Подорож океаном рідної мови. Мовознавча вікторина

Про матеріал
Подорож океаном рідної мови. Мовознавча вікторина. 7 клас. Позакласний захід знавців української мови, усної народної творчості.
Перегляд файлу

Мовознавча вікторина

«Подорож океаном рідної мови»

Мета: повторити і закріпити знання із лексикології, фразеології, морфології, усної народної творчості, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне та образне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, кмітливість; виховувати культуру мовлення, любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою, повагу до народної мудрості, згуртованості, відповідальності за спільну справу, пробудити почуття національної свідомості. Навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Пробудити почуття національної гідності.

Форма проведення виховного заходу: вікторина.

Обладнання: комп’ютер, скринька з прислів’ями, конверти із завданнями, вислови про мову; музичний супровід.

Хід заняття

 Багата і барвиста мова українського народу. Мова - то краса нашого

життя, – наше майбутнє. Рідне слово – це невмируще джерело, з якого ми пізнаємо навколишній світ, свою родину, свій народ.

РІДНА МОВА

Велична, щедра і прекрасна мова,

Прозора й чиста, як гірська вода, —

То України мова барвінкова, —

Така багата й вічно молода.

Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить в серце й душу з ранніх літ,

Ця мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.

 

Юлія Косинська

Раді ми вас всіх вітати,

Бо у нас сьогодні свято –

Будемо нашу рідну мову шанувати.

Буква до букви –

І виникло слово.

Слово до слова –

Звучить рідна мова.

 

Сьогоднішній захід ми присвячуємо рідній українській мові. Саме

тій мові, якою ми розмовляємо, пишемо, читаємо. Тож ми починаємо змагання знавців української мови. Девіз нашого змагання:

Ми зібрались в класі дружно,

Щоб позмагатись

І про мову нашу рідну

Цікаве дізнатись.

І незабаром ми дізнаємося, хто стане найяскравішою зіркою у нашому королівстві рідної мови.

Наша зустріч буде проходити у формі мовної вікторини. У змаганні

братимуть участь 2 команди: мовознавці та філологи.

У нас є високошановане журі, яке буде підраховувати отримані бали і

після кожного конкурсу та в кінці змагання зробить підсумки і визначить команду- переможницю, яка буде нагороджена  медалями «Лицарів української мови»

 

Сьогодні ви матимете змогу показати свої:

Знання

Уміння

 Навички

Ерудицію та кмітливість.

 

 

Отже, перевіримо ваші знання української мови та української усної

народної творчості загалом.

І тур. «Народ скаже, як зав’яже»

Одним із визначних скарбів усної народної творчості є прислів’я та

приказки, в яких зосереджена народна мудрість. Протягом І туру кожній команді по черзі будуть запропоновані частини прислів’їв, які необхідно продовжити; якщо одна команда не дає відповіді, то це право переходить до команди суперника. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал. Отож, вперед. Розпочнемо з команди

«Мовознавці».

 

1. Хто не робить…(той не їсть).

2. Куй залізо…(поки гаряче).

3. Що посієш…(те й пожнеш).

4. Зробив діло…(гуляй сміло).

5. Не вір словам…(а вір ділам).

6. Лінивий двічі робить, а скупий…(двічі платить).

7. Життя прожити - …(не поле перейти).

8. Дарованому коневі…(в зуби не заглядають).

9. Вік живи…(вік учись).

10.Під лежачий камінь…(вода не тече).

11.Сім раз відмір…(раз відріж).

12.На чужому горі…(щастя не збудуєш).

13.Не одежа красить людину…(а добрі діла).

14.Слово – не горобець…(вилетить – не впіймаєш).

15.З ким поведешся…(того й наберешся).

16.Умій вчасно сказати і вчасно… (змовчати).

17.Більше діла – … (менше слів).

18.Без верби і калини …(нема України).

19. Книга вчить, як …(на світі жить).

20.Не знаючи броду, … (не лізь у воду).

21.Нових друзів май, а старих … (не забувай).

2 тур  «Конверт»

Учитель.

Ось конверт - туди заглянем

І завдання прочитаєм.

Щось сама не розберу,

Допомоги в вас прошу.

(Представники  команд отримують конверти із завданнями).

 

Використовуючи літери із запропонованих слів (не повторюючи), скласти нові слова

Листоноша (лист,лоша, тон, тин, лис, нота, сито , шина, настил)

Сторінка (ранок, рот, кіно,нірка,кора,сік,кіт,стіна)

 

Вам буде запропоноване одне слово, з його літер ви

повинні за 3 хвилини скласти якомога більше інших слів.

вам дістається слово «підпорядкування, багатозначність». Час пішов!

Конкурс для уболівальників «Відгадай  загадки». 

1.Я  така  частина  мови,

Що  належить  до  службових.

Я  буваю  лиш  одним:

Похідним – непохідним.

