Електричним струмом називається упорядкований рух заряджених частинок. За напрям струму приймають напрям руху позитивних зарядів. Постійним електричним струмом називають упорядкований рух заряджених частинок з постійною швидкістю.
Номер слайду 3
Умови існування електричного струму: наявність у середовищі вільних носіїв заряду (електронів, іонів тощо); наявність у середовищі причин, внаслідок яких вільні заряджені частинки переміщаються в певному напрямі, наприклад, наявність електричного поля; наявність замкненого кола.
Номер слайду 4
Струм, якщо він існує, обов’язково призводить: або до виникнення магнітного поля (магнітна дія струму); або до нагрівання провідника (теплова дія струму); або до зміни його структури (хімічна дія струму).
Номер слайду 5
Сила струму заряд, перенесений за одиницю часу; дорівнює відношенню заряду Δq, що переноситься через поперечний переріз провідника за інтервал часу Δt, до цього інтервалу часу
Номер слайду 6
Електричний опір фізична величина, яка характеризує властивість провідника протидіяти електричному струму; питомий опір провідника( ) - фізична величина, яка характеризує електричні властивості речовини та чисельно дорівнює опору виготовленого з неї провідника довжиною 1 м і площею поперечного перерізу 1 мІ
Номер слайду 7
Якщо сила струму з часом не змінюється, то струм називають постійним. Сила струму залежить від заряду, який переносить кожна частинка, концентрації частинок, швидкості їх напрямленого руху і площі поперечного перерізу провідника. Відповідно:
Номер слайду 8
Закон Ома для ділянки кола Сила струму на ділянці кола прямо пропорційна прикладеній напрузі і обернено пропорційна опору цієї ділянки:
Номер слайду 9
Відповідь: 0,1 А. 1. Конденсатор ємністю 100 мкФ заряджається до напруги 500 В за 0,5 с. Яке середнє значення сили зарядного струму? Розв’язання:
Номер слайду 10
У разі паралельного з'єднання початки і кінці провідників мають спільні точки приєднання до джерела струму Провідники в електричних колах постійного струму можуть з'єднуватись послідовно і паралельно. У разі послідовного з'єднання провідників кінець першого провідника з'єднується з початком другого і т.д.
Номер слайду 11
Послідовне з'єднання провідників
Номер слайду 12
Паралельне з'єднання провідників
Номер слайду 13
Закон Ома для повного кола Сила струму в повному колі визначається відношенням ЕРС кола до його повного опору:
Номер слайду 14
Джерела струму пристрої, в яких відбувається розділення заряджених частинок, за рахунок чого підтримується різниця потенціалів необхідна для існування електричного струму.
Номер слайду 15
Сторонні сили будь-які сили, що діють на електрично заряджені частинки, за винятком сил електростатичного походження (тобто кулонівських).
Номер слайду 16
Схема ввімкнення вольтметра в коло Схема ввімкнення амперметра в коло Вимірювання в електричних колах
Номер слайду 17
Відповідь: 4,5 Ом. 2. Сила струму в колі, що має реостат, 3,2 А. Напруга між клемами реостата 14,4 В. Який опір тієї частини реостата, в якій проходить струм? Розв’язання: