Позакласний захід "Подорож до країни Чаю". Мета:сформувати в учнів знання про найцінніший серед напоїв – чай; ознайомити з історією походження чаю, зберіганням та правильним його приготуванням; охарактеризувати лікувальні властивості чаю.
Тема: Подорож до країни Чаю
Мета: сформувати в учнів знання про найцінніший серед напоїв – чай; ознайомити з історією походження чаю, виникненням чаювання у Європі, а також зберіганням чаю та правильним його приготуванням; охарактеризувати лікувальні властивості чаю.
Обладнання: презентація, вислови відомих людей про чай, чайні сервізи, різні види чаїв.
Хід заходу
Ведучий:
Добрий день, вам в нашій залі!
Ми вітаємо щиро вас
І запрошуємо ласкаво
Здійснити подорож до країни чаю!
Ведуча:
І солодкий, і гіркий
Чай духмяний, запашний.
Хворобу зцілить, і як на те
Навіть втому прожене.
Сил нових він додає,
Друзів всіх за стіл зове…
І з подякою весь світ
Славить чудо-еліксир!
Ведучий: Щорічно 15 грудня у всіх країнах, які мають статус провідних світових виробників чаю, відзначається Міжнародний день чаю – напою № 1 у всьому світі.
Ведуча: Чай – це прекрасний корисний напій, який тамує спрагу, знімає втому, додає бадьорості, підіймає настрій.
Ведучий: Він має лікувальні властивості, допомагає уникнути багатьох хвороб.
Ведуча: Про чай писали, складали оди імператори і богослови, лікарі і гурмани, філософи і художники.
Ведучий:
Чай є символом гостинності. Здавна чашка чаю була прикрасою будь-якої бесіди та зустрічі. І сьогодні, будучи у нас в гостях, ми запрошуємо вас, шановні гості, на чашечку цього цілющого та тонізуючого напою.
Ведуча: Найпопулярніший і в той же час повний загадок і незбагненних таємниць цей напій і став для наших юних дослідників актуальним.
Ведучий: Що ж цікавого та повчального вони дізналися про чай?
Група 1
Група 2
2.1. Чай - це не тільки смачний, але і цілющий напій. Протягом багатьох століть і, навіть, тисячоліть були встановлені цілющі властивості чаю. Наша група вивчала інформацію про цілющі властивості чаю.
2.2. Хочем вам відкрить секрет і пораду знаєм:
Коли хвороба трапиться, то лікуйтесь чаєм.
Чай у спеку освіжить, а в мороз зігріє,
Сон рукою відведе, втому вашу переб΄є;
Крушить будь-який недуг,
Чай здоров΄ю – кращий друг!
2.3 . З наукової точки зору чай містить близько 300 корисних речовин, які не руйнуються в гарячій воді, це кофеїн, танін, мінеральні солі, майже всі вітаміни, ефірні масла. Вони зміцнюють судини мозку, покращують роботу серця, обмін речовин, підвищують розумову та фізичну працездатність людини. Чай зменшує зношуваність організму.
2.4. Цей напій посилює протидію застуді, інфекційним хворобам, різним запаленням. З чаєм легко засвоюються білки, жири, вуглеводи. Навіть при надмірному харчуванні не буває ожиріння, якщо воно супроводжується чаюванням. Бідне харчування, але з чаєм підтримує сили людини.
2.5. Чай - «очищувач» організму, виводить з нього шкідливі речовини, в тому числі камені з жовчного міхура, тому в Китаї така хвороба практично не зустрічається.
2.6. Цікаво, що у склянці міцного чаю міститься приблизно стільки ж кофеїну, скільки в пігулці від головного болю. Слід зазначити, що кофеїну міститься значно більше в чайному листі, ніж у зернах кави, але для виготовлення чаю беруть значно менше заварки, ніж для кави.
2.7. Серед 17 вільних амінокислот чаїв безумовним лідером за корисністю є глутамінова кислота. Ця речовина активно відновлює виснажену нервову систему. Так і хочеться запропонувати частіше пити чай учителям, бо самі знаєте, що то за «спокійна» професія.
2.8. Екстракти чаю широко використовують як стимулюючий та охолоджувальний засіб для шкіри, у виробництві тоніків, кремів, лосьйонів. Ароматичні речовини чаю широко використовують у виробництві туалетної води, шампунів, парфумів. У Китаї висушену заварку використовують для набивання подушок. Аромат чаю у подушці, як вважають, поліпшує сон та заспокоює .
2.9 Я хочу ознайомити вас з Чайним табу
Танець
Група 3
3.1 У кожній країні і в кожного народу, де чай займає особливе місце в культурі, існує своя традиція чайної церемонії. Ми познайомимо вас з деякими з них.
3.2 Чайна церемонія в Японії була введена в 1159р. Для цього в будинку, саду відводять спеціальне місце. Прийом чаю – це спеціальний обряд у побуті японців. В цій церемонії беруть участь: майстер чаю – той хто заварює чай , розливає, присутні – ті, хто п’є чай. Вода кип’ятиться в особливому чайнику на вугіллі сакури. В спеціальний заварник особливими рухами руки кладуть чай, змішують, п’ють у вигляді пінної маси.
Японці п'ють переважно зелений чай, рідко - жовтий.