Задля,  посеред,  із-за,

І  для  мене  це  знаменно,

Що  всі  звуть  мене…                                              

           Прийменник

2.Всі  на  світі  добре  знають,                             

Що  предмет  я  означаю.                               

---Хто  чи  що,---  ви  запитайте                   

І  про  мене  все  дізнайтесь.                            

Парта,   зайчик,  дошка,  котик…                                         

Маю  рід,  число,  відмінок

І   чотири  аж   відміни.

Хто  я?  Знайте   достеменно:                         7. Я,  відомо,   дуже   знатний,

Називаюсь  я….                                               Кількість   можу  називати,

                   іменник.                                         І  порядок  при  лічбі 

                                                                          Підкажу   мерщій   тобі.

3.Я   розрядів   вдосталь   маю                       Чи   який,  чи  котрий,  скільки ---

І  предмет  я   означаю,                                   Запитай  мене  лиш   тільки.

Його  ознаку  чи  кількість,                            Щоб  не   буть   багатослівним,

Ви  вчіть  про  мене   тільки.                          Називаюсь  я… 

Особовий  я   й  зворотний,                                              числівник.

І  питальний,  і  відносний,

Заперечний  і  вказівний,

Означальним  можу  бути,

Варто   все  це  не  забути.

Частіш   згадуйте  про   мене,                     8. Дуже  я  люблю   всі   дії,

Називаюсь  я….                                             І  що   хочеш,  я  умію.

              займенник.                                       Є  у  мене  вид  і  час,

                                                                        Спосіб  маю   повсякчас.

4.Я  веселий  і  звабливий,                           Лиш  учіть  мене  сумлінно,

Гарний,   милий  і  красивий,                      Озвусь  я  неодмінно.

Несказаний,  незрівнянний;                        Вмію   діяти   чудово,

Маю  ступінь  порівняння.                          Отже,  звусь  я….

Я  відносний  чи  присвійний,                                           дієслово.

А  чи  якісний  незмінно.

Відповім  я   залюбки

На  питаннячко   який?

Маю  ознаку  предмета,

Називаюсь…

 прикметник.

 

5.Я   важливий,  що  й  сказати,

Можу  вміло   пов’язати

Однорідні  члени   чинно

Й  складних  речень  теж  частини.

А,  але, і ---я  сурядний,

Що,  немов,  як,  щоб --- підрядний.

Скрізь  впишусь  я   досить  влучно,

Називаюсь  я….

               сполучник.

3 тур « Бліц - опитування »

( запитання і відповіді даються протягом 1 хвилини. За правильну відповідь – 1 бал).

І команда

1. Державна мова України? (українська)

2. Слова з протилежним значенням. (антоніми)

3. Частина мови про ознаку предмета. (прикметник)

4. Найбільша одиниця мови? (текст)

5. Знак у кінці питального речення. (знак питання)

6. Чим починається діалог? (тире)

7. Перша буква у власній назві. (велика)

8. Наука про звуки мови.(фонетика)

9. Розмальоване яйце. (писанка)

10. Головні члени речення. (підмет і присудок)

11. Документ про середню освіту. (атестат)

12. Словниковий склад мови. (лексика)

13. Знак у слові В’ячеслав. (апостроф)

14. Символ українців, що оберігає. (оберіг)

15. Займенник з однієї букви. (я)

16. Список літер установленого порядку. (алфавіт)

17. Зміна букв у корені. (чергування)

18. Розділ науки про правопис. (орфографія)

19. Стиль художньої літератури. (художній)

20. Речення з однією граматичною основою. (просте).

 

Запитання для команди № 2

1. Народна назва Пасхи. (Великдень)

2. Найменша одиниця слова. (звук)

3. У що береться пряма мова? (у лапки)

4. .Частина слова перед коренем (префікс)

5. Знак у кінці розповідного речення. (крапка)

6. Буква без звука. (м’який знак)

7. Правила спілкування.(етикет)

8. Сьомий відмінок нашої мови. (кличний)

9. Стиль у науці. (науковий)

10. Розмова двох осіб. (діалог)

11. Остання частина слова. (закінчення)

12. Частина мови про кількість. (числівник)

13. Опис природи. (пейзаж)

14. Слова з близьким значенням. (синоніми)

15. Слова спільного кореня. (спільнокореневі)

16. Речення з однією граматичною основою. (просте)

17. Нема України без верби і … (калини)

18. Другорядні члени речення. (додаток, означення, обставина)

19. Частина мови дев’ятка. (іменник)

20. Скільки букв т пишемо у слові брутто? (2)

 

 

Павло Глазовий – Кухлик

Дід приїхав із села, ходить по столиці.

Має гроші — не мина жодної крамниці.

Попросив він:

— Покажіть кухлик той, що з краю. —

Продавщиця:

— Что? Чево? Я нє понімаю.

