Тема: Закріплення знань про додавання і віднімання круглих трицифрових чисел. Розв’язування прикладів і задач на вивчені випадки арифметичних дій.
Мета: узагальнити і систематизувати вміння учнів додавати і віднімати круглі трицифрові числа, розв’язувати приклади і задачі.
- розвивати логічне мислення, кмітливість, математичне мовлення;
- виховувати в учнів пізнавальний інтерес до математичних знань; бережне ставлення до природи, вчити відгадувати загадки, використовуючи раніше набуті знання;
-пробуджувати інтерес до занять математикою, активність та увагу.
Тип уроку: урок практичного застосування навичок, знань і вмінь.
Обладнання: проектор, картки, презентація
1
Хід уроку
І.Організація класу
Учні:
Пролунав шкільний дзвінок,
Розпочався наш урок.
Вчитель посміхається,
Школярики стараються.
Будемо вчитися старанно,
Щоб побачити в кінці,
Що у 3 нашім класі
Діти просто молодці.
ВЧИТЕЛЬ:
Сьогодні гості завітали до нас .
Вас, шановні, вітає наш дружний клас.
Діти, встаньте всі рівненько
Й привітайтеся гарненько.
Учні. Ми вам раді, люди добрі
І вітаємо щиро вас,
І запрошуємо ласкаво
На урок у третій клас.
- А девізом нашого уроку будуть такі рядки: (СЛАЙД 1) Математика – наука
Точна і серйозна.
І прожити без неї нам
Навіть дня не можна.
2
ІІ. Оголошення теми і мети уроку. (СЛАЙД 2)
ВЧИТЕЛЬ: Розгорніть зошити і запишіть:
16 листопада
Класна робота
16
ІІІ. Контроль і корекція знань.
Ми з вами здійснимо подорож у цікаве місце.
А дізнаємось, куди у подорож підемо,
Коли хвилинку каліграфії проведемо.
Запишіть числа в порядку зростання
І розшифруєте слово – без вагання.
1) Хвилинка каліграфії (СЛАЙД 3)
Перемістити квіти з числами в рядочок.
- записати числа в порядку зростання
230, 450, 520, 530, 540.
- Куди ми сьогодні вирушаємо? (У казку. )
2) Робота в парах
Обмін зошитами з сусідом по парті. Підкреслення найкраще написаного числа.
3
Розповідь вчителя (СЛАЙД 4)
- Ми з вами потрапимо у казку, де нас чекає багато випробувань. Ну що, готові?... Тоді казка починається….
« Одного дня Кощій Безсмертний налетів на казкове королівство і викрав з палацу молоду Принцесу.
Засумував її наречений Іван, впав на землю та затужив. А берізка над ним схилилась та й каже: ( СЛАЙД 5) «Не плач, добрий молодець, знайдеш ти свою Принцесу у Кощія Безсмертного в невідомій державі. Все там підкорено законам математики.» Всі завдання потрібно розв’язати і тоді Принцесі зможеш життя врятувати. І пішов Іван в далеку дорогу.
На його шляху зустрінеться багато перешкод. А ми допоможемо завдання розв’язати і принцесу врятувати .
Отримав Іван від берізки мапу подорожі і побачив на свому шляху першу перешкоду.
3)Усний рахунок ( СЛАЙД 6)
Підійшов Іван до залізних воріт -
Непорушні вони на замках золотих.
Тайна ключів від трьох замків
Міститься в коді математичних ланцюжків.
360 + 240 – 120 – 80 = 400
810 + 130 – 230 +110 =820
640 – 120 +80 – 400 = 200
а) Робота в зошитах. (СЛАЙД 10 )
Чия це хатинка має курячу ніжку?
В її господині нога кістяна.
Здогадатися дітям не важко –
Проживає в хатині – ….(Баба Яга) ( СЛАЙД 11)
4
Ягу Кощій послав на допомогу
Перегородити Івану дорогу.
Вона тут так танцювала,
Що багато каміння понакидала.
Наше завдання – каміння зібрати,
Результати математичного диктанту записати.
