Урок української мови у 2 класі
За програмою Росток з використанням елементів ейдетики. Пригоди Білочки у Лісовій школі.
Тема: правопис слів з апострофом.
Тип уроку: урок відкриття нових знань з використанням І К Т.
Мета: шляхом пошукової роботи поглибити знання учнів про написання слів з апострофом, писати правильно слова, вживаючи це правило, впізнавати ці слова серед інших, вчити працювати над прислів’ями та приказками;
виховувати інтерес до мови, бажання більше дізнаватись про неї, розвивати уяву,образне мислення, фантазію, вміння аналізувати, порівнювати, виділяти головне,
виховувати любов до мами,дружні стосунки.
Обладнання: зошити (Українська мова. 2 клас. 2 частина / Кальчук М.І., Кучинський М. В.- С.: ТОВНВП «Росток А.В.Т.», 2016.- 84 с.
Маски Апострофа, Вовчика, Білочки , Їжачка, Ведмедика ,схеми для самостійної роботи, картки для роботи в групах, зошити-підручники, кольорові олівці.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Добрий ранок, діти! Сьогодні до нас прийшли гості, привітайте їх гостинною усмішкою.
Продзвенів дзвінок
Всі зібрались на урок
Сядьте рівненько.
Посміхніться гарненько,
Візьміть собі у кулачок
Хороший настрій н а урок.
Наш урок за звичаєм пройде у лісовій школі. (1 слайд)
Давайте уявимо ,що ми теж лісові учні – звірята. І знову ми зможемо разом з Білочкою дізнатися про нові секрети граматики.
Щоб чогось досягти в житті, потрібно докласти багато зусиль. (2 слайд)
Подивіться на екран, подумайте, які риси характеру у цьому допомагають? Знайдіть зайві слова. (Зайві риси характеру - лінь і байдужість)
Всі ці зусилля: бажання, уважність, наполегливість, терпіння , працьовитість нам знадобляться сьогодні на уроці.
Девіз уроку: Ми сходинки мовні всі подолаєм багато цікавого взнаєм. (3слайд)
ІІ.Самовизначення до діяльності.
-Розгорніть зошити, запишіть: число, класна робота.
-Щоб дізнатися про що піде мова на уроці вам допоможе незвичайний гість.(Виходить учень у масці -апостроф)
Апостроф:
Я є у п’явці, у в’юні,
Я є у риб’ячій сім’ї,
Але в воді мене немає.
Скажіть, хіба таке буває?(Буває у словах з апострофом)
2
-В яких словах є апостроф? (4слайд)
-Отже, сьогодні ми з вами згадаємо ще одну таємницю мови. Повторимо, коли і де саме у словах ми повинні писати апостроф. Працюватимемо у групах «Допитливі» «Старанні» «Наполегливі».
ІІІ. Актуалізація опорних знань і фіксація утруднень діяльності.
Каліграфічна хвилинка у друкованому зошиті. (5 слайд)
Правопис літери «м» і з’єднань з нею.
-Діти, про яку літеру йде мова? (Учитель читає вірш за впр.131.)
Хто цю літеру не знає,
Вчіть обов’язково.
Це вона розпочинає
Всім відоме слово.
Мамо, матінко, матусю!-
Називаю тебе я
рідна мамочко моя.(Літера «м»)
Учні пишуть: мр вм ми Ма Мр Мя
Мамо, матінко,матусю!
- Як іще у вірші називають маму?(Мамочко)
Мама - це найдорожча людина для кожного з нас. Вона є і у звіряток, і у маляток. Любіть, поважайте своїх матусь, говоріть якомога більше лагідних слів.
Давайте ще запишемо речення. (Один учень коло дошки)
Мар’яна дарує матусі духмяні квіти.
-А чому у слові духмяні немає апострофа?
ІV. Побудова проекту виходу з утруднення
- Давайте прослідкуємо, коли пишеться у словах апостроф. Допоможе нам розібратись пані вчителька Сова. (6слайд)
-Вимовте звуки, які позначені буквами «я» «ю» «є» «ї». Поставте перед ними букву «в» і повторіть їх вимову разом :[в йа], [в йу] [в йе] [в йі].
-Отже, така роздільна тверда вимова приголосного і голосного звуків на письмі позначається умовним графічним знаком – апострофом.
Розповідає учениця у масці білочки цікаве про апостроф:
«Білочка». «Це цікаво» (7слайд)
Це наймолодший знак нашого письма. Назва знака взята з давньогрецької мови, що означає: кривий, зігнутий, повернутий. Він унікальний, бо ж не в кожній мові є! От в українській є, а в російській немає! І тому його не можна губити і забувати, бо від цього мова збідніє, стане незрозумілою. От скажіть слова: б’ю, п’ю, в’ю, в’яжу, коли апостроф є — це вимовляється чітко, роздільно!
-То як вимовляються слова з апострофом? (Вимовляються чітко, роздільно!)
ІV. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні
Робота у зошитах-підручниках.
3
1.Фронтальна робота над вправою 134.
- Прочитайте пари слів і порівняйте їх вимову, підкресліть слова, у яких букви «я, ю, є» позначають два звуки.
(Читають ланцюжком по одній парі і пояснюють. Коли пишеться апостроф.)
П’є - перо, голуб’я- голуба, в’яже - важить, в’юн - вулик, бур’ян - буря, м'ясо-масло, пам’ятник - маятник, верф’ю - футбол.
Верф - називають місце, де будуються і ремонтуються суда.
Ознайомлення з правилом у підручнику.(Читають хором правило)
2.Малюнковий диктант (8слайд)
Подивіться на малюнки , запишіть слова, які відповідають сьогоднішній темі.(Сім’я, м’ясо, п’ята, м’язи).
Так чому ж у слові м’ясо апостроф, а у слові буряк немає?Учні пояснюють.
V.Фізкультхвилинка (9слайд)
-Давайте разом з Білочкою відпочинемо.(Дівчинка у масці Білочки показує рухи,а всі інші повторюють)
- А зараз уважно послухайте звірят і запам’ятайте слова, в яких не пишеться апостроф.
Учні у масках Вовчика , Їжачка і Ведмедика розповідають вірші.) (10слайд)
Вовчик:
Знак апострофа у слові
лиш тоді поставиться ,
якщо голос через [й ]
раптом спотикається.
Їжачок: Вимовляємо плавно,ніжно:
свято,мавпячий,зоря.
Але рвучно й неспокійно:
б’ю,в’ю,в’янути,бур’ян.
Ведмедик:
Апостроф не ставимо (11слайд)
Не вдягайте колір тьмяний,
Як на свято ідете!
Пийте, діти, сік морквяний,
Не забудьте і про те,
Що апострофа немає
Ще у деяких словах.
Ці слова хай кожен знає:
Мавпячий, бюро і цвях!
3.Робота по групах (диференційовано) (12слайд)
«Допитливі» Впр.135 Робота у друкованому зошиті.(З’єднати лініями частини двох колонок так, щоб утворилися слова. Прочитати їх, записати у робочі зошити.
Виконати звуко- буквений аналіз одного слова.
4
Інструктаж для групи «Наполегливі» Впр. 136
Складання послідовних асоціацій. Розглянути звукове позначення слів. Записати слова. Поєднати ці слова у стислий ланцюжок усно.Схеми прикріплені на дошці
[ б у р´ а], [ б у р й´ а н], [з а в´ і р´ у х а ], [п о д в´ і р й´ а ]
Приблизний ланцюжок:
(зранку повіяла завірюха , на дворі піднялася буря, на сухий бур’ян посипав лапатий сніг,на подвір’я вибіг Дем’ян.)
Інструктаж для групи «Старанні»(13слайд)
Списати прислів’я. Вставити слова з апострофом. Пояснити правила у словах з пропущеним літерами. Пояснити значення кожного прислів’я.
(Перевірка роботи)
VІ. Закріплення знань.
1.Гра «Впіймай апостроф»
(Учитель читає слова, а діти оплесками ловлять слова з апострофом)
В’яже, в’юн, вулик, м'ясо, масло, духмяний, м’яч, дятел, Мар’янка, подвір’я, рясний, брязкати, рябий, в’ються, солов’ї.
2.Складання словосполучень за малюнками із записом у зошитах. (Двоє учнів працюють за дошкою).(14 слайд)
VІІ. Рефлексія Метод «Прес» Відповідь за взірцем (таблиця)
(15слайд)
Я вважаю,що…(апостроф будемо писати після букв…, перед буквами…,якщо вони позначають два звуки). Тому букви…(«б»,«п»,«в»,«м»,«ф»,«р» ми промовляємо твердо, а звук [й] допомагає промовляти слова урвисто, роздільно).
Наприклад…( в’яже,в’юн)
Таким чином,…(слова в’яже, в’юн пишемо з апострофом)
VІІІ. Домашнє завдання(диференційовано) (16слайд)
«Допитливі» Впр.138 Cписати прислів’я, вставити пропущені літери.
«Старанні»Впр.137 Виписати з орфографічного словника або з читанки 5 слів з апострофом. Побудувати до них звукові моделі.
«Наполегливі» Скласти ланцюжок асоціацій
з 5 словами з апострофом.
Емоційна рефлексія (17 слайд)
- Оцініть свою роботу на уроці. Намалюйте у зошиті посмішку сонечку так, як оцінюєте свою роботу на уроці.
Побажання дітям від Мудрої сови.(18 слайд)
Учитель: Послухайте вірш.
Якщо кожну першу букву прочитаємо по вертикалі, то всі почують як ви працювали на уроці.(Ви у мене молодці!)