Подорож до країни здоров'я

Про матеріал
У роботі представлений загальношкільний позакласний виховний захід, у яких розкривається мета, зміст, завдання та принципи формування всебічно розвиненої особистості здатної до свідомого ставлення до власного здоров’я, стимулювання пошуково-пізнавальної діяльності учнів, вміння працювати в колективі.
Перегляд файлу

 

КЗЗСО І-ІІІ ступенів                                                                                                                                                                    «Ватутінський ліцей № 1                                                                                                                                                                            Ватутінської міської ради Черкаської області»                                                                                                                              

 

 

Автентичний виховний проект

«Подорож до країни «Здоров’я»

 

 

 

Ватутіне 2020

 

                                                                     ЗМІСТ:

  1. Передмова…………………………………………………………
  2. Тема та завдання…………………………………………………
  3. Етапи реалізації………………………………………………….
  4. Сценарій…………………………………………………………..
  5. Інформаційні джерела …………………………………………..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Або ви турбуєтесь про своє здоров’я,  або воно потурбує вас.

                                                                           Народна мудрість           

ПЕРЕДМОВА

Актуальність проекту

Відповідаючи на вимоги часу, запити суспільства у контексті, фізичного розвитку особистості важливо, здійснювати виховання в дітях свідомого ставлення до власного здоров’я. Зміцнення здоров’я дітей є однією з актуальних проблем нашого суспільства. Швидкі темпи зростання захворюваності, недотримання гігієнічних нормативів, незбалансованість харчування, дефіцит мікроелементів та вітамінів потребують посилення роботи з формування  в учнів навичок здорового способу життя.                  

Автентичний проект «Подорож до країни «Здоров’я» - це можливість донести до учнів, вчителів, батьків, що здоров’я – основа повноцінного, щасливого життя кожної людини.

Актуальність автентичного проекту доведена самим життям. Спільна праця  учнів, педагогів та батьків  сприяє формуванню навичок здорового способу життя. Єднальною ниткою, що об’єднує школу і сім’ю є спільна творча робота. Підготовка  проекту «Подорож до країни «Здоров’я»  та його презентація дала можливість не просто укріпити свої знання про здоров’я  та навички здорового харчування, але й під час розважальної програми в стилі гри підвищила актуальність здорового способу життя, пропустивши її через серце кожного учасника заходу.

 

 

Керівник проекту:          

                                             Большакова Ольга Вікторівна,

                                             педагог – організатор

 

 

 

Тема проекту:                 Подорож до країни «Здоров’я»

 

Мета:

  •   поглибити знання учнів щодо ведення здорового способу життя, формувати  навички здорового харчування;
  •   виховувати  бажання  перетворити  набуті знання у внутрішню потребу,

стимулювати постійне зростання учнів як особистостей; повагу до традицій та звичаїв українського народу;

  •   розвивати прагнення до активного  способу  життя, творчої діяльності,  вміння працювати в колективі.

Завдання проекту:

  1.     Створення виховного середовища для саморозвитку, самовираження і самореалізації.
  2.     Перетворення навчально-виховного процесу в соціальний простір самовдосконалення особистості, створення умов для набуття нею індивідуального досвіду, власної творчості і посильної участі у творенні світу свого життя.
  3.     Виявлення рівня сформованості  в учнів навичок здорового способу життя.
  4.     Розвиток інтелектуальної, емоційно-почуттєвої та вольової сфери особистості.
  1.     Використання інтелектуально-естетичних засобів позакласної діяльності учнів.
  2.     Впровадження активних форм, методів і видів виховної діяльності.
  3.     Науково-методичне забезпечення виховного процесу.
  4.     Стимулювання пошуково-пізнавальної діяльності учнів.

 Вид проекту:   виховний,  інтегрований, дослідницько – пошуковий, інформаційний                   

Віковий склад учасників:  10-11 років (5 клас)

 

Термін реалізації проекту: вереснь –жовтень 

За строком діяльності:  довгостроковий

Форми реалізації проекту:

  •   анкетування;
  •   робота з Інтернет-джерелами;
  •   робота з друкованими джерелами шкільної бібліотеки;
  •   тематична виставка плакатів;
  •   розважальна гра-подорож;
  •   художні номери;
  •   презентації;
  •   фізкультхвилинка ;
  •   дегустація традиційних українських страв.

Форма представлення  результатів проекту :

позакласний захід з використанням ІКТ.

Обладнання:    мультимедійний екран, презентації, плакати, костюми, українські  традиційні страви                                  

Основні поняття:

Здоров’я це стан нормального, гармонічного функціонування всіх неушкоджених органів і систем не тільки за звичайних умов, але й під час фізичних і психічних навантажень.

Здоровий спосіб життя -     це спосіб життєдіяльності людини, метою якого є формування, збереження і зміцнення здоров'я.  

Раціональне харчування (ratio — розумний) — достатнє в кількісному й повноцінне в якісному відношенні харчування; фізіологічно повноцінне харчування здорових людей із врахуванням їх віку, статі, характеру праці та інших факторів.

Вітаміни –  (лат. vitae — життя і амін — речовина) — органічні сполуки різної хімічної природи, що необхідні для життєдіяльності живого організму в малих дозах, і не утворюються в самому цьому організмі в достатній кількості, через що повинні надходити із їжею.

Мікроби - це найменші живі, переважно одноклітинні організми, які можна розгледіти лише через дуже точний мікроскоп.  Шкідливі мікроби  небезпечні тим, що деякі з них викликають різні серйозні захворювання, передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, або через недотримання норм гігієни.

ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ:

Підготовчий етап –вересень

Базовий етап, під час якого відбувається робота з підготовки до реалізації проекту:

* розробка перспективного  плану;                                                   

* моніторинг базової системи превентивного виховання учнів 5 класу;

* розподіл учнів класу на групи та визначення завдань;

* робота з різними джерелами інформації;

* підготовка творчих завдань

    Реалізація проекту – вересень - жовтень

  1.               Аналіз та обробка інформації.
  2.               Складання сценарію.
  3.               Розподіл ролей.
  4.               Репетиції.
  5.               Створення костюмів.
  6.               Виготовлення плакатів.
  7.               Електронне оформлення інформації.

 

 

 

 

 

 

                      Сценарій презентації виховного проекту

Хід заходу.

      І.Організація учнів

    ІІ. Повідомлення теми та мети.

Учитель:

Шановні учні, вчителі, гості, батьки. Сьогодні ми проводимо презентацію автентичного виховного  проекту «Подорож до країни Здоров’я». 

Кажуть, що здоров’я – це найдорожчий скарб. А що таке здоров’я у вашому розумінні? Давайте послухаємо учнів.  

                                                                  

Презентація №1

Учень 1.

Здоров'я - це багатство,

Яке Господь нам дав,

І треба, щоб з дитинства

Його ти цінував.

Здоров'я не придбаєш

За гроші, пам'ятай

Його від Бога маєш,

Про це не забувай.

Бережи здоров'я змалку,

Бо хазяїн тіла - ти.

Щоб життя прожити довге,

Себе треба берегти.

Учень 2. Здоров’я – це ранок

Зі свіжим повітрям.

Це сонце, що гріє

Ласкаво й привітно.

Це хвилі Дніпра.

Що нам сили дають.

Бери це сміливо

Мій друже, і в путь.

Учень 3. Здоров’я – це смак

Свіжих ягід дозрілих,

Це спорт, що дає нам

Наснагу і силу.

Це сон, що на крилах

Нам зорі несуть.

Усе це з собою

Узять не забудь!

В. 1. .Від чого залежить здоров’я?

20 % - спадковість;

20 % - стан навколишнього середовища;

50 % - спосіб життя;

10 % - медичне обслуговування.

В. 2.Зважте на те, що ви  можете значно вплинути на стан свого здоров’я, обравши здоровий спосіб життя. А як же зберегти своє здоров’я?

