Практичне заняття з образотворчого мистецтва на тему: «Метод а-ля прима»

Про матеріал
Заняття має на меті ознайомити студентів художньо-естетичного напряму з прийомом роботи аквареллю в техніці «А-ля прима».
Перегляд файлу

Практичне заняття

на тему: «Метод а-ля прима»

Мета:

- освітня: ознайомити студентів з прийомом роботи аквареллю в техніці «А-ля прима»;

- розвиваюча: розвивати уваги, чітку організацію розумового аналізування послідовності виконання етапів роботи, почуття гармонії, рівноваги і вміння аналізувати побачене;

- виховна: виховувати акуратність у виконанні роботи, вміння бачити прекрасне в навколишньому житті, почуття міри і витонченого смаку у виборі колірних сполучень.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу

Обладнання:

- для викладача: зразки творів образотворчого мистецтва, репродукції картин натюрморту в техніці «а-ля прима»;

- для студентів: аркуш А3, олівці, акварель, палітри, мольберти.

План заняття:

1) Вступ – 1 хв.

2) Актуалізація знань – 5 хв.

3) Повідомлення теми заняття – 8 хв.

4) Вивчення нового матеріалу – 5 хв.

5) Практична робота – 60 хв.

6) Підсумки – 1 хв.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

 

1. Організаційний момент

2. Актуалізація знань

Бесіда:

Готуючись до серйозних занять живописом, треба зрозуміти глибокий зміст наступних вказівок Костянтина Федоровича Юон, радянського живописця, майстра пейзажу: «В процесі роботи почуття художника направляються не тільки на сприйняття зовнішнього світу, вони в той же час стосуються і розуміння якостей і властивостей самих матеріалів і знарядь виробництва, всіх їх потенційних особливостей, для використання в потрібний момент». Ці слова якнайкраще підходять до нашого заняття. Сьогоднішнє заняття живопису буде непростим, тому що техніка, яку ми будемо використовувати при виконанні роботи, не залишить нікого байдужими. Назва цієї техніки не викличе у вас подиву. Ви нею вже користувалися, чули про неї на заняттях пленеру. Ця техніка називається «а-ля прима».

3. Повідомлення теми заняття

Вступне слово викладача:

Назва акварельних фарб походить від латинського слова aqva — вода. Їх іноді так і називають — водяні фарби. Практично ж вода служить тільки розчинником. Самі фарби готуються з світлостійких пігментів (фарбників) і зв’язуючих. При виготовленні зв’язуючих застосовують рослинні клеї, гущавині всього гуміарабік, і для деяких фарб через їхні физико-хімічні властивості — картопляний декстрин. Цукор і гліцерин додаються для додання фарбі еластичності.

Фарби, що вживаються в акварельному живописі, ті ж, що і в інших видах живопису. Для акварелі характерний лише застосування таких фарб, які мають велику прозорість, тому сильно криючі фарби, такі, як неаполітанські жовті, окисел хрому і ним подібні, в наборах акварельних фарб цілком законно відсутні.

 Для всіх, хто цікавиться технологією живописних матеріалів можна вказати на цілий ряд праць, присвячених даному питанню. Праці ці вельми численні, оскільки питання міцності фарб, а отже, і збереженню художніх творів завжди хвилювало художників і продовжує хвилювати їх зараз.

Починає займатися живописом немає потреби знайомитися зі всім цим обширним матеріалом, де, до речі сказати, є багато суперечностей, особливе відносно стійких і нестійких сумішей фарб. Достатнім буде на перших порах знайомство з такою відомою працею, як «Техніка живопису» професора Академії мистецтв Д. І. Кипліка, де в II випуску є матеріал по технології і техніці акварелі.

4. Вивчення нового матеріалу

В акварелі користуються як методом «лесувань», так і методом, «а-ля пріма». При методі лесувань глибина і насиченість колірного тону, його загальна сила досягаються шляхом послідовного перекриття прозорого шара, що просох, кожного разу прозорим же шаром фарби.

Метод а-ля пріма — живопис по сирому, написана в один сеанс. Ця техніка означає писати відразу, без подальших капітальних змін. По цьому методу кожна деталь починається і закінчується в один прийом, потім художник, маючи на увазі загальне, переходить до наступної деталі і так далі. Всі кольори беруться відразу в потрібну силу. Такий метод особливо доречний при виконанні пейзажних етюдів, коли мінливі стани погоди зобов’язують до швидкої техніки виконання. Цим, можливе, слід пояснювати розквіт техніки а-ля прима в практиці художників кінця XIX і XX століття, коли ставилися задачі пленера. Метод а-ля прима, оскільки він не припускає багатократних прописок, дозволяє зберегти, за наявності досвіду, максимальну свіжість і соковитість барвистих звучань, велику безпосередність і гостроту виразу. В швидкому по виконанню накиданню з натури, в ескізах цей метод незамінний.  при методі а-ля прима колір береться відразу ж в потрібну силу і належного тону, тут більш споживані механічні суміші — складання шуканого кольору за допомогою декількох фарб.

 При складанні сумішей не рекомендується удаватися до багато чим фарбам. Потрібно складати колір з двох, максимум з трьох фарб. Зайва фарба, як правило, веде до замутненню, до втрати свіжості, яскравості, колірної визначеності. Як і при лесуваннях, при змішеннях краще користуватися фарбами, однорідними по властивостях, тобто прозорі змішувати з прозорими, щільні з щільними. Правда, потрібно сказати, що в роботі а-ля пріма це правило менш обов’язкове, оскільки будь-яка барвиста суміш, встановлена на чисте поле паперу тонким шаром, зберігає відому свіжість, кольоровість.

5. Практична робота

Познайомившись з основами методу «а-ля прима» теоретично, ми освоїмо її і практично, приступивши відразу ж до натурної роботи. На сьогоднішньому практичному заняття ви повинні написати етюд натюрморту зі штучним освітленням.

Викладач демонструє основні етапи виконання роботи:

 1. Викладач розкладає художні приналежності, коментуючи, що йому знадобиться в роботі. Далі йде розповідь про вибір і розташуванні формату, кольору і якості паперу. Студенти розташовуються навколо викладача.

 2. Викладач починає роботу, змочує папір, кріпить до пластикової основи, детально розповідаючи про свої дії.

 3. Далі ведеться робота кольором в акварельній техніці a la prima. Живопис по попередньо зволоженому листу виконується широко, великими колірними заливками. Колір потрібно брати відразу по можливості в повну силу шуканого відтінку і тону. Борис Володимирович Йогансон – радянський художник і педагог, образно порівняв цей процес з розкладкою спочатку великих каменів кольорової мозаїки, а потім все більш і більш дрібних камінчиків різних відтінків по всьому листу відразу. Живопис етюду доцільно починати зверху, поступово набираючи потрібне колірне рішення етюду, враховуючи властивості акварелі текти зверху вниз. Для цього можна використовувати невеликий нахил.

 4. Після того як набрана основна колірна гамма етюду, викладач розповідає і показує, як виділити головне, як ведеться робота над деталями, як акцентується передній план, як виправляються помилки.

 5. Завершення роботи.

 В результаті буде оцінюватися, як ви вмієте створювати неповторні ефекти переливів, розлучень, перетікань фарби та легкість роботи.

Далі студентам пропонується виконати етюд натюрморту, самостійно. Під час самостійної роботи педагог стежить за виконанням завдання, проявляє індивідуальний підхід до студентів, коментує їх дії. Викладач підходить до кожного і в процесі роботи вказує на помилки, підказує можливі шляхи вирішення завдання. Після закінчення студенти виставляють готові роботи.

6. Підсумки

Проводиться виставка робіт. Аналіз і оцінка робіт: студенти  виставляють свої роботи на планшетах уздовж аудиторії. Роботи оцінюються за такими критеріями:

Композиційне розміщення в листі;

Виконання роботи в техніці «А-ля прима»;

Завершеність роботи;

Оригінальність.

Питання для закріплення теми уроку:

Дайте визначення слова «композиція»;

Що в перекладі означає термін «А-ля прима»;

Яка з робіт вам найбільше сподобалася і чому»;

Чи ви задоволені вашими роботами, якщо ні, - то щоб ви змінили в наступний раз виконуючи подібне завдання?».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки:

 

 

 

doc
Додано
29 травня 2019
Переглядів
1856
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку