Тема: Поняття про голосні звуки. Позначення їх буквами.
Мета: - дати поняття про голосні звуки і їхні істотні ознаки (характер звучання, спосіб творення,
складотворча роль);
- формувати вміння вимови звуків, визначати голосні звуки, будувати звукові моделі слів, пояснювати правильність думки, самостійно добирати слова до поданих звукових моделей і доводити правильність міркувань, уживати в усному мовленні слова різної звукової будови, вдосконалювати каліграфічні навички;
- виховувати самостійність у побудові звукових моделей слів.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Методи навчання: пояснювально – ілюстративний, репродуктивний,
дослідницький.
Прийоми навчання: розповідь, бесіда, ілюстрація.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна.
Обладнання: ілюстрації, звукові
символи; червоний замок; олівці; лінійки;
сигнальні картки (червоні та жовті).
Ключові поняття теми: основні терміни (звуки, букви, голосні звуки)
Хід уроку
І. Перевірка готовності учнів до уроку (до 1 хв.).
- Діти, перевірте, будь ласка, наявність на парті необхідного шкільного приладдя, а _______ нагадає нам, що саме (підручник, зошит, щоденник, ручка, олівець, лінійка).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (до 2 хв)
1. Бесіда
- Що таке звук?
- Які є звуки?
- Вимовте різні голосні звуки.
- Чому вони мають таку назву?
- Що таке буква?
2. Завдання
- Назвати голосні звуки.
- Назвати букви, що позначають голосні звуки.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв).
Тема: Поняття про голосні звуки.
Мета:
Знати: істотні ознаки голосних звуків (спосіб творення, складотворча роль, характер звучання).
Уміти: визначати голосні звуки, будувати звукові моделі слів, пояснювати правильність думки, самостійно добирати слова до поданих звукових моделей і доводити правильність міркувань.
IV. Мотивація навчальної діяльності (до 1 хв.).
Здобуті з цієї теми знання і вміння необхідні для правильної побудови власних висловлювань.
V. Засвоєння нових знань (вивчення нового матеріалу) (10 хв.).
Вправа 1 (с. 20, впр. 51) (письмово).
Мета: спостереження за мовним матеріалом із метою виявлення голосних звуків в тексті.
Завдання:
1. Прочитай текст.
2. Розкажи, що ти бачив, коли спостерігав за хмарами?
3.Прочитай і спиши виділені слова у зошит. (корабель, дивним, рідну)
4. Вимов в них голосні звуки.
Висновок: основна ознака поняття – фонетичне значення ( визначення в словах голосних звуків).
Вправа 2 (с. 20, впр. 52) (письмово)
Мета: спостереження за мовним матеріалом з метою розпізнавання голосних та приголосних звуків, побудова звукових моделей слів.
Завдання:
1. Прочитай вірш.
2. Побудуй звукові моделі виділених слів.
3. Назви голосні та приголосні звуки у слові любить.
Висновок: голосні звуки можуть утворювати склади.
РОБОТА З ПРАВИЛОМ
Формулювання правила вчителем.
ПРАВИЛО
Звуки [а], [о], [у], [е], [и], [і] – голосні, тому що творяться за допомогою голосу; під час їх вимови повітря через рот проходить вільно, не натрапляє на перешкоди, ці звуки утворюють склад.
В українській мові 6 голосних звуків. Вони позначаються на письмі десятьма буквами.
Звуки [а] [о] [у] [е] [и] [і]
Букви а я о у ю е є и і ї
ПРИМІТКА. Правило доцільно надрукувати на окремих аркушах паперу і роздати учням для опрацювання.
Завдання
1. Прочитайте правило.
2. Підготуйтеся дати відповіді на поставлені запитання.
Бесіда
1. Які звуки називають голосними?
2. Як творяться голосні звуки?
3. Скільки голосних звуків в українській мові?
4. Скількома буквами на письмі позначаються голосні звуки української мови?
VІ. Формування вмінь і навичок (закріплення одержаних знань) (20 хв).
Вправа 1 ( с. 21 впр. 53) (письмово)
Мета: формування вмінь вимови звуків, визначати голосні звуки, доводити правильність міркувань.
Завдання:
1. Прочитайте слова. Протяжно вимовте останній голосний звук, і запишіть букву, якою він позначений.
Весна, сім’я, село, несу, стою, іде, в’є, шпаки, журавлі, гаї.
2. Назвіть різні голосні звуки, які ви вимовили.
