Матеріал рекомендовано використовувати вчителям англійської мови 5-х класів за підручником Несвіт А.М. На уроці використовується наочність, роздатковий матеріал та інші засоби навчання.
Тема: Пори року та погода.
Підтема: Погода в різну пору року.
Мета
Навчальна: повторити вивчену ЛО. Повторити утворення ступенів порівняння прикметників ти вживати їх в реченнях.
Розвиваюча: продовжувати розвивати навички читання, усного мовлення та письма.
Виховна: виховувати інтерес до вивчення теми.
Хід уроку
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. організаційний момент
T- Good morning, pupils. How are you?
T-Who is on duty today?
T-What date is it today?
T-Who is absent?
2. мовна зарядка
T-How many seasons are there in the year? What are they?
T-What season is it? Describe……….
3.Перевірка домашнього завдання
T- What was your home task for today? Let`s check it.
II.Основна частина уроку
T- We`ll continue speaking about…..
T- Because it is necessary to……….
Розвиток навичок читання.
Впр.2 ст.101
T- Say, what seasons the children describe?
T-What kind of weather do you like? Use the sentences from the text.
Фізкультхвилина (rhymes).
Rain on the grass, …….the season,
rain on the tree, when children ski,
rain on the housetop, and old Santa Claus,
but not on me. brings the Christmas Tree.
T- What season does it often rain? T- What season do I mean?
…..is the season, It`s very hot,
When fruit are sweet, it`s very sunny,
this is the season, river or not,
after school friends meet. To play! It`s funny!
T-What seasons do I mean?
Розвиток граматичних навичок.
Ступені порівняння прикметників. Правила утворення.
Positive Degree |
Comparative Degree |
Superlative Degree |
|
er |
the …….. est |
hot |
hotter |
the hottest |
windy |
windier |
the windiest |
|
more……. |
the most….. |
T- Compare the adjectives. (прикметники на дошці або на плакаті).
Warm, cold, wet, windy, cloudy, rainy, snowy, careful, violent, helpful, marvelous.
Розвиток навичок письма.
T-Translate into English, using the adjectives which are on the blackboard.
Гра « guess the season».
This is the season when……
III. Закріплення вивченого матеріалу
What is the best season for you? Why?
IV. Підсумки уроку
What have you learned today?
Виставлення оцінок та їх мотивація
There were some mistakes in your writing/ speaking/, that’s why you receive…
Good job…….. Your mark is….
Home task
Повторити ЛО, вийнятки прикметників. Впр.6 ст.107