 Берегти здоров’я – це означає вести здоровий, активний спосіб життя; робити зарядку, ходити в походи, займатися фізичною працею, відвідувати спортивні секції, дотримуватися чистоти.

В.1.Треба виробляти в собі хороші звички і уникати та позбавлятися шкідливих.  Правильно і повноцінно харчуватися.

В.2. Щоб дізнатися, як здоров’я людини залежить від харчування, ми вирушимо в цікаву мандрівку в країну Здоров’я.

Власний вірш Скороходової Крістіни.

До країни Здоров’я мерщій вирушай

В країні Здоров’ я багато знань,

Бережіть здоров’я, друзі милі

Здоров’я найголовніше в житті людини.

В.1.Закінчивши подорож ми дізнаємося:

-Про основні правила харчування.

-Про режим та гігієну харчування.

-Навчимося правильно споживати їжу.

-Розширимо знання  про правильне харчування.

Отже. Вирушаємо!

А ось і I зупинка.

 

Зупинка I «Наші предки знали, що споживали»

Звучить музика Попурі Попурі 2.mp3

В.2. Пригадаємо, яка їжа переважала в меню українців?

Улюбленими стравами були борщ, капусняк, огірки, часник, цибуля, хрін.

Готували різноманітні страви з картоплі: картопля печена, жарена, варена.

В.1.М’ясні страви були рідкісні. Споживали багато сала.

Рідко вживали яйця, страви з птиці.

Молочні страви вживали частіше: сир, сметану, затірку (тепер макарони).

Багато варили каш: кукурудзяну, гречану, з проса.

В.2. Друзі пропонуємо вам гру «Відгадай страву за описом»                                 

Презентація №2       «Вгадай страву»

В.1. Ваше завдання: відгадати страву.

Морква, біб і цибулина,

Бурячок і капустина,

Ще й картопля – шусть у горщик.

Ну й смачний зварила … (Борщ)

В.2. Довго з тіста їх ліпила,

У окропі поварила.

Потім дружно ласували,

Ще й сметанки додавали. (Вареники)

В.1.Що за хліб такий святковий на рушник вмостився новий? (Коровай)

В.2.І поживне, і смачне, біле, пінне, запашне. Залюбки малята п’ють, здоровенькими ростуть. (Молоко)

В.1.І пухкенька, і смачна,із пшениченьки вона, зі здобного тіста, проситься, щоб з’їсти. (Пампушка)

В.2.До дітей на кожне свято просить в гості завітати, бо солодкий і смачний. Здогадались, хто такий? (Торт)

В.1.Відокремлений від м’яса свинячий жир, що зберігається і вживається сирим, смаженим чи вареним?(Сало)

В.2.Одна з 12 обов’язкових страв на Святвечір, яку готують з пшениці, заправленої тертим маком, горіхами, медом. (Кутя)

 

Інсценізована пісня «Ой, мій милий вареничків хоче» Пісня Мій милий вареничків хоче

 

В.1.Ви добре знаєте, що у нас на Україні всі дбайливі господині. Але часом бувають і такі історії. Послухайте, яка історія трапилась з однією господинею.

Гумореска  «Господиня»

Замісила тісто

Добула сметани.

Позичила сиру я

У куми Тетяни. 

Запашнеє тісто

Сиром напихаю. 

Сама пішла до сусіди

Поради питаю.

Ой сусідонько моя,

Дай же мені раду,

Бо з варениками я

навіки пропаду.

Поки я в сусідки

Поради питалась,

А собака влізла в хату

Наробила шкоди.

Влізла капосна на стіл,

Всю сметану з'їла,

А вареники мої

Під стіл полетіли.

А я ті варенички

Під столом збирала.

А на мене з борошном

Виварка упала.

Борошно на голові

Виварка на шиї,

А варенички мої

Летять у помиї

А я тії варенички

В помиях збирала.

Зачепилась за баняк

Серед хати впала.

А я тії варенички

На совок змітаю,

Висипала на тарілку

Милого чекаю.