3. Полічіть, скільки їх. А скільки букв ви записали? Перевірте свої записи з правилом.
Висновок: Голосних звуків в українській мові — 6, а букв на їх позначення — 10.
Вправа 2 (письмово)
Мета: формування вмінь самостійно будувати звукові моделі слів і доводити правильність думки.
Завдання:
- Складіть звукові моделі слів, виходячи до дошки ланцюжком.
Висновок: під час виконання вправи будували звукові моделі слів і доводили правильність думки.
Вправа 3 (письмово)
Мета: Формування вмінь самостійно добирати слова до поданих звукових моделей і доводити правильність міркувань.
Завдання:
До поданих звукових моделей доберіть слова.
Висновок: під час виконання вправи самостійно добирали слова до поданих звукових моделей і доводили правильність міркувань.
Вправа 4 (письмово)
Мета: Формування вмінь самостійно складати речення зі словами різної звукової будови.
Завдання:
1. Склади та запиши речення зі словами різної звукової будови.
Висновок: самостійно складали речення зі словами різної звукової будови
Вправа 5 (письмово)
Мета: Формування вмінь самостійно складати текст.
Завдання:
1. Склади розповідь про ліс.
2. Запиши її в зошит.
Висновок: самостійно складали текст.
VІІ. Підсумок уроку (10 хв.).
1. Усно.
1. Як вимовляються голосні звуки?
2. Як творяться голосні звуки?
3. Чи утворюють склади голосні звуки?
4. Що таке голосні звуки?
5. Скільки голосних звуків в українській мові?
6. Скількома буквами на письмі позначаються голосні звуки української мови?
2. Письмово
Самостійна робота (виконання тестових завдань).
Тестові завдання
І варіант
1. Визнач рядок, в якому рядку лише голосні звуки:
а) [о], [а], [м], [і];
б) [а], [и], [е], [п];
в) [і], [о], [е], [у];
г) [у], [к], [а], [и].
2. Визнач кількість голосних звуків в українській мові:
а) 10;
б)7;
в)6;
г)5.
3. Визнач за допомогою чого творяться голосні звуки:
а) голосу;
б) шуму;
в) голосу і шуму.
4. Визнач скільки букв, що позначають голосні звуки в слові водосховище?
а) 11;
б) 7;
в) 5;
VIII. Домашнє завдання ( до 1 хв.).
- Запишіть слова за алфавітним порядком. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
Олень, дідусь, театр, льон, вуж, метро, диван.
ДОДАТКИ
Зразок оформлення дошки
Перше вересня
Класна робота
Тема. Поняття про голосні звуки
Зразок каліграфічної хвилинки
Го лос сн ні із зв ву ки. Голосні звуки.
Знати: істотні ознаки голосних звуків (спосіб творення, складотворча роль, характер звучання).
Уміти: визначати голосні звуки, будувати звукові моделі слів, пояснювати правильність думки, самостійно добирати слова до поданих звукових моделей і доводити правильність міркувань.
Зразок оформлення сторінки зошита учня
Перше вересня
Класна робота
Го лос сн ні із зв ву ки
Вправа 51
Корабель, дивним, рідну.
Вправа 52
Кораблі -
Любить -
Хмарини -
Вправа 53
[а] – а, [йа] – я, [о] – о, [у] – у, [йу] – ю, [е] – е,
[йе] – є, [и] – и, [і] – і, [йі] – ї.
Вправа 2
Вправа 3
рис рись
Вправа 4
Я люблю ходити до зоопарку, тому що там багато звірів.
Вправа 5
Одного разу ми з батьками вранці пішли до лісу. Між стовбурами дерев ще стояв білястий туман. Трава була мокрою від роси. У гущавині лісу темно. Але сонце пробивалося крізь листячко й осяювало лісовий світ. Пташки радісно вітали сонечко. На галявинці за кущем глоду ми зустріли зайця-русака. Тихо-тихо причаївся маленький заєць, навіть вушка прижав, думав, що його не видно.
Ми збирали суницю і милувалися вранішнім лісом. Ось така чудова прогулянка.
Зразок фізкультхвилинки
Руки в сторону та вгору —
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
І сусіду усміхнулись.
Зразок хвилинки відпочинку
Гра «Ведмідь»
Учитель пропонує учням уявити, як повільно ходить ведмідь, вайлувато переступаючи з ноги на ногу; як бігає: швиденько і прямо пересувається вперед, як він бурчить.