Тема. Порівнюємо число та математичний вираз
Мета.
Удосконалювати вміння учнів порівнювати числа та математичні вирази.
Розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, кмітливість, пізнавальну діяльність учнів.
Виховувати дисциплінованість, самостійність, товаристськість, бажання вчитись; любов до природи.
Обладнання: ноутбук, мультимедійна презентація, зошит з друкованою основою, віяла,таблиця «трикутник»,дидактичний матеріал для усних обчислень.
Тип уроку: формування вмінь і навичок учнів.
Література.
1. Скворцова С.О. Математика: підруч. для 1 кл. закл. загал. серед. освіти/ С.О. Скворцова, О.В. Онопрієнко. Харків: Вид-во «Ранок», 2018. – 144 с,: іл.
2. Скворцова С.О. Математика.1 клас. Навчальний зошит : У4ч. Ч.3/С.О.Скворцова,О.В. Онопрієнко.- Харків : Вид-во «Ранок», 2017.-72с.
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку (1хв)
- Доброго дня дітки, мене звати Надія Андріївна і сьогодні я проведу у вас урок математики. Повторимо девіз урок:
«Міркуємо – швидко,
Відповідаємо правильно,
Лічимо – точно,
Пишемо – гарно».
-А щоб ви налаштувались на роботу з гарним настроєм, посміхніться один одному і побажайте успіхів на весь урок.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку (2хв)
-А зараз послухайте загадку:
З квітки на квітку пурхає,
Солодкий нектар збирає,
У вулик його принесе,
У соти мед покладе. (Бджола)
ІІІ. Повторення і застосування знань учнів (35 хв)
1.Усні обчислення
- Для того, щоб бджілка сіла на одну з квіточок, необхідно виконати декілька прикладів.
- Увага на екран. На екрані є бджілка та квіточки з числами, які є відповідями прикладів.
- Для того щоб дізнатися з якої квіточки бджілка має зібрати мед, треба розв’язати приклади.
- Розгляньте перший приклад.(6-4)
- Покажіть відповідь за допомогою віяла. (перша групка- правильно розв’язала, друга теж…). Отже, бджілка може зібрати мед з квіточки з числом -2 (сполучаю приклад і квіточку)
- Розгляньте другий приклад.(5+2)
- Розв’яжіть його. Покажіть відповідь на віялах. ( правильно розв’язали ). З’єднуємо другий приклад з квіточкою з числом -7.
- Розгляньте третій приклад.(1+8)
- Покажіть відповідь за допомогою віяла. (перша групка- правильно розв’язала, друга теж). Отже, бджілка може зібрати мед з квіточки з числом -9
- Розгляньте четвертий приклад.(7-3)
- Якою буде відповідь? Покажіть відповідь. (Так, правильно розв’язали). Отже бджілка може зібрати мед з квіточки з числом -4
- Розгляньте п’ятий приклад.(2+3)
- Покажіть відповідь за допомогою віяла. Отже, бджілка може зібрати мед з квіточки з числом -5.
- Розгляньте останній,шостий приклад.(4+4)
- Покажіть відповідь. Отже, бджілка може зібрати мед з квіточки з числом -8.
6 – 4
5 + 2
1 + 8
7 – 3
2 + 3
4 + 4
Бджілка сідає на першу квіточку.
2.Хвилинка- веселинка
- А зараз проведемо хвилинку - веселинку. Бджілка пропонує розв’язати віршовані задачі. Будьте уважні!Слухайте першу задачу.
***
Сім цукерок Толя мав,
Дві цукерки мамі дав,
Дві малій сестричці Олі
А лишилось скільки в Толі? (3)
(7-2=5, 5-2=3).
***
Дві Оленки, три Ганнусі,
Дві Яринки і Настуся
Козубочки узяли
Та по ягоди пішли.
Біг по заду пес Кудлатик,
Рахував отих дівчаток.
