Права і закони в житті людини і суспільства. В презентації йде мова про розвиток людських спільнот, про розвиток суспільства. Вказані поняття звичаї, табу, мораль, право; про перші письмові закони - закони Хаммурапі та Руську правду
Людинабіосоціальнаістота. Дитинча тварини від народження має інстинкти, що допомагають йому орієнтуватися в тому, що їстівне, а що ні, на кого можна нападати, а кого боятися. Людська дитина після народження — найбільш не пристосована до життя серед усіх живих істот.
Номер слайду 6
З найдавніших часів, щойно люди почали виокремлюватися із природного середовища, їхня поведінка була підпорядкована меті спільного існування. Одна людина повністю поза суспільством ніяк не могла б вирішити питання харчування, безпеки, продовження роду тощо.
Номер слайду 7
Суспільство формувалося разом із розвитком людства. Так само як змінювалася людина, її заняття і уявлення про світ, змінювалися й відносини між членами суспільства. Найдавніші колективи людей вчені назвали первісними родовими громадами. Члени такої громади разом жили і працювали, усе здобуте в ході спільної праці ділили порівну. Члени громадибули родичами, гуртувалися довкола найстаршої жінки-матері. Тому такий лад часто називають матріархатом.
Номер слайду 8
З часом заняття людей ставали більш складнішими, а часто й більш небезпечними (наприклад, полювання), тому на роль лідерів громади вийшли чоловіки. Настали часи патріархату.
Номер слайду 9
родова громадарідплем’ямовазвичаїправилаповедінки
Номер слайду 10
Суспільствоземлеробискотарі
Номер слайду 11
Суспільство. Очолювали громади, роди й племена старійшини - найавторитетніші члени спільноти. Військових ватажків називали вождями
Номер слайду 12
полюванняпограбуванняподатки. Поява приватної власності призводить до того, що суспільство починає ділитися на багатих та біднихприватнавласність
Номер слайду 13
створює спочатку усні , а згодом і письмові правила поведінки (закони) для збереження своєї влади і приватної власностіоголошує, що його влада священнаі дарована Богом. Хто йде проти монарх, виступає проти Бога Перші держави сформувалися на Сході. Тодішні правителі держав - царі, фараони - мали необмежену владу над суспільством, вони могли розпоряджатися на свій розсуд багатствами держави,їх навіть вважали богами або родичами богів
Номер слайду 14
Ще на зорі своєї історії люди були змушені узгоджувати поведінку один з одним для досягнення як спільної, так і своєї мети. До наших днів протягом історії сформувалися різні форми регулювання відносин між членами суспільства. Серед них розрізняють звичаї, мораль, право, релігію та багато інших. У деяких із цих явищ збереглися ознаки й одного з найдавніших способів регулювання поведінки людей - табу.
Номер слайду 15
Закони Хаммурапі - найдавніші закони світу. Найдавнішим законодавцем, відомим історикам, був вавилонський цар Хаммурапі. Близько 1757 р. до н. е. він уклав збірник законів - норм, які визначали правила життя суспільства. Закони були «записані» (висічені) на базальтовому стовпі. Вони встановлювали чіткий порядок у відносинах членів суспільства, визначали покарання за вчинення злочинів. «Руська правда» - перший збірник законів на українських землях. В історії України перший збірник законів було укладено давньоруським князем Ярославом Мудрим на початку XI ст. Ця збірка законів також регулювала відносини між членами суспільства. Щоправда, захищала вона, як і більшість законів давніх держав, інтереси заможних людей. Але водночас намагалася захистити й звичайних жителів держави.