Тема. Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів.
Мета: формувати поняття «правильний дріб», «неправильний дріб», встановити правила порівняння дробів з однаковими знаменниками; відпрацьовування вміння розрізняти правильні і неправильні дроби, застосовувати правило порівняння дробів із однаковими знаменниками і розв'язувати задачі, в яких передбачені ці дії.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Оскільки на попередньому уроці учнями була виконана і перевірена самостійна робота за темою «Уявлення про звичайні дроби», перевірку виконання домашнього завдання вчитель виконує, зібравши зошити учнів.
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
1) довжина сторони квадрата від його периметра;
2) доба від високосного року;
3) кут, градусна міра якого 30°, від розгорнутого кута;
4) площа прямокутника зі сторонами 4 см і 25 см від 1 дм2 ?
III. Формування знань
Запитання до класу
[Кожний отримав частину; залишилась частина, з'їли частин.]
[Кожний отримав частину, а всього з'їли частин.]
[Вони з'їли частин пирогів, бо кількість частин ділення — 10,
а кількість взятих таких частин — 12.]
Отже, виявляється, що:
Тому вчитель вивішує таблицю, (рис. 103) і звертається до таблиці, пояснюючи, яка існує класифікація дробів — на закріплення.
Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів
Правильні дроби: , де а < b; ; ; .
Неправильні дроби: , де а > b; ; ; .
Порівняння дробів: > , якщо а > с, > , бо 7 > 6;
> , якщо b < с, > , бо 10 < 16.
Рис. 103
Усні вправи
1) у = 10; 2) у = 1; 3) у = 20; 4) у = 12?
Які з цих точок лежать праворуч від т. Е;
ліворуч від т. Е; праворуч від т. А; ліворуч від усіх точок?
[Е(1) або Е ; A; В; C; D; праворуч від Е: С і D; ліворуч від Е: А і В; праворуч від А: точки В, Е, С, D; А лівіша від усіх цих точок; D — правіша від усіх точок.]
Отже, бачимо, що:
1) всі правильні дроби менші за неправильні ( < тощо);
2) всі правильні дроби менші за 1, а неправильні більші або дорівнюють 1;
3) із двох дробів з однаковими знаменниками більший той, в якого більший чисельник ( > , бо 2 > 1).
VI. Закріплення знань. Відпрацювання вмінь
№№ 694; 696; 698, крім 4), 5), 6); 700; додаткові задачі.
а) всі можливі правильні дроби;
б) всі можливі неправильні дроби.
; ; ; .
V. Підсумок уроку
Запитання до класу
1) правильним;
2) неправильним;
3) меншим від ;
4) більшим від 1;
5) більшим від ?
VII. Домашнє завдання
п. 23, № 695; 697; 699 1); 3), 701, 10.