3.3. Перегляд відео «Чайна церемонія в Китаї»
3.4. В Індії чай особливо популярний на півночі країни, тоді як південь полюбляє каву. Гарно заварений міцний чай зберігається гарячим тривалий час у посудині, подібній до самовара. Подають його дуже гарячим, з великою кількістю молока й цукру. Поспішаючи, п’ють з блюдечок. В Індії полюбляють додавати в чай спеції. Національним є заморожений чай. Заварюють чай звичайним способом, потім охолоджують. Спеціальний півлітровий стакан наповнюють шматочками льоду, додають цукор та лимон.
3.5. Цікавою є англійська чайна церемонія. У чайному етикеті англійців не можна обмежуватися одним сортом чаю. Зазвичай на вибір пропонується від восьми до десяти сортів. Англійці п'ють чай з молоком чи з вершками. Нагрівають сухий чайник , насипають чай і відразу ж заливають кип’ятком на 5 хв.,а в цей час у підігріті чашки наливають підігріте молоко – по 2-3 столові ложки, потім доливають чай в молоко, а не навпаки. Англійці п'ють чай гарячим.
3.6 Узбеки п’ють зелений чай переважно з піал. В Узбекистані є традиція: від кількості налитого в піалу чаю залежить повага до тебе господарів. Чай на три ковтки – це нормальне відношення. Основа цієї традиції в тому, щоб гості могли частіше звертатися до господарів за добавкою, тим самим демонструючи повагу до них. Незваному, небажаному гостю наливають повну піалу.
3.7 Традиційно монголи використовують зелений цегельний чи плитковий чай, який легко зберігати і легко носити із собою. Коли хочеться пити, відламують частину плитки спресованого листя, подрібнюють, заливають окропом. Чай готують по-різному, але завжди із смальцем чи маслом і сіллю.
3.8. У Т и б е т і люди вимірюють шлях кількістю випитих у дорозі чашок чаю. Три великі піали у них дорівнюють 8 км шляху. Чайний напій у Тибеті називають часуйма. Це міцний чай, у який додають топлене масло та сіль за смаком.
3.9 В Індонезії чай п'ють зелений. Сім'я готує міцну заварку чаю на цілий день. Коли хочуть пити, то розбавляють свіжим крутим окропом.
3.10 Тайський чай відомий як «ча-йєн» - це міцний заварений чай з анісом (чи іншими спеціями) червоно-жовтого кольору, підсолоджений цукром або згущеним молоком і охолоджений льодом. Молоко доливається перед вживанням. Подається у високих склянках.
3.11 У Марокко традиційно п'ють м'ятний або таурегський чай. Чаювання - важливий соціальний елемент життя. Готують чай у сім'ї і подають винятково чоловіки.. Промитий чай засипають у заварник, додають м'яту і цукор та заливають окропом. Розливають чай у склянки звисока, щоб утворилася піна.
3.12 Населення Сполучених Штатів споживає приблизно у 25 разів менше чаю, ніж кави. Чай активно п'ють у «старих» штатах східного узбережжя. Перевагу надають чорному чаю.
3.13 Чай по-латиноамериканськи - це холодний напій, приготовлений з мате або суміші чорного і зеленого чаю. У заварений охолоджений чай додаються родзинки, кубики ананаса, просочені ромом, та лід, усе посипається цукровою пудрою.
3.14 Справжні цінителі чаю п’ють його в чистому вигляді, не додають нічого, навіть, цукор. Тих, хто так апробує чай називають тітестерами. Тітестери оцінюють чай за 10- бальною системою. Індійський оцінено в 6-7 балів, цейлонський -8-9 балів. 10 балів – це не чай, а мрія.
3.15 (Демонстрація)
А я хочу зупинитися на класичних правилах заварювання чаю, які треба неодмінно враховувати для того, щоб отримувати напій відмінної якості.
Перш за все необхідно добре прогріти порожній фарфоровий або керамічний чайник для заварювання. Це можна зробити таким способом: опустити чайник в окріп, поставити його в місце, де є гаряче повітря (наприклад, у духовку), обдати окропом 3—4 рази
До заварювання чайник повинен бути сухим, тому його рекомендується потримати над вогнем 2—3 хв. Далі в заварювальний чайник закладається порція сухого чаю й зразу ж заливається окропом із металевого чайника.
Спочатку окропом заливається половина чайника (якщо чорний чай), одна третина чайника (якщо суміш чорного та зеленого чаю) або одна чверть (якщо зелений чай). Після чого чайник закривають кришкою та накривають серветкою. Причому вона повинна закривати отвори в носику та в його кришці. Це робиться для того, щоб не втрачалися летючі ароматичні олії. В залежності від сорту чаю та жорсткості води час настою може тривати від 3 до 12 хв.
Після настоювання чайник необхідно долити окропом, але не повністю, а залишивши недолитим приблизно 1 см (для того, щоби піна не осідала на кришці чайника). Показником правильності заварювання чаю є наявність піни. Треба при цьому обов’язково перемішувати чай ложечкою. Це забезпечує найкращу екстракцію розчинних речовин. Тепер чай можна розливати по чашках.
3.16 Чай у традиційній українській кухні з'явився у другій половині XIX ст. Здавна в Україні пили заварені трави звіробою, материнки, чебрецю, м'яти, листя й цвіт суниці, пелюстки шипшини й троянди, липовий цвіт, свіжозрізані гілки вишні, малини, смородини й сливи.
Чай з липою заспокоює нервову систему, чай з вишневих гілочок виводить шлаки з організму, чай з малинових гілочок очищує судини та має протизапальну дію.
3.17 У нашому навчальному закладі функціонує фітобар «Вітамін», де учні й працівники мають змогу безкоштовно смакувати цілющими фіточаями.
То ж запрошуємо вас скуштувати нашого цілющого напою.