Клас 7 Дата
Урок № 2
ТЕМА УРОКУ: ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ У ХІМІЧНОМУ КАБІНЕТІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ОБЛАДНАННЯМ КАБІНЕТУ ХІМІЇ
ТА ЛАБОРАТОРНИМ ПОСУДОМ
«Просто знати — це не все.
Знання потрібно використовувати». (Й. Ґете)
Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з правилами поведінки в кабінеті хімії, з правилами безпечної роботи при користуванні найбільш поширеним хімічним обладнанням, навчити виконувати найпростіші хімічні операції та надавати першу допомогу при потраплянні їдких речовин в очі, на шкіру, в дихальні шляхи;
формування ключових компетентностей - саморозвитку й самоосвіти, інформаційної — вміння робити короткий раціональний запис, робити висновки й узагальнення;
продовжувати розвивати логічне мислення, компетенцію продуктивної творчої діяльності.
Реалізація НЛ: громадянська відповідальність, екологічна безпека і сталий розвиток, підприємливість і фінансова грамотність, здоров'я і безпека.
Обладнання і матеріали: лабораторний штатив, муфти, лапка і кільце, пробіркотримач, спиртівка, лабораторний посуд, таблиця «Правила поведінки в кабінеті хімії», інструкції з ТБ при роботі в кабінеті хімії на кожну парту.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Базові поняття і терміни: хімічний експеримент, техніка безпеки, лабораторний посуд та обладнання
Методи і прийоми навчання: інформаційно-рецептивний, репродуктивний методи; розповідь-пояснення, бесіда, дидактичні ігри; демонстрація презентації; робота з опорним конспектом; конкретизація і закріплення набутих знань
Хід уроку
І. Організаційний етап. Привітання з класом, налаштування на робочий настрій.
ІІ. Перевірка д/завдання
ІII. Вивчення нового матеріалу
Хімія – це наука про речовини та їх перетворення. З хімічними перетвореннями ми зустрічаємося кожного дня .
Коротко ознайомимося з основними правилами.
Після закінчення роботи обов'язково вимкніть електронагрівач з мережі
Ознайомлення з обладнанням кабінету хімії та лабораторним посудом.
А тепер кілька жартівливих порад.
(Учитель зачитує уривки зі шкідливих порад.)
ШКІДЛИВПОРАДИ ХІМІЇ-ЯГИ
Вот послушай-ка, дружок,
Преподам тебе урок,
Чтобы в этот раз, родимый,
Ног ты унести не смог!
У меня тут целый клад:
Калия перманганат,
Есть и сера, есть и фосфор,
Есть и калия хлорат.
Компоненты точно взвесь,
Разотри получше смесь.
Если все пойдет как надо —
Разнесет здесь все как есть!
Приготовь гремучий газ,
Спичку поднеси тотчас.
Тут реакция цепная —
Враз останешься без глаз!
Лей-ка воду в кислоту,
Серную возьми, не ту!
Коль успеешь, то увидиш —
Брызги лягут за версту!
Что же, свет тебе не мил?
Руки щелочью облил?
Так протри глаза руками,
И про руки ты забыл!
Вот понюхай аш-два-эс —
Он всегда снимает стресс.
От него противоядье
Не нашел еще прогресс!
Рано утром натощак
Ты отведай аммиак.
До слезь он прошибает,
Если сразу не обмяк!
Хлор понюхай-ка, дружок,
Очень многим он помог!
Да вдыхай его поглубже,
Чтобы видохнуть не смог!
Много всяческих, рецептов
Есть у химии Яги:
Хошь — останеться без пальцев,
Ну а хочешь — без ноги!
Я скажу, внучок, тебе:
Можно жить и без ТБ,
Хоть и плохо, хоть недолго
Мірний скляний посуд: а) мірні циліндри; б) колби; в) склянка; г) бюретки; ґ) крапельниці.
Нагрівальні прилади:
а) спиртівка; б) електрична баня з штативом для пробірок; в) електрична плита;
г) газові пальники.
Лабораторне обладнання:
а) штатив металевий; б) штатив для пробірок; в) металева ложечка для спалювання речовин; г) тримач для пробірок; ґ) тигельні щипці;
д) азбестова сітка.
Лабораторні терези: а) аптечні; б) технохімічні; в) аналітичні.
IV. Узагальнення та систематизація знань.
ЛАБОРАТОРНЕ ОБЛАДНАННЯ
(карта-інструкція)
№ з/п |
Назва лабораторного обладнання і посуду |
Призначення лабораторного обладнання |
1 |
Пробірка хімічна |
Для проведення дослідів |
2 |
Склянка з носиком |
Для зберігання речовин, для проведення найпростіших хімічних операцій |
3 |
Ступка з товкачиком |
Для подрібнення та розтирання речовин |
4 |
Колба конічна та плоскодонна |
Для зберігання речовин, для проведення різних хімічних операцій |
5 |
Колба круглодонна |
Для нагрівання речовин |
6 |
Лійка конусоподібна |
Для наливання рідин і для фільтрування |
7 |
Мірний циліндр |
Для вимірювання об’єму рідин |
8 |
Скляна паличка |
Для перемішування рідин |
9 |
Чашка порцелянова |
Для випарювання розчинів |
10 |
Лабораторний штатив |
Для закріплення посуду під час дослідів |
11 |
Штатив для пробірок |
Для розміщення пробірок |
12 |
Ложка порцелянова, шпатель |
Для набирання твердих речовин |
13 |
Пробіркотримач |
Для закріплення пробірок під час нагрівання в полум’ї спиртівки |
14 |
Спиртівка |
Для здійснення нагрівання |
15 |
Планшетка |
Для проведення дослідів мікрометодом |
V. Домашнє завдання .
VІ. Підведення підсумків
Під час роботи в хімічному кабінеті необхідно дотримуватися правил техніки безпеки.
Правильне виконання лабораторно-практичних робіт залежить від наявності достатньої кількості лабораторного посуду та обладнання.
Мірний скляний посуд: а) мірні циліндри; б) колби; в) склянка; г) бюретки; ґ) крапельниці.
Нагрівальні прилади:
а) спиртівка; б) електрична баня з штативом для пробірок; в) електрична плита; г) газові пальники.
Лабораторне обладнання: а) штатив металевий; б) штатив для пробірок; в) металева ложечка для спалювання речовин; г) тримач для пробірок; ґ) тигельні щипці; д) азбестова сітка.
Лабораторні терези: а) аптечні; б) технохімічні; в) аналітичні.
ЛАБОРАТОРНЕ ОБЛАДНАННЯ
(карта-інструкція)
№ з/п |
Назва лабораторного обладнання і посуду |
Призначення лабораторного обладнання |
1 |
Пробірка хімічна |
Для проведення дослідів |
2 |
Склянка з носиком |
Для зберігання речовин, для проведення найпростіших хімічних операцій |
3 |
Ступка з товкачиком |
Для подрібнення та розтирання речовин |
4 |
Колба конічна та плоскодонна |
Для зберігання речовин, для проведення різних хімічних операцій |
5 |
Колба круглодонна |
Для нагрівання речовин |
6 |
Лійка конусоподібна |
Для наливання рідин і для фільтрування |
7 |
Мірний циліндр |
Для вимірювання об’єму рідин |
8 |
Скляна паличка |
Для перемішування рідин |
9 |
Чашка порцелянова |
Для випарювання розчинів |
10 |
Лабораторний штатив |
Для закріплення посуду під час дослідів |
11 |
Штатив для пробірок |
Для розміщення пробірок |
12 |
Ложка порцелянова, шпатель |
Для набирання твердих речовин |
13 |
Пробіркотримач |
Для закріплення пробірок під час нагрівання в полум’ї спиртівки |
14 |
Спиртівка |
Для здійснення нагрівання |
15 |
Планшетка |
Для проведення дослідів мікрометодом |