— Кухлик, люба, покажіть, той, що збоку смужка.

— Да какой же кухлік здєсь, єслі ето кружка. —

Дід у руки кухлик взяв і нахмурив брови:

— На Вкраїні живете й не знаєте мови. —

Продавщиця теж була гостра та бідова.

— У мєня єсть свой язик, ні к чему мнє мова. —

І сказав їй мудрий дід:

— Цим пишатися не слід,

Бо якраз така біда в моєї корови:

Має, бідна, язика і не знає мови.

 

4 тур «Шифрувальник»

 За номерами букв алфавіту розшифрувати прислів’я, записати його.

  «Знання людині, що крила пташині».

 

10, 18, 1, 18, 18, 33;  16, 32, 6, 11, 18, 12;  30, 19;  15, 21, 11, 16, 1;  

20, 23, 1, 29, 11, 18, 12.

 

Під час підготовки відповідей командами проводимо для глядачів гру «Так чи ні»

1)      Скажи, співає сом пісні? (Ні)

2)      Чи вміє плавати гусак? (Так)

3)      Чи може стати у вогні вода холодним льодом? {Ні)

4)      Червоний мак в січневу пору квітне? (Ні)

5)      А крокодили на сосні свої будують гнізда? (Ні),

6)      Ч и може вище гір літак у вишину злетіти? (Так)

7)      Якщо не їстиме три дні, верблюд ходити зможе? (Так)

8)      До розбишак і забіяк чи є в людей повага? (Ні)

9)      Коли розсердиться їжак, слона він вбити може? (Ні)

10)    Ріка біжить у долині, чи є у неї ноги? (Ні)

Завдання глядачам:   

 «Загадки-жарти»

1)      Яке поле не виореш? (У зошиті)

2)      У чому не можна провертіти дірку? (У воді)

3)      3 якої миски не можна наїстися? (З порожньої)

4)      У яку бочку не можна налити води? (У повну)

5)      Де вода стоїть стовпом? (У склянці)

6)      Від чого плаває качка? (Від берега)

 

 

5 тур. Ллється пісня

Для гри потрібно 3 учасники. Кожен учасник отримує

назву відомої української народної пісні. Його завдання – «показати» пісню так, щоб усі могли її відгадати. Заборонено будь-що говорити або показувати

губами. Дозволяється обрати собі помічника. Виграє той, хто використає

якнайменше часу.

1 учасник «Ой на горі два дубки»

3 учасник «Несе Галя воду»

 

 

 

 

Учитель. Безліч пісень вміщує скарбниця українського народу. І ллються над чарівною природою України слова солов’їної  української мови, переплітаючись із чарівною мелодією. Зараз учні  класу виконають пісню .

 

 

Заключне слово вчителя:

Вчімося, друзі, слово любити,

Слово до слова – й думка сповита

Люди без думки – птиці безкрилі,

З думкою люди мудрі й щасливі.

 

 

Пантов Федір «ЛЮБІТЬ РІДНУ МОВУ»

Мова — краса спілкування,

Мова — як сонце ясне,

Мова — то предків надбання,

Мова — багатство моє.

 

Мова — то чиста криниця,

Де б’є, мов сльоза, джерело,

Мова — це наша світлиця,

Вона як добірне зерно.

 

Мова — державна перлина,

Нею завжди дорожіть:

Без мови немає країни —

Мову, як матір, любіть!

 

 

 

 

Час швидко минає. От вже і прощатися пора.

За добрим звичаєм народним, бажаєм щастя вам, добра.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алфавіт

А а

1

Б б

2

В в

3

Г г

4

Ґ ґ

5

Д д

6

Е е

7

Є є

8

Ж ж

9

З з

10

И и

11

І і

12

Ї ї

13

Й й

14

К к

15

Л л

16

М м

17

Н н

18

О о

19

П п

20

Р р

21

С с

22

Т т

23

У у

24

Ф ф

25

Х х

26

Ц ц

27

Ч ч

28

Ш ш

29

Щ щ

30

Ь ь

31

Ю ю

32

Я я

33

 

 

 

 

 

4 тур

«Шифрувальник»

 

 

За номерами букв алфавіту розшифрувати  прислів’я, записати його.

 

10, 18, 1, 18, 18, 33; 16, 32, 6, 11, 18, 12; 30, 19; 15, 21, 11, 16, 1; 20, 23, 1, 29, 11, 18, 12 .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам буде запропоноване одне велике слово, з його літер ви

повинні за 3 хвилини скласти якомога більше інших слів.

Вам дістається слово

 ЛИСТОНОША

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам буде запропоноване одне  слово, з його літер ви

повинні за 3 хвилини скласти якомога більше інших слів.

Вам дістається слово

СТОРІНКА                                           

docx
Додано
10 грудня 2021
Переглядів
3047
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку