ДПТНЗ
«Козятинське міжрегіональне вище професійне училище залізничного транспорту»
Позаурочний виховний захід з біології
Тема:«Найнебезпечніші істоти планети»
Підготувала і провела викладач біології: Г.М. Тривальська
2019 н.р
План позаурочного заходу
Тема :«Найнебезпечніші істоти планети.»
Мета: Ознайомити учнів з найнебезпечнішими істотами планети та правилами поведінки з небезпечними тваринами, а також із заходами профілактики інфекційних хвороб якими можна заразитися від небезпечних тварин.
- виховувати в учнів любов до навколишнього світу, та відповідальне ставлення до свого здоров’я; розвивати бажання вести здоровий спосіб життя, пізнавальний інтерес, вміння об’єктивно оцінювати результати своєї та колективної праці.
Вид заходу: біологічна подорож з елементами дослідження
Обладнання: проектор, екран, персональний комп’ютер
Дидактичне забезпечення: презентація, доповіді, відеофрагменти
ЗМІСТ
I. Вступне слово викладача
II. Найбезпечніші з найнебезпечніших істот планети (15-11 місце)
III. Небезпечні істоти планети(10-6 місце)
IV. Найнебезпечніші істоти планети(5-1 місце)
V. Висновок
Хід заходу
Викладач : Люди часто глибоко помиляються, визначаючи найнебезпечніших істот планети. Яскравим прикладом є акули. Безсумнівно, вони нападають на людину вельми ефективно, залишаючи хмари крові у воді і, у кращому разі, відтинаючи кінцівки. ЗМІ підхоплюють цю картину й тиражують, а кіноіндустрія випускає моторошні й незабутні стрічки. У результаті у свідомості сучасного споживача продуктів мас-медіа формується чітке уявлення про те, що небезпечнішої за акулу тварини немає. Якщо ж подивитися на статистику, то акула виявляється мало не найбезпечнішим створінням. Як же вберегти себе і своїх рідних від небезпечних тварин? Про це і піде мова на нашому заході.
Найбезпечніші із найнебезпечніших істот (15-11 місце)
15 Акула(10 убитих за рік людей)
Акула біла, кархародон, біла смерть — вид хрящових риб роду білих акул. У ЗМІ також відома як велика біла акула. Зустрічається в поверхневих прибережних і відкритих водах всіх океанів Землі, крім Північного Льодовитого. Біла акула є однією з найбільших хижих риб на Землі. У середньому вони виростають до 4,6 м завдовжки хоча були зареєстровані зразки більше 6 м і вагою до 2 т. Статева зрілість у самок настає у віці 12-14 років, а у самців — 9-10 років. Тривалість життя оцінюється приблизно в 27 роківале є такі повідомлення, що акула прожила 100 років. Раціон в основному складається з морських ссавців. Крім того, вона полює на різноманітних риб і морських птахів. Світлий окрас допомагає особинам в полюванні. Вони залишаються непоміченими на тлі підводних скель. Їдять акули в основному тюленів і китів, але не погребують і дайверами. Це найнебезпечніший для людини вид акул, саме їй приписують більшість нападів на людей.Часто хижак приймає людину за тюленя. Але відчувши на своїх зубах кістку, відпускає жертву. Правда людині це мало чим допомагає. На рахунку білих акул від 6 до 10 людських смертей на рік.
Цікава інформація:
14 Вовк (до 10 вбивств людей на рік.)
Вовк — хижий ссавець з роду пес, з родини псових. Також відомий як сірий вовк, сірко, дикий собака або дикий пес. Добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв. Основною здобиччю вовків є копитні тварини: в тундрі — дикі та свійські північні олені; в лісовій зоні — лосі, сарни, дикі свині, свійські вівці, корови, коні; в степу та пустелі — антилопи різних видів та вівці; в горах — дикі та свійські кози. Напади вовків на людину досить рідкісні в тих частинах світу, де вони проживають. За останні 50 років сталося лише кілька смертей в Європі і Північній Америці. Однак в деяких регіонах Індії вовки вбиваютьдо 10 осіб на рік.
Цікаві факти:
13 Лев (30-100 вбивств людей за рік)
Небезпека цього звіра полягає в його спритності, силі і швидкості. Хоча тигр в середньому і крупніший лева, саме цю істоту називають царем звірів. Це саме розумне котяче, єдине, яке полює в зграї. Такий колективізм дозволяє левам вбивати здобич, яка більша їх самих в багато разів. Леви в засідці чекають зручного моменту для нападу на жертву. Хижаки стрімко нападають на свою здобич, при цьому намагаються швидко збити її з ніг.
Вага лева складає в середньому 180 кг, коливаючись від 150 до 250 кг. Здається, що така маса не дозволяє хижакові швидко переміщатися. На полюванні леви можуть долати 100-метрові дистанції зі швидкістю до
80 км/год. Ці кішки можуть перестрибувати через 12-метрові прірви, застрибуючи вгору на висоту 4 м. Цей хижак єдиний, кому для полювання потрібно команда, але загнати жертву, більшу за розміром - не проблема! Він мчить зі швидкістю в 50 км / год, незважаючи на значну вагу в 150-250 кг і здатний перестрибнути через паркан, утримуючи в потужних іклах корову! Кількість смертей від лап лева від 30 до 100 людей на рік.
Цікаві факти:
12 Слони (100 вбивств людей за рік)
Хто є справжнім королем джунглів? Зовсім не лев! Насправді це слон - сильний і могутній звір, найбільший з усіх, що живуть на суші. Невинна на перший погляд травоїдна тварина навіть жодного природного ворога не має, щоправда цю роль з успіхом відіграє людина. В умовах дикої природи, ця тварина є смертельно небезпечною для кожного, хто наблизиться до нєї ближче, ніж на відстань в 0.5 км. Однак не варто думати, що слон неодмінно нападе на кожного, хто опиниться поруч. Тварина буде уважно спостерігати за рухомим об'єктом, не нападаючи при цьому. А ось якщо слон відчує загрозу, то він відразу вступить в сутичку. До того ж ці гіганти володіють відмінним зором, слухом і нюхом, що дозволяє їм заздалегідь побачити свого ворога.
Африканські та індійські велетні відрізняються розумом і доброю вдачею. Але, як і будь-які інші істоти з розвиненим інтелектом, вони здатні відчувати різні емоції, в тому числі і негативні. Якщо слон розчепірив вуха, біжіть - він розлютився, а в такому стані він дуже небезпечний. Він переслідує і затоптує ворога. Небезпечна і хвора або поранена тварина. Слон не накинеться спеціально, але від болю може змести людину і не помітити її.
Середня кількість вбивств 100 людейна рік.
Цікаві факти:
11 Бегемот (500 вбивств людей за рік)
Бегемот, гіпопотам — рід наземноводних ссавців з родини бегемотових.
Бегемотів відносять до групи «нежуйних», «парнокопитних» ссавців.У бегемотів — короткі 4-палі кінцівки, при цьому на кінцях пальців є специфічні зроговіння, які називають копитцями. Бегемоти — величезні ссавці — проводять більшість часу в воді, де вони ховаються від сонця вдень. Довжина тіла без хвоста до 4— 4,5 м, висота в плечах 1,5 м, вага 1—3 т. Живе в річках та озерах Внутрішньої і Західної Африки. Більшу частину життя проводить у воді, живиться водяною і прибережною рослинністю, після сходу вони виходять за їжею - травою та іншими рослинами, але відчувають себе неспокійно. Тримаються стадами. Малоплодючі- самка щороку народжує 1 маля після 7—8 місяців вагітності.
Ви б не подумали, що бегемоти можуть вважатися однією з найбільш смертоносних тварин у світі, але й насправді вони вкрай агресивні. Як буйвол, вони, як відомо, регулярно нападають на людей без провокації. І, як буйвол, вони, не соромляться, терзати автомобілі, перевертати човни та плоти. Цікаво, що бегемоти є травоїдними, так що ця агресія не має нічого спільного з добуванням їжі.
Середня кількість вбивст – 500 людейна рік.
Цікаві факти:
Небезпечні істоти планети(10-6 місце)
10 Крокодили (1000 вбивств людей за рік)
Крокодили — хижі екзотичні рептилії. Ці тварини вважаються найнебезпечнішими хижаками. У крокодила найсильніші щелепи в природі. Вони не вміють жувати - відразу розривають і проковтують їжу. У них 60 зубів і на протязі всього життя вони можуть відрощувати нові. Вони можуть прожити в середньому до 50 - 60 років.
А ось значні розміри крокодилів не заважають їм вистрибувати з води на два метри. Щелепи крокодила здатні замикатися з неймовірною силою. Це відбувається завдяки добре розвиненим стискаючим м’язам. Цікаво й те, що м’язи, які розтискають щелепа — не сильні. Тому пащу крокодила можна зачинити, перемотавши її скотчем.