правильно, мабуть рахував
Довго чулося: «гав, гав, гав». (8)
(2+3+2+1=8). Правильно!
***
Швидко їде Федя
На велосипеді,
А за ним ще п’ять хлоп’ят
Скільки хлопців їде в сад? (6)
- Тож скільки хлопців їде в сад? Як ти міркував? А ти ?(1+5=6)
- Слухайте останню задачу.
***
Під дубочком п’ять грибочків,
Під сосною їх чотири.
Скільки разом? Полічи. (9)
- Яка відповідь до цієї задачі? Як ти міркував?(4+5=9)
Саме так! Правильно!
-Молодці ви виконали це завдання,тому бджілка сідає на другу квіточку.
- Ви колись задумувалися, чому бджоли гудуть?
- Відповідь досить проста - бджоли дуже швидко рухають своїми крилами, до двохсот помахів в секунду, через що і з'являється специфічне гудіння.
3.Порівняння числа й математичного виразу
- Розгорніть зошит з математики на сторінці 56. (5 і 6),покажіть пальчиком завдання 1.
- Розгляньте перший запис, який вираз обведено? (3+4)
- Яке число записано справа? (6).
- Необхідно порівняти цей вираз з числом.
- Ви бачите стрілочку.
- Що вона підказує? (Вказує,що треба знайти суму чисел 3 і 4).
- То яка сума 3 і 4?
- Чому відповідь 7?(Бо 3 +4=7)
- Записуємо під стрілочкою число 7.
- Після кружечка записуємо число 6.
- Порівняйте числа 7 і 6. (7>6)
- Записуємо в нижньому кружечку знак « >».
- А якщо 7>6,то й сума чисел 3 і 4 більша,ніж число 6.Тому у верхній кружечок ставимо знак більше.
6
7 > 6
- Розглянемо другий запис у першому рядку.
- Як же треба міркувати, щоб порівняти різницю чисел 8 і 6 і
число 4?( знайдемо різницю чисел 8 і 6: 8-6=2).
- Записуємо під стрілочкою число 2,зносимо число 4.
- Порівнюємо числа 2 і 4: 2 менше 4.
- Тоді вираз менше ніж число. У верхній кружечок ставимо знак «менше».
8-6<4
2<4
- Розглянемо третій запис у першому рядку.
- Як же треба міркувати, щоб порівняти число 9 і суму чисел 8 і 2?
- Зносимо на першу крапочку число 9, на іншу крапочку записуємо число 10,тому що 8+2=10
- Порівнюємо числа 9 і 10: 9 менше 10. Тому число 9 менше ніж вираз, у верхній кружечок ставимо знак «менше».
9<8+2
9<10
- Розглянемо четвертий запис у першому рядку.
- Як же треба міркувати, щоб порівняти число 3 і різницю
чисел 6 і 3 ?(6-3=3).
- Зносимо на першу крапочку число 3 (перед кружечком) ,на іншу крапочку записуємо число 3.
- Порівнюємо числа 3 і 3
- Які ці числа?(вони рівні),ставимо між ними знак «=».
- Який знак поставимо у верхній кружечок між числом і виразом?
(У верхній кружечок ставимо «дорівнює»)
- Отже, число 3 дорівнює різниці чисел 6 і 3.
3=6-3
3=3
- Погляньте на другий рядочок .
- Це завдання ви виконуєте самостійно.
- Кому треба моя допомога, підніміть руку.
(слідкую за роботою учнів, допомагаю)
- Всі групи виконали завдання.
- А зараз перевіримо,чи правильно ви виконали завдання.
- Читай першу нерівність.(9-4=5,бо 5=5) Всі перевіряємо, чи правильно виконано. Просигналізуйте.(Так, правильно)
- Читай другу нерівність.(6+3=9, бо 9=9). Просигналізуйте.
- Так, треба поставити знак «=».
- Чому в тебе така відповідь? Поясни.
- Читай третю нерівність.(2>6-5) Чому? (6-5=1,а 2>1) Просигналізуйте. Так,правильно.
- Читай четверту нерівність.(8>4+2)Чому в тебе така відповідь?(Тому що до 4+2=6, а 8>6) Просигналізуйте. Розумничка,правильно виконав.
- Молодці, ви допомогли бджілці пересісти на іншу квіточку.
4.Порівняння чисел і виразів без обчислень .
- Покажіть пальчиком друге завдання. Порівняйте вирази і числа не обчислюючи значення виразів.
- Читай перший запис у першому стовпчику(8-2…8).
- Не виконуйте обчислень, подумайте і скажіть,який знак можна поставить між виразом 8-2 і числом 8 (<).
- Поясни, чому потрібно поставити знак «менше».
(Тому що у виразі число 2 віднімаємо від 8 і одержимо меншу відповідь ніж 8.) Правильно.
8-2<8
- Читай другий запис у першому стовпчику (7…7+3).
- Який знак ми поставимо?(<)
- Поясни, чому потрібно поставити знак «менше».
- Правильно,знак «менше». А як ти міркував?
( Тому що 7+3, а це вже більше ніж 7).
Отже число 7 менше ніж сума чисел 7 і 3.
7<7+3
- Розглянемо другий стовпчик записів. - Читай, перший запис (6…6+3). - Який знак ми поставимо між числом і виразом? (знак «менше») - Поясни, чому потрібно поставити знак «менше» . ( Тому що 6 +3, а це вже більше ніж 6, отже, число 6 менше ніж сума чисел 6 і3 ).
6<6+3
- Читай, другий запис (4+5…4). - Який знак ми поставимо між виразом і числом ? (знак «більше») - Поясни, чому потрібно поставити знак «більше» . ( Тому що 4+5- число більше ніж 4).
- Розглянемо третій стовпчик записів. - Читай, перший запис (9…9-7). - Який знак ми поставимо між числом і виразом? (знак «більше») - Поясни, чому потрібно поставити знак «більше» . ( Тому що 9-7- це число менше ніж 9, отже, число 9 більше ніж різниця чисел 9 і 7).
9>9-7
- Читай, другий запис (10-6…10). - Який знак ми поставимо між виразом і числом ? (знак «менше») - Поясни, чому потрібно поставити знак «менше» . ( Тому що 10-6- число менше ніж 10).
10-6<10
5.Фізкультхвилинка
Бджілка вже стомилася літати і хоче трішки відпочити,тому і ми піднімемося і проведемо фізкультхвилинку!
- Вийдіть із-за парт,розійдіться по класу і станьте так, щоб було зручно рухатись.
-Повторюємо рухи за мною.
Світить сонце золоте (показ на вікно)
Квітка поміж трав росте (Присідаєм)
Бджілка весело кружляє, (крутимось)
З квіточки пилок збирає. (нагинаємось.раз.два,три)
Бджілко. Бджілко постривай (взмахи руками)
Меду нам смачного дай. (руками до себе ).
Потягніться,посміхніться і тихенько сідайте за парти. Продовжуємо працювати.
6.Обчислення виразів на дві дії
- Бджілка пропонує розв’язати четверте завдання. Знайдіть його. Покажіть це завдання пальчиком.
- Ви бачите вирази, їх треба обчислити і записати відповідь. Ці вирази мають дві дії.
- Читай перший приклад!(9-7+6=).
-Що показує стрілочка?(що потрібно від 9 відняти 7,а потім
додати 6).
-То як треба обчислювати? (9-7=2, 2+6=8).
-Отже правильно відповідь – 8,записуємо.
- Читай другий приклад.(6+4-7).
- Поясни, як треба обчислювати.(6+4=10,10-7=3).
- Правильно,записуємо відповідь 3.
- Читай наступний приклад. (8-7+4)
- Поясни, як треба обчислювати.( 8-7=1, 1+4=5).
- Записуємо відповідь 5
- Читай четвертий приклад,(3+6-8)
- Поясни, як треба обчислювати. (3+6=9, 9-8=1).
Отже записуємо відповідь 1.
- Читай п’ятий приклад.(10-5+2).
- Поясни, як треба обчислювати.(10-5=5, 5+2=7)
- То яка правильна відповідь? ( 7).
- Правильно. Записуйте відповідь.
- Читай шостий приклад.(3+4-5).
- Поясни, як треба обчислювати. (3+4=7 ,7-5=2).
- Відповідь правильна,записуємо число 2.
-А другий стовпчик прикладів розв’яжіть самостійно,кожна групка окремо.
(слідкую за роботою учнів, допомагаю)
- Хто виконав завдання, створіть озерце!
- Перевіряємо. Читай перший приклад (1+8-3=6)
- Читай, другий приклад читай.(10-4+2=8)
- Читай третій приклад. (3+2-5=0)
- Читай четвертий приклад. (9-5+2=6)
- Читай п’ятий приклад.(2+8-5=5)
- Читай шостий приклад. (10-6+4=8)
- Розумнички,ви все правильно виконуєте,тому наша бджілка пересідає на іншу квіточку збирати нектар,а ми продовжуємо далі.
7.Розв’язування задачі на зменшення на кілька одиниць.
- Покажіть пальчиком завдання 5.
- Треба розв’язати задачу.
- Я буду читати,а ви уважно слідкуйте!
- Прочитаємо задачу разом!
- Чого не вистачає в умові задачі?
- Але у нас є малюнок. Полічіть, скільки олівців у Лесі (6 ол.).
Отже, скільки олівців у Лесі?
- Запишіть у віконечко число 6.
- А що сказано про олівці, які має Сашко?(сказано,що у Сашка на 4 олівці менше ніж у Лесі.)
- Що запитується в задачі? (Скільки олівців у Сашка?)
- Розгляньте короткий запис задачі.
У Лесі-6 ол.
У Сашка - ?, на 4 ол. менше
- Повторимо всю задачу разом. Починаємо.
- Діти, пригадайте,яку дію треба виконати, щоб зменшити число
на 4?
- То як знайти, скільки олівців у Сашка,якщо відомо,що у Лесі -6 олівців,а у Сашка на 4 олівця менше. (6-4.)
- То яка відповідь задачі?
-А зараз запишемо розв’язання у зошит,де стоїть велика крапка на клітиночках. Записуємо (пишу на дошці і диктую)
6-4=2, в дужках - (ол.).
6-4=2(ол.)
Записуємо відповідь: 2 олівці.
8.Складання сюжетної задачі
Покажіть пальчиком завдання 6.
- Потрібно скласти умову задачі та виразу.
-У задачі запитується, скільки шоколадних цукерок лежало у вазі?
- Прочитаємо запитання разом.
- Після запитання записано вираз: 8-6
- А зараз розгляньте малюнок. Що ви бачите на малюнку? (вазу)
- Що лежить у вазі ?(цукерки)
- Порахуйте, скільки всього цукерок лежать у вазі?(8)
- У вазі лежать 2 види цукерок: карамелі, ті що з кольоровими обгортками, і шоколадні цукерки.
- Скільки всього цукерок?(8)
- А скільки карамельок у вазі ? (6)
- А треба знайти, скільки шоколадних цукерок лежало у вазі?
- Як ви думаєте: шоколадних цукерок лежало більше чи менше,чи всіх 8 цукерок.(менше)
-А яку дію треба виконати,щоб знайти менше число?(віднімання)
-то як розв’язати задачу? (8-6=2(ц.))
- Розгляньте вираз, записаний у зошиті .(від 8-6).
- Чи правильно складено вираз?(правильно)
- То скільки шоколадних цукерок лежало у вазі?
- Правильно,у вазі лежало дві шоколадні цукерки.
