8 клас
Тема: Періодичний закон і періодична система хімічних елементів. Будова атома
Тема уроку: Поняття про родину лужних хімічних елементів
МЕТА УРОКУ:
ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний етап
Зібратися разом - це початок,
Триматися разом - це прогрес,
Працювати разом - це успіх!
Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху! (Генрі Форд).
ІІ. Перевірка домашнього завдання
«Мозковий штурм»
- Що називають хімічним елементом?
- Скільки хімічних елементів вам відомо?
- Які існували перші спроби класифікації хімічних елементів?
- За якими ознаками елементи поділяють на металічні та неметалічні?
- Яка класифікація хімічних елементів була найдосконалішою?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Пояснення необхідності більш досконалої класифікації елементів у зв’язку з накопиченням знань про них та їх властивості, утворювані сполуки.
ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
V. Вивчення нового матеріалу
Родина хімічних елементів – підгрупа хімічних елементів, що мають подібні властивості. Сьогодні поговоримо про родину лужних металів.
Літій виявив в сполуках у 1817 році Юган Август Арфедсон (Швеція). Натрій та калій вперше отримані у 1807 році Гемфрі Деві (Велика Британія), під час електролізу розплаву натрій гідроксиду та калій гідроксиду відповідно, за допомогою вольтова стовпа. Рубідій і Цезій знайдені в 1860 – 1861р. німецькими вченими Робертом Бунзеном та Густавом Кірхгофом за допомогою спектрального аналізу у воді мінерального джерела у Шварцвальді. Францій знайшла в продуктах радіоактивного розпаду актинію в 1939 р. Маргарет Пере (Франція).
Солі цих елементів забарвлюють полум’я: Літію – у темно-червоний колір, Натрію – у жовтий (зникає, якщо розглядати через синє кобальтове скло), Калію – у фіолетовий, Рубідію – у фіолетово-рожевий, Цезію – у блакитний.
Метали дуже м’які (за виключенням літію всі ріжуться ножем), легкі, мають найяскравіше виражені металічні властивості. Їх називають типовими металами.
Хімічні властивості:
4Li + O2 = 2Li2O
2Na + O2 = Na2O2; H2O2 : H – O – O – H;
Na2O2: Na – O – O – Na.
K + O2 = KO2;
Rb + O2 = RbO2;
Cs + O2 = CsO2.
2К + Cl2 = 2КCl – калій хлорид (https://www.youtube.com/watch?time_continue=53&v=0N chuLi3vUw&feature=emb_logo);
В атмосфері хлору та фтору лужні метали самоспалахують за звичайних умов, реакція з бромом супроводжується вибухом, а при нагріванні вони легко взаємодіють із сіркою, воднем та іншими неметалами:
2Li + H2 = 2LiH – літій гідрид,
2Na + S = Na2S – натрій сульфід (https://www.youtube.com/watch?v=JCg2QjlsREQ&feature=emb_logo) ,
2Rb + I2 = 2RbI – рубідій йодид.
Хімічною особливістю літію є його реакція з азотом за кімнатної температури, тоді як інші метали потребують для цієї реакції нагрівання:
6Li + N2 = 2Li3N – літій нітрид.
2K + 2H2O = 2KOH + H2↑
Ця реакцiя протiкає не для всiх металiв однаково: з лiтiєм реакцiя протiкає спокiйно, без спалахування водню, метал не розплавляється; з натрієм реакцiя протiкає бiльш енергiйно, якщо натрiю давати можливiсть вiльно рухатися на поверхнi води, то водень не спалахує, у протилежному випадку має мiсце самозаймання, а полум‘я при цьому забарвлюється в жовтий колiр, натрiй при цьому розплавляється; взаємодiя калiю з водою вiдбувається бурхливо i супроводжується спалахом; рубідій i цезій реагують з водою з вибухом. Водень, який утворюється в реакції з калієм, рубідієм та цезієм завжди спалахує, можливий спалах і під час взаємодії з натрієм. Тому лужні метали зберігають під шаром гасу або парафінової олії.
Реакція взаємодії має назву реакції заміщення: атоми металічного елемента заміщують атоми Гідрогену у воді (Н−ОН). В результаті реакції утворюються луги.
В промисловості найбільше застосовують натрій. Він використовується у металургії як відновник, для абсолютування органічних розчинників, як теплоносій в ядерних реакторах разом з калієм, для добування Na2O2, який, у свою чергу, застосовується для очищення та регенерації повітря в апаратах штучного дихання.
Металевий калій застосовують рідше, ніж натрій. Його використовують у металотермії та органічних синтезах для одержання сплавів з натрієм та іншими металами, а також для вимірювання поглинання рентгенівського випромінювання за допомогою калієвої пластинки. З нього одержують супероксид, який використовують у підводних човнах для регенерації повітря: 4КО2 + 2CO2 2K2CO3 + 3O2. Рубідій та цезій застосовують для виготовлення фотоелементів.
VI. Підведення підсумків уроку.
Родина характеризується спільними властивостями як елементів, так і утворених ними сполук.
Лужні елементи — активні металічні елементи, у сполуках виявляють валентність І. Прості речовини, утворені ними,— лужні метали — активно взаємодіють з водою, галогенами та іншими неметалами.
VII. Домашнє завдання.