Повторюваність явищ. Взаємозв’язок явищ у природі

Про матеріал
Урок завершує цикл "Явища природи"; прослідковується опис явищ у творчості Т.Г.Шевченка
Перегляд файлу

Тема уроку. Повторюваність явищ. Взаємозв’язок явищ у природі

Мета уроку: розкрити взаємо­зв’язок та повторюваність явищ у природі; закріпити й узагальнити знання про значення світла, тепла, звуків, хімічних явищ у житті тварин і людини; розвивати спостережливість, уважність, порівнювати й аналізувати навчальний матеріал, виділяти головне, робити висновки; виховувати екологічну культуру, уміння працювати в колективі, продовжувати формувати позитивне ставлення до навчання.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок

Хід уроку:

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1. Гра «Вибір»

На дошці прикріплені плакати з зображенням дерев, стовбури яких мають відповідні написи: звукові явища, теплові явища, світлові явища, механічні явища, біологічні явища, хімічні явища. Кожен учень отримує листок з назвою явища і має прикріпити його на відповідне дерево.

Танення снігу.  Випаровування води.  Гра на скрипці.  Дзижчання комара.  Розпускання квітки.  Веселка.  Спів солов’я.  Народження дитини. Шелест листя. Магнітофон. Снігопад. Північне сяйво. Свіча. Падіння кульки. Горіння.  Іржавіння гвіздка. Туман. Іній. Роса. Проростання зерна. Політ літака. Комета

2. Ознайомлення з народними прикметами. Прослухайте декілька народних прикмет:

  • Ластівки літають при землі, буде дощ
  • Якщо весна дощова та затяжна, осінь буде такою ж. Якщо весна холодна, то осінь буде тепла
  • Дим по землі стелиться, то чекай хурделицю
  • Після великого прямого дощу почнуть рости гриби. Такий дощ називають грибним
  • Жаби співають перед дощем

 Як ви думаєте, як складалися народні прикмети? А які прикмети знаєте ви?

Так, дійсно, люди спостерігали за природою в різні пори року, підмічали якісь особливості тієї чи іншої пори, виявляли закономірності. Сьогодні ми повинні з’ясувати, які зміни відбуваються в природі та чи пов’язані між собою природні явища.

III. Засвоєння нових знань

1. Повідомлення теми уроку.

2. Формулювання мети й завдань уроку разом з учнями.

3. Протягом вивчення теми ми з вами з’ясовували особливості явищ природи. Які явища ми виявили?  (біологічні, хімічні, фізичні (можуть бути механічними, тепловими, світловими, звуковими, електромагнітними тощо)). А чи повторюються ці явища в природі, чи взаємопов’язані вони одне з одним? На ці запитання дасть відповідь наш сьогоднішній урок

4. Повторюваність явищ у природі

5. Взаємозв’язок явищ у природі

6. Фізкультхвилинка

IV. Закріплення нового матеріалу

1. Робота з картками. Робота в групах. Уважно прочитайте текст віршів Т.Г.Шевченка. Позначте в тексті явища такими літерами: «Т» — теплові явища, «З» — звукові явища, «С» — світлові явища, «Б» — біологічні явища, «Х» - хімічні явища, «М» - механічні явища

І група

***

Садок вишневий коло хати,

 хрущі над вишнями гудуть,

 плугатарі з плугами йдуть,

співають ідучи, дівчата,

а матері вечерять ждуть.

Сім’я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька встає.

Дочка вечерять подає,

А мати хоче научати,

Так соловейко не дає.

Поклала мати коло хати

Маленьких діточок своїх,

Сама заснула коло їх.

Затихло все, тільки дівчата

Та соловейко не затих.

ІІ група

Сон

Попрощалось ясне сонце

З чорною землею,

Виступає круглий місяць

З сестрою зорею,

Виступають із-за хмари,

Хмари звеселілі…

І місяць з зорями сіяв,

І соловейко на калині

То затихав, то щебетав,

Святого Бога вихваляв;

І все то, все то в Україні!...

V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1. Завдання для всього класу. Опрацювати у підручнику § _______

2. Індивідуальне завдання

Приготувати не менше 10 народних прикмет про природу

VI. Підбиття підсумків уроку

Чому для кожної людини необхідно знати особливості явищ

docx
Додано
25 грудня 2021
Переглядів
300
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку