Права і свободи громадян

Про матеріал
Після уроку учні зможуть : - розтлумачувати поняття ««демократія», «самоврядування»; - розповідати про способи впливу громадян на політику демократичної держави та форми їхньої участі у суспільному житті; - розповідати про діяльність дитячих і громадських організацій в Україні; - оцінювати важливість участі громадян у вирішенні загальнодержавних питань та проблем життя громадян; - висловлювати власну позицію щодо громадянської активності особи.
Перегляд файлу

Тема. Права і свободи людини

Мета. Ознайомити учнів з основними поняттями «права людини»,

«міжнародні стандарти прав людини»; дізнатися про види прав  свобод

людини , вміти наводити приклади ;  розкрити особливу роль прав і свобод людини  у відносинах людини і держави, значення захисту прав людини і громадянина; розвивати вміння учнів аргументовано обстоювати власну

точку зору , працювати в парах , групі; виховувати активну позицію школярів.

Очікуванні результати.

Після  цього уроку учні зможуть :

-         пояснювати поняття «права і свободи людини»;

-         характеризувати види прав і свобод людини і наводити приклади;

-         називати міжнародні документи з прав людини і дитини та аналізувати

     зміст статей Загальної декларації прав людини , Конвенції ООН про

     права дитини ;

-         висловлювати  власні судження про значення  прав людини і дитини.

Епіграф :« Рівність прав не в тому , що всі ними користуються , а в тому ,

що вони надані» Сенека

Проблемне завдання .Чи може  держава обмежувати права людини?

 

     План  уроку

1.Гра – розминка(термінологічний , цифровий диктант, гра «Павутинка»

2. «Мозковий штурм»

3.Гра «Гора очікувань»

4. Випереджальне завдання «Історія розвитку прав людини»

5.Робота з словником

6.Робота з документами.

7..Вправа «Гроно»

8.Метод «Прес»

                          

                       Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань і мотивація

Гра – розминка.

1 група. Термінологічний диктант.

Дайте визначення понять : конституція , правовідносини, нормативно –правові акти,закон, підзаконні акти,правопорушення, юридична відповідальність.

2 група. Цифровий диктант

Що означає в праві :14,18,21,35,24.

3 група. Гра «Павутинка»Пропоную слово «закон», а учні навколо нього записують слова , пов’язані з ним.

Отже, одним із варіантів відповіді були права людей , дітей.

Кожна людина живе в тій чи іншій державі , має зв’язки з суспільством , в

якому вона перебуває. Кожна країна визначає характер взаємозв’язків

суспільства та особи , держави і громадянина. Держава як офіційний

представник суспільства юридично закріплює , насамперед в Конституції,

права та обов’язки людини і громадянина.Світовий і національний досвід дав можливість встановити ряд основоположних принципів у сфері прав людини і громадянина , які дістали закріплення в Конституції України.

-         Що ви розумієте під поняттям «права людини»? («Мозковий  штурм»)

 

ІІІ.Представлення теми, очікуваних результатів.

-Як Ви думаєте про що ми будемо вести мову ?

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Вправа «Гора очікувань» (діти записують на окремих листочках

очікувані результати І прикріплюють них до підніжжя гори)

Робота з епіграфом « Рівність прав не в тому , що всі ними користуються ,

а в тому , що вони надані» Сенека

Проблемне завдання .Чи може  держава обмежувати права людини?

  План вивчення нового матеріалу:

1.Що таке права і свободи людини?

2.Загальна декларація прав людини.

3.Міжнародні акти про права дитини.

4..Механізми захисту прав людини.

Випереджальне завдання «Історія розвитку прав людини»

Словникова робота. Права людини – це захищена і гарантована державою можливість щось робити і здійснювати.

У світовій спільності набувала поширення ідея про те , що кожній особа від народження належить низка природних прав , які неможливо відібрати  ніякими приписами і законами.  Це природні права – це основоположні

права , що належать людині від народження , а не через те , що їх надала держава.

Питання прав і свобод  людини посідає найважливіше місце як у світі , так

і в Україні.

Робота з документами.( пропоную класу об’єднатися та , читаючи,

обговорити текст Загальної декларації прав людини. Ст.3,ст.12,ст.13,ст.17, ст18, ст.20, ст.21-24, ст.26-27.)

Вправа «Гроно» ( пишу на дошці слова  «права людини», і пропоную

учням записати поряд всі асоціації , що виникають в учнів у зв’язку із цими словами

Приклад:

Життя                                                                   Медицина

Освіта                                                                   Культура

Праця                                                                    Відпочинок

                        ПРАВА ЛЮДИНИ

Мітинги                                                                Свобода совісті,думки,слова

Виборче право                                                      Свобода пересування

Власність                                                                Особиста недоторканість

Існують певні види прав людини. Це – особисті,політичні,економічні, соціальні, культурні.

Робота в парах.Вчитель називає різні види прав , а пари мають відзнайти:

1 пара – політичні, 2 пара – соціально – економічні, 3 пара – культурні , 4

пара – особисті.

Умови та принципи дотримання прав :

1.Рівноправність.

2. Повага до честі та гідності.

3. Єдність прав та обов’язків.

4..Можливість захисту своїх прав.

(зачитую матеріал з газет , а учні висловлюють свої думки стосовно дотримання чи недотримання цих принципів у кожній з наведених

ситуацій) У житті бувають випадки , коли права людини порушуються.

У цих випадках дуже важливо вміти захистити себе, знати, хто може допомогти.

 

Робота з текстом Конституції ( ст.55, 101,121)

Отже , якщо ваші права порушені, існують органи й установи , які мають вам допомогти. Лише після того , як вичерпано всі національні засоби захисту,

людина має право звернутися за захистом своїх прав до міжнародних оганів , організацій , зокрема до Європейського Суду з прав людини , який знаходиться

 в Страсбурзі.

 

До чого призводить порушення прав людини?

 

Чи  може  держава  обмежувати  права людини?

(метод «Прес»)

Вправа « Гора очікувань» ( учні , які дізналися бажаного піднімають листки

 з очікуванням на верх  гори .)

Сподіваюся , що сьогоднішня наша зустріч посіє у вас  ще одну зернинку

знань, адже найголовніше – усвідомлення  необхідності знати якомога більше

 про права людини.

Домашнє завдання.Опрацювати параграф 7.

Написати твір – есе «Чи  може держава  обмежувати  права людини?             

                          Література

1. Бізбіз Т.О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали.- Х.:Вид.група «Основа»,2009.

2.Демократія та особистість: можливий вплив ,Нейман В.В./Історія та правознавство, №10(182), квітень 2009.

3.Конституція України, К.:Видавничий дім «СКІФ»,2009.

4.Литвиненко Т.А. Правознавство ( практичний курс).9  клас:розробки уроків .-Х.:»Ранок»,2009.

5..Наровлянський О.Д.Правознавство (практичний курс):Підр.для 9 класу.-К.:Грамота,2009.

6.Пометун О.,Ремех Т.,Пилипчатіна Л. Правознавство .практичний курс:  методичний посібник для вчителів зош ,які викладають курс у 9 класі.-Київ .:

Логос ,2009.

7.Пометун О.І.,Ремех Т.О.,Гейко І.М. Практичне право : навч. Посіб.:8 клас.- К.:А.С.К.,2006.

8.Ратушняк С.П. Збірник задач 9-11 класи.-Тернопіль :Навчальна книга –

 Богдан , 2007.

9. Ремех Т.О. Зошит , Правознавство (Практичний курс) , Вид.»Літера ЛТД»,

2009.

10.Танцюра А.І. Інтерактивні технології на уроках правознавства.-Х.: Вид.

група «Основа»,2005.

                          Робочі матеріали

Тема. Що таке права і свободи людини

Епіграф :« Рівність прав не в тому , що всі ними користуються , а в тому ,

що вони надані» Сенека

Проблемне завдання .Чи може  держава обмежувати права людини?

 

     План  уроку

1.Гра – розминка(термінологічний , цифровий диктант, гра «Павутинка»

2. «Мозковий штурм»

3.Гра «Гора очікувань»

4. Випереджальне завдання «Історія розвитку прав людини»

5.Робота з словником

6.Робота з документами.

7..Вправа «Гроно»

8.Метод «Прес»

-         Що ви розумієте під поняттям «права людини»? («Мозковий  штурм»)

-          

-         План вивчення нового матеріалу:

-         1.Що таке права і свободи людини?

-         2.Загальна декларація прав людини.

-         3.Міжнародні акти про права дитини.

-         4.Механізми захисту прав людини.

 

-         Робота в парах.

Вчитель називає різні види прав , а пари мають віднайти:

1 пара – політичні,

2 пара – соціально – економічні,

3 пара – культурні ,

4 пара – особисті.

 

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 7.

Написати твір – есе «Чи  може держава  обмежувати  права людини?             

 

docx
Додано
1 листопада 2023
Переглядів
112
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку