Безпека на дорозі у зимовий період Постійно дотримуйся правил дорожнього руху, ОСОБЛИВО ВЗИМКУ! Ніколи не порушуй їх, це небезпечно для життя. Переходь вулицю тільки у відведених місцях. Не влаштовуй ігри на проїжджій частині вулиці. Потурбуйся, щоб в умовах поганої видимості, ваш одяг/взуття/аксесуари були оснащенні світловідбивачами.
В умовах воєнного стану, якщо вас відпустили батьки погуляти не далеко біля дому, то не затримуйтеся до темряви на вулиці! Повертайтеся додому завчасно, щоб не накликати нещасний випадок та не потрапити до криміногенних небезпек. Під час прогулянок ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ гуляти за межами села та далеко відходити від своїх домівок.
Не чіпай безпритульних/чужих/диких тварин. Спілкування з ними може призводити до нещасних випадків. Не розмовляй із незнайомцями та не сідай до них у машину. Коли йдете на прогулянку, кажіть батькам із ким ви йдете, де будете, коли прийдете додому. Беріть із собою заряджений телефон та не користуйтесь ним не за призначенням. Забороняється ходити у навушниках за межами будинку, біля дороги, під час переходу вулиці/дороги. Слухати гучно музику зараз також недоречно.
В умовах воєнного стану НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ в онлайн-середовищі: хизування гарними умовами життя, новими речами; фотографувати стратегічні/цивільні об’єкти та опубліковувати їх у мережі; фотографувати та знімати на відео рух військової техніки, військових і опубліковувати їх у мережі; розповідати по телефону в месенджерах “де прилетіло”, “куди прилетіло”, розміщення та локації військових; відмічати геолокацію місця свого знаходження та відмічати інших людей; публікувати без дозволу фото друзів чи знайомих.
1. Перевіряйте джерела. Не вірте новинам з першої ліпшої стрічки чи репосту. 2. Відправляйте сенсаційні новини у «карантин» на деякий час. 3. Зберігайте спокій, паніка ще нікому не допомагала. 4. Не потрібно читати одну й ту саму новину різними словами. 5. Не вступайте у політичні дискусії у коментарях з незнайомими людьми. Соцмережі заповнені тролями та ботами, конструктиву з ними не вийде. 7. Відрізняйте думку експертів від думок звичайних людей, любителів теорій змови, емоційних та маніпуляційних висловлювань. 8. Не поширюйте сумнівні пости, не репостіть неперевірену інформацію з приводу воєнного стану або ситуації в країні. 9. Якщо ви створюєте контент – не пишіть непідтверджені факти про війну. Навіть якщо дуже хочеться поділитись «сенсацією». Війна йде не лише на фронті, а й у цифровому середовищі. Будьте пильні! Не вірте тому, що побачили чи прочитали вперше!
Будь обережним під час користування обігрівачами. Не залишай їх без нагляду, тримай подалі від меблів (1м), не використовуй не справні та не суши на них речі! Без дозволу батьків не користуйтесь котлом та піччю в будинку. Не сушіть на них речі та не розміщуйте біля них легкозаймисті речовини/матеріали.
Дотримуйся правил безпечної поведінки при встановленні та користуванні новорічними прикрасами та ялинкою. Не забувайте, коли встановлюєте новорічну ялинку або прикрашаєте дім новорічними гірляндами, перевіряйте їх справність із дорослими, справність розеток та відсутність біля гірлянди легкозаймистих матеріалів/речовин. Ялинка не повинна перекривати вихід з кімнати. Відкритий вогонь та бенгальсі вогні біля ялинки заборонені!!! Не прикрашайте фасади будинку новорічною іллюмінацією у період воєнного часу!
Особливо будь обережним, коли вимикають світло! Не залишай без нагляду увімкнені електроприлади, новорічну іллюмінацію!!! Коли раптом зникло світло — повідом батьків та проконтролюй, щоб уся електрика будинку була переведена у безпечний режим (вимкнути з розетки). Після відновлення електропостачання не вмикай одразу усі прилади в мережу — це може призвести до перенавантаження мережі, пожежі, замикання.
Поведінка під час відсутності світла в оселі Під час відсутності електроенергії тривалий проміжок часу, вмій правильно користуватися ліхтарем та свічкою. Пам’ятай, що свічка — це джерело відкритого вогню в будинку і необережне поводження із нею може спричинити пожежу, гарячий віск при контакті із шкірою інколи може викликати опік. Встановлюйте свічки на спеціальних підсвічниках , на твердій і не хиткій поверхні, подалі від штор, паперу, килимів, одягу, волосся та інших легкозаймистих матеріалів та речовин.
Не забувай про безпеку життя, коли опиняєшся в автономній ситуації (сам(-а) вдома). Пам’ятай, що злочинцем може бути не тільки чоловік, а й жінка, дівчина, підліток, ровесник твій і навіть людина похилого віку. Нікому не розповідай про те, що і де вдома лежить; не розповідай про майбутні плани та поїздки; не вихваляйся та не хизуйся майном, дорогими речами, грошами; нікому не повідомляй місця зберігання своїх цінних документів чи ключів від будинку.
При загрозі бойових дій та артобстрілу: Не панікуйте, заспокойте молодших; Вимкніть електроприлади, перекрийте воду, газ, погасіть пічне опалення; Візміть усі заздалегідь зібрані документи та екстренну валізу, аптечку, телефони, ліхтарі; Покиньте приміщення та сховайтесь у підготовлених сховищах, куди можна швидко дістатись Падаючи на підлогу під час гучних звуків, обхопіть голову руками та відкривайте рот, щоб вберегти ваші вуха від розриву барабанної перетинки та контузії; Залишайтесь в укритті до повного припинення обстрілу.
Якщо обстріл застав на вулиці: Ляжте на землю обличчям униз, обхопивши голову руками Спробуйте знайти поряд укриття та прямуйте до нього між пострілами Орієнтуйтесь на звук звідки постріл пролунав або де розірвався снаряд - це допоможе зорієнтуватися, швидше дістатися до укриття та вберегти життя
УКРИТТЯ НЕ укриття Спеціальне бомбосховище під’їзди житлових багатоповерхових будинків Будь-яка канава, водостік, яма, заглибина, ями-воронки Багатоповерхові будинки, квартири Заглиблений підвал, погріб, овочесховище, силосна яма Транспортні засоби (ТЗ) Каналізаційні люки, підземний перехід, метро, оглядові ями відкритого типу на СТО Стіни сучасних будівель, скляні вітрини, фасади будинків, балкони
Якщо вибух стався: Переконайтесь у відсутності/наявності пошкоджень Заспокойтесь і огляньте все навколо Якщо є можливість - залиште місце події і перейдіть у більш безпечне сховище Якщо ви під завалом – періодично подавайте звукові сигнали При можливості подзвоніть близьким/рідним та зателефонуйте на № 101
Пам’ятайте, що війна ще не завершилась. Тиша та спокій у наших селах - це Божа милість та робота наших хлопців на передовій. Тому, давайте робити добрі, обдумані та корисні справи разом, щоб наближати перемогу та мир на наші землі. Нехай Господь вас усіх оберігає! З наступаючими новорічними святами! Мирного неба, здоров’я, благополуччя та усього найкращого у Новому 2023 році!