Ой, не сердься на мене,

Я ж твоя Маруся,

Бо я така господиня

Як моя матуся.

А я тії варенички

Знов ліпить взялася.

Бо я така господиня

У свій рід вдалася.

 Зупинка ІІ  «Як ми їмо?»

Презентація № 3 

В.1. Гіппократ говорив: «Людина народжується здоровою, всі хвороби приходять з їжею». Як ми з вами харчуємося? Давайте запитаємо у нашого гостя.

Вірш «Складний експеримент»

 Хтось галактики вивчає  у потужний  телескоп.

Хтось мікроби розглядає в електронний мікроскоп.

Я погодився б охоче на складний експеримент:

їсти шоколад до схочу замість супу і котлет

В шоколаді помічаю переконливий ефект:

неймовірно розвиває хитрість, спритність, інтелект.

У дослідженнях існує прикрий лиш один момент,

  «Тато-банк» не фінансує цей складний експеримент.

А взагалі я:

Їм надмірно!

Їм усе підряд!

Полюбляю жирненьке!

Їм багато солодощів!

Замість води, чаю і молока п’ю солодкі напої!

Їм нерегулярно, дуже швидко, зате великими порціями!

Перевагу надаю смаженому!

Овочі і фрукти їсти не люблю!

Обожнюю чіпси і сухарики із різними смаками!

Що тут не так? В чому помиляється наш гість?

 

Пісня ТІК «Пірожине»ТІК ПІРОЖЕНЕ

В.1. Дієтологи раз по раз удосконалюють списки найбільш шкідливих для здоров’я продуктів. Останній список харчових заборон виглядає так:

Найшкідливіші продукти харчування

  1. Жувальні цукерки, пастила, «чупа-чупси».
  2. Чіпси .
  3. Солодкі газовані напої.                                                                                      
  4.  Шоколадні батончики.
  5. Сосиски і ковбаси.
  6. Жирне м’ясо.
  7. Майонез , кетчупи та соуси                                                                                                       
  1. Локшина швидкого приготування .
  2. Алкоголь.

В.2. Без їжі людина не може жити. Через їжу ми отримуємо поживні речовини необхідні для роботи мозку, серця, легенів, інших органів. Їжа забезпечує наш організм енергією. А ще здоров’я залежить від того, як ми їмо, як пережовуємо їжу.

В.1.Отже, щоб бути здоровим, треба знати правила харчування.

1.Їсти потрібно 4 рази на день

2.На обід має бути 2-3 страви.

3. Корисно їсти молочні продукти, м’ясо,рибу. Багато овочів та фруктів.

4. Не захоплюватись надмірно солодощами.

5.Їжу треба добре пережовувати.

6.Під час їжі не можна відволікатися, займатися іншою справою, читати.                                                                                                            

7. Не можна переїдати, бо переїдання є причиною багатьох хвороб.

8.Страви повинні бути свіжими, мати приємний запах, смак і гарний вигляд.

Зупинка ІІІ  «Вітаміни корисні для людини»                                    Презентація № 4

В.2.  Щоб мати здоров’я, слід правильно їсти,

        Вживати поживне і тільки корисне.

        Не їсти надміру, не шкодити тілу

        І пам’ятати про вітаміни.

В.1.Слово «вітамін» - походить від латинського слова «віта» - життя.

Назва ця не випадкова, якщо не вистачає вітамінів, людина тяжко хворіє.

Кожен вітамін має ім’я Вітаміни потрібні для нормального розвитку.

Тому потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни. А зараз ми з вами познайомимося з деякими вітамінами.

В.2. Впізнали їх? Це вітаміни, вони корисні для людини.

Сценка «Ми корисні для людини»

Я - вітамін А

Завдяки мені живем,

Гарно бачим і ростем.

Є я в молоці, в квасолях,

У яйцях є і в помідорах,

У маслі, риб’ячому жирі,

А найбільше—у морквині.

В багатьох продуктах проживаю

Та ще й людям помагаю!

Я сприяю росту, підтримую нормальний зір.

Привіт, а я вітамін В.

Давно відкрили мене.

В продуктах часто не помічають.

Але багато про мене знають.

На полях і на городі

«В» допомагає вроді.

Для праці м’язів і краси

Їж молюсочки морські.

Я дуже потрібний для розумової

і фізичної праці, поліпшення травлення.

Я є в житньому хлібі, вівсяній і гречаній кашах,

 у горосі, квасолі, жовтку яєць, м’ясі, печінці.

Я вітамін С,

Всюди багато мене.

Ти часто мене зустрічаєш

І в їжі мене споживаєш.

Я є в шипшині,

В чорній смородині і в журавлині.

Ще у картоплі, цибулі, лимонах,

У апельсинах і помідорах.

Я видатний вітамін,

Без мене ти жити б не зміг.

Якщо ти зі мною дружитимеш,

То значно менше хворітимеш.                                                                                  

 «С» — примхливий вітамін,

Не любить кулінарів він.

Бо при їх обробленні

Йде він до роздроблення.

А я – вітамін Д.

Зміцнюю кістки, запобігаю рахітові.

Живу я в молоці, печінці, в сирі,

І при сонячних проміннях впливі.

Де вітамін цей є,

Там ріст швиденько йде.

Щоб здоровим підростати ,

Треба в їжу уживати

Овочі та фрукти –

Вітамінні ці продукти .

Є. Вітамінчик бравий я.

Знаю все від «А» до «Я»,

З книгами завжди дружу,

Всі завдання розв’яжу.

Діточки, ви теж спішіть,

Свою кмітливість покажіть.

В.2.Отже, потрібно вживати різноманітну їжу, щоб збагатити свій організм корисними вітамінами.

 Презентація №4 «Музеї та пам’ятники їжі»

 

Зупинка IV «Гігієнічна»

Презентація № 5

В.2.А це хто такі?

Сценка «Мікроби»

Що притихли, не чекали?

Чи нас просто не впізнали?

Я – великий Повелитель

Злющий вірус і мучитель.

А це мої друзі – нероби,

 Шкідливі бактерії і мікроби.

Ми – мікроби – гарні і веселі,

Ми прийшли до вашої оселі,

Ми – мікроби – дуже любим бруд,

Може ми оселимося тут?

Бактерія. Ми – активні, всюдисущі,

                   Ми не осторонь, ми в гущі,

                   Ми – бацили, Ми – мікроби,

                   Ми несемо всі хвороби

Мікроб. Не мийте ваші ручки,

               Не мийте ваші ніжки,

               Не чистіть ваші зубки.

               І буде все гаразд                                                                                                  

Бактерія. І довго ви хворітимете,

                   Лежатимете в ліжечку,

                   До школи не ходитимете,

                   І буде все гаразд!

Мікроб.    Послухайте бактерій

                  Послухайте всіх нас,

                  Товаришуйте з нами –

                  І буде все гаразд!                                     

Бактерія. Ми зникнемо лише тоді, коли ви пригадаєте правила, яких ми дуже боїмося. Хто знає ці правила?(відповіді дітей)

  1. Перед їжею завжди треба мити руки.
  2. Якщо їжа впала на підлогу, то її не можна їсти, бо вона забруднена.
  3. Не можна споживати їжу, коли вийшов її термін, бо можна отруїтися.
  4. Овочі та фрукти перед вживанням треба мити.
  5. Не можна вживати незнайому їжу.

Мікроб:   Нам тут нічого робити.  Прощавайте!

 

 Зупинка V «У здоровому тілі – здоровий дух»

 

Презентація № 5

В.2.   Щось не хочеться сидіти,

         Треба трохи відпочити.

         Хочу на фізкультхвилинку

          Всіх вас запросити.

Учні виконують фізкультхвилинку

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

Вище руки підніміть 

І спокійно опустіть.

Раз – підняли руки вгору,

Два – нахилилися додолу.

Три – руки в боки.

Нахилились вправо, вліво,

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири

Набираємося сили

Нахилились, розігнулись,

До товариша всміхнулись.


