивальна:
виховна:
Тип уроку: комбінований ( із елементами дослідження) .
Матеріально-технічне оснащення уроку:
План уроку
І. Організаційний момент
1.1 Вступне слово вчителя.
1.2 Оголошення теми та мети уроку ( на проекторній дошці написаний текст ,який відображає тему та мету уроку)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
(Опитування з елементами демонстраційних прикладів)
2.1 Побудова графіків елементарних тригонометричних функцій в Excel . Властивості тригонометричних функцій.
2.1 Побудова графіків елементарних тригонометричних функцій в Excel . Властивості тригонометричних функцій.
2.2.1. Бліц-опитування.
2.2.2. Демонстраційні приклади.
2.2.3 Перетворення графіків функції( опитування , демонстраційні приклади).
ІІІ. Мотивація вивчення теми.
ІV. Закріплення знань
V. Оцінювання знань та умінь.
VІ. Домашнє завдання.
Заключне слово вчителя:
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.1 Вступне слово вчителя.
Доброго дня всі присутнім. Сьогодні ми на уроці спробуємо використати знання і вміння з двох предметів з інформатики та алгебри. З інформатики по темі : «Побудова графіків за допомогою табличного процесора Excel» та з алгебри по темах : «Тригонометричні функції та їх властивості» та «Перетворення графіків функцій»
1.2 Оголошення теми та мети уроку ( на проекторній дошці з’являється текст ,який відображає тему та мету уроку)
Вчитель озвучує тему та мету уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
(Опитування з елементами демонстраційних прикладів)
2.1 Побудова графіків елементарних тригонометричних функцій в Excel . Властивості тригонометричних функцій.
2.2.1. Бліц-опитування:
Запитання:
1. Що таке Еxcel?
2. Що таке графік у Microsoft Excel?
3. Які тригонометричні функції ви вивчали на уроках алгебри?
2.2.2. Демонстраційні приклади: (вчитель викликає по одному учнів , для демонстрації побудови на проекторній дошці та для характеристики властивостей елементарних тригонометричних функцій, всі інші учні будують за вказаним алгоритмом графіки у себе на ПК. При побудові, озвучується алгоритм побудови графіка функції в середовищі Excel, який на окремих аркушах знаходиться на робочих столах учнів.( Додаток 1))
Рис. 1. Графіки функцій у=sin i y=cos x
2.2.3. Перетворення графіків функції. ( Кожен учень попередньо готує Пам’ятку про правила перетворення графіків елементарних функцій. Кожен, хто виходить до дошки розповідає їх, наводить приклад і роздає картки з правилами всім учням в класі. Вчитель викликає до дошки учнів, які наводять приклади складних тригонометричних функцій, і вказують правила за якими можна побудувати графік таких функцій, до кожного написаного прикладу викликається учень, який демонструє побудову графіків в одній системі координат. Кожен з присутніх виконує побудову на ПК.)
Проблемно-пошукова бесіда:
Демонстрація записаних прикладів.
(Приклад рис.2.)
Рис.2 . Графік функції у=sinx та у=2 sin(x-π/3)
ІІІ. Мотивація вивчення теми.
Отже ми пригадали функції, їх властивості та алгоритми їх побудови.
Давайте розглянемо функцію у= 2 cos (x/2-П/6). Можливо хтось пам’ятає як ви здійснювали побудову такого графіка на уроках алгебри?
Ви здійснювали перетворення , які саме? (Викликається учень , який вказує послідовність побудови графіків і перетворення:
1) будуємо графік функції y1=cosx; 2) y2=cos1/2x; 3) y3=2cos1/2x; 4)y4=cos(1/2(x-π/3));4) y1=2cos(1/2(x-π/3)+1 ).
Демонстрація учителем: (Вчитель будує на проекторній дошці всі графіки Рис.3-Рис.5) .
Рис.3. Таблиця , яка відображає перетворення графіка функції у=cos(x) в графік y=2cos(1/2*(x-pi/3)+1
Рис.4. Графіки функцій, які відображають перетворення у=cos(x) в графік y=2cos(1/2*(x-pi/3)+1
Рис.5. Графіки функцій y=2cos(1/2*(x-pi/3)+1
Якщо побудувати ці графіки в одній системі координат, використовуючи Excel? То ми побачимо всі перетворення і зрозуміємо складність побудови таких графіків на уроках алгебри.