Гребенястий крокодил з вагою під тонну і півметровими щелепами є найбільшою і найнебезпечнішою рептилією світу. В основному він нападає на тих, хто прийшов на водопій - тварин і на людей, які замешкалися біля води. Хвилинна необережність - і щелепи з дрібними, але гострими зубами зімкнуться намертво. Це сама неприємна особливість крокодила: завдяки нерівномірного розвитку щелепних м`язів розтиснути його пащу практично неможливо. Крокодил не упускає свою здобич.
Середня кількість вбивств на рік - 1000.
Цікаві факти:
9 Стрічкові черв'яки (2000 вбивств людей за рік)
Стрічкові черв'яки відносяться до класу паразитичних плоских червів. Їх довжина може досягати до 10м. Через свій зовнішній стрічкоподібний вигляд вони й отримали таку назву. У більшості таких червів тіло складається з численних члеників. На кінці тіла розташовані так звані присоски, якими вони кріпляться до стінок кишечника.
Деякі стрічкові черви здатні жити до 20 років в організмі людини. Якщо порахувати, скільки вони відкладуть за цей період часу яєць, то їх кількість становитиме близько 11 млрд. Зараження людини відбувається через сире або напівсире яловиче та свиняче м'ясо і при контакті з хворими тваринами. Щоб запобігти проникненню цих гельмінтів в свій організм, необхідно ретельно обсмажувати і варити м'ясо.
У дорослої людини поява стрічкових червів спочатку не викликає ніякої реакції в організмі, або супроводжується слабо вираженими проявами, наприклад незначним порушенням роботи шлунково-кишкового тракту або втомою. Проте переміщення личинок може викликати серйозні проблеми, такі, як:висипання на шкірі; анемія, сильна задишка і біль у грудях, біль в районі живота, жовтяниця, поява крові в сечі, лихоманка, втрата зору.
Середня кількість убитих за рік - 2000.
Цікаві факти:
8 Круглі черви сімейства Аскариди(2500 вбивств людей за рік)
Круглі черви сімейства Аскариди довжиною 15–35 см, паразитують тонкому кишківнику людини. Зараження відбувається шляхом проковтування інвазивних яєць, які відкладає самка у тонкому кишківнику. З яєць вилуплюються личинки і проникають у кровоносне або лімфатичне русло, пройшовши через печінку і серце та мігрує до легень. Мігрує по шляху бронхіального дерева в глотку і горло, звідки, після проковтування, потрапляє до тонкого кишківника, у якому досягає зрілості та живе протягом 1–2 років. Через 2–3 міс. після інфікування, самки починають виділяти значні кількості яєць, що виводяться із калом і дозрівають у вологому ґрунті.
Аскариди викликають хворобу під назвою аскаридоз, яка щорічно вбиває приблизно 2500 осіб. Це захворювання більше вражає дітей, ніж дорослих.
Цікаві факти:
7 Трематоди (10000 вбивств людей за рік)
Сисуни, або трематоди - це клас плоских червів, що паразитують в організмах тварин і людини. Трематоди мають здебільшого листоподібну форму тіла довжиною 0,3 мм - 7,6 см. Органами фіксації паразита є присоски. Переважна більшість трематод має дві присоски: ротову та черевну. Рот веде у м’язову глотку, яка переходить у стравохід. Це забезпечує (за відсутності кровоносної системи) надходження перетравле¬ної їжі до різних частин тіла тварин.
Хвороби, які спричиняють трематоди, називають трематодозами, зокрема це опісторхоз, шистосомоз, фасціольоз тощо.
Симптоми шистосомозу
Захворювання часто виявляється у віці 10-20 років. На місці зараження відмічаються алергічні прояви у вигляді папул і пустул, гарячки. Іноді збільшується печінка, а в крові підвищується кількість лейкоцитів.
Через 7-14 днів ці прояви згасають і настає уявне благополуччя. Через 2-6 місяців починається слабкість, кров у сечі біль, у поперековій ділянці, ниркова коліка, гіпохромна анемія(лейкоз).
Щорічно ця хвороба призводять до смерті 10000 людей.
Цікаві факти:
6 Клопи (10-15тис. вбивств людей за рік)
Клопи — невеликі, плоскі комахи, ведуть паразитичний спосіб життя, харчуючись кров’ю людей, поки ті сплять. Комахи червонувато-коричневого кольору, безкрилі, діапазон розмірів від 1мм до 7мм, тобто приблизно від насіння кунжуту до яблучної насінини. Тобто це не мікроскопічні комахи, їх цілком можна розглянути неозброєним оком.
