Тема 17. Повторення таблиць множення числа 5 і ділення на 5. Використання таблиці для розв’язування задач і знаходження значень виразів. Складання і розв'язування задач. (№№148-155).
Мета: повторити таблицю множення числа 5 і ділення числа 5;формувати вміння використовувати таблицю множення під час розв’язування задач,що включають збільшення або зменшення суми двох чисел у кілька разів; розвивати пізнавальний інтерес до математики, природознавства,уважність, кмітливість; виховувати любов до математики, навколишнього світу.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Контроль, корекція, закріплення знань.
1. Перевірка домашнього завдання Рівняння №146
- Назвіть корінь рівняння на знаходження
1)невідомого множника 8,4
2)доданка 28
3)діленого 32
Рінняння –це
ЧИСЛА ПРИ додаванні –
Задача №147 М.в. -1учень біля дошки складає
4х5+45=69 (грн)
*Множення –це …
2. Усний рахунок
- Над якою темою працюємо?
- Повторимо вивчену таблицю множення
«Гра» «Збери краплинки»
Запис на дошці
4х3 6х3
3х9 3х7
4х8 2х8
2х7 4х5
3. Математичний диктант
Клас пише лише відповіді
М.д.: 12.27,32,14.18,21,16,20..
Кому потрібна вода?( Всьому живому)
4. Задачі
Людина без води може прожити не більше тижня=7дн.
Перша ознака нестачі води – головний біль.
- Скільки дітям треба випивати, щоб бути здоровим?
Трьом дітям в день треба випивати 6л води. Поставте запитання, щоб задача розв’язувалася дією ділення?
- То скільки води треба 1 дитині?
Обернену складемо:
3д- 6л 1д- 2л 1д-2л
1д-?л 3д -?л ?д -6л
ІІ. Оголошення теми уроку
-Як називається водний простір? (Світовий океан)
-Із скількох частин він складається?(4)
Т –трудимося
А – активно
І – ініціативно
Л –легко
+
-Сьогодні ми здійснимо мандрівку по Світовому океану, повторимо таблицю множення на 5, рухаючись протоками. Побуваємо на мисі задачному.
Ми – океанологи. Океанологія вивчає океани.
Виконуючи завдання, на берегах зошита ставте краплинки. В кінці уроку порахуємо краплини.
1. Каліграфічна хвилинка
Тихий океан - найбільший і найглибший.
25 морів і 25 000 островів
Цифра 2( 3 елементи)
Верхнє праве заокруглення переходить у довгу похилу паличку до нижньої сторони клітинки,безвідривно хвиляста лінія в правий кут.
5( 3 елементи)- ведемо вниз від верхньої сторони клітинки до середини коротку похилу лінію, не відриваючи правий півовал. Відриваючи руку, проводимо дугоподібну лінію в правий кут.
25- 2 дес 2од. непарне, сусіди.
–За останні 100років рівень води в океані виріс на 25см.
Скільки це в дм?
25 см = 2 дм 5 см
-З якої таблиці множення число 25? ах5
2. Актуалізація опорних знань учнів
1)Ось ми зараз і пригадаємо а х 5.
- Пригадайте ознаку подільності на 5.
- Число ділиться на 5, якщо закінчується на 0 або 5.
Рахунок п’ятірками.
а :5 5 15 25 35 45
а·5 1 2 3 4 5 6 7
5·7 = 35 з 1 прикладу 2 отримали.
35 : 5 = 7 Якщо добуток поділити на один із множників, то
35 : 7 = 5 отримаємо другий множник.
2) Збільшення та зменшення числа у кілька разів (завдання на дошці).
- Тихий океан у 5 разів більший діаметра Місяця.
Збільшіть у 5 разів числа( це завдання для хлопчиків)
3,8,6,2,4,5,7,9.
Зменшіть у 5 разів числа 15,40, 30,10, 20, 25,35,45.
Отже, щоб збільшити число у 5 разів, треба · помножити, а щоб зменшити,поділити.
3) Гра «Панамський канал».
«Панамаський канал» - це найкоротший водний шлях, що з’єднує Тихий та Атлантичний океан.
Щоб швидко пройти до Атлантичного океану, треба назвати множники, бо добутки в нас є. Наприклад, 15- це 3 і 5, 40- 8 і 5. Атлантичний
Тихий
4) Бермудський трикутник
В Атлантиці є місце, де зникають кораблі і літаки – біля берегів Флориди і Маямі.
Щоб нам не потрапити в Бермудський трикутник, треба розв’язати приклади, використовуючи таблицю множення числа 5.
ІІІ. Робота над матеріалом теми
1. Приклади № 148(3),с.24 (по варіантам- 1в. – 1 рядок, 2 в. -2 рядок)
2 учні біля дошки
5 · (8 : 4) =10 5 ·2 + 42 = 52
25 : 5 · 7 = 35 15 : 5 · 9 = 27
30 : 5 + 45 = 51 40 :5 – 8= 0
5 · 9 – 9 = 36 40 : 5 : 4 = 2
-Молодці, Бермудський трикутник обійшли! Якщо виконали безпомилково завданя, ставте на полях зошита краплинку.
Фізкультхвилинка ( Раз, два- всі пірнають…)
2. Мис задачний Задача №149
- Без чого несмачна їжа? (Без солі)
- Індійський океан – найсолоніший (Червоне море)
Біля мису Задачного готуємо сніданок.
Прочитайте задачу 149. З чого сніданок? Які овочі?
Картопля – 24 кг ?
Цибуля- 5 кг
Морква - ?, у 5 разів менше, ніж
Розв’язання
1) 25 + 5 = 30 (кг) – картоплі і цибулі;
2) 30 : 5 = 6(кг)
М.в. : (25+5) : 5 = 6 (кг)
Відповідь : 6 кг моркви витратили.
Якщо виконали безпомилково завданя, ставте на полях зошита краплинку.
3. Самостійна робота. Задача №150
- Доплили до «холодильника» Землі – найменшого океану – Північно –Льодовитого. Подорожувати кораблем тут небезпечно, бо тут плавають айсберги. Щоб нас не спіткала доля зустрічі «Титаніка» з айсбергом, слід добре все прорахувати і самостійно вміти прийняти рішення.
1) Ознайомлення з умовою. Головні слова. Що значить у 5 разів дорожча?
3 зошити на перевірку, 1 учень читає вголос.
М.в. 4 · 5 + 4 = 24( грн.)
Якщо виконали безпомилково завдання, ставте на полях зошита краплинку.
ІV. Підсумок уроку
краплинки на берегах зошита.
V. Домашнє завдання
С. 25 №№154,155, повторити таблицю множення числа 5
Сатин – 18 грн., 1м- ? грн.
Ситець – 4 грн. на ? 1м дорожчий
Задача на зведення до 1, порівняння.