Тема: Правління князів Ігоря та Ольги (практичне заняття)
Мета: Визначити роль князів Ігоря та Ольги в державотворенні Київської Русі.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
Обладнання: Смолій В.А. Історія України: Підручник для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл/ В.А. Смолій, В.С. Степанков. – К.: Генеза, 2007. – 224 с.;
Літопис Руський/переклад з давньорус. Л. Махновиця. – К.: Дніпро, 1989; Карта «Київська Русь IX – XII ст.»;
Репродукції з фресок та портретів Ольги. Інтернетресурс https://www.youtube.com/watch?v=5k7sAWSOuA0&index=14&list=PLAD668906F49BD5D3 (відеофільм «Невідома Україна» виробництва Нового каналу, 14 серія)
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань, умінь, навичок учнів
Хід Уроку
Проблемного запитання: «Чому княгиня Ольга, на відміну від своїх попередників, була змушена змінити методи та підходи до управління державою як в зовнішній так і у внутрішній політиці»?
Робота учнів в групах:
Група 1 скласти словесний опис князя Ігоря, на основі візуальних портретів, матеріалу підручника та літопису, вказати хронологічні рамки його правління;
Група 2 скласти словесний опис княгині Ольги, на основі візуальних портретів, матеріалу підручника та літопису, зазначивши дату народження та час перебування при владі;
Група 3 використовуючи вказані вище джерела інформації, виписати основні походи та заходи князя Ігоря, дату повстання древлян проти нього;
Група 4 використовуючи вказані вище джерела інформації, виписати основні заходи княгині Ольги у внутрішній та зовнішній політиці;
Група 5 (експерти) слухаючи інформацію представників кожної групи, переглянувши відеофільм, встановлюють спільне та відмінне в діяльності двох князів, з’ясовують причини цих відмінностей.
Учитель звертає увагу класу на проблемне питання і пропонує його розв’язати.
Бесіда з учнями класу:
Оцінювання учнівських досягнень та оголошення домашнього завдання.