Складності побудови ми не помітимо якщо побудувати в табличному процесорі лише графік у= 2 cos (x/2-П/6) (всі інші графіки забираються з поля побудови).
За графіком можна його дослідити: вказати область значень функції, область визначення , мінімуми і максимуми, проміжки зростання і спадання, проміжки знакосталості. (Вчитель показує на даному прикладі, як це зробити). Отже, ми з вами переконалися на власному досвіді, що використовуючи програмні засоби ми можемо швидше побудувати графік функції, зробити аналіз перетворень, дослідити функцію, але це все можливо, якщо знати і вміти застосовувати знання з алгебри та володіти знаннями і навичками роботи з комп’ютером. Зараз для того, щоб краще засвоїти матеріал уроку, ви виконаєте самостійну роботу.
ІV. Закріплення знань – виконання практичних завдань, відповідно до заданого варіанту(Додаток 3).
V. Оцінювання знань та умінь.
(Вчитель дякує за урок. Просить учнів не розчаровуватися, якщо не все вдалося . Відмічає роботу кожного і оцінюючи його роботу, наголошуючи на тому, що коли відбуваються якісь конкурси, то переможцям вручаються нагороди, а в нас нема переможців і переможених , тому нагородою буде домашнє завдання. Кожен отримує картку з домашнім завданням, щоб ті хто знає закріпили знання, а ті , хто не добре засвоїв, навчилися.)
VІ. Домашнє завдання.
Побудувати графік функції y=3/2-2sin(3x+П/4) в середовищі Еxcel або на папері. Дослідити властивості функції за графіком.
VII. Заключне слово вчителя:
Мені б хотілося закінчити заняття ось такими словами
Є. Долматовського ( на дошці відображуються поезія). Я озвучу їх мовою оригіналу:
Научись беду встречать не плача:
Горький миг – не зрелище для всех.
Знай: душа растет при неудачах
И слабеет, если скор успех.
Мудрость обретают в трудном споре.
Предначертан путь нелегкий твой
Синусоидой радости и горя,
А не вверх взмывающей кривой.
Евгений Долматовский
Додаток 1
Пам’ятка 1
Алгоритм побудови графіка функції
При необхідності вилучити Лінії сітки.
Додаток 2
Пам’ятка 2
Паралельне перенесення графіків
Вздовж осі ординат
Для побудови графіка функції g(x)=f(x)+a необхідно :
якщо а>0 – вгору, і – вниз , при а<0.
Вздовж осі абсцис
Для побудови графіка g(x)=f(x+a) необхідно:
якщо a>0 - вліво, і якщо а<0 – вправо.
Пам’ятка 3
Розтяг і стиснення графіків
До осі абсцис
Для побудови графіка g(x)=a f(x) необхідно:
До осі ординат
Для побудови графіка g(x)=f( ) необхідно :
або стиснути до осі ординат, якщо 0<a<1 в 1/а раз.
Додаток 3
Завдання для самостійного виконання
Практичне завдання
Прізвище, ім’я учня_________________ клас_______
Варіант №1
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а)y=7 cos x , [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y=tg(3x-7) [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №2
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) y = 9sin х , [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= 2 sin(3x-П/3), [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №3
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) у =cos 2x , [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= -1/3sin(3x), [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №4
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) у = - 4cos x, [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= cos(1/2х-П/3), [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №5
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) y = sin x – 2, [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= 1/3sin(3x), [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №6
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) y = - 1/5sin 2x , [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= 3cos(х-2), [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №7
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
a) у = cos x + 3 , [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= 2sin(x)+1, [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №8
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) y = sin x – 4, [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= cos(1/2х-П/3), [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №9
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) y = 3sin2 x, [-3П;3П] ,k= П/6;
б)y= -2sin(2x+1), [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
Практичне завдання
Прізвище учня_________________ клас_______
Варіант №10
Побудувати графіки функції відобразивши всі перетворення:
а) у = - 4cos x, [-3П;3П] ,k= П/6;
б) y= cos(х-П/3)+1, [-3П;3П] ,k= П/6
Визначити:
1. Область значень функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
2. Максимуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
3.Мінімуми функції а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
4. Проміжки зростання функції на заданому інтервалі а)________________________________________________________
б)________________________________________________________
1