Позакласний захід з біології
ТЕМА: В чому сенс життя?
МЕТА: розкрити значення поняття «життя» в різних його проявах; розвивати потребу знайти своє місце в суспільстві та сенс власного життя; навчити цінувати життя в любих його проявах; виховувати здібності сприймати світ позитивно, даруючи оточуючим любов, радість та добро.
Обладнання: відеосюжет, ілюстрації, роздатковий матеріал, «дерево життя».
Використані методи: написання міні-твору – есе, проблемне запитання, бесіда, рольова гра, мозковий штурм,поетична хвилинка, моделі, сюжетна аплікація.
Тип уроку: урок - роздум
ХІД УРОКУ:
1.Організація класу
Добрий день! Я рада всіх вас вітати! Сьогодні ми маємо нагоду поспілкуватися на позакласному заході з біології.
Спілкуючись не можна забувати основні правила:
1. Під час розмови з іншими людьми намагайся бути ввічливим.
2. Поважай співрозмовника, будь уважним і доброзичливим.
3. Уважно слухай того, з ким говориш, не перебивай його.
4. Під час розмови не викрикуй та не вживай грубих слів.
Я сподіваюсь, що ми всі будемо дотримуватися цих правил і отримаємо задоволення і користь. від нашого спілкування!
Отже, почнемо…
2. Актуалізація опорних знань:
Біологія – це багатогранна наука, яка має велику кількість галузей. А хто пам ,ятає, що вона вивчає?
(Біологія - це наука про життя. Вона вивчає зовнішню і внутрішню будову живих організмів, їх функціонування, середовище існування, зв,язок організмів з довкіллям і між собою.)
Поняття живі організми дуже широке. На сьогодні відомо, що на планеті Земля існує понад 500 000 видів рослин, 1,5 млн. видів тварин, 300 000 видів грибів, 4 500 видів дроб,янок. Це все живі організми, вони такі різноманітні, але є те, що їх об,єднує – ознаки живого. Які ознаки живого ви можете назвати?
(живлення, дихання, обмін речовин, ріст, розмноження, подразливість, спадковість, мінливість, розвиток, старіння, смерть, певний хімічний склад)
На вашу думку – достатньо однієї ознаки, щоб назвати об,єкт живим?
(Ні. Потрібна сукупність ознак.)
А людина наділена ознаками живого?
(Так)
А чим відрізняється людина від інших живих організмів? Чому її вважають найрозвиненішою істотою?
(Вона має здатність мислити та розмовляти)
Отже, людина має мову і розум! Значить вона може спілкуватися, передавати свій досвід, обмінюватися думками, а також мислити, робити аналіз своїх вчинків, прогнозувати наслідки тих чи інших подій, контролювати свої слова і дії.
3.Мотивація робочого процесу:
Напередодні я попрохала вас поміркувати і дати відповідь на запитання: Що є для вас головним у житті? Чого ви б хотіли досягти у майбутньому? Ваші відповіді були анонімними, це дало мені змогу отримати щирі ваші думки і міркування.
Результати нашої роботи ми можемо побачити на дошці, тут представлені ваші певні мрії і уподобання. Отже, діти нашого класу цінують в житті:
А досягти в майбутньому планують:
Думки різні, я їх всі поважаю. А як ви гадаєте: для чого все це людині?
(Для того, щоб жити. А для чого нам жити? )
4.Повідомлення теми та мети заходу:
Сьогодні ми і спробуємо це зрозуміти .
Тож тема нашого заходу:
«В чому сенс життя?»
5. Основна частина заходу:
З біологічної точки зору - життя це форма існування матерії. Але філософів і мудреців таке формулювання не задовольняло.
Вони хотіли зрозуміти: Для чого з дня в день важко працювати? Для чого терпіти втрати, страждання, приносити жертви, якщо життя все рівно колись закінчиться? Який сенс життя людини? Для чого я живу?
Я вважаю, що ці запитання хвилюють кожну людину і ви, сьогоднішні підлітки, можливо також задавали собі його.
Колись, я почула одну історію, яка мене зацікавила. Я хочу вас ознайомити з нею, а ви спробуйте поміркувати і дати відповідь на запитання, яким вона завершується . А допоможуть мені в цьому учні нашого класу.
(сценка учнів)
По дорозі йшла розгублена людина і раптом наткнулася на Квітку.
Я заплутався - сказала людина. – Розумієш, не знаю куди іти, не знаю для чого. Час минає, а я навіть не знаю толком, хто я… Я втомився від невизначеності, втомився боятися, що зроблю щось не так, втомився помилятися….
- Розумію, - сказала Квітка. – Але чим я можу допомогти тобі?
- Позич мені свій сенс життя. Можливо це мені допоможе…
- Добре, - погодилась Квітка. – Ось мій сенс життя: рости.
- Рости? Просто рости і все???
- Так, просто рости і дарувати світу повітря і красу! – і Квітка замовкла.
- Квітка! Постривай не засинай! Поясни, що означає просто рости?
Але Квітка не відповідала.
Людина пішла до річки.
- Річка... -крикнула людина.
- Що? – озвалася Ріка.
- Позич мені свій сенс життя – попросила людина.
- Навіщо? Свого, чи що немає?
- Немає…. – опустивши голову відповіла людина.
- Ось, як? – сказала Річка. – Тоді слухай. Мій сенс життя – текти.
- Текти… - повторила людина.
- Так – так, текти, - і Річка пожурчала далі.
Людина сіла на березі і раптом з явилося Сонце.
- Як справи, людино? – запитало Сонце?
- Взагалі то не дуже, - пожалілася людина – Сенс життя не можу знайти. Квітка говорить – рости, Ріка – текти, але мені ні рости ні текти не хочеться… Може ти щось запропонуєш? Який у тебе сенс життя?
- Із задоволенням, - сказало Сонце. – Мій сенс життя – дарувти світло.
- «Дарувати світло»?! – сплеснула руками людина. – І це все????
- Все! – підмигнуло Сонце. – А! Ні, є ще!
- Ну ж бо? – пожвавіла людина.
- Тепло. Дарувати тепло. І світло! – Нагадало Сонце і покотилося за горизонт.
Оце так! Зовсім різні поради! (Людина задає запитання класу)
Тож в чому сенс життя?
Давайте і ми поміркуємо: Яка мораль цієї історії?
(У кожного своя задача в житті. Кожний по своєму розуміє своє існування на Землі. Пройти чужий життєвий шлях (позичити його) неможливо, бо на одні і ті самі події ми реагуємо по різному і як наслідок різні робимо вчинки)
А чи всі люди розуміють для чого вони прийшли в цей світ?
(Ні. Деякі все життя шукають відповідь)
Уява про сенс життя складається в процесі діяльності людей і залежить від їх соціального оточення, способу життя, виховання, конкретної ситуації…
У нас на дошці є вислови різних видатних людей, які жили в різні часи. Давайте поміркуємо, який сенс скритий в кожному з цих висловів.
«Живе той, хто не живе для себе, хто для других виборює життя».
Василь Симоненко
«Ми прийшли в цей світ, щоб допомагати один одному в нашій подорожі по життю».
Уїльям Джеймс
«Число років ще не говорить про довжину життя; життя людини вимірюється тим, що вона в ньому зробила».
Семюел Смайлс
«Без ядра горіх ніщо, так само як і людина без доброго серця».
Григорій Сковорода
“Життя окремої людини має сенс лише тоді, коли вона допомагає зробити життя інших людей красивіше і шляхетніше”.
Ейнштейн А.
(учитель зачитує вислови, а учні висувають свої пояснення)
Зверніть увагу, що всі вислови нас наштовхують на думку, що в житті важливо бути комусь потрібним, бути добрим і відвертим, допомагати ближньому. Особисто для мене: життя – це потяг, який ніколи не повертається назад. Тож треба спішити творити добро і з самого дитинства вирощувати в собі красу життя.
Пропоную вам переглянути відеопритчу, про красу життя:
Хлопчик мріяв перед сном:
«Ось скоро стану дорослим, і що я зроблю для людей? – міркував він. – Дай подарую людям щось прекрасне, чого ніколи не було і не буде».
І почав він перебирати , яку Красу може подарувати людям:
«Побудую величний Храм» - але одразу ж заперечив: - «Величних храмів дуже багато…»
Поміркував ще: «Складу надзвичайну пісню!»
Але знову похмурнів: «Пісень також багато».
«Краще створю чудову скульптуру!»
Але знову відмовився: «Таких скульптур вже багато!»
І він зажурився. Так і заснув зажурений. І сниться йому сон:
Прийшов до нього мудрець:
«Ти бажаєш подарувати людям щось прекрасне?» - запитав він.
«Так, дуже хочу!» - з жаром відповів хлопчик.
«Так чого ж ти зволікаєш?»
«Але, що? – Все вже є.»
І почав перелічувати:
«Хотів побудувати Храм, але всі Храми вже побудовані…»
Мудрець перервав його: «Не вистачає одного єдиного Храму, який можеш побудувати тільки ти….»
Хлопчик продовжував: «Хотів скласти пісню, - але їх також багато…»
Мудрець знову перервав його : «Людям не вистачає однієї єдиної Пісні, і її можеш скласти тільки ти і заспівати її в храмі тому…»
Хлопчик здивувався: «Але все уже є!»
«Так, але всій Красі світу не вистачає єдиного найкращого, що можеш створити тільки ти!» - сказав мудрець.
«І що це за Краса, що випала на мою долю?»
І мудрець сказав чарівним голосом: « Твої добрі справи!!!!»
Хлопчик прокинувся, посміхнувся Сонцю і пошепки сказав: «Тепер я знаю, яку Красу можу подарувати людям!»
Учитель: Тож про яку Красу йдеться в притчі?
(про добрі справи, які може творити кожна людина, незалежно від віку, статі, соціального статусу, віросповідання, матеріального достатку, стану здоров,я.)
5.Закріплення
Тож давайте і ми спробуємо зараз подарувати світу свою Красу.
На вашому столі лежать кольорові квіти, напишіть на них ту вашу рису, яку вважаєте найкращою, яка принесе користь людству, допоможе хоча б одній людині. (учні виконують завдання)
У нас в класі є «дерево життя», але воно без наших добрих справ сумне і неяскраве, з гострими колючками, тож давайте «подаруємо» світу наше добро.
(в центрі класу розміщене дерево життя , діти вішають на нього свої квіти - «добрі вчинки» , а вчитель зачитує позитивні риси дітей)
Отже, ми даруємо світу…..
Дивіться, як за допомогою своїх добрих справ ми можемо зробити наш світ кольоровим і яскравим.
І можливо з біологічної точки зору : життя – це форма існування матерії, а з філософської це довгий шлях боротьби , поразок і перемог. Можливо хтось вже сьогодні визначив своє призначення, або досі міркує над сенсом життя… Але не можна забувати про те, що кожен з нас є свідомою, розумною людиною, яка може керувати своїми діями і вчинками .
6. Домашнє завдання:
Тож , сьогодні у вас таке домашнє з завдання:
Даруйте оточуючим тепло та турботу, не ображайте один одного, намагайтеся сприймати світ позитивно. І добра на світі стане більше!!!
САМЕ В ЦЬОМУ СЕНС НАШОГО ЖИТТЯ!