Пісня «Здоров’я» Пісня Здоровя

Учень 1.Здоров’я – основа усього на світі,

Здоровими бути бажають всі діти.

Для цього потрібно щоденно вмиватись,

Робити зарядку і тепло вдягатись.                                                                

Себе гартувати водою і сонцем,

І солодко спати з відкритим віконцем.

І їсти усе, що на стіл подають,

Бо ж страви нам росту і сил додають.

Учень 2. Поводитись добре, усіх шанувати.

Не плакать, не киснуть,  не капризувати.

Не гратись з вогнем, не стрибать під машини,

Що мчать по дорогах щодня без упину.

Себе берегти для матусі і тата,

Накази їх всюди виконувать свято.

Щоб міцне здоров’я мати,

Треба добре-добре знати

Дітям правила прості,

А за змістом золоті.

Учень 3. Перш за все – не лінуватись

І здружитися із спортом,

Рідко ласувати тортом,

Воду крижану не пити

І ніколи не палити!

Щоб знешкодити мікроби,

Руки мий щоразу чисто,

Не забудь щоденно їсти

Овочі і фрукти різні –

Всі вони тобі корисні.

Учень 4. Перед сном запам’ятай:

Не злися і не переїдай.

Чим легша їжа,

Тим сон міцніший.

Про здоров’я своє

Завжди пам’ятай,

Немиті овочі і фрукти

Ніколи не вживай.

Учень 5.  Хто здоровий, той сміється,

Все йому в житті вдається,

Радість б'ється в нім щоднини,                                    

Це ж чудово для людини!                                                   

Хто здоровий, той не плаче,                                                  

Жде його в житті удача.

Учень 6.   Головне – здоровим бути,  - це потрібно всім збагнути,

 Бо як є здоров’я й сила, то і світ людині милий,

 Й думка в неї веселенька,  і тоді вона жвавенька.

Все їй хочеться робити: і сміятись, і радіти.

А як тільки захворіє – зразу сонечко тускніє.

Тому це – запам’ятай, й про своє здоров’я дбай!

 Танець «Ми щасливі діти» Танець Ми щасливі діти.mp3

  Всі учасники:

   Нам долать нові вершини,

    Ми – майбутнє України!

    Щоб творити і зростати ,

    То здоров’я треба мати.

Учитель. Поверніться одне до одного. Усміхніться.

Адже усмішка, гарний настрій,  добра і корисна їжа – показник гарного здоров’я. А тепер запрошуємо вас на дегустацію українських страв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     Літературні джерела

1. Азбука харчування.: Довідник / За ред. Г.І. Столмакової, І.О. Мартинюка. — Львів: Світ, 1991. — 208 с.

2. Капрельянц Л.В., Іоргачева К.Г. Функціональні продукти. — Одеса: Друк, 2003. — 333 с.

3. Їжа чемпіонів від героїв футболу! – К. : Майстер-клас. – 96 с. : іл.

4. Причини виникнення захворювань // Паросток. – 2012. – № 2. – С. 49-51. : ілюстр.

5. Садкіна, В. І. 7 квітня – Всесвітній день здоров’я / В. І. Садкіна // Основи здоров’я. – 2012. – № 4. – С. 2-7. : кольор. вкладка.

6. Шаталова, Г. Краще грам профілактики, ніж кілограм ліків : [/ Г. Шаталова // Паросток. – 2012. – № 2. – С. 46-47. : іл.

7. Лига, С. О. Твоє здоров’я – у твоїх руках. / С. О. Лига, Л. І. Тур // Основи здоров’я. – 2012. – № 2. – С. 21- 33.

                                        Інтернет-джерела

https://muzofond.org/search/мій%20милий%20вареничків%20хоче

http://muzofon.com/search/здоровя%20це%20багатство

https://ipleer.fm/q/тік+сірожине+пірожине/

http://poiskm.co/show/украинские-попурри

http://gottune.ru/ми-щасливі-діти/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 квітня 2020
Переглядів
614
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку