Механічний рух тіл. Види руху. Відносність руху і спокою РОЗДІЛ 2. ПІЗНАЄМО ЯВИЩА ПРИРОДИ Що таке рух? Які бувають рухи ?
Номер слайду 2
Підготовка до уроку. А який Ваш ранок?
Номер слайду 3
Перевірка Д\з Розкажи про що був попередній урок. Який цікавий факт ти можеш пригадати?Ми спостерігаємо схід і захід Сонця. Чи справді Сонце рухається? Відповідь обґрунтуй. Яку траєкторію під час руху по прямій дорозі описує центр диск велосипеда?
Номер слайду 4
Мета та цілі уроку Згадати визначення “фізичного тіла”Закріпити знання про рух та його види. Зрозуміти які величини описують рух. Ознайомитися з приладами які вимірюють швидкість. Навчитися розраховувати середню швидкість та середній час який знадобиться на дорогу.
Номер слайду 5
Які величини описують рух? Шлях та переміщення. Ми вже знаємо, що зміна положення тіла в просторі відносно інших тіл, називають рухом. Також ми вже знаємо, що “маршрут” яким рухалося тіло називають траекторією. На практиці нас цікавить “як далеко нам до школи” і “як куди дійти”. Ось Вам і практична задача дістатися з пункту А до пункту Б. У нас є старт та фініш, залишилося визначити маршрут. Якщо попросити, пана Гугла, зробити маршрут він запропонує кілька варіантів. Кілька можливих траєкторій. Маршрут прокладений Гуглом це ніщо інше, як “Шлях”. Шлях у фізиці це довжина траекторії. Вимірюється в метрах, кілометрах, футах…Однак коли ми використовуємо чіти в іграх у вигляді телепортації, персонаж миттєво опиняється в новому місці. Все що нам треба це написати команду і нові координати. У цьому контексті мона йде про “Переміщення”. Тобто відрізок АВ, різниця між початковими та кінцевими координатами.
Номер слайду 6
Які величини описують рух? Шлях та переміщення. NB! Шлях та переміщення можуть співпадати, або залежно від траєкторії руху. Поміркуйте над цим: мама ластівка відправилася на полювання. Вона літала і ловила комах. Через певний час вона повернулася в гніздо аби нагодувати дитину. Яким буде шлях та переміщення мами ластівки?
Номер слайду 7
Які величини описують рух? Швидкість руху. Час. Розглянемо задачу. Ми проклали маршрут до школи. Кожен день наш шлях однаковий. Але бувають дні та ми не встигаємо до дзвінка. Тож як розрахувати час аби прийти вчасно, і не дуже рано, і так аби встигнути підготуватися до першого уроку? А це все тому, що кожен день ми йдемо/або їдемо з різною швидкістю. Тобіш, пробігти від дому до школи, займає менше часу ніж йти ледь перебираючи ногами. У фізиці “швидкість” - фізична величина, що відповідає відношенню переміщення тіла до проміжку часу, за який відбувалося переміщення.
Номер слайду 8
Які величини описують рух? Швидкість руху. Час.
Номер слайду 9
Які величини описують рух? Швидкість руху. Час. Швидкість руху може змінюватися на окремих частинах маршруту (траєкторії) цю зміну називають - “прискоренням”. Прискорення може бути різним, якщо автомобіль починає рухатися швидше, то прискорення буде додатнім. Якщо ж автомобіль гальмує, то прискорення від'ємне. “Прискорення” - це зміна швидкості руху тіла протягом часу.
Номер слайду 10
Попрацюємо разом. Розгляньте малюнок №12. Як рухається кожен з обєктів на малюнку? Що саме допомагає рухатися? У яких векторах може здійснюватися рух? Як легко ці об’єкти можуть змінювати напрям руху?
Номер слайду 11
Працює з підручником. Опрацюйте інформацію «Найшвидші тварини світу» за QR-кодом. Назвіть, з якою швидкістю рухається найшвидша і найповільніша тварина. Стр 21, прямий лінк : http://surl.li/fgjif Найшвидше з усіх живих істот пересувається, а точніше, летить сапсан. Цей хижий птах родини соколових, поширений на всіх континентах, окрім Антарктиди, розміром із сіру ворону, здатен розвинути швидкість понад 320 км/год!Загалом природа наділила хижаків дуже щедро, коли йдеться про швидкість. Найшвидший наземний ссавець – африканський гепард, наздоганяючи жертву, здатен розганятися до 110 км/год лише за 3 секунди!На завершення додамо, що в рейтингу найповільніших тварин планети «лідирують» гігантська черепаха (0,28 км/год), лінивець (0,25 км/год), ну, і, звичайно ж, равлик (0,05 км/год)!
Номер слайду 12
Робота над текстом Чи правда що окремі тварини можуть рухатися зі швидкістю понад 100 км/год. Назвіть найшвидшу літаючу та найшвидшу наземну тварину. Порівняйте швидкість тварин рекордсменів із швидкістю транспортних засобів.
Номер слайду 13
Середня швидкість руху. На практиці ми не взмозі передбачити багато факторів. Наприклад дорогою до школи може розв'язатися шнурівка взяття і доведеться згаяти час. Або ж навпаки “осінній дощик” мотивую рухатися швидше. У такому разі доречно використати “середню швидкість руху”, тобто ідеальну середину. І ось як ми це зробимо. Кожного дня впродовж тижня ми будем вимірювати час який нам треба на дорогу. Додаємо всі значення до купи та ділимо на 5 (по робочий тиждень понеділок-п’ятниця). Таким чином ми знайдемо “середній час”. А потім ділимо довжину шляху на Середній час і знаходимо середню швидкість руху свого руху.
Номер слайду 14
1. Уважно читаємо умову задачі.2. З’ясуємо, що дано в умові задачі, а що потрібно знайти. Робимо скорочений запис, використовуючи позначення фізичних величин, числові значення й одиниці вимірювання.3. Рекомендується всі одиниці вимірювання перевести в основні. Шлях - у метри, час - у секунди, швидкість - у метри за секунду.4. Проаналізувавши скорочений запис, шукаємо і записуємо формулу, яка повинна містити фізичні величини, що подані в умові, а також величину, яку потрібно знайти.5. Аналізуємо формулу. Замість фізичних величин, що входять до формули, підставляємо значення цих величин з умови. 8. Робимо обчислення. Записуємо відповідь. Як розв'язати задачу?
Номер слайду 15
Практична робота ?Два автомобілі одночасно виїхали з однієї парковки в одному напрямку. Швидкість першого автомобіля — 60 км/год, швидкість другого — 72 км/год. Яка відстань буде між автомобілями через 9 год?Рух навздогін. З двох пунктів, відстань між якими 120 км, одночасно почали рух в одному напрямку пішохід зі швидкістю 5 км/год і автобус, який наздоганяв пішохода. Знайти швидкість автобуса, якщо він наздогнав пішохода через 2 год.
Номер слайду 16
Коротко про головне Швидкість, шлях, час - фізичні величини, що описують рух тіла. Шлях це довжина траєкторії, тобто відстань яку подолало тіло під час руху. Швидкість це величина яка показує яку відстань долає тіло за одиницю часу. Загально прийнята величина м/с. Середня швидкість руху - це середнє математична значення. Для того аби її знайти треба обчислити значення швидкості на всіх ділянках руху та порахувати середнє арифметичне значення.
Номер слайду 17
Рефлексія1. Поясни, як ти розумієш вислів «автомобіль рухається зі швидкістю 50 км/год».2. Довжина траєкторії 150 м. Який шлях пройшло тіло, рухаючись цією траєкторією?3. У задачі швидкість указана в кілометрах, а шлях - у метрах. Чи потрібно переводити кілометри в метри?4. Поділися враженнями від уроку, продовж речення: Сьогодні я навчився/-лась...; Я зміг/змогла...; Я спробую...; Мені захотілось ... .
Номер слайду 18
Домашня робота Опрацювати § 5. Чи завжди потрібно поспішати?Виконати завдання 1-3 стр 22. Відео до уроку https://youtu.be/Evjc48fo9 OY