Паразитам завжди потрібна свіжа порція крові, тому свої колонії вони засновують поруч зі спальним місцем людини. Молодим клопам — німфам, потрібно більш часте годування — через кожні 3-5годин. Дорослим особинам енергія для зростання вже не потрібна, тому при нестачі харчування, вони можуть впадати в сплячку, сповільнюючи тим самим процеси своєї життєдіяльності. Так вони здатні вижити без їжі кілька місяців і навіть рік. В цілому, клопи живуть в середньому два роки.
Найбільшої шкоди постільні клопи наносять незміцнілому дитячому організму. У дітей набагато швидше виражається алергічна реакція на укус, виявляється вона здебільшого у вигляді сильного свербіння, в результаті якого на уражених ділянках шкіри утворюються ранки, які набагато складніше піддаються лікуванню, ніж у дорослої людини.
Хвороба Шагаса — важке інфекційне захворювання, здатне привести до летального результату. Ця хвороба широкого поширена на південноамериканському материку, її там передають комахи, які відомі як треатомові клопи, які до звичайних домашніх ніякого відношення не мають. Причому трипаносоми(збудники хвороби) передаються не через укус клопа, а через його фекалії, які він розкидає навколо області ротової порожнини сплячої людини, оскільки кусає переважно в області губ. Людина злизує фекалії і заражується хворобою Шагаса. Цих клопів ще називають “цілуючими”.
Від клопів щорічно помирає10-15 тис. осіб.
Цікаві факти:
Хвороба Шагаса отримала свою назву на честь лікаря Карлоса Шагаса, який виявив та описав це захворювання ще в 1909 році. Захворювання передається в основному серед населення бідних районів. У Сполучених Штатах хвороба Шагаса вважається однією з найбільш рідкісних і забутих паразитарних інфекцій, проте раніше вона входила в групу з п’яти найбільш небезпечних паразитарних захворювань. Даним захворюванням може захворіти будь-яка людина, проте найчастіше від нього страждають діти. При відсутності лікування хвороба Шагаса призводить до серйозних проблем з серцем і травленням. Хвороба Шагаса може викликати раптову нетривалу інфекцію або тривалий дискомфортний стан. Симптоми інфекції можуть варіюватися від легких до дуже важких.
Найнебезпечніші істоти планети(5-1 місце)
5 Муха-цеце (20000 вбивств людей за рік)
Муха-цеце— рід коричневих або жовтих мух, завдовжки близько 1 см. Крила схрещені на спині, хоботок голкоподібний, направлений вперед. Налічують 22 різних видів мухи цеце. Усі вони живуть в Африці (південніше від Сахари). Як самиці, так і самці пожадливо п'ють кров хребетних тварин, висмоктуючи за один раз утричі більше крові, ніж важать самі.
Вони смокчуть кров у найрізноманітніших травоїдних тварин, як місцевих, так і завезених. Кусають вони й людей. Укус такої мухи залишає глибоку й болючу рану, яка спричиняє відчуття одночасно болю та свербіння. На місці укусу виникає невелика пухлина.
Муха цеце переносить сонну хворобу - паразитичну інфекцію, при якій спочатку болить голова, непокоїть лихоманка, болі в суглобах і свербіж, а пізніше можуть початися серйозні неврологічні проблеми. Число смертей щороку зменшується.
Зараз фіксують близько 20 тис. смертельних випадків на рік.
Цікаві факти
4 Собака (25000 вбивств за рік)
Пес сві́йський або сві́йський соба́ка — одомашнена тварина. Цей термін застосовують як для домашніх, так і для бездомних тварин. Свійський пес це одна з найбільш широко застосовуваних службових та компанійських тварин протягом всієї історії людства.
За різними оцінками, одомашнення вовка відбулося від 100 000 до 15 000 років тому. Собака швидко став незамінним у всіх світових культурах та був дуже цінним в ранніх людських поселеннях. Собаки виконують багато видів робіт для людей, таких як полювання, охорона, служба в поліції та військах, а також собаки допомагають пасти стада худоби, допомагають інвалідам та служать компанійськими сімейними собаками. За підрахунками, на планеті на 2018 рік проживало близько 525 мільйонів собак
Собаки, заражені вірусом сказу, є одним з найбільш смертоносних тварин в світі, хоча цьому вірус можна запобігти за допомогою вакцин. Близько 25 тисяч смертей на рік виникають від сказу, а причиною у99% цих випадків є собаки.
Сказ - собача хвороба вірусного характеру. Виникає внаслідок укусу хворою твариною здорової особини. Таким же способом хвороба передається і людині. Як правило, первинні ознаки сказу проявляються протягом 24-72 годин. До таких слід віднести:
Відчуття укусу. До цього часу місце локалізації порушення цілісності шкірних покривів може вже повністю затягнутися, однак людина відчуває больові синдроми.
Шкірні покриви в місці локалізації укусу стають надмірно чутливими.
Температура 37,3°.
З’являється слабкість, головна біль, нападами нудоти з позивами до блювоти.
Галюцинації, депресивний стан.
Порушення нічного сну і втрата апетиту.
Підсумком недуги в таких випадках є летальний результат.
Як правило, поширюється інфекція від диких тварин, які нападають на бродячих собак. А ті переносять її в міста, до домашніх тварин і людей.
Цікаві факти:
3 Змії (50000 вбивств за рік)
Змії освоїли різноманітні середовища існування. Більшість видів живе на землі, здебільшого у теплих вологих місцевостях (зокрема у тропічних джунглях). Також змії зустрічаються у пустелях, степах та горах. Окремі види живуть біля річок та озер, гарно плавають та пірнають. Крім того одна з родин змій (морські змії) повністю перейшла до життя у воді, навіть розмножуються вони не виходячи на берег, шляхом живородіння. Вони мають веслоподібний сплюснутий з боків хвіст, який дозволяє їм досить швидко плавати. Деякі родини змій перейшли до підземного, риючого способу життя. Такий же спосіб життя ведуть і окремі представники інших родин (аспідів, вужових, гадюк). У таких змій, як правило, скорочується хвіст, а очі зменшуються та закриті щитками.
Змії вбивають 50000 людей на рік.
Цікаві факти:
2 Людина (475 тис. вбивств за рік)
Люди неймовірно небезпечні з цілого ряду причин. Ми не можемо бути найсильнішими або найшвидшими тваринами на планеті, але ми найрозумніші, і завдяки нашим знанням, ми можемо виготовити знаряддя праці. Враховуючи, як багато ми всього виробляємо, а так само скільки зброї ми виготовляємо для того що б вирівняти наші сили в порівнянні з іншими видами і один над одним, ми також є дуже агресивними. Людські істоти є єдиними тваринами на планеті, які вели світові війни або влаштовували концентраційні табори. Так само люди дуже сильно забруднюють нашу планету. Коли акула голодна то вона може з'їсти людину, але тільки людина може придумати ласощі, такі як суп з акулячих плавців. Наступного разу як зберетеся вибратися на дику природу, то пам'ятайте, що більшість з небезпечних тварин, насправді, більше бояться вас, ніж ви їх.
Людина єдина істота з усіх можливих здобула статус «вбивця собі подібних». За рік від рук людини помирає 475 тис. людей.
Кількість жертв Голодомору – 4.5 мільйонів людей
Кількість жертв в період Великої Вітчизняної Війни- 50-80 млн. в світі,
27 млн. в Радянському Союзі
Кількість жертв Чорнобиля –15 тис. осіб
Кількість жертв АТО – 2.300 загинуло, 8.400 поранено, 900 мирних жителів загинуло на окупованій території.
1 Малярійні комарі ( 725 тис. вбивств людей за рік)
Малярійні комарі відомі всім як кровососи. Встромлюючи свій хоботок у шкіру, самка комара смокче кров. Ротові органи комара перетворилися на колючо-сисний апарат.
Коли малярійний комар смокче кров хворого на малярію, в його шлунок разом з кров'ю потрапляють малярійні паразити. У кишечнику, а потім в слинних залозах малярійного комара протягом 10 - 34 днів, паразити продовжують розвиватися. Комар, кусаючи іншу здорову людину, із слиною передає їй малярійних паразитів. Вони проникають в кров людини, де і починають розмножуватися.
На совісті набридливих комах, які п'ють нашу кров і передають тим самим віруси та бактерії від людини до людини, найбільша кількість смертельних випадків, пов'язаних з ними.
Від однієї тільки малярії помирає 725 тисяч людей, головним чином в країнах Африки на південь від Сахари.
Цікаві факти:
Висновок
Отже, ви прослухали цікаву інформацію про найнебезпечніших істот планети і переконались, що насправді більшість випадків смертей від тварин мають мало спільного з ними самими. Частіше з хворобами які вони переносять.
Більшість тварин ніколи не нападають першими, а здебільшого тільки тоді коли їм заважають гучною музикою, голосно розмовляють чи порушують своєю поведінкою спокій тварин.
Отож наступного разу, як зберетеся вибратися на природу, то пам’ятайте, що більшість небезпечних тварин, насправді, більше бояться вас ніж ви їх!
Не ображайте братів наших менших, охороняйте природу але знайте і правила перестороги при зустрічі з небезпечними істотами.
Фотозвіт проведення виховного заходу з предмету «Загальна біологія»
на тему: «Найнебезпечніші істоти планети»