-А ви знаєте, що бджоли це єдині комахи на землі, які можуть виготовляти їжу для людини? (це мед) Наша бджілка пересувається далі,вона не може сидіти на одному місці.
9.Утворення істинних нерівностей.
- Покажіть пальчиком завдання 7.
- Ви бачите записані нерівності із знаками > і <,а в кружечках потрібно вставити пропущені знаки додавання і віднімання.
- Розгляньте першу нерівність: 6..5<5
- Який знак потрібно вставити в кружечок?(--)
- Чому?(Бо треба одержати менше число.)
- Перевіримо: 6-5=1,1<5. Ми правильно визначили – це знак - відняти.
- Поставте знак «-« в кружечок.
- Розгляньте другу нерівність: 4..2>4
- Який знак потрібно поставити,щоб утворилась істинна
нерівність? (+)
- Чому ставимо знак додати?( тому що 4+2=6, 6>4)
- Розгляньте третю нерівність:6..4<6
- Який знак потрібно вставити в кружечок?(--)
- Чому?(Бо треба одержати менше число.)
- Перевіримо: 6-4=2,2<6. Ми правильно визначили – це знак - відняти.
- Поставте знак «-« в кружечок.
- Розгляньте четверту нерівність: 9>9…7
- Який знак потрібно поставити,щоб утворилась істинна
нерівність? (-)
- Чому ставимо знак віднімання?( тому що 9-7=2, 9>2)
- Розгляньте п’яту нерівність: 8<8…1
- Який знак потрібно поставити,щоб утворилась істинна
нерівність? (+)
- Чому ставимо знак додати?( тому що 8+1=9, 8<9)
- Розгляньте шосту нерівність: 10>10…3
- Який знак потрібно поставити,щоб утворилась істинна
нерівність? (-)
- Чому ставимо знак віднімання? ( тому що 10-3=7, 10>7)
- Розгляньте сьому нерівність: 8>8…2
- Який знак потрібно поставити,щоб утворилась істинна
нерівність? (-)
- Чому ставимо знак віднімання?( тому що 8-2=6, 8>6)
- В кружечок записуємо знак віднімання.
- Розгляньте восьму нерівність: 5…3<5
- Який знак потрібно поставити,щоб утворилась істинна
нерівність? (-)
- Чому ставимо знак додати?( тому що 5-3=2, 2<5)
- Розгляньте дев’яту нерівність: 7…3>7
- Який знак потрібно поставити,щоб утворилась істинна
нерівність? (+)
- Чому ставимо знак додати?( тому що 7+3=10, 10>7)
- В кружечок записуємо знак додавання.
10.Геометрична вправа
- Наша бджілка скоро добереться до свого будиночка-вулика. Давайте їй ще трішки допоможемо.
- Покажіть пальчиком завдання 9.
- Що зображено на малюнку? (трикутник)
- Назвемо цей трикутник АВС (на дошці - таблиця).
- Цей трикутник поділено на частини двома відрізками.
- Назвіть перший відрізок (МО).
- Назвіть другий відрізок (КТ).
- Розгляньте уважно цей трикутник.
- Покажіть утворені трикутники.(КСТ, МСО, ВСА ).
- То скільки всього трикутників на малюнку?(3)
- Назвемо ці трикутники. (КСТ, МСО, ВСА ).
ІІІ. Підсумок уроку (2хв)
- Що ви вчились порівнювати на уроці?(порівнювали вирази і числа)
- Чи правильно поставлено знак в цій нерівності?(9-3<5)-(Неправильно)
- Чому? (бо 9-3=6, 6>5). Отже треба ставити знак «>».
- Ви сьогодні дуже старанно потрудились,мов бджілки. Я вам за це дуже дякую. На цьому наш урок закінчується і щаслива бджілка повертається до вулику. Я бажаю вам бути завжди трудолюбивими,як ті бджілочки. Урок закінчено. Всім до побачення!