б) Математичний диктант (СЛАЙД 12)
(два учні біля дошки )
790 – 700 = 90 800 – 400 = 400
350 + 450 = 800 180 + 20 = 200
950 – 450 = 500
- Перевірка. Оцінювання учнів. (СЛАЙД 13)
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
- Наступна частина нашої подорожі вимагає від нас самостійності.
( СЛАЙД 14 )
Тепер перед нами ліс густий.
Шлях через нього ох і непростий.
На стежині знак трьох напрямків стоїть.
Закликає - трьома дорогами ліс перейти.
Ліворуч підеш – в зимову казку попадеш !
По прямій дорозі помандруєш – на морі побуваєш!
Праворуч підеш – на галявину квітів попадеш!
5
Напрям дороги оберіть
І завдання на шляху розв’яжіть.
Гра «Мандрівка метелика » . ( СЛАЙДИ 15, 16, 17 )
А ось на галяві запашній
Мандрував метелик чарівний.
Зможете й ви дізнатись
На яких квітках довелось йому зупинятись,
Якщо рівняння розв’яжете без вагання.
210 – Х = 60 Х+ 60 = 330 90 + Х = 270
І рівняння
ІІ рівняння
ІІІ рівняння
(Перевірка. Оцінювання.)
Гра «Повернення красунь» ( СЛАЙД 18 )
Три красуні на морі відпочивали.
Повз них три кораблі пропливали.
Спробуйте вирази розв’язати
І дізнаєтесь, яким кораблем буде кожна із них повертатись.
6
Приклади на дошці з коментуванням.
70 + 140 + 230 =440 520 + 80 + 90 =690 70 +100 + 400 =570
(використовуємо переставний закон додавання)
Гра «Допоможіть Сніговичку
Підсипати трішечки сніжку»
Допоможіть, щоб зима до нас прийшла.
І для нашого Сніговичка
Сніжок принесла.
(Завдання на сніжинках)
750 – 140 =610 300 + 260 =560 490+ 210 = 700
- Перевірка.
Фізкультхвилинка. ( СЛАЙД 20 )
2) Колективне виконання вправи ( СЛАЙД 21)
Ось на шляху і місток чарівний.
Зустрівся Івану тут гість лісовий.
Лісовичок попередив, що Кощій чаклував
І місточок небезпечним став.
Зможеш по ньому тоді ти пройти,
Якщо розв’яжеш приклади.
Послідовно свій шлях проклади
І впевнено до мрії своєї іди.
7
Колективне розв’язування прикладів . (СЛАЙД 22)
Кругові приклади:
240+ 400= 640 300 + 580 = 880
640 + 320 = 690 880 – 400 = 480
690 – 500 = 460 480 + 120 = 600
460 – 160 = 300 600 -360 = 240
4) Розв’язування задач. ( СЛАЙД 23 )
Щоб піднятися в гори й підкорити вершини,
Потрібно всі сили зібрати людині.
Спробуєм й ми цей шлях подолати,
А на шляху задачу розв’язати.
Аналіз задачі
Про що йдеться в задачі?
Задача № 407
Синя фарба – 10 банок по 2 кг
Жовта фарба – 4 банки по 3 кг ?
Біла фарба – 180 кг
Складання плану розв’язування задачі. ( СЛАЙД 24)
Учні на дошці записують дії з поясненням.
-З усіма завданнями допомогли упоратись Іванові. ( СЛАЙД 25 )
8
VІ.Підведення підсумків.
(Мозковий штурм)
-Ось і закінчилась наша подорож до царства Кощія.
-Чому ви навчились сьогодні на уроці? Що повторили? Які завдання викликали труднощі?
-Ви сьогодні молодці, дуже гарно працювали на уроці.
( СЛАЙД 26 )
Вихід Царівни. Дякую, друзі, за допомогу.
Завдяки вам відпустив Кощій мене додому.
Щастя вам й добра
Бажаю на довгії літа.
VІІ. Домашнє завдання.
-Повторити правила додавання та віднімання трицифрових чисел.
9