Данна розробка спрямована на ознайомлення з лабораторним способом добування кисню, учні вчаться розпізнавати кисень, збирати його методом витискування повітря, на практиці визначати фізичні та хімічні властивості кисню. На уроці продовжується формування здоров'язберігаючої компетентності учня; закріплюються навички безпечної роботи у хімічному кабінеті, продовжується виховання свідомої, валеологічно освіченої особистості.
«Кисень- це речовина навколо якої обертається земна хімія» Я. Берцеліус
Мета: - ознайомитися з лабораторним способом добування кисню, навчитися розпізнавати кисень, збирати його методом витискування повітря, на практиці визначити фізичні та хімічні властивості кисню;
Реактиви: кристалічний калій перманганат, дерев’яне вугілля, сірка, вапняна вода, пісок.
Обладнання: лабораторний штатив з тримачем, нагрівальний прилад, штатив з пробірками, суха пробірка з газовідвідною трубкою, хімічний стакан або колба з кришкою для збирання кисню, тигельні щіпці, лучина, штапель або ложечка.
Основне завдання: виконати роботу та оформити звіт заповнивши таблицю.
Організаційний етап: - дотримання санітарно-гігієнічних вимог до уроку;
- готовність учнів до уроку;
- відсутні.
Актуалізація опорних знань:
Який процес лежить в основі утворення кисню в природі? (Фотосинтез)
Яке значення має кисень у житті людини?
Мотивація навчальної діяльності:
Чи є необхідним добування кисню в лабораторним умовах та яке практичне застосування може мати кисень добутий в штучних умовах ?
Сьогодні ми в лабораторних умовах отримаємо кисень та вивчимо деякі його властивості
Перед початком роботи, ми повинні згадати правила техніки безпеки під час виконання практичних робіт.
(робота з картками на робочому місці, учні вставляють пропущені слова в текст з правилами ТБ)
Що означають ці позначки? (ФРОНТАЛЬНО)
Вибухонебезпечна Отрута Легкозаймиста Заборона вживати Їдка
речовина речовина їжу на робочому столі рідина
Хід роботи |
Спостереження |
Рівняння хімічних реакцій |
Висновки |
Отримання та збирання кисню методом витискування повітря. 1.Зберіть прилад, як вказано на малюнку 11 |
|
|
Зробіть висновок про те, як отримують кисень в лабораторії. |
2.Перевірте прилад на герметичність, для цього опустіть кінець газовідвідної трубки в кристалізатор з водою, нагрійте пробірку рукою. Якщо виділяються бульбашки повітря, то прибор герметичний. |
Що спостерігаєте в кристалізаторі? |
|
Герметичний прилад чи ні? Якщо ні, то що потрібно зробити? |
3.Насипте штапелем в суху пробірку 0,5г. кристалічного калій перманганату. 4. Покладіть біля отвору пробірки розпушений шматочок вати. Закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою
|
|
|
З якою метою використовують вату? |
5.Закрипіть прилад у лапці штатива, щоб до пробірки було трошки вище отвору, а кінець газовідвідної трубки трохи не доходив до дна стакану. Лапку штатива закріпіть біля отвору пробірки |
|
|
Поясніть, чому в приладі дно пробірки повинно бути вище отвору? |
6. Розпочніть нагрівання за вказівкою вчителя. Нагрівайте спочатку усю пробірку, а потім тільки ту частину, де знаходиться реактив. Дотримуйтесь правил безпечної роботи з нагрівальними приладами! 7.Зберіть кисень методом витискування повітря. |
Які ознаки хімічної реакції ви спостерігаєте при нагріванні калій перманганату? |
Напишіть рівняння реакції отримання кисню з калій перманганату |
Які зміни свідчать про те, що відбувається реакція?
Яка властивість кисню покладена в основу збирання кисню методом витискування повітря? |
8.Перевірте через 30 секунд повноту заповнення стакану киснем, для чого тліючу скибку піднесіть до отвору стакану: якщо вона спалахне, то склянка заповнена киснем. 9.Піднеміть держатель штативу та витягніть газовідвідну трубку з стакану для збирання кисню. Швидко закрийте стакан з киснем кришкою |
Що відбувається зі скибкою?
|
Напишіть рівняння горіння деревини |
Яким чином можна довести наявність кисню в стакані?
Якою фізичною властивістю продиктована необхідність таких дій? |
Горіння вугілля в кисні. 1.Тигельними щипцями візьміть вуглинку та розжарте її у полум’ї. 2.Помістить розжарене вугілля в стакан з киснем |
Як горить вуглинка у повітрі?
Як горить вуглинка у кисні? |
Запишіть рівняння реакції горіння вугляр в кисні |
Яку властивість кисню ілюструє даний дослід?
Що утворюється в наслідок горіння вугілля? |
3.В склянку, де спалювали вуглинку, налийте трошки вапняної води та збовтайте. |
Які зміни відбулися з вапняною водою? |
Запишіть рівняння реакції взаємодії вапняної води з газом, який утворився в результаті горіння вугілля |
Як можна використовувати цю реакцію в хімічному експерименті? |
Задача з валеологічним змістом:
Людина вдихає повітря, до складу якого входить 21% кисню, 78,97% азоту, 0,3% вуглекислого газу. Обчисліть скільки літрів кисню потрапляє в легені під час вдиху 500 мл повітря.
Рефлексія уроку:
- Чи усі задоволені отриманим результатом?
- Які навички та знання, які ви отримали на уроці, ви вважаєте корисними для себе?
Домашнє завдання:
Поцікавитися у батьків, які продукти горіння вугілля їм відомі і який вплив на здоров’я людини вони мають?